در برج آزادی برگزار شد؛

نُجَباء در همایش بین‌المللی تهران؛ حمایت از قدس شریف و تکریم هنر متعهد

«همایش بین‌المللی هنر متعهد در حمایت از قدس شریف» با مشارکت دفتر مقاومت اسلامی نُجَباء در ایران، در محل برج آزادی تهران برگزار شد.

فارسی

 به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نمایندگی نُجَباء در ایران، «همایش بین‌المللی هنر متعهد در حمایت از قدس شریف» روز دوشنبه اول اسفندماه با همکاری دفتر مقاومت اسلامی نُجَباء در ایران، در محل برج آزادی تهران برگزار شد.

در ادامه، گزارشی از جزئیات همایش و اظهارات سخنرانان مدعو از منظرتان می‌گذرد:

 

 

جمهوری اسلامی در کنار ملت‌های ستم‌دیده مسیر مقاومت را ادامه می‌دهد/ هنر متعهد در خدمت مسائل مهم جهان اسلام

رئیس کمیته حمایت از انقلاب اسلامی مردم فلسطین نهاد ریاست‌جمهوری طی سخنانی در این همایش ضمن تقدیر از دست‌اندرکاران اظهار داشت: این جشنواره با تلاش حامیان فلسطین و مقاومت اسلامی به‌عنوان گامی کم‌نظیر در بهره‌گیری از ذوق خدادادی ترتیب داده شده است تا فنون هنری در راستای آرمان‌ها باشد.

آیت‌الله «محمدحسن اختری» با تأکید بر لزوم هم‌افزایی در بخش‌های مختلف، ادامه داد: هنر باید در قالب‌های زیبا و قاب‌های متعدد از کاریکاتور، فیلم، انیمیشن، ادب، شعر، نمایش و سایر فنون در خدمت مسائل مهم جهان اسلام قرار بگیرد.

وی با اشاره به دیدگاه‌های امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری (مدظله) در خصوص هنر انقلابی، خاطرنشان ساخت: اسلام می‌خواهد که هنر در خدمت قضایای انسانی و دینی و فرهنگ الهی باشد. رهبری معظم بارها تأکید کردند که خدمت به آرمان‌های اسلامی به‌ویژه قضیه فلسطین جزو بایسته‌های هنری است.

رئیس شورای عالی مجمع جهانی اهل‌بیت (ع) در قسمت دیگری از سخنان خود ضمن تقبیح برخی به‌اصطلاح هنرمندان غیربشری که در دانمارک، هلند و فرانسه به بهانه آزادی، مقدسات را مورد اسائه قرار می‌دهند، گفت: این اقدامات زشت و خبیث را محکوم و از دولت‌های حامی آنان که هنر را به ابزاری علیه امت اسلامی بدل ساخته‌اند، ابراز تنفر می‌کنیم.

آیت‌الله اختری در عین حال بسنده کردن به محکومیت را کافی ندانست و تصریح کرد: باید با به‌کارگیری ظرفیت‌های هنری، به مقابله برخیزیم و اندیشه مبارزه با ظلم و استکبار را در بین همه ملت‌ها به‌خصوص در سطح دانشجویان و دانش آموزان پرورش دهیم.

وی از سکوت جامعه جهانی در قبال جنایات رژیم صهیونیستی در فلسطین و تجاوز رژیم سعودی به ملت مظلوم یمن اظهار تأسف کرد و افزود: لازم است که هنر متعهد را در جهت نابودی اسرائیل، دفع ستم و تقویت مقاومت به خدمت بگیریم تا دنیا را علیه جنایتکاران برانگیزیم.

رئیس کمیته حمایت از انقلاب اسلامی مردم فلسطین در خاتمه یادآور شد: مسأله فلسطین، مسأله امروز همه مسلمین است. همین امروز و همین ساعت، شهرک‌سازی و ویران کردن منازل مردم و کشتار جوانان و اسارت زنان و فرزندان ادامه دارد. رهبری و مسئولان جمهوری اسلامی همانگونه که تاکنون در کنار ملت‌های فلسطین و یمن ایستاده‌اند، این مسیر را ادامه می‌دهند.

