رونمایی از کتاب «جولان» نُجَباء با حضور مقامات داخلی و خارجی در نهاد ریاست‌جمهوری ایران

کتاب "أهمیة منطقة الجولان الإستراتيجية من منظور أمن اسرائیل وبقائها" با مشارکت دفتر سیاسی جنبش نُجَباء در ایران و کمیته حمایت از فلسطین، توسط مؤسسه ابناء الرسول منتشر شد كه در مراسم رونمایی از این کتاب، مشاوران مقام معظم رهبری و رئیس‌جمهوری، سفرای فلسطین و سوریه، نمایندگان گروه‌های مقاومت و جمعی از مدیران ارشد دولتی حضور یافتند.

فارسی

به گزارش مرکز ارتباطات و امور رسانه‌ای نُجَباء در ایران، آیین رونمایی از کتاب "أهمیة منطقة الجولان الإستراتيجية من منظور أمن اسرائیل وبقائها" تألیف «علی شاکر» صبح امروز چهارشنبه مصادف با 54مین سالگرد اشغال بلندی‌های جولان توسط رژیم صهیونیستی به همت دفتر سیاسی مقاومت اسلامی نُجَباء در ایران، کمیته حمایت از انقلاب اسلامی مردم فلسطین و همچنین موسسه ابناء الرسول در ساختمان کوثر نهاد ریاست جمهوری برگزار شد.

در این مراسم «صلاح زواوی» سفیر فلسطین در تهران، «شفیق دیوب» سفیر سوریه در تهران، سرتیپ «حسین دهقان» مشاور فرمانده معظم کل قوا در حوزه صنایع دفاعی، آیت‌الله «محمدحسن اختری» مشاور رئیس‌جمهوری، «خالد قدومی» نماینده حماس در تهران، «ناصر ابو شریف» نماینده جهاد اسلامی در تهران، «میرمسعود حسینیان» مدیرکل خاورمیانه عربی و شمال آفریقای وزارت امور خارجه و همچنین شماری دیگر از مسئولان حضور داشتند.

 

فلسطین و سوریه؛ برادران دوقلو

سفیر فلسطین در تهران، ضمن قدردانی از حمایت‌های ارزشمند جمهوری اسلامی ایران، کشورهای سوریه و فلسطین را "برادران دوقلو" توصیف کرد و افزود: تاریخ ما یکی است. شهید «عزالدین قسام» که به فلسطین آمد و شهید شد؛ زاده بندر "بانیاس" در سوریه بود. این کشور هزینه زیادی برای دفاع از فلسطین پرداخته است.

دکتر «صلاح زواوی» ادامه داد: انقلاب فلسطین در ابتدای سال ١٩٦٥ میلادی با حمایت دمشق آغاز شد و به‌خاطر این حمایت، مناطق مختلف سوریه بارها هدف حملات اسرائیل قرار گرفته است. سوری‌ها شهدای زیادی در این راه تقدیم کرده‌اند و ایمان داریم که با پیروزی، سرزمین خود (جولان) را آزاد خواهند کرد.

وی در موضوع دیگری با بیان اینکه "فلسطینیان قبل از انقلاب اسلامی جرأت حضور در ایران را نداشتند" خاطرنشان ساخت: به برکت امام‌خمینی(ره) که جمهوری اسلامی را تاسیس کرد، وضع تغییر یافت و پس از ایشان، رهبری این امت به آیت‌الله العظمی خامنه‌ای محول شد که این افتخار برای ما است. ما اعلام می‌کنیم که با نظام وحدت‌ساز اسلامی همراه هستیم، چراکه این نظام می‌خواهد فلسطین را آزاد کند و ان‌شاء‌الله پشت سر آن در قدس نماز خواهیم خواند.

 

سوریه برای آزادسازی جولان هر بهایی را می‌پردازد/ از نُجَباء عراق قدردانی می‌کنیم

در ادامه مراسم، سفیر سوریه در تهران ضمن قدردانی از کمیته فلسطین و نهاد ریاست‌جمهوری ایران برای برگزاری این مراسم، اظهار داشت: از مؤلف کتاب و همچنین جنبش مقاومت اسلامی نُجَباء عراق بابت انتشار کتاب یادشده در این زمان مهم کمال سپاسگزاری را دارم، چراکه چاپ این کتاب همزمان با سالگرد اشغال جولان بود و به‌خصوص آن‌که از مشارکت شهروندان سوری جولان در انتخابات سوریه ممانعت به عمل آمد. لذا به نیابت از هم‌میهنانم نیز بابت انتشار این کتاب تشکر می‌کنم.

