سخنگوی نُجَباء در گفتگو با روزنامه وطن امروز:

فرانسه با سودای بازیگری در منطقه به عراق آمد/ فشارهای خارجی به الکاظمی؛ علت دعوت نشدن سوریه در اجلاس بغداد

الشَمَّری با تبیین زوایای پنهان اجلاس بین‌المللی همکاری و مشارکت بغداد، تصریح کرد: علت دعوت نشدن سوریه فشار کشورهای خارجی بود و دولت الکاظمی به علت ضعف موضع نتواسنت مخالفت کند. این در شرایطی است که فرانسه برای بازیگری بدیل از انگلیس و آمریکای تضعیف شده در منطقه، به عراق سفر کرد.

فارسی

سخنگوی رسمی مقاومت اسلامی نُجَباء عراق در گفتگوی اختصاصی با روزنامه وطن امروز با اشاره به استقبال مردم عراق از مسئولان ایرانی نسبت به سایر مقامات خلیجی و اروپایی اظهار داشت: سفر سید ابراهیم رئیسی پیش از انتخابات به عراق و حضور او در محافل عمومی بازتاب گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی این کشور داشت. خاصه آنکه ما آقای رئیسی را از خودمان می‌دانیم و او نیز در سخنانی تصریح کرد که «ای ملت عراق! خون شما، خون ماست و جان شما، جان ماست».
مهندس «نصر الشَمَّری» با بیان اینکه "ایران نزدیک‌ترین ملت و دولت به عراق است"، تصریح کرد: خون شهدای ایران و در راس آن‌ها سید شهیدان محور مقاومت، حاج قاسم سلیمانی، این ادعا را اثبات کرده است.
وی در بخش دیگری از این گفتگو به ابعاد پشت پرده اجلاسیه بین‌المللی مشارکت و همکاری بغداد پرداخت و گفت: حضور حاكمان مرتجع خليج در این نشست بی‌اثر بود، چراکه بدون اجازه و دستور آمریکا هیچ تعاونی با بغداد نخواهند داشت. کشورهای غیر همسایه نیز اگر مطالبه‌ای از عراق نکنند، قطعا مساعدتی نخواهد داشت. کشور فرانسه نیز برای عراق به نشست بغداد نیامد، بلکه برای بازیگری بدیل از انگلیس و آمریکای تضعیف شده در منطقه، به عراق سفر کرد.
معاون دبیرکل مقاومت اسلامی نُجَباء خاطرنشان ساخت: صراحتاً اعلام می‌کنم که این نشست هیچ هدف مشخص و از پیش تعیین شده‌ای برای عراق نداشت و بنابراین به هیچ نتیجه ملموس و حقیقی نیز نائل نشده است. علت دعوت نشدن سوریه به این اجلاس نیز فشار کشورهای خارجی بوده است و دولت الکاظمی نیز به شدت در برابر فشار‌های خارجی موضع ضعیفی دارد.
مشروح این گفتگو به شرح ذیل است.