 

 

پشتیبانی ایران از جنبش‌های آزادی‌بخش، مرهون هدایت‌های ولی‌فقیه است/ بسیج ظرفیت‌های هنری علیه دشمنان

رهبر معنوی انقلاب بحرین در پیامی به همایش، با تفکیک هنر راستین از فنون مبتذل، خاطرنشان ساخت: امت اسلامی اکنون نیازمند بسیج همه ظرفیت‌ها از جمله هنر در پشتیبانی دائم از جبهه مقاومت علیه دشمن اشغالگر صهیونیستی است.

آیت‌الله شیخ «عیسی قاسم» ضمن تجلیل از حمایت علنی، صادقانه و مستمر جمهوری اسلامی ایران از قضیه فلسطین و قدس شریف، اضافه کرد: علیرغم سازش برخی رژیم‌های عربی با اسرائیل، ملت‌های مسلمان واقف به نقش مسئولانه و شرافتمندانه ایران در پشتیبانی از قضیه فلسطین هستند و امیدواریم شاهد اتحاد امت اسلامی باشیم.

وی پشتیبانی جمهوری اسلامی ایران از جنبش‌های آزادی‌بخش را مرهون هدایت‌های ولی‌فقیه و فقهای آگاه دانست و افزود: این حمایت حتی اگر رسانه‌ای نشود نیز جریان دارد.

عضو بحرینی شورای عالی مجمع جهانی اهل‌بیت (ع) در انتهای پیام خود تأکید کرد: در فلسطین و قدس شریف، نبردی ادامه‌دار بین حق و باطل درگرفته است که به‌مثابه یک آتش‌فشان، بر سایر کشورهای اسلامی اثرگذار می‌باشد.

 

 

هنر از راه‌های مؤثر در مبارزه با اسرائیل است/ پیروزی فلسطین در جنگ روایت‌ها

نماینده جنبش جهاد اسلامی فلسطین در ایران، طی سخنانی در همایش بین‌المللی هنر متعهد در حمایت از قدس شریف، اظهار داشت: صهیونیست‌ها از ابتدای پروژه اشغالگری خود، از هنر به‌عنوان یک سلاح بهره گرفتند؛ تا جایی که اکنون بسیاری از غربی‌ها تصور می‌کنند مسلمانان در فلسطین به یهودیان هجوم برده‌اند!

«ناصر ابوشریف» با اشاره به جنگ روایت‌ها، ادامه داد: با وجود صدها میلیارد دلاری که اسرائیل هزینه کرده و تلاش‌هایی که در فضای مجازی برای سانسور ما جریان دارد، اکنون روایت ملت فلسطین در برابر اکاذیب آن‌ها در حال پیروزی است؛ زیرا هنرمندان فلسطینی مانند شهید «ناجی العلی» (کاریکاتوریست مشهور فلسطینی) پیشگام شدند و ظرفیت خود را در خدمت ملت‌شان قرار دادند.

وی با تأکید بر اینکه "همچنان مسأله فلسطین، مسأله محوری جهان اسلام است"، گفت: استفاده از زبان هنر، یکی از راه‌های مؤثر در مبارزه با رژیم صهیونیستی است و ما در این حوزه نیز قدردان جمهوری اسلامی ایران هستیم.

 

فلسطین، دغدغه شرافتمندان است و هنرمندان مبتذل لیاقت ندارند که به آن بپردازند

سفیر جمهوری یمن در ایران به‌عنوان یکی از سخنرانان برنامه، فلسطینیان را ملتی هنرمند و هنرپرور توصیف کرد و اظهار داشت: مردم فلسطین در نبرد علیه باطل تسلیم نشدند و به نسل‌های مختلف درس مقاومت دادند. قضیه فلسطین، دغدغه شرافتمندان است و هنرمندان مبتذل لیاقت ندارند که به آن بپردازند.

«ابراهیم الدیلمی» با تشکر از حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران از مستضعفان جهان و در رأس آن‌ها مجاهدان فلسطینی، ادامه داد: ما در جنگ یمن با نگاه معنوی و جهادی به هنرمندان زن و مرد در حوزه‌های مختلف شعر و نقاشی و غیره بها دادیم و نگذاشتیم دشمن در این عرصه بر ما غلبه کند.

وی ضمن تأکید بر حمایت زبانی و عملی ملت یمن از ملت مقاوم فلسطین، خواستار فراهم آوردن امکانات کافی برای پشتیبانی از هنرمندان متعهد شد تا آنان بتوانند نقش خود را به بهترین وجه ایفا کنند.

