خبرگزاری النجبا


دبیرکل نُجَباء در جمع گروه‌های مقاومت ضداشغالگری؛

آمریکا پایان 2021 از عراق خارج نمی‌شود/ انحلال حشد خواسته‎ ارتجاع عربی و عبری است/ حفظ سلاح مقاومت به قیمت جان


الکعبی در دیدار فرماندهان هشت گروه مقاومت عراقی، به استناد اظهارات مقامات نظامی ایالات‌متحده، وعده عقب‌نشینی آمریکا از این کشور در پایان سال جاری را کذب خواند. وی درخواست انحلال الحشد الشعبی را مبتنی بر اراده مرتجعان عربی و عبری دانست و تصریح کرد که مقاومت، سلاح مقدس خود را هرگز بر زمین نخواهد گذاشت.

به گزارش مرکز ارتباطات و امور رسانه‌ای نُجَباء در ایران، شبکه "المیادین" از ملاقات فرماندهان گروه‌های مقاومت عراقی عمل‌کننده علیه آمریکا با دبیرکل جنبش مقاومت اسلامی نُجَباء شامل "اصحاب الکهف، لواء الثائرین، لواء ثار المهندس، لواء القاسم، تشکیل الوارثین، فصیل المقاومة الدولية، رجال الله و سرایا ثورة العشرین الثانية" خبر داد و در ادامه، ویدئوی مشروح این دیدار را روی آنتن خود برد.

حجت‌الاسلام والمسلمین «اکرم الکعبی» در این دیدار ضمن برشمردن مصادیق ترور، کشتار، غارتگری، شرارت و تعدی به مقدسات در رفتار دولت آمریکا، تصریح کرد: مبارزه با آمریکا و دنباله‌روهایش در منطقه و دنیا، یک واجب شرعی و ملی است، و مقاومت نیز به‌هیچ‌وجه از این واجب، عقب‌نشینی یا صرف‌نظر نمی‌کند. رژیم مستکبر آمریکا امروز نه‌تنها در عراق، بلکه در همه‌جا پروژه‌های استکباری و استعماری دارد و درصدد تحمیل نفوذ خود بر همه دنیاست.

وی با یادآوری اینکه شهید صدر(ره) آمریکا را "استکبار جهانی" خوانده و امام خمینی(ره) نیز آمریکا را "شیطان بزرگ" نامیده است، افزود: خصومت ما با این دشمن مستکبر صرفا مبتنی بر حضورش در عراق نیست. آمریکا حتی اگر از عراق خارج شود، دشمن است و هیچ روزی دوست ما یا دوست ملت عراق نخواهد بود. در هر وجب از خاک عراق، ما در برابر آمریکایی‌ها حق خون‌خواهی داریم. آمریکایی‌ها برادران، فرزندان و فرماندهان ما را به قتل رساندند. آن‌ها منابع ما را به یغما بردند، کشورمان را نابود کردند و نمی‌توان در آینده مطرح کرد که اگر آمریکا از عراق خارج شد، برقراری رابطه با واشنگتن مجاز است.

 

مذاکرات بی‌فایده و تصریح آمریکایی‌ها بر عدم خروج از عراق تا پایان 2021

دبیرکل نُجَباء در بخش دیگری از سخنرانی خود، راجع‌به شبهه "عدم ضرورت وجود گروه‌های مقاومت با توجه به وعده عقب‌نشینی اشغالگران آمریکایی از عراق"، اظهار داشت: فرماندهان آمریکایی به‌طور واضح و صریح بر عقب‌نشینی نکردن از عراق در پایان سال جاری تأکید دارند و این نشان می‌دهد که آمریکای اشغالگر احترامی برای حاکمیت عراق قائل نیست. لذا باید موضع‌گیری‌های ملی، مردمی، سیاسی و همچنین موضع‌گیری‌هایی از سوی برادران در گروه‌های مقاومت در برابر این اظهارات اتخاذ شود.

شیخ اکرم الکعبی ضمن تأکید بر اثبات نافرجامی و بی‌فایدگی مذاکرات سیاسی با اشغالگران، تصریح کرد: بدون‌شک تنها زبانی که آمریکا متوجه می‌شود، زبان سلاح مقاومت است؛ فقط لوله تفنگ، اقدام نظامی و مقاومت میدانی؛ آمریکایی‌ها جز این زبان، زبان دیگری را نمی‌فهمند.

 

دعوت مجاهدان به همدلی برای احیای ستون جهان عرب

وی در پاسخ به برخی مواضع در خصوص انحلال گروه‌های مقاومت یا تسلیم سلاح این گروه‌ها، خاطرنشان ساخت: ما در مقاومت اسلامی، همه برادرانمان را دوست داریم و به نظراتشان احترام می‌گذاریم، حتی اگر در برخی رویکردها با ما تفاوت‌نظر داشته باشند. گو اینکه اختلاف‌نظر نباید منجر به از میان رفتن دوستی شود. ما با آن‌ها با زبانی دوستانه برای توضیح حقیقت مسائل سخن می‌گوییم. برادران باید جزئیات را مدنظر قرار دهند. چه‌بسا که این جزئیات، به‌صورت ناقص و یا غیرواضح به‌دست آن‌ها برسد. ما تمایل داریم که آن‌ها از برخی دلایل و جزئیات آگاه شوند تا برایشان اثبات شود که آنچه در برهه کنونی مطرح می‌شود، نادرست بوده و حتی مشکل بزرگی را برای کشور ایجاد می‌کند.

مقام عالی‌رتبه مقاومت عراق، این کشور را ستون جهان عرب و پایتخت دولت عدل الهی توصیف کرد و گفت: این کشور باید قوی باشد، نقش خود را در دنیای عرب و جهان اسلام بازیابد و حاکمیت، موجودیت و قدرتش را به دنیا تحمیل کند. بنابراین اگر امروز عراق از ابزارها و ظرفیت‌هایی برخوردار است که نقاط قوت به‌شمار می‌رود، نباید آن را تضعیف کرد.

شیخ اکرم الکعبی با اشاره به اینکه "جنبش نُجَباء در انتخابات نماینده معرفی نکرد تا در چارچوب اقدام و اهداف سیاسی تعریف نشود"، اضافه کرد: تصمیم گرفتیم در کنار ملت باقی بمانیم تا با مشکلات و درد مردم شریک بوده و در سایر عرصه‌ها گام برداریم. از این خاستگاه می‌گویم که ما امروز کفن‌هایمان را به‌دست گرفته‌ایم. هرکدام از برادران حاضر در این جلسه یا دیگر برادرانمان، هدفی برای اشغالگران آمریکایی و مزدورانشان هستند. ما امروز در عرصه فداکاری گام برمی‎داریم و اقداماتی را انجام می‌دهیم که در ازای آن، توقع دستاورد شخصی یا حتی انتظار تشکر از احدی نداریم.

 

مقاومت و حشد را وارد سیاست‌های انتخاباتی نکنید

وی ضمن تأکید بر ضرورت پاسداری همه گروه‌های مرجع دینی و سیاسی از نقاط قوت ملت عراق، اظهار داشت: آرزو داریم که همه برادران حاضر در فرایند سیاسی و دیگر برادران، از وارد کردن مقاومت، سلاح مقاومت و الحشد الشعبی به چالش‌های سیاسی پس از انتخابات اجتناب کنند. راهکارهای مسالمت‌آمیز و قانونی و ظرفیت‌های دیگری وجود دارد که می‌توان چالش‌ها را به‌واسطه آن‌ها از میان برد. باید گروه‌های مقاومت و الحشد الشعبی را از این تضادها و مشکلات دور نگاه داشت.

دبیرکل جنبش نُجَباء در ادامه سخنان خود با یادآوری اینکه "سلاح مقاومت از سال 2003 طعم تلخ شکست، مصیبت، خسارت و فروپاشی بزرگ را به آمریکایی‌ها چشانده است"، به ذکر خاطره‌ای پرداخت و گفت: به‌یاد دارم که در سال 2010 برخی هیأت‌های سیاسی و برخی مسئولان وابسته به جریان‌های سیاسی ـ که نمی‌خواهم نامشان را ذکر کنم ـ به سراغ من آمدند. از عقب‌نشینی آمریکا و پایان اشغالگری (عقب‌نشینی اول) سخن به میان آورده و گفتند که آمریکایی‌ها به ما فشار می‌آورند که با شما درباره خلع‌سلاح مقاومت گفت‌وگو کنیم. من در آن دوره به‌شدت با این موضوع مخالفت کردم. بنده حتی با سخن گفتن درباره موضوع سلاح مقاومت هم مخالفت کردم.

 

خلع سلاح مقاومت یعنی تبدیل عراق به لقمه‌ای راحت برای آمریکا و اسرائیل

شیخ اکرم الکعبی سپس خطاب به طرفداران خلع‌سلاح مقاومت افزود: امروز شما چگونه در کشوری که تا کنون استقلال پیدا نکرده است، درباره سلاح مقاومت صحبت می‌کنید؟ کشوری که تا امروز تحت قیمومیت آمریکاست؛ اقتصاد آن به‌دست آمریکایی‌هاست؛ بودجه، اموال، نفت و حتی عایدات فروش نفت هم در اختیار آمریکاست. چگونه در چنین شرایطی خلع‌سلاح مقاومت را مطرح می‌کنید تا تبدیل به لقمه‌ای راحت برای آمریکا و رژیم صهیونیستی شود؟! این مسأله غیرقابل قبول بوده و محال است که درباره آن مذاکره کنیم. البته برخی پیشنهادها وجود داشت که برادران ما به دستگاه‌های امنیتی وارد شوند؛ اما همین مسائل هم به‌هیچ‌وجه قابل مذاکره و مناقشه نیست.