دکتر «شفیق دیوب» ترکیب و سطح شرکت‌کنندگان در نشست رونمایی از این کتاب را نشان‌گر اهمیت منطقه جولان برای محور مقاومت ارزیابی کرد و گفت: اختلاف بر سر 10 متر از این منطقه، باعث شکست مذاکرات سوریه ــ اسرائیل شد و دشمن فهمید که ارزش هر ذره از خاک جولان، برای ما به اندازه کل کشور است.

وی افزود: عزت جولان، مثل عزت قدس، عزت غزه و عزت مزارع شبعا است. سوریه همواره در کنار قضیه فلسطین بوده است و باز هم خواهد ماند و اعلام می‌کنیم که برای این مهم، حاضریم هر بهایی را بپردازیم.

سفیر سوریه در پایان با بیان اینکه "وضعیت سوریه با حمایت هم‌پیمانانش به‌ویژه ایران تحت رهبری امام خامنه‌ای (مدظله) روزبه‌روز بهتر خواهد شد" خاطرنشان ساخت: ما با کمک محور مقاومت پیروز خواهیم شد و جبهه مقاومت برای تحقق تمام اهدافش از جمله آزادی جولان و آزادی فلسطین، به راه خود ادامه می‌دهد.

 

مشاور فرمانده کل قوا: اشغال جولان، بقای اسرائیل را تداوم بخشیده است

مشاور فرمانده معظم کل قوا در حوزه صنایع دفاعی، سخنران دیگر این مراسم بود که ضمن تجلیل از مقام شامخ شهدا، بنیان‌گذاران و فرماندهان محور مقاومت اظهار داشت: جغرافیای جولان مربوط به سوریه، اما ذات آن مربوط به فلسطین است. اسرائیل در واقع با اشغال سرزمین‌های عربی نظیر جولان، به‌دنبال بسط ید و ایجاد کمربند امنیتی بود تا هم نفوذ و سیطره خود را بر جهان اسلام تحمیل نماید و هم دست دیگران را از رسیدن به نقاط حیاتی‌اش کوتاه کند.

سرتیپ دکتر «حسین دهقان» با تأکید بر اینکه "اسرائیل رژیمی نامشروع و فاقد ملت و سرزمین مادری بوده که با زور سلاح، سیطره خود را بر اراضی اشغالی تحمیل کرده است" تاکید کرد: مؤلف عزیز، همت خوبی برای تدوین این کتاب صرف کرده و به جنبه‌های اصلی اهمیت جولان و نگاه رژیم صهیونیستی نسبت به این منطقه پرداخته است. جولان برای رژیم اشغالگر از لحاظ ژئوپولتیک، سیاسی، اقتصادی، گردشگری، نظامی و منابع حیاتی، اهمیت بسیاری دارد. به عبارت دیگر، اشغال جولان توسط اسرائیل، بقای این رژیم را تداوم می‌دهد.

وی با اشاره به ایستادگی تاریخی سوریه در خط مقدم نبرد علیه اسرائیل، گفت: امروز مجاهدان مفتخرند مقاومت به قدرتی دست یافته که رژیم صهیونیستی را به حضیض ذلت رسانده است و ارتش اسرائیل با اینکه خود را چهارمین ارتش قدرتمند جهان می‌نامد، در برابر غزه دست تسلیم بالا می‌برد.

 

مشاور رئیس‌جمهور: حیات اسرائیل وابسته به جولان است

در بخش دیگری از این مراسم، رئیس کمیته حمایت از انقلاب اسلامی مردم فلسطین گفت: منطقه جولان از لحاظ راهبردی و امنیتی، هم برای رژیم صهیونیستی و هم برای امت عربی ـ به‌خصوص سوریه ـ اهمیت دارد. در باب اهمیت این منطقه همین بس که مذاکرات سوریه و اسرائیل به‌دلیل اختلاف بر سر جولان شکست خورد.

آیت الله «محمدحسن اختری» ازجمله قابلیت‌های مهم جولان برای رژیم صهیونیستی را دیدبانی و فعالیت‌های جاسوسی برشمرد و تصریح کرد: اگر جولان از چنگ دشمن خارج شود، صهیونیست‌ها تا ده‌ها کیلومتر آنسوتر نیز ناچار به عقب‌نشینی خواهند بود، چراکه در آن محدوده امنیتی نخواهند داشت.

مشاور رئیس‌جمهوری، با بیان اینکه "حیات اسرائیل وابسته به جولان است"، افزود: دلیل سر باز زدن رژیم صهیونیستی از قطعنامه‌های سازمان ملل و شورای امنیت در زمینه حاکمیت جولان، این است که موجودیتشان در گرو حفظ سلطه بر آنجا می‌باشد و به همین خاطر «ترامپ» جنایتکار اعلام کرد که حاکمیت اسرائیل بر جولان را به‌رسمیت می‌شناسد.