وطن امروز: سفر آیت الله سید ابراهیم رییسی پیش از انتخابات ریاست جمهوری به عراق و همچنین سفر اخیر دکتر امیرعبدالهیان، وزیر امور خارجه جدید جمهوری اسلامی به بغداد، چه بازخوردی در جامعه عراقی داشته است؟ آیا رویکرد ملت عراق به دولت و ملت ایران همچنان به عنوان استراتژیک‌ترین متحد آنان است؟
ــ بسم الله الرحمن الرحیم. سلام علیکم و رحمة الله و برکاته. ابتدا می‌خواهم به واسطه شما پیام محبت و برادری را به ملت عزیز ایران برسانم؛ ملتی که با مردم عراق در عقیده و سرنوشت مشترک هستند. از خداوند متعال استمرار نصرت و یاری آن جمهوری مبارک که موجب گسترش اسلام در جهان و حمایت از آزدگان و مجاهدان است، را خواستارم.
مجاهدان در همه امور بر خداوند متعال توکل می‌کنند و از وجود نورانی حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف فیض می‌برند، چراکه قوای معنوی برای هر رزمنده حائز اهمیت است و آنان مصداق آیه شریفه ﴿يا أَيُّهَا النَّبِيُّ حَرِّضِ المُؤمِنينَ عَلَى القِتالِ إِن يَكُن مِنكُم عِشرونَ صابِرونَ يَغلِبوا مِائَتَينِ وَإِن يَكُن مِنكُم مِائَةٌ يَغلِبوا أَلفًا مِنَ الَّذينَ كَفَروا بِأَنَّهُم قَومٌ لا يَفقَهونَ﴾ هستند.
اين امر به شكل روشنی تاثیر معنویت بر روحیه مجاهدان را نشان می‌دهد و لذا حضور آیت الله رئیسی در نشست‌ها و کنفرانس‌های مردمی با سخنرانی‌های دقیق و نیز ملاقات و آشنایی مردم عراق با سلوک اعتقادی او، تاثیر به سزایی داشت. این در حالی است که در سفر شخصیت‌های خارجی به عراق ــ که به ندرت اتفاق می‌افتد ــ از حاکمان خلیجی گرفته تا مسئولان اروپایی و آمریکایی، دیدارها به صورت خصوصی و منحصراً در کاخ ریاست جمهوری و نخست وزیری برگزار می‌شود که اظهارات آنان نیز بیشتر تحریک کننده است. به عبارت دیگر، آنان برای دیکته برخی شروط به عراق می‌آیند که برای طرف عراقی نیز دستاوردی را در پی ندارد؛ به جز سخنانی خصمانه ضد ملت، آیندگان، الحشد الشعبی و مقاومت عراق.
در سفر آقای رئیسی، ما او را مانند یکی از خودمان یافتیم ــ در حقیقت او یکی از ما است ــ و اظهارات حسنه او نیز موید این روایت بنده است. او گفت «ای ملت عراق! خون شما، خون ماست و جان شما، جان ماست». این موضع‌گیری صمیمانه توسط هزاران جوان عراقی مورد توجه و اهتمام عالی قرار گرفت و بارها در شبکه‌های اجتماعی به صورت گسترده منتشر شد.
سفر آقای امیرعبداللهیان نیز به همین ترتیب بود و عموم مردم عراق، جوانان مجاهد و اعضای الحشد الشعبی رویکرد مثبتی به آن داشتند.
اما در مورد اینکه ایران نزدیک‌ترین ملت و دولت به عراق است، این حقیقتی است که با خون شهدای ایران و در راس آن‌ها سید شهیدان محور مقاومت، فرمانده بزرگ اسلام، حاج قاسم سلیمانی رضوان الله علیه به اثبات رسید. همین قدر بگویم که واژه‌ها هر اندازه بلاغت داشته باشند، نمی‌توانند حق این خون‌های پاک را ادا کنند.

وطن امروز: اجلاسیه‌ای که روزهای اخیر با عنوان همکاری و مشارکت در بغداد برگزار شد، به ابتکار کدام جریان و برای پیگیری چه اهدافی بود؟ عدم دعوت از دولت سوریه توسط برگزار کنندگان این نشست بین‌المللی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ آیا این اجلاس به اهدافی که مایل بود رسید؟
ــ بسيار روشن است كه حاكمان مرتجع خليج بدون اجازه و دستور آمریکا اقدامی را انجام نمی‌دهند و لذا حضور این کشورها بدون اذن غربی‌ها به هیچ‌گونه همکاری و مشارکتی منجر نخواهد شد. صراحتاً اعلام می‌کنم که این نشست هیچ هدف مشخص و از پیش تعیین شده‌ای برای عراق نداشت و بنابراین به هیچ نتیجه ملموس و حقیقی نیز نائل نشده است.
به عقیده بنده، این اجلاس برای تقویت حکومت الکاظمی تشکیل شد تا او را به عنوان یک سیاستمدار قدرتمند نشان دهد که به فرض توانسته است روابط عراق با کشورهای همسایه را دوباره احیا کند. نشست اخیر با عدم حضور یکی از مهم‌ترین کشورهای همسایه عراق و همچنین با حضور کشورهایی صورت گرفت که اصلاً همسایه عراق نیستند و هیچ امکانی برای کمک به عراق ندارند؛ البته اگر چیزی از عراق مطالبه نکنند!
مثلا کشور اردن به عنوان همسایه عراق و یا کشورهای غیرهمسایه مصر و فرانسه که از عراق دور هستند، چه دردی را می‌توانند از عراق مداوا کنند؟ به طور کلی، حضور فرانسه در تحولات سال‌های اخیر منطقه و به طور ویژه در این اجلاس، برای دستیابی به نقشی جدید و برنامه‌ریزی در راستای بازیگری بدیل در حوزه غرب آسیا ارزیابی می‌شود تا از این طریق بتواند به عنوان پوششی بر تضعیف مداخلات انگلیس و آمریکا در این منطقه باشد.
من معتقدم که علت دعوت نشدن سوریه به این اجلاس، فشار کشورهای خارجی بوده است و دولت الکاظمی نیز به شدت در برابر فشار‌های خارجی موضع ضعیفی دارد.