وی ضمن تأکید بر اینکه "سلاح مقاومت تنها به اسلحه، موشک و اموری از این دست محدود نمی‌شود"، خاطرنشان ساخت: سلاح مقاومت، اندیشه‌ای است که در ذهن و عقل مجاهدین جریان دارد. این سلاح را نه می‌توان تحویل داد و نه می‌توان از واگذاری‌اش سخن گفت. گروه‌های مقاومت اولین کسانی بودند که با بسیج ظرفیت‌ها و امکانات محدودشان، هجمه داعش به عراق را متوقف کردند. اگر بخواهیم درباره سلاح مقاومت سخن بگوییم، همان سلاحی بود که اغلب عشایر عراقی از آن برخوردار بودند و در هر خانه عراقی یافت می‌شد.

دبیرکل نُجَباء عقل‌ها، ظرفیت‌ها و تجربیات را سلاح حقیقی مقاومت دانست و اضافه کرد: در آن دوره، مقاومت برای مقابله با داعش حتی خودروها را به زره‌پوش تبدیل کرد. مقاومت علاوه بر تولید سلاح، به تعمیر و بازیابی تسلیحات خارج از رده که در پادگان "التاجی" و دیگر مکان‌ها یافت می‌شد اقدام و آن‌ها را دوباره قابل استفاده کرد. اگرچه نمی‌توان گفت و غیرمنطقی است که همه سلاح‌های در اختیار مقاومت ذکر شود.

 

سلاح مقاومت؛ سلاحی مقدس برای عزت

شیخ اکرم الکعبی سخن گفتن علیه سلاح مقاومت را غیرقابل پذیرش خواند و یادآور شد: گروه‌های مقاومت و تسلیحات مهم‌شان، همان سلاحی بود که عزت ربوده‌شده را بازگرداند؛ در حالی که اکثریت از عراق روی برگردانده بودند. به اعتراف دولت وقت، هنگامی که داعش برخی شهرهای عراق را اشغال کرد، دولت با آمریکایی‌ها تماس گرفت. در حالی که توافقنامه‌ای مبنی بر کمک به عراق وجود داشت، اما چون پروژه آمریکایی داعش در درون عراق دنبال می‌شد، آمریکایی‌ها سر باز زدند. آن‌ها حتی از دادن سلاح و مهمات خودداری کردند. در حالی که تانک‌هایی به عراق فروخته بودند، مهمات آ‌ن‌ها را تحویل نمی‌دادند. آمریکایی‌ها در آن مقطع به‌طور صریح و رسمی در رایزنی با حکومت، این مسائل را مشکلاتی داخلی قلمداد کردند که آمریکا در آن دخالت نمی‌کند! هدف نهایی این بود که داعش ساختار سیاسی و نظام را سرنگون کرده و بر عراق چیره شود.

وی سلاح مقاومت را کابوس آمریکای اشغالگر و صهیونیسم توصیف کرد و اظهار داشت: امروز وقتی از سلاح مقاومت حرف می‌زنیم، در واقع داریم از سلاحی صحبت می‌کنیم که در دست افرادی قرار دارد که قلب و روحشان وابسته به قدس شریف است. این سلاحی مقدس است. سلاح مقاومت، اشغالگران را خوار و استکبار آن‌ها را ـ چه در اشغالگری سابق و چه در اشغالگری کنونی ـ تحقیر کرد. به همین دلیل با هر شیوه تلاش دارند به آن پایان داده و از مقاومت سلب کنند.

 

تحویل سلاح مقاومت فقط به صاحب مشروع آن؛ امام زمان

مقام ارشد مقاومت عراق، همچنین با تأکید بر اینکه "شاخص اسلحه مقاومت به‌صورت ثابت به‌سمت اشغالگران آمریکایی، صهیونیست و دیگر مزدوران تکفیری و داعشی آن‌ها نشانه رفته است"، اضافه کرد: واضح است که سلاح مقاومت کجا و چگونه استفاده می‌شود. سلاح مقاومت، تضمینی برای ملت عراق بوده و به‌دست ملت عراق است. اما نگرانی‌هایی که مطرح می‌شود، برگرفته از دغدغه‌هایی است که پشت‌پرده ناقصی دارد. حقیقتا از برادرانی که برخی نگرانی‌ها را دارند، می‌خواهم که تجدیدنظر کنند و از اطلاعاتشان اطمینان پیدا کنند. بسیاری از جزئیات در اختیار ماست که در حال حاضر فرصت مطرح کردن همه آن‌ها وجود ندارد و هرکدام از برادران [اگر بخواهد] ما آمادگی داریم در اختیارش بگذاریم.

شیخ اکرم الکعبی برای پایان دادن به این ابهام تصریح کرد: حقیقتا اگر امروز بخواهیم درباره سلاح مقاومت سخن بگوییم، باید تأکید کنیم که سلاح مقاومت تا زمان تحویل به صاحب مشروع و رسمی آن ـ که همانا حضرت صاحب العصر و الزمان ارواحنا لتراب مقدمه الفدا می‌باشند ـ در دست مجاهدان خواهد ماند و هیچ کلامی جز این وجود نخواهد داشت.

 

تا نفس داریم، سلاح مقاومت را زمین نمی‌گذاریم

وی در قسمت دیگری از جلسه با فرماندهان گروه‌های مقاومت ضدآمریکایی، در خصوص عقیده مقاومت گفت: ارواح ما به بیت‌المقدس تعلق داشته و جان‌هایمان در آرزوی آن بوده و همچنان سلاح‌مان در مشت‌هایمان استوار است. به‌هیچ‌وجه از قضیه فلسطین نمی‌توان عقب‌نشینی کرد. فلسطین موضوع مهمی است و قدس امروز نماد مقاومت است. ما این را بارها تکرار کرده‌ایم. بدون شک امروز کنار گذاشتن سلاح مقاومت، اولین گام عملی و حقیقی برای وانهادن عراق در آغوش سازش و عادی‌سازی روابط است؛ مسأله‌ای که غیرممکن و غیرقابل‌قبول می‌باشد. بنابراین تا زمانی که نفسی در ماست که دم آن "یاعلی" و بازدم آن "یاحسین" است، این اتفاق روی نخواهد داد.

 

الحشد الشعبی به عنوان یک قدرت در فضای بین المللی رسمیت دارد

دبیرکل جنبش نُجَباء بخش بعدی سخنرانی خود را به موضوع الحشد الشعبی اختصاص داد و خاطرنشان ساخت: اگر توفیق الهی در تشکیل این سازمان مبارک نبود، اینک شاهد رویدادهای متفاوتی بودیم که نه‌تنها نقشه عراق، بلکه نقشه منطقه را تغییر می‌داد. یعنی نه‌فقط عراق، بلکه حتی دولت‌های هم‌جوار نیز تحت‌تأثیر قرار می‌گرفتند. این گروه شرور و سیاه نه‌فقط در عراق، بلکه شرارت را برای همه دنیا می‌خواست. یک اندیشه تکفیری که از حمایت خلیجی و پیشتیبانی بزرگ آمریکایی بهره می‌برد.

شیخ اکرم الکعبی، الحشد الشعبی را قدرتی به‌رسمیت شناخته‌شده در سطح دنیا و ارتش‌های بین‌المللی قلمداد کرد و گفت: طبق شناخت من از این سازمان، هیچ‌یک از ارتش‌های موجود عربی توانایی و ظرفیت ایستادگی در برابر حشد را ندارند. من در اینجا درباره امکانات لجستیک و امکانات مادی سخن نمی‌گویم، بلکه مسأله عقیده جهادی و ایدئولوژیک است؛ یعنی شور و اقدام و قدرتی که رزمندگان و مجاهدان این تشکیلات مبارک از آن برخوردارند.

 

انحلال حشد؛ خواسته ارتجاع عبری و عربی

وی با گلایه از کسانی که الحشد الشعبی را آماج انتقاد قرار می‌دهند و از مشکلات موجود در سایر نهادهای حاکمیتی چشم‌پوشی می‌کنند، اظهار داشت: من از کمیته‌های نظارتی و همچنین اقدامات پیش‌گیرانه امنیتی در قبال الحشد الشعبی و اعضای آن اطلاع دارم که می‌تواند به‌عنوان تجربیاتی مثبت در حوزه پیگیری، بازرسی و اقدامات امنیتی و پیشگیرانه، به همه نهادهای دیگر حکومت تعمیم داده شود؛ نه اینکه نهادی که مایه افتخار ماست و دنیا از آن حساب می‌برد را مورد هجمه قرار دهند.