 

گام فرهنگی نُجَباء در مقابله با پروژه سازش

مدیرعامل مؤسسه ابناء الرسول(ص) نیز بر لزوم مقابله با پروژه عادی‌سازی روابط با اسرائیل تأکید کرد و گفت: در این رابطه باید دو اقدام صورت بگیرد؛ یکی در حوزه دیپلماتیک که دولت‌ها زیر بار فشار تحمیلی نروند، از سوی دیگر نیز لازم است که ملت‌ها در برابر این ماجرا بایستند.

حجت‌الاسلام والمسلمین «سیدعلی‌رضا حسینی‌عارف» ضمن تمجید از پیشگامی جنبش نُجَباء در انتشار کتابی راجع‌به اهمیت منطقه استراتژیک جولان، اضافه کرد: این یک قدم فرهنگی در راستای توجیه مردم عراق جهت مقابله با سازشکاری است و انتظار داریم که با کمک نهادها، به سایر زبان‌ها علی‌الخصوص "اردو" ترجمه شود؛ زیرا کشور پاکستان هم تحت فشار است تا روابط دیپلماتیک خود با رژیم اسرائیل را عادی‌سازی کند.

 

نویسنده کتاب: جولان امکان حمله موشکی کوتاه‌برد علیه کشورهای منطقه را به اسرائیل می‌دهد

مؤلف کتاب "اهمية منطقة الجولان الإستراتيجية من منظور امن إسرائيل و بقائها" با بیان اینکه "از دست دادن جولان، رژیم صهیونیستی را از حیث امنیت و بقا دچار مشکل می‌کند"، خاطرنشان ساخت: به همین دلیل جنبش صهیونیسم در مانیفست خود که آگوست ۱۹۶۷ منتشر شد، اعلام کرد هیچ دولتی یهودی حق پس دادن این منطقه را ندارد.

«علی شاکر» با تشریح فرآیند تاریخی که به ارتقای جایگاه جولان در استراتژی امنیت ملی اسرائیل انجامیده است، اظهار داشت: این منطقه سرزمین مرتفعی است که فاصله کوتاهی با مراکز سیاسی و امنیتی حساس در سوریه، لبنان، فلسطین و حتی اردن دارد. جولان تا کاخ ریاست‌جمهوری سوریه در دمشق، کاخ ریاست‌جمهوری لبنان در بیروت، کاخ سلطنتی اردن در امان و بیت‌عاقیون نخست‌وزیری رژیم صهیونیستی در شهر قدس به ترتیب فاصله‌هایی نزدیک به 50، 60، 85 و 110 کیلومتر دارد.

وی افزود: در ادبیات نظامی، برای موشک‌های رده بالستیک، فاصله‌ زیر 180 تا 200 کیلومتر، کوتاه‌برد قلمداد شده و لذا بلندی‌های جولان برای دولت یا رژیم حاکم بر آن، برتری امنیتی کامل را به همراه دارد.

این نویسنده با بیان اینکه "اسرائیل تنها ٣٤ روز بعد از اشغال منطقه جولان، شهرک‌هایی در این منطقه تأسیس کرد که بعدها «ناحال» نام گرفت"، تأکید کرد: این مسأله شاید در ابتدا یک امر عادی اجتماعی را به ذهن متبادر سازد، درحالی‌که دقیقاً بحث در مورد استراتژی است. صهیونیست‌ها پس از خدمت سربازی، موظفند تا ١٢ ماه در این شهرک‌ها به کشاورزی بپردازند؛ شهرک‌هایی که عمدتاً در خطوط مرزی جولان احداث شده‌اند.

شاکر ادامه داد: این بدین معناست که رژیم صهیونیستی به‌دنبال ایجاد منطقه‌ای حائل برای جبران کم‌عمقی استراتژیک سرزمین‌های اشغالی در فلسطین است. باید بدانیم که تقریباً 70 درصد زیرساخت‌های مهم اسرائیل همچون فرودگاه بن‌گوریون، بزرگراه سراسری (معروف به بزرگراه ششم)، مسیر انتقال آب ملی و نیز خطوط فشار قوی در نوار باریکی از دریای مدیترانه و کرانه باختری به‌صورت فشرده قرار گرفته است. این رژیم همچنین با این اقدام، برای مجامع بین‌المللی و حقوق‌بشری، غیر‌امنیتی‌سازی کرد و برای طرف سوری، استراتژی غیرنظامی‌نمایی را سرلوحه قرار داد.

وی در پایان، طراحی استحکامات اسرائیل در بلندی‌های جولان را مبتنی بر اصل غافلگیری توصیف و تصریح کرد: با اینکه شهرک‌های صهیونیست‌نشین در این منطقه، غیرنظامی جلوه داده می‌شوند، اما در واقع این شهرک‌ها پس از جنگ ١٩٧٣ به شبکه نظامی رژیم صهیونیستی وصل شدند تا در صورت بروز هرگونه تهدید یا حمله احتمالی، همچون یک پایگاه نظامی خفته عمل کنند.

