خبرگزاری النجبا


دبیرکل نُجَباء در کنفرانس مطبوعاتی:

اقدامات فعلی مقاومت عراق علیه آمریکا آتش‌بازی است/ وعده عملیات‌های بزرگ و ضربات مهلک


شیخ اکرم الکعبی در نشست خبری که خبرگزاری "مهر" ترتیب داده بود، به پرسش‌های خبرنگاران و اهالی رسانه درباره آخرین تحولات منطقه و عراق پاسخ داد.

به گزارش مرکز ارتباطات و امور رسانه‌ای نُجَباء در ایران، کنفرانس مطبوعاتی دبیرکل مقاومت اسلامی نُجَباء روز چهارشنبه به میزبانی خبرگزاری "مهر" در تهران برگزار شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین «اکرم الکعبی» سخنان خود در این نشست خبری را با محکوم نمودن توهین رئیس‌جمهور فرانسه به ساحت پیامبر اکرم (ص) آغاز کرد و گفت: شگفت‌آور است که برخی سران عرب به‌جای دفاع از رسول مکرم اسلام (ص) در تلاش برای خرید تسلیحات از فرانسه هستند.

وی با تأکید بر نفرت جهان عرب از «امانوئل مکرون»، خاطرنشان ساخت: او انگیزه‌های شومی دارد و اصرارش بر این اهانت، پس از آن بود که سعی دولت وی برای بازگرداندن استعمار فرانسوی و ایجاد بحران در کشورهای عربی ناکام ماند.

دبیرکل نُجَباء در ادامه به تحولات عراق پرداخت و اظهار داشت: ابتدای سال جاری میلادی شاهد ترور فرماندهان جبهه مقاومت و حمله به مقرهای الحشد الشعبی، پلیس و فرودگاه کربلا از سوی آمریکا بودیم. واشنگتن همچنین با استفاده از مزدوران رسانه‌ای و رسانه‌های اجاره‌ای، فرهنگ مردم را هدف گرفته و به‌دنبال فتنه‌انگیزی مذهبی میان ملت عراق است.

شیخ اکرم الکعبی سپس از سیطره آمریکا بر اقتصاد عراق انتقاد کرد و افزود: وزیر خارجه آمریکا، رئیس‌جمهور عراق را به بلوکه کردن درآمدهای نفتی کشور و بستن سفارت آمریکا در بغداد تهدید کرد که نشان‌دهنده سیاست واشنگتن برای ادامه سرقت منابع عراق است. در واقع آمریکا برای ایجاد بحران بزرگ اقتصادی و نابودی اقتصاد عراق تلاش می‌کند.

وی با اشاره به اعتراضات سراسری در عراق که ناشی از مطالبات عمومی برای اصلاحات سیاسی ـ اقتصادی بود، ادامه داد: آمریکا و مزدورانش، عربستان و امارات بر موج تظاهرات سوار شدند و با شعارهای انحرافی، مطالبات حقیقی معترضان را تغییر دادند.

فرمانده عالی‌رتبه مقاومت عراق ضمن تقدیر از مواضع شرافتمندانه و میهن‌دوستانه برخی نخبگان، فعالان رسانه‌ای و سران عشایر عراق، اضافه کرد: آن‌ها افشا کردند که آمریکا، عربستان و امارات، خیمه‌هایی برپا نموده و در آنجا پروژه‌هایی علیه عراق به اجرا می‌گذارند؛ در حالی که تظاهرات باید مسالمت‌آمیز باشد و تعرض به نیروهای امنیتی و نهادهای خدماتی محکوم شود.

الکعبی در تبیین موضع مقاومت عراق در قبال این اعتراضات، اظهار داشت: ما در مقاومت اسلامی همراه و حامی خواسته‌های مشروع و مسالمت‌آمیز مردم بودیم و از دولت موقت می‌خواهیم که روند خدمت‌رسانی را فعال کند، به‌دنبال رفع معضل بیکاری باشد و حل بحران‌ها در زمینه آب و برق را در دستور کار قرار دهد.

وی با تأکید بر اینکه یکی از تکالیف اصلی دولت موقت، فراهم نمودن زمینه برگزاری انتخابات زودهنگام است، تصریح کرد: با توجه به کوتاهی عمر این دولت، از مشغول شدن مقامات دولتی به امور حاشیه‌ای تعجب می‌کنیم؛ حال آنکه باید برای حل بحران‌ها بکوشند و تصمیم پارلمان و اراده مردم عراق برای اخراج نیروهای آمریکایی را عملی سازند.

دبیرکل نُجَباء همچنین از تشکر برخی دولتمردان عراقی از آمریکا برای مشارکت در آزادسازی این کشور به‌شدت ابراز شگفتی کرد و یادآور شد: ایران بود که برای آزادی مناطق اشغالی به کمک عراق آمد، نه آمریکا! آن‌ها با هدف تسلط بر منابع نفتی عراق به کشور ما آمده و خونی برای عراق ندادند.