مقام عالی‌رتبه مقاومت عراق خواستار استفاده از مقیاس‌های حقیقی برای سنجش عملکردها شد و پرسید: وقتی که انحلال الحشد الشعبی خواسته‌ای آمریکایی ـ صهیونیستی و تمایل وهابیت و دولت سازشکار امارات است، این به چه معناست؟ به این معنا که تروریسم و کسانی که نابودی و ویرانی عراق را می‌خواهند، این قدرت را مانع اصلی در برابر پروژه‌های خویش می‌بینند. از این خاستگاه باید از الحشد الشعبی محافظت کنیم؛ چراکه الحشد الشعبی رؤیاهای آن‌ها برای سیطره بر عراق را نقش بر آب کرد.

شیخ اکرم الکعبی به سیلاب چندسال قبل در جنوب عراق اشاره و یادآوری کرد: وقتی برخی شهرهای عراق درگیر سیل شد، چه‌کسی این بار را به دوش گرفت؟ چه‌کسی به شهرها و مناطق اعزام شد؟ حال آن‌که برخی وزارتخانه‌های خدماتی که مسئولیت امر به عهده‌شان بود، نتوانستند کاری از پیش ببرند. شهید ابومهدی المهندس و پشتیبانی لجستیک الحشد الشعبی بودند که به این مناطق رفتند و به اهالی کمک رسانده و مشکلات را برطرف کردند.

 

فتنه‌انگیزی سازمان ملل در عراق

وی ضمن تأکید بر اینکه "قدرت ما در وحدت ماست و هیچ‌کس موافق بحران‌های داخلی یا جنگ نیست"، تصریح کرد: امروز مشخصاً عملکرد سازمان ملل در عراق، در راستای شعله‌ور ساختن آتش جنگ داخلی است. این واضح است و از دلایل، مستندات، قرائن عملی و اقدامات کادر سازمان ملل چنین برمی‌آید. امروز وظیفه اساسی سازمان ملل ـ حتی می‌توان گفت هیچ وظیفه دیگری وجود ندارد ـ شعله‌ور ساختن آتش جنگ داخلی در عراق است. این امر با تحریک فلان شخص یا یکی از طرف‌ها علیه دیگران انجام می‌شود. این اقدامات را حتی سفیر آمریکا هم انجام نمی‌دهد.

دبیرکل نُجَباء در همین زمینه ادامه داد: سازمان ملل چه وقتی خیر را برای عراق و منطقه به ارمغان آورده است؟ این سازمان ابزاری در دست استکبار جهانی است؛ نیروهایی که سلاح اتمی دارند و از حق وتو برخوردار هستند. این چه سازمان مللی است؟ این سازمان نیروهای جنایتکار است نه سازمان ملل. در نتیجه، ما به آنچه تحقیق بین‌المللی و دخالت بین‌المللی و همچنین اقدام سازمان ملل و هرچه از این دست گفته می‌شود، اعتقاد نداریم. ملت عراق و نیروهای عراقی باید مشکلات خود را از طریق تفاهم، ارتباط و ترجیح منافع عمومی بر منافع شخصی حل کنند.

 

عدم تحویل سلاح مقاومت حتی به قیمت جان

شیخ اکرم الکعبی مجددا به موضوع خلع‌سلاح مقاومت اشاره کرد و گفت: تحویل سلاح مقاومت، رخ نخواهد داد، حتی اگر به قیمت جانمان تمام شود. امروز حاضریم که به شرایط بعد از سال 2003 بازگردیم و با فعالیت مخفیانه، به مقاومت تا زمان شکست دادن اشغالگر و مالیدن بینی‌اش به خاک عراق و اخراج ذلیلانه دشمن ادامه دهیم. نه عقب‌نشینی می‌کنیم و نه شکست می‌خوریم.

 

فتوای جهاد و حکم شرعی وجوب اخراج آمریکا از عراق

وی در تبیین مشروعیت خط مقاومت ضداشغالگری، به فتوای بسیاری از مراجع دینی به‌ویژه آیت‌الله «سید کاظم حائری» (دام‌ظله) مبنی بر "وجوب مبارزه با آمریکایی‌ها و اخراج آن‌ها از عراق" استناد کرد و افزود: در فتوای ایشان بر "وجوب" تصریح شده است و نه "تخییر". هیچ فتوای دیگری در مخالفت و عکس این فتوای وجوب صادر نشده است. این فتواها از جمله فتاوایی هستند که اجازه نقض آن از سوی دیگر مراجع نیز وجود ندارد؛ چرا که "حکم" شرعی به‌شمار می‌روند و در در زمره فتواهای عملیه نیستند که یک حاکم شرعی آن‌ها را از روایات اخذ کرده و در نتیجه، او نظری داشته و مرجع دیگر نظر دیگری دارد؛ نه بالعکس، همه برادرانی که با ادبیات فقهی آشنایی دارند می‌دانند که این یک حکم شرعی است که هیچ حاکم دیگری نمی‌تواند آن را نقض کند. در نتیجه، امروز ما همچنان با فتوای مرجعیتی هستیم که بر وجوب مبارزه و اخراج آمریکا از عراق و منطقه تأکید دارد و هیچ نظری که این فتوای آیت‌الله حائری دام‌ظله را متوقف سازد، وجود ندارد. البته من به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم از مراجع بسیار دیگری نیز ـ هرچند فتوای علنی صادر نکرده‌اند ـ شنیده‌ام که دال بر وجوب مبارزه با آمریکایی‌ها، جهاد علیه آنان و اخراجشان از عراق است.

 

قدس؛ نماد مقاومت عراق

دبیرکل جنبش نُجَباء در پاسخ به این شبهه که رخدادهای بین‌المللی و تحولات جغرافیای جهان اسلام به عراق ربطی ندارد، تصریح کرد: حقیقتا نمی‌توان پیکر امت اسلامی را تجزیه کرد. ما معتقدیم که عشق به وطن برگرفته از ادیان است، اما این به آن معنا نیست که معتقد به دایره معینی باشیم که سایکس-پیکو یا اشغالگری آمریکا آن را ترسیم کرده است. بر همین اساس به‌روشنی اعلام کردیم که در سوریه حضور و فعالیت داشتیم و به دفاع از مستضعفان در برابر گروه‌های تکفیری پرداختیم.

شیخ اکرم الکعبی با تکیه بر مکتوبات، نظریات، بیانات و فتاوای شهیدان صدر (اول و دوم) ادامه داد: امکان ندارد که عراق از امت اسلامی تجزیه شود. امت اسلامی یک پیکر واحد است که اگر عضوی از آن به درد آید، سایر اعضا نیز دچار مشکل می‌شوند. مسأله فلسطین و قدس شریف هم نماد و شعار مقاومت ماست. این عقیده گروه‌های مقاومت و پرچم گروه‌های مقاومت، در کنار سلاح آن، پابرجا خواهد ماند؛ چرا که اهداف سلاح مقاومت ـ چه در سطح عراق و چه در خارج از آن ـ متعدد و بزرگ است.

وی با بیان اینکه "اگر بخواهیم درباره قضیه فلسطین از منظر قومی سخن بگوییم، بدون شک قدس مکانی عربی است و باید همه عرب‌ها در راستای آن اقدام کنند، اما متأسفانه امروز شاهدیم که اعراب در مسیر عادی‌سازی قرار گرفته‌اند"، افزود: همچنین اگر از لحاظ عقیدتی در نظر بگیریم، قدس نماد اسلامی و قبله اول مسلمان است که بر هر مسلمانی واجب است برای آن حرکت کند. از نظر ما قدس جزئی حقیقی از مسأله مهدویت بوده و نمی‌توان آن را از این موضوع و مسأله عدل الهی تفکیک کرد. عقب‌نشینی از این باور با هیچ تطمیع و تهدیدی امکان ندارد؛ حتی اگر گلویمان را ببرند.

 

انتقام خون شهیدان سلیمانی و ابومهدی را می‌گیریم

مقام ارشد مقاومت عراق در بخش پایانی سخنان خود در جمع فرماندهان گروه‌های مقاومت عمل‌کننده ضد آمریکا، ابعاد غیرنظامی مقاومت عراق در حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی و خدماتی را برشمرد و گفت: ما پیش‌تر پروژه‌ای را مطرح کردیم که نامش را پروژه توسعه و خدمت‌رسانی گذاشتیم. اما دولت‌های مستقر اهمیتی برای آن قائل نشدند، چرا که دغدغه‌های دیگری داشتند! این پروژه توسعه و خدمت‌رسانی مبتنی بر اندیشه بسیج و به‌کارگیری همه ظرفیت‌های موجود برای حل مشکلات موجود بر سر راه توسعه و خدمت‌رسانی در اغلب شهرهای عراق با الگوگیری از تجربه و خروشی بود که در ابتدای شکل‌گیری الحشد الشعبی از سوی ملت روی داده بود. ایده اصلی به‌صورت کامل نوشته و همه جزئیات در آن ذکر شده است. هنگامی که از دولت‌های مختلف برای کمک به اجرای این پروژه ناامید شدیم، عزم کردیم و با ظرفیت‌های ذاتی و داوطلبانه بسیاری از مؤمنان و مجاهدان در همه شهرهای عراق وارد عمل شدیم.