العربية
copy

النجباء تزيح الستار عن كتاب "الجولان" بحضور شخصيات داخلية واجنبية في ديوان رئاسة الجمهورية في ايران

 

أصدرت مؤسسة أبناء الرسول كتاب "أهمیة منطقة الجولان الإستراتيجية من منظور أمن اسرائیل وبقائها" بمشاركة مكتب المقاومة الإسلامية حركة النجباء في إيران ولجنة دعم ثورة الشعب الفلسطيني الإسلامية، وبحضور مستشار الامام الخامنئي ومستشار رئيس الجمهورية وسفيري فلسطين وسوريا وممثلي فصائل المقاومة ومجموعة من كبار المسؤولين الحكوميين.

 

أفاد مكتب الاعلام والعلاقات لحركة النجباء في الجمهورية الاسلامية، انه أقيم حفل إزاحة الستار عن هذا كتاب "أهمیة منطقة الجولان الإستراتيجية من منظور أمن اسرائیل وبقائها"، صباح اليوم الأربعاء، بالتزامن مع الذكرى الرابعة والخمسين لاحتلال الكيان الصهيوني لمرتفعات الجولان بجهود ممثلية المقاومة الإسلامية حركة النجباء في ايران ولجنة دعم ثورة الشعب الفلسطيني الإسلامية ومؤسسة أبناء الرسول في مبنی ديوان رئاسة الجمهورية الایرانية.

وحضر الحفل كل من "صلاح الزواوي" سفير فلسطين في طهران، "شفيق ديوب" سفير سوريا في طهران، "العميد حسين دهقان" مستشار الامام الخامنئي في شؤون الصناعة الدفاعية، آية الله "محمد حسن أختري" مستشار رئيس الجمهورية، "خالد القدومي" ممثل حماس في طهران، "ناصر أبو شريف" ممثل الجهاد الإسلامي في طهران، "مير مسعود حسينيان" المدير العام لمنطقة الشرق الأوسط العربي وشمال إفريقيا في وزارة الخارجية، وعدد من المسؤولين.

 

فلسطين وسوريا؛ أخوان توأمان

أعرب السفير الفلسطيني في طهران عن تقديره لدعم الجمهورية الإسلامية الإيرانية القيم، واصفا دولتي سوريا وفلسطين بـ"الأخوين التوأمين"، مضيفا: ان تاريخنا واحد. الشهيد "عز الدين القسام" الذي قدم الى فلسطين واستشهد هناك ولد في ميناء بانياس السوري. لقد دفعت سوريا ثمناً باهظاً لدفاعها عن فلسطين.
وتابع الدكتور "صلاح الزواوي": ان الثورة الفلسطينية انطلقت في مطلع عام 1965 الميلادية بدعم من دمشق، وبسبب هذا الدعم تعرضت أجزاء مختلفة من سوريا بشكل متكرر للاعتداءات الإسرائيلية. لقد قدم السوريون عدد كبير من الشهداء في هذا السبيل، ونعتقد أنهم سينتصرون وسيحررون أرضهم (الجولان).
وعلى صعيد آخر قال: إن الفلسطينيين لم يجرؤوا على التواجد في إيران قبل الثورة الإسلامية، مبينا أنه ببركة الإمام الخميني الذي أسس الجمهورية الإسلامية تغير الوضع وبعده أوكلت قيادة هذه الأمة إلى آية الله العظمى الخامنئي وهذا شرف لنا. ونعلن أننا مع النظام الإسلامي الذي يوحد الامة لأن هذا النظام يريد تحرير فلسطين وإن شاء الله نصلي خلف قائد الثورة في القدس.
 
سوريا تضحي بالغالي والنفيس لتحرير الجولان/ نشكر حركة النجباء العراقية
شكر السفير السوري في طهران لجنة دعم فلسطين ومؤسسة رئاسة جمهورية إيران على إقامة الحفل، قائلا: أنا ممتن للغاية لمؤلف الكتاب وكذلك للمقاومة الإسلامية حركة النجباء العراقية لنشر هذا الكتاب في هذا التوقيت المهم، لأنه تزامن نشر الكتاب مع ذكرى احتلال مرتفعات الجولان، وخاصة منع مواطني هضبة الجولان السورية من المشاركة في الانتخابات السورية. لذلك، بالنيابة عن جميع المواطنين السوريين، أشكركم على نشر هذا الكتاب.
ووصف الدكتور "شفيق ديوب" تركيبة ومستوى المشاركين في اجتماع إزاحة الستار عن هذا الكتاب بأنه مؤشر على أهمية مرتفعات الجولان لمحور المقاومة، موضحا ان الخلاف على مساحة 10 أمتار من هذه المنطقة أدى إلى فشل المفاوضات السورية الإسرائيلية، وأدرك العدو أن كل جزء من مرتفعات الجولان يساوي لنا البلد كله.
وتابع: شرف الجولان كشرف القدس وشرف غزة وشرف مزارع شبعا. لقد كانت سوريا دائما وستبقى إلى جانب القضية الفلسطينية، ونعلن أننا مستعدون لدفع أي ثمن مقابل هذه القضية الهامة.
وختم السفير السوري، قائلا: إن الأوضاع في سوريا ستتحسن يوما بعد يوم بدعم من حلفائها وخاصة إيران بقيادة الإمام الخامنئي (مد ظله)، مؤكدا سننتصر بمساعدة محور المقاومة وسيواصل هذا المحور تحقيق كل أهدافه بما في ذلك تحرير الجولان وتحرير فلسطين.
 