 

مقاومت در برابر اشغالگری و استکبار، از مصادیق عدالتخواهی است/ نقش ارزنده هنر در افشای جنایات اسرائیل

دبیرکل مجمع جهانی اهل‌بیت (ع) ضمن ایراد سخنرانی در این همایش بین‌المللی، مقاومت را گزینه انحصاری در برابر اشغالگری و خودکامگی دانست و گفت: بیشترین نقض هنجارهای بین‌المللی توسط رژیم صهیونیستی انجام گرفته و موضع منطقی ما این است که حاکمیت فلسطین باید به‌دست مردم این کشور اعم از مسلمان و مسیحی و یهودی باشد.

آیت‌الله «رضا رمضانی» با تأکید بر نقش ارزشمند هنر در به تصویر کشیدن جنایات اسرائیل، خاطرنشان ساخت: فلسطین یک سرزمین مقدس و مورد احترام تمام ادیان است که متأسفانه تلخ‌ترین وقایع در آنجا نسبت به مردم صورت می‌گیرد و حتی هنرمندانی که حوادث فلسطین را روایت می‌کنند، در معرض تهدید و شهادت هستند.

وی از برگزاری این همایش فاخر در حمایت از فلسطین و قدس شریف تقدیر کرد و افزود: بنا بر آموزه‌های ادیان ابراهیمی و آیات شریفه قرآن کریم، مذاکره و صلح نیز باید در محور عدالت باشد و یکی از مصادیق عدالتخواهی، مقاومت در برابر ظلم و استکبار می‌باشد که امروز به یک جریان جهانی تبدیل شده است.

عضو ارشد مجمع جهانی اهل‌بیت (ع) در پایان، امام خمینی (ره) را احیاگر کرامت بشری بر پایه وحی خواند و گفت: فلسطین به برکت مقاومت، در پی کرامت واقعی بوده و این درس بزرگی برای آزادی‌خواهان است. قطعا این مقاومت در دنیا گسترش می‌یابد و مقدمه ظهور منجی (عج) می‌شود و آنگاه بشریت، طعم عدل واقعی را خواهد چشید.


همه اقشار ملت عراق به‌‎‌ویژه هنرمندان مخالف عادی‌سازی روابط با تل‌آویو هستند

رئیس مرکز مطالعات استراتژیک «شهید فاضل» نیز در این همایش با اشاره به سابقه تاریخی ملت عراق در حمایت از قضیه فلسطین و بسیج هزاران عراقی در اواخر دهه چهل میلادی برای نبرد علیه رژیم اشغالگر قدس، خاطرنشان ساخت: هم نیروهای نظامی، هم حوزه‌های علمیه و هم مردم عراق، همواره در برابر دشمن اسرائیلی جبهه‌گیری کرده‌اند و قاطبه این ملت، مخالف عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی است.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر «احمد سعدی» از شاعران برجسته عراقی نظیر «وائلی» و «جواهری» به‌عنوان نمایندگان جامعه هنری عراق نام برد که در آثارشان فلسطین را مسأله اصلی و مرکزی امت اسلامی قرار داده و سازشکاران را ملامت کرده‌اند.

  

گفتنی است در بخش پایانی برنامه، جوایز «سومین دوره جشنواره بین‌المللی کاریکاتور روز جهانی قدس» با قرائت بیانیه هیئت داوران به نفرات برتر اهدا شد.

شایان ذکر است این همایش بین‌المللی به همت "کمیته حمایت از انقلاب اسلامی مردم فلسطین نهاد ریاست جمهوری اسلامی ایران" و مشارکت نهاد‌هایی از جمهوری اسلامی و سایر کشورها با حضور شخصیت‌های ملی و بین‌المللی نظیر «ناصر کنعانی» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، آیت‌الله «رضا رمضانی» دبیرکل مجمع جهانی اهل‌بیت (ع)، «ابراهیم الدیلمی» سفیر جمهوری یمن، «ناصر ابو شریف» نماینده جنبش جهاد اسلامی فلسطین در ایران و «سید مرتضی السندی» نماینده انقلابیون بحرین برگزار شد.