شیخ اکرم الکعبی در انتها بار دیگر تصریح کرد: به امید الهی انتقام خون همه شهدا به‌ویژه حاج قاسم سلیمانی و حاج ابومهدی المهندس را خواهیم گرفت. خون‌خواهی ما مضاعف خواهد بود و دشمنان از کرده خود پشیمان می‌شوند. اینها تاج‌هایی بر سر ما و افتخار بزرگی برای عراق هستند. به امید خدا تاریخ این نبرد بزرگ را به ثبت خواهد رساند و همه آن در میزان اعمال شما و دیگر برادرانی که با شما هستند و کسانی که در این جلسه حاضر نبودند حفظ می‌شود.
 

گفتنی است دیدار فوق در زمان و مکانی که اعلام نشده با حضور فرماندهان نظامی هشت گروه مقاومت عمل‌کننده علیه آمریکا در عراق، شامل "اصحاب الکهف، لواء الثائرین، لواء ثار المهندس، لواء القاسم، تشکیل الوارثین، فصیل المقاومة الدولية، رجال الله و سرایا ثورة العشرین الثانية" برگزار شد.

گروه‌های یادشده پس از عملیات تروریستی ایالات متحده علیه فرماندهان محور مقاومت (شهیدان سلیمانی و المهندس) با هدف خون‌خواهی آنان و اخراج آمریکا از عراق، اعلام موجودیت نموده و عملیات‌های متعددی را ضد منافع دشمن اشغالگر سازمان‌دهی کرده‌اند.

الامين العام للنجباء بحضور قادة المقاومة ضد الاحتلال:

الولايات المتحدة لن تغادر العراق بنهاية عام 2021 / حل الحشد الشعبي هو رغبة الرجعية العربية والصهاينة/ سنحافظ على سلاح المقاومة ولو كلفنا ارواحنا

 

صرح الشيخ أكرم الكعبي، خلال اجتماع مع قادة ثماني فصائل مقاومة عراقية، إنه لا يصدق الوعد الأمريكي بالانسحاب من البلاد بحلول نهاية العام الجاري، مستشهدا بتصريحات مسؤولين عسكريين أمريكيين. وأكد أن الدعوة إلى حل الحشد الشعبي هو رغبة الرجعية العربية والصهاينة، وموضحا ان المقاومة تعتبر سلاحها مقدسا ولن تتنازل عنه أبدا.

 

أفاد مكتب الاعلام والعلاقات لحركة النجباء في الجمهورية الإسلامية، أن قناة الميادين كشفت عن لقاء قيادات فصائل المقاومة العراقية الناشطة ضد الاحتلال الأمريكي مع الأمين العام للمقاومة الإسلامية حركة النجباء، وشملت هذه الفصائل كل من "أصحاب الكهف ولواء الثائرين ولواء ثأر المهندس ولواء القاسم وتشكيل الوارثين وفصيل المقاومة الدولية ورجال الله وسرايا ثورة العشرين الثانية"، كما سيتم بث اللقاء الكامل على شاشة قناة الميادين الفضائية.

وأشار الشيخ اكرم الكعبي في هذا الاجتماع الى أمثلة من الإرهاب والقتل والنهب والشر وانتهاك المقدسات في سلوك الحكومة الأمريكية، مصرحا ان محاربة أمريكا وأتباعها في المنطقة والعالم واجب ديني ووطني، والمقاومة سوف لن تتخل بأي شكل من الأشكال ولن تتنازل عن هذا الالتزام اطلاقا. النظام الأمريكي المتعجرف اليوم لديه مشاريع استكبارية واستعمارية ليس فقط في العراق، بل في كل بلاد العالم، ويسعى إلى فرض نفوذه على العالم أجمع.

وذكّر بأن الشهيد الصدر أطلق على الولايات المتحدة عنوان "الاستكبار العالمي" وأن الإمام الخميني أطلق على الولايات المتحدة عنوان "الشيطان الأكبر"، مضيفاً: إن عداءنا لهذا العدو المتغطرس ليس بسبب وجوده في العراق وحسب، وانما الولايات المتحدة سوف تبقى عدو ولو غادرت العراق، ولن تكون أبدا صديقة لنا أو صديقة للشعب العراقي، ففي كل شبر من العراق، لدينا ثأر مع الامريكان. لقد قتل الأمريكيون إخواننا وأبنائنا وقادتنا. لقد نهبوا خيراتنا ودمروا بلادنا ولا يمكن طرح في المستقبل إنه إذا غادرت الولايات المتحدة العراق، فيجوز إقامة علاقات مع واشنطن.

 

مفاوضات عقيمة وإصرار الأمريكيين على عدم مغادرة العراق حتى نهاية عام 2021

وفي جانب آخر من كلمته قال الأمين العام لحركة النجباء حول الشبهة التي تقول أنه "لا داعي لوجود فصائل المقاومة في ظل الوعد بانسحاب المحتلين الأمريكيين من العراق"، موضحا أن الامريكان تصريحاتهم واضحة و صريحة ويؤكدون أنهم لن ينسحبوا من العراق في نهاية العام الحالي وهذا يثبت أن الاحتلال الامريكي لا يحترم سيادة العراق. وهذا يفرض اتخاذ موقف وطني وشعبي وسياسي وموقف من قبل الاخوة في فصائل المقاومة تجاه هذه التصريحات المتكررة.

وأكد الشيخ أكرم الكعبي، فشل وعدم جدوى المفاوضات السياسية مع المحتلين، موضحا: لا شك أن اللغة الوحيدة التي تفهمها الولايات المتحدة هي لغة سلاح المقاومة فقط وهي فوهات البنادق والعمل العسكري والمقاومة الميدانية؛ الأمريكان لا يفهمون غير هذه اللغة اطلاقا.

 

دعوة المجاهدين للتكاتف لإحياء ركيزة الوطن العربي

وردا على بعض المواقف حول حل فصائل المقاومة أو نزع أسلحتها قال: نحن في المقاومة الإسلامية نحب كل إخواننا ونحترم آرائهم حتى لو اختلفوا معنا في بعض التفاصيل، ومع ذلك، لا ينبغي أن يؤدي الاختلاف إلى افساد الود، ونحن نتحدث معهم بلغة ودية لشرح حقيقة الأمور. يجب على الاخوة النظر في التفاصيل. قد تصلهم التفاصيل بشكل منقوص أو غامض. نريدهم أن يكونوا على دراية ببعض الأسباب والتفاصيل ليثبت لهم أن ما يقال في الوقت الحالي خطأ بل إنه يخلق مشكلة حقيقية للبلد.

ووصف القيادي البارز في المقاومة، العراق بأنه سيد العالم العربي وعاصمة دولة العدل الإلهي، معتبرا أن العراق يجب أن يكون قوي، وأن يستعيد دوره في العالمين العربي والإسلامي، ويفرض دوره في العالم. لذلك اليوم عندما تكون هناك ادوات او وسائل تمثل نقاط قوة للعراق لا ينبغي اضعافها ولا ينبغي التوجه لتحجيمها او الغائها.

وأشار الشيخ أكرم الكعبي الى أن حركة النجباء لم ترشح ممثلا عنها في الانتخابات حتى لا يأخذنا البعض على محمل سياسي أواهداف سياسية، مضيفا: قررنا أن نبقى مع الشعب، نشاركه همومه والامه ونعمل في الجوانب الأخرى. ومن هذا المنطلق نحن اليوم نحمل اكفاننا على أيدينا، اليوم في اي لحظة يمكن أن يستهدف اي واحد من اخواننا الحاضرين او اي واحد من اخواننا الاخرين من قبل الاحتلال الامريكي ومن قبل اذنابه. نحن اليوم نعمل في جانب التضحية و نقدم ولا ننتظر مكاسب ولا ننتظر حتى شكر من احد.

 

لا تقحموا المقاومة والحشد الشعبي في السياسات الانتخابية

وشدد على ضرورة حماية جميع القوى الدينية والسياسية لمكامن قوة الشعب العراقي، مصرحا: نتمنى بداية من جميع الاخوة المشاركين في العملية السياسية، والاخوة الاخرين، عدم ادخال المقاومة او سلاح المقاومة والحشدالشعبي في الاشكالات السياسية التي حصلت بعد الانتخابات، فهناك توجد طرق سلمية وطرق قانونية، وتوجد امور اخرى لتصفية هذه الاشكالات، ويمكن ايجاد تفاهمات لحل هذه التحديات. لكن يجب ابعاد فصائل المقاومة والحشدالشعبي عن هذه المناكفات وهذه الإشكالات.

وذكّر الأمين العام لحركة النجباء في جانب من كلمته بأن سلاح المقاومة اذاق الاحتلال الامريكي منذ 2003 حتى خروجه من العراق مر الهزيمة والويلات والخسائر والانكسار الكبير، وأشار الى ذكرياته عن عام 2010، موضحا: اذكر في عام 2010 جاءتني بعض الوفود السياسية وبعض مسؤولي القوى السياسية الموجودة -من غير ذكر الأسماء- وقالوا ان الامريكان سوف ينسحبون عن العراق وينهوا احتلالهم –الحديث حول انسحابهم الأول- والامريكان يضغطون علينا أن نتكلم معكم من اجل نزع سلاح المقاومة. انا وفي وقتها رفضت الامر بقوة وشدة، بل حتى رفضت الحديث عن موضوع سلاح المقاومة.