مستشار الامام الخامنئي: احتلال مرتفعات الجولان ساعد في بقاء إسرائيل
كان مستشار الامام الخامنئي في شؤون الصناعة الدفاعية متحدثاً آخر في الحفل حيث أشاد بالمكانة الكبيرة لشهداء ومؤسسي وقادة محور المقاومة، قائلا: ان جغرافية هضبة الجولان هي لسوريا لكن جوهرها يخص فلسطين. إسرائيل في الحقيقة من خلال احتلالها للأراضي العربية مثل مرتفعات الجولان، سعت إلى توسيع وإنشاء حزام أمني لفرض نفوذها وهيمنتها على العالم الإسلامي ومنع الآخرين من الوصول إلى مراكزها الحيوية.
وأكد العميد الدكتور حسين دهقان أن "إسرائيل كيان غير شرعي ليس له شعبا وارضا، فرض سيطرته على الأراضي المحتلة بقوة السلاح"، موضحا أن المؤلف المحترم، لقد بذل جهودًا جيدة لتأليف هذا الكتاب وتطرق إلى الجوانب الرئيسية لأهمية هضبة الجولان ورؤية الكيان الصهيوني لهذه المنطقة. تحظى الجولان بأهيمة كبرى للكيان المحتل من حيث المكانة الجيوسياسية والسياسية والاقتصادية والسياحية والعسكرية والموارد الحيوية. بمعنى آخر، ان الاحتلال الإسرائيلي لمرتفعات الجولان يساعد في استمرار وجود هذا الكيان.
وفي إشارة إلى الصمود السوري التاريخي على الخطوط الأمامية في مواجهة إسرائيل، قال دهقان: المجاهدون اليوم فخورون بالمقاومة التي وصلت إلى قوة أذلّت الكيان الصهيوني، فالجيش الإسرائيلي على الرغم من تسمية نفسه بالجيش الرابع على مستوى العالم بات اليوم يرفع راية الاستسلام أمام غزة.
 
مستشار رئيس الجمهورية: حياة اسرائيل مرهونة بالجولان
وفي جزء آخر من الحفل قال رئيس لجنة دعم ثورة الشعب الفلسطيني الإسلامية: إن مرتفعات الجولان مهمة من الناحية الاستراتيجية والأمنية للكيان الصهيوني وللأمة العربية خاصة سوريا، أما في بيان أهمية هذه المنطقة يكفي أن نعرف أن المفاوضات السورية الإسرائيلية فشلت بسبب الخلاف على الجولان.
ووصف آية الله "محمد حسن أختري" إمكانية التجسس والمراقبة للكيان الصهيوني باعتبارها إحدى الإمكانات المهمة في الجولان، مضيفا إذا خرجت الجولان من أيدي العدو، فسيضطر الصهاينة إلى التراجع على بعد عشرات الكيلومترات، لأنهم سوف لن يكون لديهم أمن في تلك المنطقة.
وقال مستشار رئيس الجمهورية: إن حياة إسرائيل مرهونة بمرتفعات الجولان، موضحا ان سبب عدم رضوخ الكيان الصهيوني لقرارات الأمم المتحدة ومجلس الأمن بشأن مرتفعات الجولان هو أن وجودها مرهون بإبقاء سيطرته عليها، ولهذا أعلن ترامب المجرم أنه يعترف بسيادة إسرائيل على الجولان.
 
الخطوة الثقافية للنجباء ضد مشروع التطبيع
شدد مدير مؤسسة أبناء الرسول (ص) على ضرورة مواجهة مشروع تطبيع العلاقات مع إسرائيل، قائلا: في هذا الصدد يجب اتخاذ إجراءين؛ في المجال الدبلوماسي على الحكومات أن لا ترضخ للضغوط، ومن ناحية أخرى، من الضروري أن تقف الدول في مواجهة هذا المشروع.
وأشاد "السيد علي رضا حسيني عارف" بحركة النجباء لإصدارها كتاب عن اهمية هضبة الجولان الاستراتيجية، متابعا ان هذه خطوة ثقافية لتبرير مواجهة الشعب العراقي لمشروع التطبيع، كما نتمنى أن تتم ترجمة هذا الكتاب بمساعدة المؤسسات الحكومية إلى لغات أخرى وخاصة "الأردية"؛ لأن باكستان تتعرض أيضًا لضغوط لتطبيع علاقاتها الدبلوماسية مع الكيان الإسرائيلي.
 