العربية
copy

أقيم في برج آزادي؛

النجباء في المؤتمر الدولي بطهران؛ دعم القدس الشريف وتكريم الفنّ الملتزم


انعقد في برج آزادي بطهران المؤتمر الدولي "الفن الملتزم لدعم القدس الشريف" بمشاركة مكتب النجباء في الجمهورية الإسلامية الإيرانية.


أفاد الموقع الإعلامي لمكتب حركة النجباء في الجمهورية الإسلامية، أن المؤتمر الدولي "الفن الملتزم لدعم القدس الشريف"، انعقد اليوم الاثنين 20 فبراير، في برج آزادي بطهران بالتعاون مع مكتب النجباء في إيران.

وفيما يلي يأتي تقرير عن تفاصيل المؤتمر وتصريحات المتحدثين:


الجمهورية الإسلامية تواصل طريق المقاومة جنبا إلى جنب مع الشعوب المظلومة/ الفن الملتزم في خدمة القضايا المهمة للعالم الإسلامي

أعرب رئيس لجنة دعم الثورة الإسلامية للشعب الفلسطيني التابعة لديوان رئاسة الجمهورية في ايران عن تقديره للقائمين على المؤتمر، مصرحا أن هذا المؤتمر هو خطوة فريدة من نوعها في جهود داعمي فلسطين والمقاومة الإسلامية، والاستفادة من الذوق الذي وهبه الله للفنانين حيث يتم توظيف الفن في سبيل خدمة الأهداف السامية.

وأكد آية الله "محمد حسن أختري" على ضرورة التآزر في مختلف القطاعات، متابعا: يجب أن يخدم الفن القضايا المهمة للعالم الإسلامي بقوالب جميلة وأطر متعددة من الكاريكاتير والأفلام والرسوم المتحركة والأدب والشعر والمسرح وغيرها من التقنيات الفنية.

وفي إشارة إلى آراء الإمام الخميني (رحمه الله) وقائد الثورة الاسلامية (دام ظله الوارف) فيما يتعلق بالفن الثوري، مبينا أن الإسلام يريد أن يكون الفن في خدمة القضايا الإنسانية والدينية والثقافة الإلهية. فقائد الثورة أكد مرات عديدة أن خدمة المثل الإسلامية، وخاصة القضية الفلسطينية، يجب أن تكون من أساسيات الفن.

وفي جزء آخر من كلمته، أدان رئيس المجلس الأعلى للمجمع العالمي لأهل البيت (ع) أعمال بعض الفنانين اللاإنسانيين الذين يدنسون المقدسات في الدنمارك وهولندا وفرنسا بحجة الحرية، واستنكر هذه الأعمال القبيحة والشريرة وعبّر عن استيائه من الحكومات التي تدعم تلك الأعمال والتي حولت الفن إلى أداة ضد الأمة الإسلامية.

وفي الوقت نفسه، أكد آية الله أختري أن إدانة واستنكار هذه الأعمال لا تكفي، مصرحا: يجب أن نستخدم امكاناتنا الفنية لمواجهة هذه الأعمال وغرس فكرة محاربة الظلم والغطرسة بين جميع الأمم، وخاصة على مستوى طلاب الجامعات وتلاميذ المدارس.

وأعرب عن أسفه لصمت المجتمع الدولي تجاه جرائم الكيان الصهيوني في فلسطين، واعتداء النظام السعودي على الشعب اليمني المظلوم، مضيفا: لا بد من استخدام الفن الملتزم للقضاء على إسرائيل، ومنع القهر، وتعزيز المقاومة لنهوض العالم ضد المجرمين.

وختم رئيس لجنة دعم الثورة الإسلامية للشعب الفلسطيني مذكرا: إن قضية فلسطين هي قضية جميع المسلمين اليوم. اليوم وفي هذه الساعة، يستمر بناء المستوطنات وتدمير منازل الناس وقتل الشباب وأسر النساء والأطفال في فلسطين، موضحا أن قائد ومسؤولو الجمهورية الإسلامية يواصلون مسار دعم القضية الفلسطينية، كما وقفوا إلى جانب الشعبين الفلسطيني واليمني في الماضي.


دعم إيران لحركات التحرير يحصل بفضل توجيهات الولي الفقيه/ ينبغي حشد الامكانات الفنية لمواجهة الأعداء

أشار القائد الروحي للثورة البحرينية في بيان إلى ضرورة فصل الفن الحقيقي عن الفن المبتذل، مصرحا: إن الأمة الإسلامية الآن بحاجة إلى حشد كل الامكانات، بما في ذلك الفن دعما مستمرا لمحور المقاومة لمواجهة الاحتلال الصهيوني.