وطن امروز: مردم ایران، عتبات مقدسه عراق را بخشی از وجود خود می‌دانند. این پرسش وجود دارد که رویکرد ملت عراق به بازدید افرادی چون مکرون رییس جمهور فرانسه از حرمین کاظمین چیست؟
ــ مراقد مقدس اهل بیت پیامبر صلوات الله علیهم بزرگتر از آن است که به یک مذهب یا دین محدود شود. این مراقد مطهر متعلق به تمام انسان‌ها است و همواره از اتباع دیگر ادیان با آغوشی باز استقبال می‌شود. ملت عراق همانند ایرانیان، این مراقد مقدس را نه تنها جزئی از وجود خود، بلکه تمام وجود خود می‌دانند و در این پیوند مذهبی نیز خون، مال و جان‌های خود برای دفاع از عتبات مقدسه و خدمت رسانی به زائران آن تقدیم کرده است.
بنابراین رئیس جهوری فرانسه که به پیامبر اکرم صلی الله و علیه و آله اهانت کرده است، حضورش در حرم نوادگان آن حضرت و قدم زدن در چنین مکان مقدسی برای ما بسیار دردناک بود. دست‌کم می‌بایست در بارگاه معصومین سلام الله علیهم از پیامبر اکرم صلوات الله علیه به خاطر اهانتی که کرده عذرخواهی می‌کرد، ولی همانگونه که پیش از این نیز تاکید کردم، دولت الکاظمی همیشه در برابر فشارهای خارجی تسلیم شده و نگاه او همواره به خارج از عراق خیره است. او از احساسات و نیازهای ملت مظلوم عراق غافل است و یا شاید خود را به غفلت زده است.

وطن امروز: جنبش سرافراز نُجَباء عراق همواره پیشروی مجاهدت در راه حفظ عزت عراق و شیعیان بوده است. آیا شما تا پیش از انتخابات آتی کشورتان، تحول خاصی را در نحوه مواجهه با ادامه حضور اشغالگران آمریکایی و تجاوزگران ترکیه‌ای پیش‌بینی می‌کنید؟
ــ ما در مقاومت اسلامی، چه قبل از انتخابات و چه پس از آن، چه قبل از تصمیم به خروج آمریکا و چه پس از آن، چه قبل از تغییر عنوان نیروهای اشغالگر و چه پس از آن، چه قبل از دولت کاظمی و پس از آن، هیچ‌گاه سلاحمان را بر زمین نگذاشته‌ و نمی‌گذاریم.
حملات ما هرگز به اشغالگران و متجاوزان متوقف نشده و نخواهد شد. همگان بدانند که صدای ما خاموش نشده و مواضع ما تغییری نکرده است. ما به عنوان مقاومت اسلامی، تا زمانی‌که حتی یک سرباز خارجی در سرتاسر خاک عراق وجود دارد، این راه را ادامه خواهیم داد و در آینده‌ای نزدیک، پیروزی بزرگ‌مردان مقاومت در تمامی عرصه‌ها به وضوح مشاهده خواهد شد.

وطن امروز: در پایان، با توجه به بروز موج جدید پاندمی ویروس کرونا، به نظر شما چشم‌انداز حضور زائران در راهپیمایی امسال اربعین حسینی چگونه خواهد بود؟
ــ از خداوند متعال خواستاریم که این اپیدمی را از امت اسلام و همه انسان‌ها دور کند و زیارت اربعین و در آخرت شفاعت را به دوست‌داران امام حسین علیه السلام عنایت فرماید.
بنا به تجربه سال گذشته در زیارت اربعین و حضور چند ملیونی زائران، اگرچه شرایط به نحوی رقم خورد که رعایت پروتکل‌های وضع شده در محدودیت‌های کرونایی با سختی‌ها و کاستی‌هایی مواجه بود، اما به برکت امام حسین علیه السلام ابتلا به این ویروس در آن بازه زمانی بسیار کاهش یافت؛ به طوری که حتی یک مورد ابتلا در روزهای زیارت ثبت نشد.
این از کوچک‌ترین معجزات اهل بیت عصمت و طهارت است که البته نباید باعث نادیده گرفتن تدابیر پیشگیری و التزام به دستورات مراجع ذی صلاح در خصوص رعایت پروتکل‌های بهداشتی شود. وظیفه ما خدمت و عرض ارادت در عین رعایت است، لطف بی‌انتهای آن حضرت نیز متضمن سلامت است. ان شاء الله.