 

نزع سلاح المقاومة يعني تحويل العراق إلى لقمة سائغة للولايات المتحدة وإسرائيل

ثم خاطب الشيخ أكرم الكعبي، مروجي موضوع نزع سلاح المقاومة، مصرحا: كيف تتحدثون عن سلاح المقاومة والبلد لم ينل استقلاله حتى اليوم؟، البلد لهذه اللحظة تحت الوصاية الامريكية، اقتصاده وموازناته وامواله وعائداته النفطية بيد الامريكان، ونفطه يباع من قبل الامريكان، كيف تتحدثون عن نزع سلاح المقاومة في ظل هذه الظروف، كي يسلم بصورة سهلة و لقمة سائغة للامريكي والصهيوني؟ هذا امر غير مقبول ومستحيل أن نناقشه اطلاقا. طبعا كانت هناك عروض ان اخوانكم ينخرطون بالاجهزة الامنية وهكذا امور ولكن اكدت لهم ان لا مجال للحديث عن الموضوع اطلاقا.

وشدد على أن "سلاح المقاومة لا يقتصر على الأسلحة والصواريخ وما إلى ذلك"، مشيرا إلى أن سلاح المقاومة فكرة تتدفق في عقول المجاهدين. هذا السلاح لا يمكن تسليمه ولا الحديث عن تسليمه. كانت فصائل المقاومة هي الأولى في حشد قدراتها وامكاناتها المحدودة لمنع داعش من غزو العراق. إذا أردنا الحديث عن سلاح المقاومة، فهو نفس السلاح الذي تمتلكه معظم العشائر العراقية ويمكن العثور عليه في كل منزل عراقي.

واعتبر أمين عام النجباء، أن الذكاء والقدرة والخبرة هي السلاح الحقيقي للمقاومة، مضيفا: في تلك الفترة، حولت المقاومة حتى السيارات إلى سيارات مصفحة لمواجهة داعش. وبالإضافة إلى إنتاج الأسلحة، قامت المقاومة بإصلاح واستعادة الأسلحة القديمة الموجودة في قاعدة "التاجي" وأماكن أخرى، وجعلتها قابلة للاستخدام. لكن لا يمكن ومن غير المنطقي الحديث عن كل الأسلحة التي هي بحوزة المقاومة.

 

سلاح المقاومة، سلاح مقدس لحفظ الكرامة

ووصف الشيخ أكرم الكعبي بأنه من غير المقبول التحدث علنا ​​ضد سلاح المقاومة، مذكرا أن فصائل المقاومة وأسلحتها المهمة هي الأسلحة التي أعادت الكرامة المنهوبة، وقد تخلى الاغلب عن العراق وهذا باعتراف الحكومة في وقتها. عندما احتل تنظيم داعش بعض المدن العراقية اتصلت الحكومة بالامريكان وكانت لديهم اتفاقية مع الامريكان ليساعدوا العراق ولكن بسبب ضرورة تطور المشروع الامريكي الداعشي داخل العراق، الامريكان تنصلوا، بل حتى لم يقدموا سلاحا و ذخيرة. الامريكان كانوا قد باعوا للعراق دبابات ولكن امتنعوا عن تقديم الذخيرة لهم. وتكلم الامريكان في وقتها مع الحكومة بشكل صريح ورسمي أن هذه اشكالات داخلية وامريكا لا تتدخل! وكانت غاية الامريكان أن يسقط داعش العملية السياسية ويسقط النظام ويسيطر على العراق.

كما وصف سلاح المقاومة بأنه كابوس للولايات المتحدة المحتلة والصهاينة، قائلا: حقيقة، عندما نتكلم عن سلاح المقاومة، نحن نتكلم عن سلاح يحمله رجال، قلوبهم وارواحهم معلقة بالقدس الشريف. هذا سلاح مقدس. سلاح المقاومة اذل الاحتلال واهان استكباره سواء كان في احتلاله السابق او في احتلاله الحالي، ولهذا يحاولون بكل صورة من الصور إنهاءه و سحبه وسلبه من المقاومة.

 

سيتم تسليم سلاح المقاومة إلى صاحبها الشرعي فقط؛ امام الزمان

وشدد القيادي البارز في المقاومة العراقية على أن "بوصلة سلاح المقاومة يستهدف باستمرار المحتلين الأمريكيين والصهاينة وغيرهم من التكفيريين ومرتزقة داعش"، مضيفا: من الواضح أين وكيف يتم استخدام سلاح المقاومة. وسلاح المقاومة ضمانة للشعب العراقي وهو في يد الشعب العراقي. لكن هذه المخاوف التي تطرح هي تخوفات من خلفيات غير مكتملة حقيقة. ارجو من الاخوة الذين لديهم تخوفات ان يراجعوا معلوماتهم، ويتأكدوا من المعطيات الموجودة. نحن لدينا الكثير من التفاصيل قد لا يسعنا الوقت ان نطرحها كلها الان ولكن أي اخ من الاخوة أراد ان نقدم له التفاصيل نحن جاهزون لهذا الامر.

ولحسم هذا الموضوع صرح الشيخ أكرم الكعبي: حقيقة اليوم لو اردنا ان نتكلم عن سلاح المقاومة، فنقول سلاح المقاومة سيبقى بايدي المجاهدين حتى تسليمه لصاحبه الشرعي والرسمي وهو صاحب العصر والزمان ارواحنا لتراب مقدمه الفداء ولا يوجد غير هذا الكلام.

 

ما دام فينا عرق ينبض، فلن نضع سلاح المقاومة

وفي جانب آخر من لقائه بقادة فصائل المقاومة المعادية لأمريكا أوضح عقيدة المقاومة، مبينا: حقيقة أن ارواحنا معلقة ببيت المقدس ونفوسنا تهفو شوقا اليه وقبضاتنا لا زالت ثابتة على اسلحتنا ولايمكن التنازل عن هذه القضية. القضية الفلسطينية قضية مهمة، القدس اليوم هو رمز المقاومة. وذكرنا هذا الكلام اكثر من مرة. حقيقة ان التخلي اليوم عن سلاح المقاومة يعتبر خطوة عملية اولى لرمي العراق في حضن التطبيع، وهذا غير ممكن وغير مقبول. حقيقة لن يكون ذلك مادام فينا نفس شهيقه "يا علي" و"زفيره يا حسين".

 

الحشد الشعبي معترف به كقوة في الساحة الدولية

وقد خصص الأمين العام لحركة النجباء الجزء التالي من حديثه لموضوع الحشد الشعبي، مشيرا إلى أنه لولا توفيق رب العالمين بتشكيل هذا التنظيم المبارك لكانت الامور مختلفة الان والخارطة العراقية مختلفة، بل خارطة المنطقة كانت مختلفة كثيرا، وحتى دول الجوار كانت تتغير خارطتها وليس فقط العراق. ان هذا التنظيم الشرير، تنظيم اسود كان يريد بالعالم شرا وليس في العراق فقط، حيث كان يحمل فكرا تكفيريا اقصائيا وبدعم خليجي وامريكي كبير.

ووصف الشيخ أكرم الكعبي الحشدالشعبي بأنه قوة على مستوى العالم وجيوش العالم وهو قوة معترف بها، قائلاً: على حد علمي لا ارى اي جيش من الجيوش العربية الموجودة لديها القدرة والامكانية لتقف في وجه الحشدالشعبي. أنا هنا لم اتكلم عن الامكانيات اللوجستية والامكانيات المادية انما حديثي عن العقيدة الجهادية والعقائدية، والحماس والاقدام والقوة التي يمتلكها افراد ومجاهدي هذا التشكيل المبارك.

 

حل الحشد رغبة الرجعية العربية والصهاينة

وعبّر عن أسفه لمن ينتقد الحشد الشعبي ويتجاهل المشاكل في المؤسسات الحكومية الأخرى، قائلاً: إنني على علم باللجان التفتيشية والاجراءات الوقائية الامنية بالنسبة للحشدالشعبي وافراده. توجد اجراءات صارمة وجيدة ونحن ندعوا لنقل هذه التجربة وتعميمها لكافة مؤسسات الدولة على صعيد الاجراءات الوقائية الامنية ولذلك لا يجوز التهجم على هذه الجهة التي نفتخر بها والعالم يخشى ويخاف من هيبتها.

كما دعا القيادي البارز في المقاومة العراقية إلى استخدام إجراءات واقعية لقياس أداء الحشدالشعبي، متسائلاً: عندما نرى حل الحشدالشعبي هو رغبة امريكية ورغبة صهيونية ورغبة وهابية سعودية ورغبة دولة التطبيع الامارات، فهذا الامر ماذا يعني؟ هذا الامر يعني أن الارهاب ومن يريد الخراب للعراق ينظرون الى هذه القوة بأنها هي التي تقف بوجه مشاريعهم، لذلك من هذا المنطلق يجب أن نحافظ على الحشدالشعبي لأنه سفه احلامهم بالسيطرة على العراق.