مؤلف الكتاب: الجولان تخلق لإسرائيل إمكانية شن ضربات صاروخية قصيرة المدى ضد دول المنطقة
بين مؤلف كتاب "أهمية منطقة الجولان الإستراتيجية من منظور امن إسرائيل وبقائها" أن خسارة مرتفعات الجولان ستسبب مشاكل للكيان الصهيوني من حيث الأمن واستمرار وجودها. لهذا السبب أعلنت الحركة الصهيونية، في بيانها المنشور في آب/ أغسطس 1967، أنه لا يحق لأي دولة يهودية إعادة الجولان لسوريا.
وفي شرح للعملية التاريخية التي أدت إلى تعزيز مكانة مرتفعات الجولان في استراتيجية الأمن القومي لإسرائيل، قال علي شاكر: هذه المنطقة هي مرتفعات تبعد مسافة قصيرة عن المراكز السياسية والأمنية الحساسة في سوريا ولبنان وفلسطين وحتى الأردن. تقع الجولان على بعد 50 و60 و85 و110 كيلومترات من القصر الرئاسي السوري في دمشق، والقصر الرئاسي اللبناني في بيروت، والقصر الملكي الأردني في عمان، وقصر رئيس الوزراء الصهيوني في القدس، على التوالي.
وأضاف: في الأدبيات العسكرية، بالنسبة للصواريخ الباليستية إن كان مداها أقل من 180 إلى 200 كيلومتر تعتبر قصيرة المدى، وبالتالي فإن مرتفعات الجولان تشكل ميزة أمنية كاملة للحكومة أو النظام الذي يحكمها.
وتابع إن إسرائيل أقامت مستوطنات في مرتفعات الجولان بعد 34 يوما فقط من احتلالها لمرتفعات الجولان التي أعيدت تسميتها فيما بعد بـ"ناحال"، وشدد على أن: هذا قد يبادر إلى الأذهان في البداية انها مسألة اجتماعية عادية، بينما هي بالذات مناقشة استراتيجية. يُجبر الصهاينة على الزراعة في هذه المستوطنات لمدة 12 شهرا بعد انهاء الخدمة في الجيش، وهذه المستوطنات التي بنيت بشكل رئيسي على حدود مرتفعات الجولان.
وتابع شاكر: "هذا يعني أن الكيان الصهيوني يسعى إلى إنشاء مناطق عازلة للتعويض عن العمق الإستراتيجي الضيق للأراضي المحتلة في فلسطين. تجدر الإشارة إلى أن ما يقرب من 70٪ من البنية التحتية الرئيسية في إسرائيل، مثل مطار بن غوريون والطريق السريع الوطني (المعروف باسم الطريق السريع السادس) وخط نقل المياه الوطني وخطوط كهرباء الضغط العالي، تقع في قطاع ضيق بين البحر الأبيض المتوسط والضفة الغربية. كما أن الكيان أظهر هذه المنطقة للمجتمع الدولي ومنظمات حقوق الانسان بانها منطقة لا تحظى بأهمية أمنية وسعت الى الإيحاء للطرف السوري بأن الجولان ليست منطقة ذات أهمية عسكرية.
وفي الختام، وصف شاكر، تصميم التحصينات الإسرائيلية في هضبة الجولان بأنه قائم على مبدأ المفاجأة، موضحا على الرغم من أن المستوطنات الصهيونية في المنطقة تبدو مدنية إلا أن هذه المستوطنات في الواقع بعد حرب 1973 اتصلت بالشبكة العسكرية للکیان الصهيوني لكي تعمل كقاعدة عسكرية في حال حصول أي تهديد أو هجوم محتمل.
English

Book launch for the “Golan” held by al-Nujaba in the presence of domestic and foreign officials at the Office of the President of Iran

 

The book, “The Importance of the Golan Heights from the Perspective of Israel’s ‎Security and Its Survival” was unveiled at a ceremony attended by advisers to the ‎Supreme Leader of the Islamic Revolution and the President, the ambassadors of ‎Palestine and Syria, representatives of Islamic Resistance groups and a group of senior ‎government officials.‎ This book was published by the Abna al-Rasul Institute with the participation of the ‎Political Office of the al-Nujaba Islamic Resistance Movement in Iran and the Committee ‎for the Support of the Islamic Revolution of the Palestinian People.‎