وأشاد آية الله الشيخ "عيسى قاسم" بالدعم العلني الصادق والمستمر من الجمهورية الإسلامية الإيرانية للقضية الفلسطينية والقدس الشريف، متابعا: على الرغم من تطبيع بعض الأنظمة العربية علاقاتها مع إسرائيل، فإن الدول الإسلامية تدرك الدور المسؤول لإيران ودورها المشرّف في دعم القضية الفلسطينية، ولذلك نأمل أن نشهد وحدة الأمة الإسلامية.

وأكد أن دعم الجمهورية الاسلامية في إيران لحركات التحرير يحصل بفضل توجيهات الولي الفقيه والعلماء الواعين، موضحا: ان هذا الدعم مستمر حتى لو لم يتم الكشف عنه في وسائل الإعلام.

العضو البحريني في المجلس الأعلى للمجلس العالمي لأهل البيت (ع) أكد في ختام بيانه: أن هناك معركة مستمرة بين الحق والباطل في فلسطين والقدس الشريف، وهذا الأمر يؤثر كبركان على الدول الإسلامية الأخرى.


الفن هو أحد الطرق الفعالة لمواجهة إسرائيل/ انتصار فلسطين في حرب الروايات

صرح ممثل حركة الجهاد الإسلامي الفلسطينية في إيران خلال كلمته في المؤتمر الدولي "الفن الملتزم لدعم القدس الشريف"، أن الصهاينة استخدموا الفن كسلاح منذ بداية مشروع احتلالهم، لدرجة أن الكثير من الغربيين يعتقدون الآن أن المسلمين هم الذين هاجموا اليهود في فلسطين!

وفي إشارة إلى حرب الروايات، بين "ناصر أبو شريف": أنه على الرغم من مئات المليارات من الدولارات التي أنفقتها إسرائيل والجهود التي تجري في الفضاء الإلكتروني للرقابة علينا، فإن رواية الشعب الفلسطيني الآن تنتصر على أكاذيبهم؛ لأن الفنانين الفلسطينيين مثل الشهيد "ناجي العلي" (رسام كاريكاتير فلسطيني شهير) كانوا رائدين ووضعوا قدراتهم في خدمة وطنهم.

وشدد على أن "قضية فلسطين لا تزال القضية المركزية في العالم الإسلامي"، مصرحا: إن استخدام لغة الفن هو أحد السبل الفعالة لمواجهة الكيان الصهيوني، ونحن ممتنون للجمهورية الإسلامية الإيرانية في هذا المجال أيضا.


فلسطين قضية النبلاء ولا يحق للفنانين المبتذلين التفاعل معها

وصف سفير الجمهورية اليمنية في إيران في كلمته خلال المؤتمر، الشعب الفلسطيني بأنه شعب رائد في الفن، قائلا: إن الشعب الفلسطيني لم يستسلم في معركته ضد الباطل وعلّم الأجيال المختلفة روح المقاومة. إن قضية فلسطين هي من شواغل النبلاء والفنانين المبتذلين لا يستحقون التفاعل معها.

وشكر الديلمي، الجمهورية الإسلامية الإيرانية على دعمها للمظلومين في العالم، وعلى رأسهم المجاهدين الفلسطينيين، متابعا: نحن خلال الحرب المفروضة على اليمن، عبر إتباع الروح الجهادية، قدرنا الفنانين والفنانات بمختلف أنواعهم في مجالات الشعر والرسم وما إلى ذلك، ولم نسمح للعدو أن يتغلب علينا.

وأكد على دعم الشعب اليمني لمقاومة الشعب الفلسطيني بالقول والفعل، مطالبا بتوفير التسهيلات الكافية لدعم الفنانين الملتزمين حتى يتمكنوا من أداء دورهم على أفضل وجه.