وأشار الشيخ أكرم الكعبي إلى الفيضانات في جنوب العراق قبل سنوات قليلة، مذكرا: عندما غمرت السيول بعض المدن العراقية، من تحمل هذا العبء؟ من الذي تم إرساله إلى المدن والمناطق؟ بينما كانت بعض الوزارات الخدمية التي هي مسؤولة عن ذلك لا تستطيع فعل أي شيء. الشهيد أبو مهدي والدعم اللوجستي في الحشد الشعبي هو الذي ذهب إلى هذه المناطق وساعد الأهالي وحل المشاكل.

 

فتنة الامم المتحدة في العراق

وأكد، أن قوتنا تكمن في وحدتنا ولا أحد من الاخوة يريد إيجاد ازمات داخلية أو حرب أهلية، موضحا، بات واضحا اليوم أن عمل الامم المتحدة داخل العراق هو لإشعال فتيل الحرب الأهلیه في العراق، وهذا ثابت بالدلائل والاثباتات والقرائن العملية التي تقوم بها الأمم المتحدة وكوادرها في العراق. اليوم وظيفة الامم المتحدة الاساسية في العراق -بل يمكن القون انه لا توجد لهم اي وظيفة أخرى- هي اشعال فتيل الحرب الأهلية عبر إجراءات تحريض فلان على فلان وتحريض هذا الطرف على ذاك الطرف، الإجراءات التي لم يقم بها حتى السفير الأمريكي الى الان.

وتابع الامين العام للنجباء في هذا الصدد: متى قدمت الامم المتحدة الخير للعراق والمنطقة؟ ان الامم المتحدة هي اداة بيد الاستكبار العالمي، والقوى التي تمتلك سلاح نووي ولديها حق الفيتو. اي امم متحدة هذه؟ هذه امم للقوى المجرمة وليس للامم المتحدة. في النتيجة، نحن لا نعول على مايقال تحقيق دولي وتدخل دولي وامم متحدة وكذا والى اخره. الشعب العراقي والقوى العراقية ينبغي أن تحل مشاكلها بتفاهم وتواصل وتغليب المصلحة العامة على المصالح الشخصية.

 

لن نسلم سلاح المقاومة ولو حزت رقابنا

الشيخ أكرم الكعبي أشار مجدداً إلى موضوع نزع سلاح المقاومة، مصرحا: إن تسليم سلاح المقاومة لن يحدث، حتى لو كلفنا أرواحنا. واليوم نحن مستعدون للعودة إلى الوضع بعد عام 2003 ونختبئ تحت الارض ونبقى نقاوم الاحتلال حتى كسره وتمريغ انفه بتراب العراق واخراجه من العراق ذليلا منكسرا، فنحن لن نتراجع ولن ننكسر.

 

فتوى الجهاد والحكم الشرعي ووجوب اخراج الامريكان من العراق

وفي شرح شرعية خط المقاومة المناهض للاحتلال، أشار إلى فتاوى العديد من مراجع الدين، وعلى رأسهم آية الله السيد كاظم الحائري (دام ظله)، التي تؤكد وجوب محاربة الأمريكيين وطردهم من العراق، مضيفا: هذه فتوى بالوجوب وليست تخيير، هذه فتوى بالوجوب ولم يصدر ما يعاكسها او يخالفها. وهذه الفتوى تعتبر فتوى لا يجوز مناقضتها من مرجع آخر، لأنها حكم شرعي وليست فتوى عملية مثلا، واستنبطها الحاكم الشرعي من الروايات وكذلك له رأيه وللمرجع الفلاني رأيه، لا بالعكس كل الاخوة الذين يفهمون الادبيات الفقهية يعرفون أن هذا حكم شرعي ولا يجوز نقضه من فقيه آخر. وبالنتيجه، اليوم نحن لازلنا تحت فتوى المرجعية بوجوب مقاتلة واخراج امريكا من العراق والمنطقة ولم يصدر ما يوقف  هذه الفتوى من السيد الحائري (الله يحفظه) بفتوى تخالف هذه الفتوى. طبعا أنا بشكل مباشر او غير مباشر سمعت من مرجعيات اخرى كثيرة -وإن كان هم لم ينزلوا فتاوى الى الخارج- سمعت منهم وجوب محاربة الامريكان والجهاد ضدهم واخراجهم من العراق.

 

القدس رمز مقاومة العراق

ورداً على الشبهة بأن الأحداث الدولية والتطورات الجغرافية في العالم الإسلامي لا علاقة لها بالعراق، بين الأمين العام لحركة النجباء: حقيقة لا يمكن تجزئة جسد الامة الإسلامية. نحن نعتقد أن حب الاوطان من الاديان لكن هذا لا يعني أنه أنا اتقوقع في دائرة معينة وضعها سايكس بيكو او الاحتلال البريطاني واترك هموم الامة وما تعيشه الامة، ولذلك نعلن بصراحة اننا حضرنا في سوريا وكانت لنا أنشطة هناك ودافعنا عن المستضعفين في مواجهة العصابات التكفيرية.

وتابع الشيخ أكرم الكعبي، مستندا إلى خطابات ونظريات وأقوال وفتاوى الشهيدين الصدرين (الأول والثاني): لايمكن فصل العراق عن الامة الإسلامية. الامة الاسلامية هي مثل الجسد الواحد اذا تدعى منه عضو تداعت له سائر الأعضاء. أن القضية الفلسطينية  والقدس الشريف هذا رمز مقاومتنا. هذه عقيدة الفصائل المقاومة، وهذه راية الفصائل المقاومة وسلاح فصائل المقاومة باقي، لأن اهداف سلاح المقاومة هي متعددة وكبيرة سواء كان على مستوى العراق او خارج العراق.

وقال "إذا أردنا أن نتحدث عن القضية الفلسطينية من وجهة نظر قومية، فالقدس بلا شك مكان عربي وعلى كل العرب التحرك تجاهه، ولكن للأسف نرى اليوم أن العرب يسيرون على طريق التطبيع. مضيفا، من الناحية الإيديولوجية، فإن القدس هي رمز الإسلام والقبلة الأولى للمسلمين، والتي يجب على كل مسلم أن ينتقل إليها. في رأينا ان القدس هو جزء حقيقي من القضية المهدوية ولا يمكن فصلها عن هذه القضية وعن قضية العدل الالهي. لا يمكن التراجع عن هذا الاعتقاد بأي طعن أو تهديد؛ حتى لو قطعوا حناجرنا.

 

سننتقم لدماء الشهيدين سليماني وأبو مهدي

وفي الجزء الأخير من خطابه أمام قادة فصائل المقاومة المناوئة للولايات المتحدة، أوضح القيادي البارز في المقاومة العراقية، الأبعاد المدنية للمقاومة العراقية في المجالات الاجتماعية والثقافية والخدمية، مبينا نحن طرحنا في وقت سابق مشروع اسميناه مشروع التنمية والخدمات ولكن الحكومات المتعاقبة لم تولي له اهتماما لأنها تعيش هموما أخرى! وكان مشروع التنمية والخدمات هذا قائم على اساس فكرة الاستنفار والاستفادة من كل الطاقات الموجودة لحل المشاكل الاجتماعية والخدمية في أغلب المدن العراقية واستنساخ التجربة اوالهبة التي حصلت في بداية تشكيل الحشدالشعبي من جانب شعبي. اساس هذه الفكرة هو مشروع مكتوب كامل وبكل تفاصيله. عندما يئسنا من الحكومات للمساعدة بتنفيذ هذا المشروع ذهبنا وقمنا بالعمل لهذا المشروع بامكانيات وجهود ذاتيه وتطوعية من قبل الكثير من المؤمنين والمجاهدين في كافة المدن العراقية.

وفي الختام صرح الشيخ أكرم الكعبي مرة أخرى: إن شاء الله تعالى أننا سنثأر لدماء الشهداء وخصوصا الشهيدين الحاج قاسم سليماني والحاج ابو مهدي المهندس وسيكون ثأرنا مضاعفا وسيندمون على فعلتهم هذه. الشهداء تيجان على الرؤوس وهم فخر العراق والمفخرة الكبرى. ان‌شاءالله تعالى سيثبت التاريخ هذه المنازلة العظمى وسيحفظ كل ذلك في ميزان اعمالكم واعمال الاخوة الاخرين الذين معكم والذين لم يحضروا.

جدير بالذكر أن الاجتماع جرى في زمان ومكان غير معلنين بحضور قادة عسكريين لثماني فصائل مقاومة تعمل ضد الولايات المتحدة في العراق، من بينها "أصحاب الكهف ولواء الثائرين ولواء ثأر المهندس ولواء القاسم وتشكيل الوارثين وفصيل المقاومة الدولية ورجال الله وسرايا ثورة العشرين الثانية". وأعلنت هذه الفصائل عن وجودها بعد العملية الإرهابية التي شنتها الولايات المتحدة ضد قادة المقاومة (الشهيدين سليماني والمهندس) بغية الثأر لهما وطرد القوات الامريكية من العراق ونظمت عدة عمليات ضد مصالح الاحتلال الأمريكي.