 

According to the Communication and Media Affairs Centre of al-‎Nujaba in Iran‎, an unveiling ceremony of the book “The Importance of the Golan Heights from the Perspective of Israel’s ‎Security and Its Survival” by Ali Shakir was held on the morning of Wednesday, June 9, 2021, which coincides with the 54th anniversary of the occupation of the Golan Heights by the Zionist regime. This book launch was sponsored by the al-Nujaba Islamic Resistance Movement in Iran, the Committee for the Support of the Islamic Revolution of the Palestinian People, and the Abna al-Rasul Institute, and took place at the Kowar Building at the Office of the President of Iran in Tehran.
Dr. Salah al-Zawawi, the Palestinian ambassador to Tehran, Shafiq Dayoub, the Syrian ambassador to Tehran, Brigadier-General Dr. Hoseyn Dehqan, the advisor to the commander-in-chief in the defence industry, Ayatollah Mohammad-Hasan Akhtari, an advisor to the President of Iran, Khalid al-Qadumi, the representative of Hamas in Tehran, Naser Abu ShAref, the representative of Islamic Jihad in Tehran, Mir-Masoud Hoseynian, the director-general of the Arab, Middle East and North Africa Affairs Office of the Ministry of Foreign Affairs, as well as a number of other officials were present at this ceremony.

 

Palestine and Syria: Twin Brothers
Dr. Salah al-Zawawi, the ambassador of Palestine in Tehran, while appreciating the valuable support of the Islamic Republic of Iran, described the countries of Syria and Palestine as “twin brothers” and added, “Our history is one. The martyr Izz al-Din al-Qassam, who came to Palestine and was martyred, was born in the Syrian port city of Baniyas. He paid a high price for defending Palestine.”
Dr. al-Zawawi continued, “The Palestinian Revolution began at the beginning of 1965 with the support of Damascus and because of this support, various parts of Syria have been repeatedly targeted by Israeli attacks. The Syrians have sacrificed many martyrs in this way, and we believe that they will liberate their land (Golan) with victory.”
In regard to another issue, he stated, “The Palestinians did not dare to be present in Iran before the Islamic Revolution” and added, “Thanks to Imam Khomeini, who founded the Islamic Republic, the situation changed and after him, the leadership of this nation was handed over to Grand Ayatollah Khamenei, which is an honour for us. We declare that we are with the unifying Islamic system, because this system wants to liberate Palestine, and God-willing, we will pray behind it in al-Quds.”

 

Syria Pays Every Price for the Liberation of the Golan Heights/ We Appreciate al-Nujaba in Iraq
Following the ceremony, Dr. Shafiq Dayoub, the ambassador of Syria to Iran, thanked the Palestinian Committee and the Office of the President of Iran for holding the ceremony and said, “I thank the author of the book and also Iraq’s al-Nujaba Islamic Resistance Movement Nujaba for publishing the book at this important time because the publication of this book coincided with the anniversary of the occupation of the Golan Heights, and in particular the fact that Syrian citizens living in the Golan Heights were prevented from participating in the Syrian elections. Therefore, on behalf of all my compatriots, I thank you for publishing this book.”
Dr. Dayoub assessed the composition and level of the participants at the book launch as an indication of the importance of the Golan Heights for the Islamic Resistance Axis and said, “The dispute over ten metres from this region led to the failure of the Syrian-Israeli talks and the enemy realized that every part of the Golan Heights was worth as much to us as the whole country.” 
He added, “The honour of the Golan Heights is like the honour of al-Quds, the honour of the Gaza Strip and the honour of the Shebaa Farms. Syria has always been and will remain by the side of the issue of Palestine and we declare that we are ready to pay any price for this important issue.”
The Syrian ambassador concluded by stating that “the situation in Syria will improve day by day with the support of its allies, especially Iran under the leadership of Imam Khamenei” and added, “We will be victorious with the help of the Islamic Resistance Axis and the Islamic Resistance Front will continue on its path to achieving all its goals, including the liberation of the Golan Heights and the liberation of Palestine.”

 

Adviser to the Commander-In-Chief: The Occupation of the Golan Heights Has Continued Israel’s Survival
Brigadier-General Dr. Hoseyn Dehqan, the advisor to the commander-in-chief in the defence industry, was another speaker at the ceremony. He praised the great position of the martyrs, founders and commanders of the Islamic Resistance and said, “The geography of the Golan Heights is related to Syria but its essence is related to Palestine. In fact, by occupying Arab lands such as the Golan Heights, Israel attempted to expand and establish a security belt in order to both impose its influence and domination on the Islamic world and to prevent others from reaching its vital points.”
Brigadier-General Dehqan emphasized that “Israel is an illegitimate regime without a nation and a motherland that has imposed its domination over the occupied territories by force of arms” and said, “The dear author has made a good effort to compile this book and has dealt with the main aspects of the importance of the Golan Heights and the view of the Zionist regime towards this region. The Golan Heights is of great geopolitical, political, economic, tourist, military interest and has vital resources for the occupying regime. In other words, the Israeli occupation of the Golan Heights perpetuates the regime.”
Referring to Syria’s historic stand on the front lines of the battle against Israel, he said, “Today, the warriors are proud of the Islamic Resistance that has achieved power that has humiliated the Zionist regime and the Israeli army, despite calling itself the fourth most powerful army in the world, has raised the hand of surrender against the Gaza Strip.