المقاومة ضد الاحتلال والإستكبار من مصاديق السعي لتحقيق العدالة/ للفن دور كبير في فضح جرائم إسرائيل

القى الأمين العام للمجمع العالمي لأهل البيت (ع) كلمة في المؤتمر، مؤكدا أن المقاومة هي الخيار الوحيد ضد الاحتلال والإستبداد، قائلا: أن الكيان الصهيوني إرتكب أكبر عدد من الإنتهاكات للأعراف الدولية، ولذلك أن موقفنا المنطقي هو أن سيادة فلسطين يجب أن تكون في أيدي أبناء هذا البلد من المسلمين والمسيحيين واليهود.

وشدد آية الله "رضا رمضاني" على الدور القيّم للفن في توثيق جرائم إسرائيل، مشيرا إلى أن فلسطين أرض مقدسة وتحترمها جميع الأديان، ولكن للأسف الشديد أن أكثر الأحداث مرارة تحدث هناك تجاه الناس وحتى الفنانين الذين يروون الأحداث في فلسطين يتعرضون للتهديد والإغتيال.

وأشاد بانعقاد هذا المؤتمر المرموق لنصرة فلسطين والقدس الشريف، متابعا: بحسب تعاليم الديانات الإبراهيمية وآيات القرآن الكريم، يجب أن يتمحور التفاوض والسلام على تحقيق العدالة ومن مصاديقه هو مقاومة الظلم والإستكبار حيث أصبح هذا الامر اليوم توجها عالميا.

وفي الختام، وصف العضو البارز في المجمع العالمي لأهل البيت (ع)، الإمام الخميني (رحمه الله) بأنه أحيا كرامة الإنسان على أساس الوحي، مصرحا: إن فلسطين بفضل المقاومة تسعى إلى تحقيق الكرامة الحقيقية وهذا درس عظيم للمطالبين بالحرية، وبالتأكيد ستنتشر هذه المقاومة في العالم وستكون مقدمة لظهور المهدي (عج) وبعد ذلك ستذوق البشرية العدالة الحقيقية.


كل فئات الشعب العراقي وخاصة الفنانين، یعارضون تطبيع العلاقات مع تل أبيب

أشار رئيس مركز "الشهيد فاضل" للدراسات الإستراتيجية خلال المؤتمر إلى السجل التاريخي للشعب العراقي في دعم القضية الفلسطينية وحشد آلاف العراقيين في أواخر الأربعينيات لمحاربة کیان الاحتلال، قائلا: القوات العسكرية والحوزات العلمية وكذلك الشعب العراقي وقفوا ضد العدو الإسرائيلي على مر السنين، ولذلك فإن كل الشعب العراقي يرفض تطبيع العلاقات مع الكيان الصهيوني.

وذكر الشيخ الدكتور "أحمد سعدي" شعراء عراقيين بارزين مثل "الوائلي" و"الجواهري" كنماذج من المجتمع الفني العراقي، الذين إهتموا في أعمالهم الشعرية بقضية فلسطين باعتبارها القضية الرئيسية والمحورية للأمة الإسلامية وألقوا باللوم على المطبعين.


وخُصص الجزء الأخير من المؤتمر لتكريم الفائزين في "المهرجان الثالث للكاريكاتير في يوم القدس العالمي"، وقراءة بيان لجنة التحكيم.

الجدير بالذكر أن هذا المؤتمر الدولي، انعقد من قبل "لجنة دعم الثورة الإسلامية للشعب الفلسطيني في الجمهورية الإسلامية الإيرانية"، وبمشاركة مؤسسات من الجمهورية الإسلامية ودول أخرى وبحضور شخصيات وطنية ودولية مثل المتحدث باسم وزارة الخارجية الإيرانية "ناصر كنعاني"، والأمين العام للمجمع العالمي لأهل البيت (ع) آية الله "رضا رمضاني، وسفير الجمهورية اليمنية في طهران "إبراهيم الديلمي"، وممثل حركة الجهاد الإسلامي في إيران "ناصر أبو شريف" وممثل عن ثوار البحرين "السيد مرتضى السندي".

English

Held at Azadi Tower;

al-Nujaba at an international conference in Tehran; Supporting al-Quds and honouring committed art

 

The International Conference of Committed Art in Support of al-Quds al-Sharif [the Noble City of al-Quds] was held at Tehran’s Azadi Tower with the participation of the representative office of the al-Nujaba Islamic Resistance Movement in Iran.

 

According to the website of the representative office of al-Nujaba in Iran, the International Conference of Committed Art in Support of al-Quds al-Sharif was held on Monday, February 20, 2023, in cooperation with al-Nujaba’s Islamic Resistance Office in Iran, at Tehran’s Azadi Tower. 