S-G of al-Nujaba at a Gathering of Resistance Groups Against the Occupation:

The United States will not leave Iraq by the end of 2021/ The dissolution of the Popular Mobilization Forces is a demand of the Arab and Hebrew reactionaries/ Protecting the arsenal of the Resistance at the cost of life

 

During a meeting with commanders of eight Iraqi Resistance groups, Shaykh Akram al-Kaabi said he did not believe the promise of the United States to withdraw from the country by the end of this year, citing statements by American military officials. He called the call for the dissolution of the Popular Mobilization Forces based on the demand of the Arab and Hebrew reactionaries and stated that the Resistance considers its weapons as sacred and will never lay them down.

 

According to the Communication and Media Affairs Centre of al-‎Nujaba in Iran‎, Lebanon’s al-Mayadeen satellite television channel announced and broadcast a detailed video of a meeting held between the commanders of the Iraqi Islamic Resistance groups operating against the United States and Hujjat al-Islam Akram al-Kaabi, the secretary-general of Iraq’s al-Nujaba Islamic Resistance Movement, including the Ashab al-Kahf [Companions of the Cave], Liwa al-Thayirin [Revolutionaries’ Brigade], Liwa Thar al-Muhandis [Revenge of al-Muhandis Brigade], Liwa al-Qasem [Qasem Brigades], Tashkil al-Warithin [Establishment of the Inheritors], Fasil al-Muqawamah al-Dawliyyah [International Resistance Faction], Rijal Allah [Men of God] and Saraya Thawrah al-Ishrin al-Thaniyah [Second 1920 Revolutionary Brigade].

In this meeting, Hujjat al-Islam al-Kaabi, while listing the examples of assassination, murder, looting, evil and sacrilege in the behaviour of the government of the United States, stated, “Fighting against the United States and its followers in the region and the world is a religious and national obligation, and the Resistance does not retreat or waive this obligation in any way. Today, the arrogant American regime has arrogant and colonial projects not only in Iraq, but everywhere, and seeks to impose its influence on the whole world.”

He reminded that Martyr al-Sadr described the United States the “global arrogance” and Imam Khomeini called the United States “the Great Satan,” adding, “Our hostility to this arrogant enemy is not based solely on its presence in Iraq. The United States is an enemy, even if it leaves Iraq, and it will never be our friend or the friend of the Iraqi people. In every part of Iraq, we have the right to seek blood against the Americans. The Americans killed our brothers, our children and our commanders. They plundered our resources, destroyed our country, and it cannot be argued in the future that if the United States leaves Iraq, it is permissible to establish relations with Washington.”

 

Useless negotiations and the refusal of the Americans to leave Iraq by the end of 2021

In another part of his speech, the secretary-general of al-Nujaba said on the suspicion that “there is no need for Resistance groups given the promise of the withdrawal of the American occupiers from Iraq” and said, “The American commanders have made it clear that they will not withdraw from Iraq by the end of this year, and this demonstrates that the occupying United States does not respect Iraqi sovereignty. Therefore, national, popular, and political positions must be taken, as well as positions taken by the brothers in the Resistance groups against these statements.”

Shaykh al-Kaabi, while emphasizing the proof of the failure and ineffectiveness of political negotiations with the occupiers, stated, “Undoubtedly, the only language that the United States understands is the language of the arsenal of the Resistance; Only gun barrels, military action and resistance on the battlefield; Americans do not understand any other language.”

 

Inviting the warriors to empathy toward reviving the pillar of the Arab world

In response to some positions regarding the dissolution of the Resistance groups or the surrender of the weapons of these groups, he noted, “In the Islamic Resistance, we love and respect all our brothers and sisters, even if they disagree with us in some ways. However, disagreement must not lead to the loss of friendship. We speak to them in a friendly language to explain the truth of things. The brothers must consider the details. These details may be inaccurate or unclear. We want them to be aware of some reasons and details in order to prove to them that what is being said at the moment is wrong and even creates a big problem for the country.”

The senior official of the Iraqi Resistance described the country as a pillar of the Arab world and the capital of the government of divine justice and said, “The country must be strong, regain its role in the Arab world and the Islamic world, and impose its rule, existence and power on the world. Therefore, if Iraq today has the tools and capacities that are considered strengths, it must not be weakened.”

Shaykh Akram al-Kaabi, noting that “the al-Nujaba Movement did not nominate a representative in the elections so as not to be defined in terms of action and political goals,” added, “We decided to stay alongside the people to share their problems and pain and take steps in other areas. From this origin, I say that we have taken our burial shrouds today. Each of the brothers present at this meeting, or our other brothers, is a target for the American occupiers and their mercenaries. Today, we step into the realm of sacrifice and take actions in return for which we do not expect personal achievement or even expect thanks from anyone.”

 

Do not include the Resistance and Popular Mobilization Forces in election policies

Emphasizing the need to protect all the religious and political reference groups as among the strengths of the Iraqi people, he said, “We wish that all the brothers present in the political process and the other brothers would avoid bringing the Resistance, the arsenal of the Resistance and the Popular Mobilization Forces into the political challenges after the elections. There are peaceful and legal solutions and other capacities that can be used to overcome the challenges. The Resistance groups and the Popular Mobilization Forces must be kept away from these contradictions and problems.”

The secretary-general of the al-Nujaba Movement continued his remarks by reminding that “the arsenal of the Resistance has given the Americans a bitter taste of defeat, calamity, damage and great collapse since 2003” and said, “I remember that in 2010 some political delegations and some officials affiliated with political movements – whose names I do not want to mention – came to me. They spoke of the American withdrawal and the end of the occupation (the first withdrawal) and said that the Americans were pressuring us to talk to you about disarming the Resistance. I strongly disagreed with that at the time. I even objected to talking about the arsenal of the Resistance.”

 

Disarming the Resistance means turning Iraq into a convenient snack for the United States and Israel

Shaykh al-Kaabi then addressed the supporters of the disarmament of the Resistance and added, “How do you talk about the arsenal of the Resistance today in a country that has not yet gained independence? A country that is still under American guardianship; Its economy is in the hands of the Americans; The United States controls its budget, property, oil, and even the proceeds from the sale of its oil. In such a situation, how do you propose the disarmament of the Resistance so that it becomes a convenient snack for the United States and the Zionist regime?! This is unacceptable and impossible to negotiate. Of course, there were some suggestions that our brothers enter the security apparatus; But these issues are not negotiable at all.”

Emphasizing that “the arsenal of the Resistance is not limited to weapons, missiles and such things,” he noted, “The arsenal of the Resistance is an idea that flows in the minds and minds of the warriors. This arsenal can neither be handed over nor can we talk about handing it over. The Resistance groups were the first to mobilize their limited capabilities and facilities to stop Daesh from invading Iraq. If we want to talk about the arsenal of the Resistance, it was the same weapon that most Iraqi tribes had and could be found in every Iraqi house.”

The secretary-general of al-Nujaba considered intellect, capacity and experience to be the real weapon of the Resistance and added, “During that period, the Resistance even turned cars into armour to fight against Daesh. In addition to producing weapons, the Resistance repaired and recovered the obsolete weapons found in the barracks of al-Taji and other places, and made them reusable. However, it cannot be said and it is illogical to mention all the weapons at the disposal of the Resistance.”

 

The weapons of the Resistance: A sacred weapon for honour

Shaykh al-Kaabi called it unacceptable to speak out against the arsenal of the Resistance and reminded, “The Resistance groups and their important weapons were the weapons that restored the stolen honour; While the majority had returned from Iraq, according to the government at the time, the government contacted the Americans when Daesh occupied some Iraqi cities. While there was an agreement to help Iraq, the Americans refused because the United States-led Daesh project was being pursued inside Iraq. They even refused to give weapons and ammunition. While selling tanks to Iraq, they did not deliver their ammunition. The Americans at that time, in open and formal consultation with the government, considered these issues to be internal problems in which the United States would not intervene! The ultimate goal was for Daesh to overthrow the political structure and system and take over Iraq.”

He described the arsenal of the Resistance as the nightmare of the occupying United States and Zionism and said, “Today, when we talk about the arsenal of the Resistance, we are actually talking about the weapon that is in the hands of people whose hearts and souls are attached to the holy city of al-Quds. This is a sacred weapon. The arsenal of the Resistance humiliated the occupiers and humbled their arrogance – both in the former occupation and in the current one. For this reason, they are trying to put an end to it and remove the Resistance by any means.”

 

Transferal of the arsenal of the Resistance only to its rightful owner: the Imam of the Time [Imam al-Mahdi]

The senior official of the Iraqi Resistance also stressed that “the indicator of the arsenal of the Resistance is constantly aimed at the American occupiers, the Zionists and their other Takfiri and Daesh mercenaries” and added, “It is clear where and how the arsenal of the Resistance is used. The arsenal of the Resistance is a guarantee for the Iraqi people and is in the hands of the Iraqi people. But the concerns that arise stem from concerns that have a flawed background. I really want the brothers who have some concerns to reconsider and be sure of their information. We have many details that we do not have the opportunity to discuss at the moment and we are ready to provide it to each of the brothers [if he wants].”

To end this ambiguity, Shaykh al-Kaabi stated, “Indeed, if we want to talk about the arsenal of the Resistance today, we must emphasize that the arsenal of the Resistance will remain in the hands of the warriors until its transfer to its legitimate and official owner, who is the Imam of the Time [may our souls be sacrificed for him] and there will be no words other than these.”