وطن امروز: از اینکه وقتی را برای پاسخ به سوالات ما اختصاص دادید و از ملاحظات مرسوم در جواب‌دهی اجتناب کردید، قدردانی می‌کنیم.
ــ خواهش می‌کنم. بنده هم برای شما آرزوی توفیق و سلامتی دارم.
 

العربية
copy

المتحدث باسم النجباء في مقابلة مع صحيفة وطن امروز:
فرنسا تطمح للحصول على دور في المنطقة من بوابة العراق/ الضغوط الأجنبية على حكومة الكاظمي كانت السبب وراء عدم دعوة سوريا لمؤتمر بغداد

 

شرح الشمري في مقابلة إعلامية كواليس مؤتمر التعاون والشراكة في بغداد، مصرحا أن سبب عدم دعوة سوريا هو ضغوط الدول الأجنبية وحكومة الكاظمي لم تتمكن من مخالفة هذه الضغوط بسبب ضعفها. اما حضور فرنسا في المؤتمر بسبب أنها تريد ان تاخذ لنفسها دورا جديدا في المنطقة يغطي على انكفاء الدورين الامريكي والبريطاني.

 

أفاد مكتب الاعلام والعلاقات لحركة النجباء في الجمهورية الإسلامية الإيرانية، أن المتحدث الرسمي باسم الحركة أشار في مقابلة خاصة مع صحيفة وطن امروز الى الترحيب الواسع الذي حصل عليه المسؤولون الإيرانيون في بغداد مقارنة بالمسؤولين الخليجيين والاروبيين، موضحا أن زيارة السيد إبراهيم رئيسي قبل الانتخابات الرئاسية الإيرانية الى العراق وحضوره في الندوات و المؤتمرات حصلت على اهتمام كبير في وسائل التواصل الاجتماعي في العراق. خصوصا أننا نعتبر السيد رئيسي واحدا منا، كما صرح هو أيضا قائلا: "ياشعب العراق؛ ان دمكم دمنا ولحمكم لحمنا".
وبین المهندس نصر الشمري أن "ايران هي الشقيق الاقرب للشعب العراقي"، مصرحا هذا واقع كتب بدماء الشهداء الابرار من الشعب الايراني وفي طليعتهم سيد شهداء محور المقاومة الحاج قاسم سليماني.
في جزء آخر من المقابلة، تطرق إلى الجوانب الخفية لمؤتمر التعاون والشراكة في بغداد، قائلا: كان وجود حكام الخليج الرجعيين في هذا الاجتماع غير فعال، لأنهم بدون إذن وأوامر من الولايات المتحدة، سوف لن يكون لديهم أي تعاون مع بغداد. ومن المؤكد أن الدول غير الجارة لن تساعد العراق إذا لم تأخذ منها. كما أن فرنسا لم تحضر في قمة بغداد لأنها تريد مساعدة العراق، وإنما تريد ان تاخذ لنفسها دورا جديدا في المنطقة يغطي على انكفاء الدورين الامريكي والبريطاني.
وصرح معاون الأمين العام للمقاومة الإسلامية حركة النجباء: أنني أعلن صراحة أن هذا الاجتماع لم يكن له أهداف محددة، وبالتالي لم يتم تحقيق نتائج ملموسة وحقيقية. وأن سبب عدم دعوة سوريا للقمة هو ضغوط الدول الأجنبية، وحكومة الكاظمي في موقف ضعيف للغاية في مواجهة الضغوط الخارجية.

ولکم فیما يلي نص المقابلة:

وطن امروز: کیف تقیمون تأثير سفر آية الله السيد إبراهيم ريسي (قبل الانتخابات الرئاسية) الى العراق، وكذلك الزيارة الأخيرة للسيد حسين أمير عبد اللهيان إلى بغداد، على المجتمع العراقي؟ هل ما زال الشعب العراقي ينظر إلى إيران كأقرب شقيق له في المنطقة؟ هل ما زال ینظر الشعب العراقي الى الحكومة والشعب الإيرانيین کحليف استراتيجي؟
-بسم الله الرحمن الرحيم. السلام عليكم ورحمة الله وبركاته. من خلالكم نبعث باصدق رسائل المحبة والاخوة الى الشعب الايراني العزيز شريك العقيدة والمصير، ونسال الله ان يديم نصره وحفظه لهذه الجمهورية المباركة التي تبسط الاسلام على العالم والتي كانت ومازالت داعمة لكل الاحرار والمقاومين.
ان المجاهد يتوكل في كل اموره على الله جل وعلا وعلى الفيوضات النورانية من الناحية المقدسة عجل الله تعالى فرجه الشريف، ويبقى الجانب المعنوي مهم جدا للمقاتل والمجاهد، وهذا مصداق ماورد في قوله تعالى: ﴿يا أَيُّهَا النَّبِيُّ حَرِّضِ المُؤمِنينَ عَلَى القِتالِ إِن يَكُن مِنكُم عِشرونَ صابِرونَ يَغلِبوا مِائَتَينِ وَإِن يَكُن مِنكُم مِائَةٌ يَغلِبوا أَلفًا مِنَ الَّذينَ كَفَروا بِأَنَّهُم قَومٌ لا يَفقَهونَ﴾.
هذا يوضح بشكل كبير اثر الدعم المعنوى على روحية المجاهدين والمقاتلين، ولذلك كان لزيارة اية الله السيد رئيسي وسلوكه الايماني المحبب وكلماته الموفقة والمسددة وحضوره في ندوات ومؤتمرات شعبية الاثر الكبير على نفوسنا جميعا. هذا يأتي في حين ان اغلب من يزور العراق (بشكل نادر) من حكام الخليج والمسؤولين الامريكان والاوربيين انما تكون زياراتهم خاصة و منكفئة داخل القصور الرئاسية وكذلك كلماتهم وتصريحاتهم تكون تحريضية واستفزازية وهي عبارة عن املاء شروط على العراق بلا مقابل يتضح من خلالها نفس العداء لشعب العراق ومستقبله وحشده ومقاومته.
اما في حال زيارة السيد رئيسي كنا نرى هذا الشخص واحدا منا (وهو كذلك فعلا) خصوصا بكلماته الجميلة وهو يردد (ياشعب العراق؛ ان دمكم دمنا ولحمكم لحمنا). لقد تناقل الاف الشباب هذه الكلمات وضجت بها مواقع التواصل ولاقت ترحيبا كبيرا.
وكذلك زيارة السيد عبد اللهيان كانت محط ترحيب وتقدير كبير من ابناء الشعب العراقي عموما والشباب المقاوم والحشدي خصوصا.
اما كون ايران هي الشقيق الاقرب للشعب العراقي فهذا واقع كتب بدماء الشهداء الابرار من الشعب الايراني وفي طليعتهم سيد شهداء محور المقاومة لواء الاسلام العظيم الحاج قاسم سليماني رضوان الله عليه ولايمكن ان تفي الكلمات مهما كانت بليغة حق هذه الدماء الطاهرة.
وطن امروز: من هي الجهة المبادرة للاجتماع الذي عقد في بغداد تحت عنوان التعاون والشراكة وما كانت اهدافه؟ كيف تقيمون عدم دعوة سوريا الى هذا المؤتمر الدولي؟ وهل حققت هذه القمة الأهداف التي كانت تطمح اليها؟
- من المعلوم والواضح ان حكام الخليج لايبادرون باتخاذ اي قرار واي خطوة دون ايعاز او موافقة أمريكية ولذلك حضور هذه الدول بدون اذن من الدول الغربية سوف لن يؤدي الى أي تعاون وشراكة حقيقية. واننی أعلن صراحة انه لم تكن هنالك اهداف محددة لهذا الاجتماع ولم تنتج عنه مخرجات حقيقيه.
وأظن ان المؤتمر جاء لتقوية حكومة الكاظمي واظهاره بمظهر القوي والدبلوماسي الذي اعاد علاقات العراق بدول الجوار، رغم ان اهم دول الجوار لم تحضر في المؤتمر، في حين شاركت دول ليست من دول الجوار للعراق وليس لديها اي شيء تقدمه للعراق ان لم تكن تأخذ منه.
مثلا الاردن (هي من دول الجوار) أو مصر وفرنسا البعيدتان نسبيا عن العراق ما هي المساعدة التي يمكن أن تقدمها هذه الدول للعراق؟ وخصوصا مشاركة فرنسا في تطورات السنوات الاخيرة في المنطقة وحضورها في مؤتمر بغداد يأتي في إطار طموحها للحصول على دور جديد في المنطقة يغطي على انكفاء الدورين الامريكي والبريطاني.
واتصور ان عدم دعوة الشقيقة سوريا كان بضغوط خارجية خصوصا وان حكومة السيد الكاظمي مرنة جدا تجاه الضغوط الخارجيه.
وطن امروز: يعتبر الشعب الإيراني العتبات المقدسة في العراق جزءا من وجوده. السؤال الذي يطرح نفسه هنا هو أن الشعب العراقي کیف ینظر الى زيارة اشخاص مثل الرئيس الفرنسي ماكرون الى المراقد المقدسة في الكاظمين؟
- المراقد المقدسة لال بيت النبوة صلوات الله وسلامه عليهم هي اكبر من أن تحد بمذهب او دين، بل هي للبشرية باجمعها ودائما ماكان اتباع الديانات الاخرى مرحب بهم في هذه المراقد المطهرة. الشعب العراقي كما الشعب الايراني یعتبر هذه المراقد المقدسة ليست جزءا من وجوده، بل هي وجوده كله وطالما قدم ابناء الشعب العراقي الدماء والاموال والارواح في سبيل حمايتها وخدمة وحماية الوافدين اليها.
لذلك كان وجود شخص كالرئيس الفرنسي الذي تجاوز على مقام النبي الاعظم صلى الله عليه واله وهو يتجول في مراقد احفاد هذا النبي العظيم (ارواحنا فداه) له وقع مؤلم وغير طيب. كان ينبغي على الاقل ان يطلب منه الاعتذار عن هذه الاساءة في حضرة المعصومين سلام الله عليه ولكن كما اسلفت ان حكومة السيد الكاظمي دائما ما تتقبل كثيرا الضغوط الخارجية وترمي ببصرها الى خارج العراق متناسية او غافلة او متغافلة عن الاحتياجات الحقيقية لشعبها المظلوم.
وطن امروز: لطالما كانت حركة النجباء في طليعة المجاهدين للحفاظ على كرامة العراق والشيعة. هل تتوقع تغيرا معينا في طريقة تعاملكم مع استمرار وجود المحتلين الأمريكيين أو العدوان التركي قبل الانتخابات القادمة في العراق؟
- نحن في المقاومة الاسلامية قبل الانتخابات وبعد الانتخابات، قبل قرار الانسحاب وبعد قرار الانسحاب، قبل تغيير صفة القوات المحتلة وبعد تغيير صفة القوات المحتلة، قبل حكومة الكاظمي وبعد حكومة الكاظمي وبغض النظر عن اي ظرف من الظروف لن يتوقف سلاحنا.
نحن في المقاومة سوف لن تتوقف ضرباتنا ولن تخفت اصواتنا ولن تتغير مواقفنا مادام هنالك جندي اجنبي واحد على ارض العراق من اقصى الجنوب الى اقصى الشمال والايام القريبة كفيلة ان تثبت الانتصار الكبير لرجال المقاومة الاسلامية على كل الاصعدة والمجالات.