Below is a report of the details of the conference and the statements of the guest speakers from our perspective:

 

The Islamic Republic continues the path of resistance alongside the oppressed people/ Committed art in the service of the important issues of the Islamic world

 The Chairman of the Committee to Support the Islamic Revolution of the Palestinian People by the Presidency of the Islamic Republic of Iran during his speech at this conference while praising the participants said, “This festival has been organized with the efforts of the supporters of Palestine and the Islamic Resistance as a unique step in taking advantage of God-given zeal so that artistic techniques are in line with the ideals.”

 Ayatollah Mohammad-Hasan Akhtari emphasized the necessity of synergy in different sectors and continued, “Art should serve the important issues of the Islamic world in beautiful formats and multiple frames of caricature, film, animation, literature, poetry, drama and other techniques.”

 Referring to the views of Imam Khomeini (ra) and the Supreme Leader [Ayatollah Khamenei] regarding revolutionary art, he noted, “Islam wants art to serve human and religious issues and divine culture. The Supreme Leader emphasized many times that serving Islamic ideals, especially the Palestinian cause, is one of the essentials of art.”

 In another part of his speech, the head of the Supreme Council of the Ahl al-Bayt World Assembly condemned some of the so-called inhuman artists who desecrate sanctities in Denmark, the Netherlands and France under the pretext of freedom, saying, “We condemn these foul and malicious actions and express our hatred for the governments that support them, who have turned art into a tool against the Islamic ummah.”

 At the same time, Ayatollah Akhtari did not think it was enough to be satisfied with condemnation and stated, “We must use our artistic capacities to confront and cultivate the idea of fighting against oppression and arrogance among all people, especially at the level of students.”

 He regretted the silence of the international community regarding the crimes of the Zionist regime in Palestine and the aggression of the Saudi regime against the oppressed people of Yemen and added, “It is necessary to use committed art to destroy Israel, repel oppression and strengthen resistance to mobilize the world against criminals.”

 In conclusion, the Chairman of the Committee to Support the Islamic Revolution of the Palestinian People by the Presidency of the Islamic Republic reminded, “The issue of Palestine is the issue of all Muslims today. Today and at this very hour, settlement construction and destruction of people’s homes, killing of young people and captivity of women and children continues. The leadership and officials of the Islamic Republic, as they have been standing by the Palestinian and Yemeni people, continue this path.”

 

Iran’s support for liberation movements is due to the guidance of the Supreme Leader/ Mobilization of artistic capacities against enemies

 In a message to the attendees of the conference, the spiritual leader of the Bahraini Revolution noted, “The Islamic ummah now needs to mobilize all its capacities, including art, to constantly support the Islamic Resistance Front against the enemy of the Zionist occupation.”

 Ayatollah Shaykh Isa Qasim celebrated the public, honest and continuous support of the Islamic Republic of Iran for the issue of Palestine and al-Quds, and added, “Despite the compromise of some Arab regimes with Israel, the Muslim people are aware of Iran’s responsible and honourable role in supporting the issue of Palestine and we hope to witness the unity of the Islamic ummah.”

 He attributed the Islamic Republic of Iran’s support of the liberation movements to the guidance of the Wali al-Faqih (Guardian-Jurist) and knowledgeable jurists and added, “This support continues even if it is not reported to the media.”

 At the end of his message, the Bahraini member of the Supreme Council of the Ahl al-Bayt World Assembly emphasized, “In Palestine and al-Quds, there is a continuous battle between truth and righteousness, which affects other Islamic countries like a volcano.”

 

Art is one of the effective ways to fight against Israel/ Palestine’s victory in the war of narratives

 During a speech at the International Conference of Committed Art in Support of al-Quds al-Sharif, the representative of the Palestinian Islamic Jihad Movement in Iran stated, “The Zionists used art as a weapon from the beginning of their occupation project to the extent that many Westerners now think that Muslims have invaded the Jews in Palestine!”

 Referring to the war of narratives, Naser Abu Sharif continued, “Despite the hundreds of billions of dollars that Israel has spent and the efforts that are currently active on the internet to censor us, now the narrative of the Palestinian people is winning against their lies because Palestinian artists like the martyr Naji al-Ali (a famous Palestinian caricaturist) pioneered and put their capacity in the service of their people.”