 

Advisor to the President: The Life of Israel Depends on the Golan Heights
In another part of the ceremony, Ayatollah Mohammad-Hasan Akhtari, the head of the Committee for the Support of the Islamic Revolution of the Palestinian People, said, “The Golan Heights is strategically and security-wise important to both the Zionist regime and the Arab nation, especially Syria. As for the importance of this region, it is enough that the Syrian-Israeli talks failed due to the dispute over the Golan Heights.”
Ayatollah Akhtari mentioned surveillance and espionage activities as among the important capabilities of the Golan Heights for the Zionist regime and specified, “If the Golan Heights is out of the enemy’s control, the Zionists will have to retreat tens of kilometres away, because they will not have security in that area.”
The advisor to the president explained that “Israel’s life depends on the Golan Heights” and added, “The reason the Zionist regime rejects the United Nations Security Council resolutions on the Golan Heights is that their existence depends on maintaining their dominance over it and that is why the criminal Trump declared that he recognizes Israeli rule over the Golan Heights.”

 

al-Nujaba’s Cultural Steps Against the Project of Compromise 
Hujjat al-Islam Sayyed Alireza Hoseyni-Aref, the director of the Abna al-Rasul Institute, also stressed the need to confront the project of normalization of relations with Israel and said, “In this regard, two measures should be taken: On the one hand, in the diplomatic sphere where governments do not come under pressure and on the other hand, it is necessary for nations to stand up to this adventure.”
Hujjat al-Islam Hoseyni-Aref praised the pioneering of the al-Nujaba movement in publishing a book on the importance of the strategic Golan Heights and added, “This is a cultural step to justify the Iraqi people to oppose compromise and we expect that with the help of institutions, it will be translated into other languages, especially Urdu because Pakistan is also under pressure to normalize its diplomatic relations with the Israeli regime.”

 

Author: The Golan Heights Allows Israel to Launch Short-Range Missile Strikes Against Countries in the Region
Ali Shakir, the author of the book “The Importance of the Golan Heights from the Perspective of Israel’s ‎Security and Its Survival,” stated, “The loss of the Golan Heights is a problem for the Zionist regime in terms of security and survival” and noted, “That is why the Zionist movement, in its manifesto published in August 1967, declared that no Jewish state had the right to return the region.”
Explaining the historic process that has led to the promotion of the Golan Heights in Israel’s national security strategy, Shakir said, “This region is a highland that is a short distance from the sensitive political and security centres in Syria, Lebanon, Palestine and even Jordan. Golan is 50, 60, 85 and 110 kilometres from the Syrian Presidential Palace in Damascus, the Lebanese Presidential Palace in Beirut, the Jordanian Royal Palace in Amman, and the Zionist Prime Minister’s Palace in al-Quds, respectively.”
He added, “In military literature, for ballistic missiles, the range of less than 180 to 200 kilometres is considered short-range and therefore the Golan Heights is a complete security advantage for the government or its ruling regime.”
The author explained, “Israel established settlements in the Golan Heights just six days after its occupation of the region, which it later renamed ‘Nahal’” and emphasized, “This may at first bring to mind a normal social matter when it is precisely a discussion of strategy. After serving in the army, the Zionists are obliged to engage in farming in these settlements for three months – settlements built mainly on the Golan Heights.” 
Shakir continued, “This means that the Zionist regime seeks to create buffer zones to compensate for the strategic shallowness of the occupied territories in Palestine. It should be noted that approximately 70% of Israel’s major infrastructure, such as Ben Gurion Airport, the Trans-Israel Highway (known as Highway 6), the National Water Carrier and the high-pressure Israel Natural Gas Lines are compactly located in a narrow strip between the Mediterranean Sea and the West Bank. Through these actions, this regime also de-secured the international community and human rights for the international community and put a civilian strategy at the forefront of the Syrian side.” 
In conclusion, he described the design of Israeli fortifications in the Golan Heights as based on the principle of surprise and stated, “Although Zionist settlements in the region appear to be civilian, in fact, these settlements became part of the Zionist regime’s military network after the 1973 [Ramadan] War. They were connected to act as a dormant military base in the event of any possible threat or attack.”

آخرین اخبار