وطن امروز: في الختام، كيف تقيمون امكان حضور الزوار في الأربعين الحسيني لهذا العام، مع الأخذ في الاعتبار الموجة الجديدة لتفشي جائحة كورونا؟
- نسأل الله سبحانه وتعالى ان يكشف هذا الوباء عن امة الاسلام وعن جميع البشرية وان يرزق محبي الامام الحسين عليه السلام زيارته في الاربعين وشفاعته يوم القيامة.
حسب تجرية العام الماضي لزيارة الاربعين ومشاركة الملايين فيها وكسر الحظر الناتج عن الوباء، كانت النتائج ببركة الامام الحسين عليه السلام هو انخفاض نسب الاصابة بشكل كبير حتى انه لم تسجل اي حالة عدوى ناتجة عن الزيارة.
وهذا الامر كان من كرامات اهل البيت عليهم السلام ومع ذلك فهذا لايغني عن اتخاذ كافة التدابير الوقائية والالتزام بتوجيهات المراجع الاعلام التي تحث على الالتزام بالتعليمات الصادرة من الجهات الصحية. واجبنا هو الخدمة وإظهار الإخلاص ضمن الالتزام بالتدابير الوقائية وإن شاء الله الطاف الامام عليه السلام سوف تقينا من الامراض.
وطن امروز: نشكرك على الوقت الذي خصصته للإجابة على أسئلتنا وتجنبت الاعتبارات المعتادة في الإجابة.
- على الرحب والسعة. وأتمنى لكم النجاح والعافية.
 