 Emphasizing that “the issue of Palestine is still the central issue of the Islamic world,” he said, “Using the language of art is one of the effective ways to fight against the Zionist regime and we are grateful to the Islamic Republic of Iran in this regard as well.”

 

Palestine is the concern of noble people and vulgar artists do not deserve to deal with it

 The ambassador of the Republic of Yemen in Iran, as one of the speakers of the program, described the Palestinians as an artistic and art-nurturing people and stated, “The Palestinian people did not give up in the battle against falsehood and taught resistance to different generations. The issue of Palestine is the concern of noble people and vulgar artists do not deserve to deal with it.”

 Thanking the Islamic Republic of Iran for its support to the oppressed people of the world, especially the Palestinian mujahids, Ibrahim al-Dulaymi continued, “During the war in Yemen, we paid tribute to male and female artists in different fields of poetry, painting etc. with a spiritual and jihadi view and did not let the enemy overcome us in this regard.”

 While emphasizing the linguistic and practical support of the Yemeni people to the resistant Palestinian people, he demanded to provide sufficient facilities to support the committed artists so that they can play their role in the best way.

 

Resistance against occupation and arrogance is one of the examples of seeking justice/ The valuable role of art in exposing Israel’s crimes

 While delivering a speech at this international conference, the secretary-general of the Ahl al-Bayt World Assembly considered resistance to be the only option against occupation and autocracy and said, “The most violation of international norms has been committed by the Zionist regime and our logical position is that the sovereignty of Palestine should be in the hands of the people of this country. The country is Muslim, Christian and Jewish.”

 Ayatollah Reza Ramazani emphasized the valuable role of art in portraying the crimes of Israel and noted, “Palestine is a holy land and respected by all religions, unfortunately, the most bitter events against the people take place there and even the artists who narrate the events of Palestine are threatened and martyred.”

 He commended the holding of this prestigious conference in support of Palestine and al-Quds al-Sharif and added, “According to the teachings of Abrahamic religions and the noble verses of the Holy Qur’an, negotiation and peace should also be at the centre of justice and one of the examples of seeking justice is resistance against oppression and arrogance which has become a global trend today.”

 In conclusion, the senior member of the Ahl al-Bayt World Assembly called Imam Khomeini (ra) “a revivalist of human dignity based on revelation” and said, “Palestine, thanks to the Resistance, is in pursuit of true dignity and this is a great lesson for freedom seekers. Certainly, this resistance will spread in the world and it will be the prelude to the appearance of the Saviour (a) and then humanity will taste the true justice.”


All classes of the Iraqi people, especially artists, are against the normalization of relations with Tel Aviv

Speaking at this conference, Hujjat al-Islam Dr. Ahmad Sa’adi, the head of the Shahid Fadhil Centre for Strategic Studies, referred to the historical record of the Iraqi people in supporting the Palestinian cause and the mobilization of thousands of Iraqis in the late 1940s to fight against the regime occupying al-Quds, saying, “Both the military forces, the seminaries and the people of Iraq have always fought against the Israeli enemy, and these people are against the normalization of relations with the Zionist regime.”

Hujjat al-Islam Sa’adi mentioned prominent Iraqi poets such as Ahmad al-Waeli and Muhammad-Mahdi al-Jawahiri as representatives of the Iraqi artistic community, who in their works put Palestine as the central issue of the Islamic ummah and rebuked the compromisers.

 

It should be mentioned that in the final part of the program, the prizes of the Third International al-Quds Day International Caricature Festival were awarded to the top winners with the reading of the judge’s statement.

 It is worth mentioning that this international conference was organized by the Committee to Support the Islamic Revolution of the Palestinian People by the Presidency of the Islamic Republic of Iran and the participation of institutions from the Islamic Republic and other countries with the presence of national and international personalities such as Naser Kanani, the spokesman of the Ministry of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Iran; Ayatollah Reza Ramazani, the secretary-general of the Ahl al-Bayt World Assembly; Ibrahim al-Dulaymi, the ambassador of the Republic of Yemen; Naser Abu Sharif, the representative of the Palestinian Islamic Jihad Movement in Iran; and Sayyid Murtadha al-Sanadi, the representative of the Bahraini revolutionaries, was held.

آخرین اخبار