 

As long as we are breathing, we will not lay down the weapons of the Resistance

In another part of the meeting with the commanders of the anti-American resistance groups, he spoke about the idea of ​​resistance, “Our souls belong to Bayt al-Maqdis [al-Quds], and our souls long for it, and our weapons are still firmly in our fists. There is no way to retreat from the Palestinian cause. Palestine is an important issue and al-Quds is a symbol of resistance today. We have repeated these many times. Undoubtedly, today the abandonment of the arsenal of the Resistance is the first practical and real step to put Iraq in the arms of compromise and the normalization of relations; An issue that is impossible and unacceptable will not happen as long as we have a soul in us whose inhalation is ‘Ya Ali’ [Oh, Ali] and whose exhalation is ‘Ya Husayn.’ [Oh, Husayn]”

 

The Popular Mobilization Forces are recognized as a power in the international arena

The secretary-general of the al-Nujaba Movement dedicated the next part of his speech to the issue of the Popular Mobilization Forces, noting, “If it were not for divine grace in the establishment of this blessed organization, we would now be witnessing different events that would change not only the map of Iraq but rather the map of the region. That is, not only Iraq but even neighbouring governments would be affected. This evil and black group wanted evil not only in Iraq but rather in the whole world. A Takfiri ideology that enjoys the support of the Persian Gulf states and great American support.”

Shaykh al-Kaabi described the Popular Mobilization Forces as a world-renowned power and international armies and said, “To the best of my knowledge of this organization, none of the existing Arab armies has the ability and capacity to withstand the Popular Mobilization Forces. I am not talking here about logistical and material facilities, but about jihadi and ideological beliefs; It means the passion, action and power that the fighters and warriors of this blessed organization have.”

 

The dissolution of the Popular Mobilization Forces: The demand of Hebrew and Arabic reactionaries

He lamented those who criticize the Popular Mobilization Forces and ignore the problems in other government institutions, “I am aware of the monitoring committees as well as the security measures taken against the Popular Mobilization Forces and its members, which can be extended to all other government institutions as positive experiences in the field of following up, inspection and security and preventive measures; Not to attack the institution that we are proud of and the world counts on.”

The senior official of the Iraqi Resistance called for the use of real-world metrics to measure performance and asked, “What does it mean when the dissolution of the Popular Mobilization Forces is a demand of the Americans and Zionists and the desire of the Wahhabis and the compromising government of the United Arab Emirates? In other words, terrorism and those who want the destruction of Iraq see this power as the main obstacle to their projects. From this point of view, we must protect the Popular Mobilization Forces because the Popular Mobilization Forces shattered their dreams of dominating Iraq.”

Shaykh al-Kaabi referred to the flood in southern Iraq a few years ago and reminded, “Who took the burden when some Iraqi cities were flooded? Who was sent to cities and regions? However, some of the service ministries that were in charge could not do anything. It was Martyr Abu Mahdi al-Muhandis and the logistical support of the Popular Mobilization Forces who went to these areas and helped the people and solved the problems.”

 

The sedition of the United Nations in Iraq

He emphasized that “our strength lies in our unity and no one agrees with the civil crises or the war” and said, “Today, the actions of the United Nations in Iraq are clearly aimed at fanning the flames of civil war. This is clear from the reasons, documents, practical evidence and actions of the staff of the United Nations. Today, the basic duty of the United Nations – arguably no other duty – is to fan the flames of civil war in Iraq. This is done by inciting a person or one of the parties against others. These actions are not taken even by the ambassador of the United States.”

The secretary-general of al-Nujaba continued in this regard, “When did the United Nations bring good to Iraq and the region? This organization is a tool in the hands of the arrogant powers of the world; Forces that have nuclear weapons and have a veto. What is the United Nations? This organization is a criminal force, not the United Nations. As a result, we do not believe in so-called international inquiry and international intervention, as well as in the action of the United Nations and so on. The Iraqi people and the Iraqi forces must solve their problems through understanding, communication and the preference of the public interest over the personal interest.”

 

Refusal to transfer the arsenal of the Resistance, even at the cost of lives

Shaykh al-Kaabi again referred to the issue of disarmament of the Resistance and said, “The transfer of the arsenal of the Resistance will not happen, even if it costs our lives. Today, we are ready to return to the situation after 2003 and continue [our] resistance by working secretly until the occupiers are defeated and their noses are rubbed into the soil of Iraq, and the occupiers are humiliatingly expelled. We will not retreat or be defeated.”

 

The fatwa of jihad and the religious hukm (judgement) on the expulsion of the United States from Iraq

Explaining the legitimacy of the Resistance’s stance against occupation, he referred to the fatwas of many of the religious authorities (sources of emulation), especially that of Ayatollah Sayyid Kadhim al-Haeri, stating that “It is wajib (obligatory) to fight the Americans and expel them from Iraq” and added, “His fatwa states ‘wujub’ (obligation) and not ‘takhayyur’ (choice). No other fatwa has been issued in opposition to this obligatory fatwa. These fatwas are among the fatwas that are not allowed to be violated by other religious authorities because they are considered as legal hukms (judgements) and are not among the practical fatwas that a religious jurist has taken from the narrations, and as a result, he has an opinion and another religious authority has another opinion; On the contrary, all the brothers who are familiar with the jurisprudential literature know that this is a legal judgement that no other jurist can violate. As a result, today we are still with the fatwa of a religious authority that emphasizes the necessity of the struggle and expulsion of the United States from Iraq and the region, and no opinion would stop this fatwa of Ayatollah al-Haeri. Of course, I have also heard, directly and indirectly, from many other religious authorities, although they have not issued a public fatwa, that it is obligatory to fight the Americans, to wage jihad against them, and to expel them from Iraq.”

 

al-Quds: The symbol of the Iraqi Resistance

In response to the suspicion that international events and geographical developments in the Islamic world have nothing to do with Iraq, the secretary-general of the al-Nujaba Movement stated, “The body of the Islamic ummah cannot really be dismembered. We believe that love for the homeland is derived from religions but that does not mean that we believe in a certain circle drawn by the Sykes-Picot Agreement or the American occupation. Accordingly, we clearly stated that we were present and active in Syria and defended the oppressed against the Takfiri groups.”

Shaykh al-Kaabi, relying on the letters, theories, statements and fatwas of the al-Sadr martyrs (the first and second), continued, “It is not possible for Iraq to be separated from the Islamic ummah. The Islamic ummah is a single body, and if one of its limbs is harmed, the other members will also suffer. The issue of Palestine and the holy city of al-Quds is also a symbol and slogan of our resistance. This belief of the Resistance groups and the flag of the Resistance groups, along with its weapons, will remain because the goals of the arsenal of the Resistance – both inside and outside Iraq – are numerous and large.”

“If we want to talk about the Palestinian issue from an ethnic point of view, Quds is undoubtedly an Arab place and all Arabs must act towards it, but unfortunately today we see that the Arabs are on the path of normalization,” he said. Ideologically, Quds is the symbol of Islam and the first qibla of a Muslim, for which every Muslim is obliged to move. In our opinion, Quds is a real part of the issue of Mahdism and it can not be separated from this issue and the issue of divine justice. It is not possible to retreat from this belief with any bait or threat; Even if they cut our throats.

 

We will avenge the blood of the martyrs Soleimani and Abu Mahdi

In the final part of his speech to the commanders of the anti-American Resistance groups, the senior official of the Iraqi Resistance outlined the civilian dimensions of the Iraqi Resistance in the social, cultural and service dimensions, saying, “We have already proposed a project called the ‘Development and Service Project.’ But the incumbent governments did not pay attention to it because they had other concerns! The Development and Service Project was based on the idea of ​​mobilization and using all available capacities to solve the existing problems of development and service in most Iraqi cities, modelled on the experience and excitement that occurred at the beginning of the establishment of the Popular Mobilization Forces by the people. The main idea is written in full and all the details are mentioned in it. When we were disappointed with the various administrations to help implement this project, we decided and acted with the inherent and voluntary capacities of many believers and warriors in all Iraqi cities.”

In conclusion, Shaykh al-Kaabi stated once again, “In the hope of God, we will avenge the blood of all the martyrs, especially Haj Qasem Soleimani and Haj Abu Mahdi al-Muhandis. Our revenge will be doubled and the enemies will regret what they did. These are crowns on us and a great honour for Iraq. God-willing, God will record the history of this great battle and it will all be protected in the extent of your actions and those of the other brothers who are with you and those who were not present at this meeting.”

It is worth mentioning that the above meeting took place at an unannounced time and place with the presence of military commanders of eight Resistance groups operating against the United States in Iraq, including Ashab al-Kahf, Liwa al-Thayirin, Liwa Thar al-Muhandis, Liwa al-Qasem, Tashkil al-Warithin, Fasil al-Muqawamah al-Dawliyyah, Rijal Allah and Saraya Thawrah al-Ishrin al-Thaniyah. These groups have declared their existence after the United States’ terrorist operation against the commanders of the Resistance (Martyrs Soleimani and al-Muhandis) with the aim of avenging their blood and expelling the United States from Iraq and have organized several operations against the interests of the occupying enemy.