English

Spokesman of al-Nujaba in an interview with Vatan-e Emrouz newspaper:
France came to Iraq with the desire to be an actor in the region/Foreign pressure on al-Kadhimi: The reason why Syria was not invited to the Baghdad summit

 

During the conversation, al-Shammari explained the hidden angles of the Baghdad International Conference for Cooperation and Participation and clarified, “The reason that Syria was not invited was the pressure of foreign countries and the al-Kadhimi administration to oppose it due to the weakness of its incompetent position. This is in the context of France travelling to Iraq to play an alternative to the weakened British and Americans in the region.”

 

According to the Communication and Media Affairs Centre of al-‎Nujaba in Iran‎ Nasr al-Shammari, the official spokesman of Iraq’s al-Nujaba Islamic Resistance Movement, referred to Iraqi people’s welcoming of Iranian officials compared to the other Persian Gulf and European officials in an exclusive interview with the Iranian newspaper Vatan-e Emrouz and said, “Sayyed Ebrahim Raeisi’s visit to Iraq before the [Iranian] election and his presence in public was widely reported on social media. Especially since we consider Mr. Raeisi as one of us and he also stated in a speech, ‘Oh people of Iraq! Your blood is our blood and your soul is our soul.’”

al-Shammari explained that Iran is the closest nation and government to Iraq and clarified, “The blood of the martyrs of Iran, headed by the martyr of the Islamic Resistance, Haj Qasem Soleimani, has proved this claim.”

In another part of the conversation, he addressed the behind-the-scenes aspects of the Baghdad International Conference for Cooperation and Participation and said, “The presence of the reactionary Persian Gulf rulers in this meeting was ineffective because, without the permission and order of the United States, they will not have any cooperation with Baghdad. Non-neighbouring countries will certainly not help if they do not make demands on Iraq. France did not attend the Baghdad summit for Iraq but rather travelled to Iraq as an alternative to the weakened British and Americans in the region.”

The deputy secretary-general of the Islamic Resistance of al-Nujaba noted, “I explicitly state that this meeting did not have any specific and predetermined goals for Iraq and therefore no tangible and real results have been achieved. The reason Syria was not invited to the summit was the pressure of foreign countries and the al-Kadhimi administration has a very weak position in the face of external pressure.”

The details of this conversation are as follows:

Vatan-e Emrouz: What was the reaction of Ayatollah Sayyed Ebrahim Raeisi to Iraq before the presidential election and also to the recent visit of Dr. Hossein Amir-Abdollahian, the new Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Iran to Baghdad? What has been the reaction in Iraqi society? Is the attitude of the Iraqi people towards the government and the people of Iran still considered as their most strategic ally?

In the Name of God, the Most Gracious, the Most Merciful. May the peace, mercy and blessings of God be upon you. 

First of all, I want to convey the message of love and brotherhood to the dear nation of Iran through you; A nation that shares the same beliefs and destiny as the Iraqi people. I ask God Almighty to continue the victory and help of that blessed republic that causes the spread of Islam in the world and supports the freemen and the warriors.

The warriors rely on God Almighty in all matters and benefit from the enlightened existence of the Imam of the Age [Imam al-Mahdi – may God hasten his reappearance] because spiritual powers are important for every warrior, and they are examples of the noble verse of the Holy Quran: “Oh Prophet! Urge on the faithful to fight: If there be twenty patient men among you, they shall overcome two hundred; and if there be a hundred of you, they shall overcome a thousand of the faithless, for they are a lot who do not understand.” [8:65]

This clearly shows the effect of spirituality on the morale of the warriors, and therefore the presence of Ayatollah Raeisi in public meetings and conferences with detailed speeches, as well as meeting and familiarizing the Iraqi people with his beliefs, had a great impact. During the rare visit of foreign dignitaries to Iraq, from Persian Gulf rulers to European and American officials, the meetings were held privately and exclusively at the Presidential and Prime Ministerial Palaces and their statements were even more provocative. In other words, they come to Iraq to dictate some conditions that do not work for the Iraqi side; Except for the hostile speeches against the nation, the future, the Popular Mobilization Forces and the Iraqi Islamic Resistance.

During Mr. Raeisi’s visit, we found him as one of us – in fact, he is one of us – and his kind remarks confirm this narration. He said, “Oh people of Iraq! Your blood is our blood and your soul is our soul.” This sincere stance was well-received by thousands of young Iraqis and was widely circulated on social media.

Mr. Amir-Abdollahian’s visit was similar, and the Iraqi public, warrior youth, and members of Popular Mobilization Forces took a positive approach.

But the fact that Iran is the closest nation and government to Iraq is a fact that was proved by the blood of the martyrs of Iran, and at the head of them, the martyr of the Islamic Resistance Axis, the great commander of Islam, Haj Qasem Soleimani. Suffice it to say that words, no matter how eloquent they may be, cannot justify the rights of these pure-blooded individuals. 

It is very clear that the reactionary rulers of the Persian Gulf will not act without the permission and order of the United States and therefore the presence of these countries will not lead to any cooperation without the permission of the West. I explicitly state that this meeting did not have any specific and predetermined goals for Iraq and therefore no tangible and real results have been achieved.

For example, what pain suffered by Iraq can be treated in Jordan, as a neighbour of Iraq, or the non-neighbouring countries of Egypt and France, which are far from Iraq? In general, France’s presence in the recent developments in the region, and especially in this summit, is assessed to achieve a new role and planning for an alternative role in West Asia, so it can be used as a cover to weaken the British and American interventions in the region.

I believe that the reason why Syria was not invited to this summit was the pressure of foreign countries, and the al-Kadhimi administration is very weak in the face of external pressure.

Vatan-e Emrouz: The Iranian people consider the holy shrines of Iraq as a part of their existence. The question is, what is the approach of the Iraqi people to the visit of people like French President Emmanuel Macron to the Holy Shrine of al-Kadhimayn?

The holy shrines of the Ahl al-Bayt of the Prophet (peace and blessings of God be upon them) are too large to be limited to one religion or denomination. These holy shrines belong to all human beings and citizens of other religions are always welcomed with open arms. The Iraqi people, like the Iranians, consider these holy shrines not only a part of their existence, but rather their whole existence, and in this religious connection, they have sacrificed their blood, property and lives to defend the holy shrines and serve their pilgrims.

Therefore, the presence of the President of the Republic of France, in the shrine of the descendants of the Prophet Muhammad (peace be upon him and his family) whom he insulted and his walking in such a holy place was very painful for us. At least he should have apologized to the Holy Prophet (peace be upon him) for his insulting actions in the court of the Infallibles (peace be upon them). But, as I have said before, the al-Kadhim administration has always succumbed to external pressures, and its gaze is always on the outside of Iraq. He is unaware of the feelings and needs of the oppressed people of Iraq, or perhaps he has neglected himself.

Vatan-e Emrouz: Today, the glorious movement of Iraq’s al-Nujaba Movement has always been at the forefront of the struggle to preserve the dignity of Iraq and the Shi’ahs. Do you anticipate a particular change in the way you deal with the continued presence of the American occupiers and Turkish aggressors before your country’s next election?

We in the Islamic Resistance, whether before or after the elections, before or after the United States’ decision to withdraw, before and after the change of the name of the occupying forces, or before the al-Kadhimi administration and after, we have never laid down our weapons and will never lay down our weapons. 

Our attacks on the occupiers and aggressors have never stopped and will not stop. Let everyone know that our voice has not been silenced and our positions have not changed. As the Islamic Resistance, we will continue on this path as long as there is even one foreign soldier in Iraq, and in the near future, the victory of the great men of the Islamic Resistance in all areas will be clearly seen.

Vatan-e Emrouz: In conclusion, considering the emergence of a new wave of the Coronavirus pandemic, what do you think will be the prospects for the presence of pilgrims in this year’s Arba’in al-Husayni March?
We ask God Almighty to remove this pandemic from the Muslim ummah and all human beings and to bestow opportunities to go on the Arba’in pilgrimage and provide intercession in the Hereafter to the lovers of Imam al-Husayn (a).

According to last year’s experience during the Arba’in ‎ pilgrimage and the presence of millions of pilgrims, although the situation was such that the observance of the protocols set in the Coronavirus restrictions was fraught with difficulties and shortcomings, but thanks to Imam al-Husayn (a), the incidence of this virus was greatly reduced during that period, such that not a single case of infection was recorded during the days of pilgrimage.

This is one of the smallest miracles of the infallible and pure Ahl al-Bayt, of course, should not lead to ignoring the preventive measures and adhering to the orders of the competent religious authorities regarding the observance of health protocols. Our duty is to serve and show devotion while observing, the infinite grace of God also guarantees health. God-willing.

Vatan-e Emrouz: We appreciate your time in answering our questions and avoiding the conventional considerations in answering them.

You’re welcome. I wish you success and health.
 

آخرین اخبار