شیخ اکرم الکعبی ادامه داد: آمریکا در روز نخست حمله داعش، حاضر نشد به عراق کمک کند و تنها پس از مشاهده کمک‌های ایران، سعی کرد روی این موج سوار شود. ایران فرماندهان شهیدی در خاک عراق تقدیم کرد و شهید «حاج‌قاسم سلیمانی» در بسیاری از نبردها شخصا حضور داشت. آرزوی او شهادت در عراق بود و عاقبت به این آرزو رسید و در خاک عراق به دستور شرورترین افراد به شهادت نائل شد.

وی در همین رابطه اعلام کرد که مقاومت اسناد دقیقی از عملیات ترور حاج‌قاسم و ابومهدی برای ارائه به نهادهای ذی‌ربط در اختیار دارد و از دستگاه قضائی عراق می‌خواهد که رسیدگی سریع به این پرونده را در دستور کار قرار دهد.

دبیرکل مقاومت اسلامی نُجَباء با تصریح به اینکه مصوبه پارلمان عراق مبنی بر اخراج کامل آمریکایی‌ها از کشور برای همه گروه‌های سیاسی و دولت عراق الزام‌آور است، تأکید کرد: هرکس در اجرای این مصوبه مانع‌تراشی کند، خائن به عراق است. این مصوبه "قطعی" است و بحث در مورد مصلحت یا عدم مصلحت اجرای آن را نمی‌پذیریم.

حجت‌الاسلام والمسلمین اکرم الکعبی مذاکرات جاری بغداد ـ واشنگتن را تکاپوی آمریکا برای حفظ آبرو توصیف کرد و گفت: ایالات‌متحده تلاش می‌کند عبارت خروج نیروهای آمریکایی در این مذاکرات ذکر نشود و به‌جای آن عبارت "چینش مجدد نیروها" بیاید، اما مقاومت نخواهد پذیرفت که خریدن آبروی رئیس‌جمهور آمریکا به قیمت فروختن کرامت عراق باشد.

وی ضمن اشاره به فشارهای آمریکا بر گروه‌های سیاسی عراق برای متوقف کردن عملیات‌های مقاومت، تصریح کرد: انتقام خون شهیدان سلیمانی و المهندس به یک جبهه محدود نمی‌شود، بلکه این انتقام در همه ابعاد با مشارکت بخش‌های مختلف محور مقاومت گرفته می‌شود و تا اخراج آخرین سرباز آمریکایی از غرب آسیا ادامه خواهد یافت.

فرمانده ارشد بسیج مردمی عراق اخراج نیروهای آمریکایی را مطالبه عموم ملت عراق و نه منحصر به گروه‌های مقاومت دانست و اظهار داشت: زمانی که برخی برادران خواستار اعطای فرصت به آمریکایی‌ها برای خروج از عراق شدند، با سه شرط این درخواست را پذیرفتیم؛ 1. تعیین جدول زمانی خروج 2. پایان تجاوز هوایی به آسمان عراق و خروج نظامیان آمریکایی از سفارتخانه و فرودگاه بغداد 3. عدم مداخله واشنگتن در امور داخلی عراق.

الکعبی با تأکید بر اینکه آمریکا جز زبان زور را نمی‌فهمد، به‌طور صریح اعلام کرد: پس از پایان مهلت تعیین‌شده، گروه‌های مقاومت دلیل محکم و حجت شرعی برای عملیات خود دارند و پاسخ محکمی به آمریکایی‌ها خواهند داد. لذا از سایر نیروهای عراقی می‌خواهیم که پشتیبان ما باشند، همان‌طور که ما حامی آن‌ها در نبرد علیه داعش بودیم.

وی با یادآوری تجربه مذاکرات هسته‌ای ایران و نقض عهد از جانب واشنگتن، دولت ایالات‌متحده را منفعت‌طلب خواند و افزود: سیاست مذاکره با آمریکا بی‌فایده بوده و فرصت دادن به اشغالگران نتیجه‌ای در بر نداشته است. توقع داریم که سیاستمداران عراقی پس از ناامید شدن از آمریکایی‌ها در کنار ما بایستند و اجازه دهند تا به وظیفه شرعی خود عمل کنیم.

دبیرکل مقاومت اسلامی نُجَباء اقدامات نظامی که تا کنون علیه اشغالگران انجام شده است را "آتش‌بازی کوچک" توصیف کرد و هشدار داد: اگر با تمام قوا به میدان بیاییم، زمین را زیر پای آمریکایی‌ها به لرزه درمی‌آوریم و آن‌ها را با عملیات‌های بزرگ به خروج ذلیلانه از عراق مجبور می‌کنیم.

شیخ اکرم الکعبی در بخش دیگری از این کنفرانس خبری راجع‌به انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا اظهار داشت: اوضاع بعد از انتخابات آمریکا تفاوت چندانی نخواهد داشت، زیرا «ترامپ» و «بایدن» با هم فرقی ندارند و هردوی آن‌ها مهره نظام امنیتی شرور و در خدمت باندهای مافیایی هستند.

وی ملت عراق را از فتنه جدید آمریکا بر حذر داشت و با اشاره به جنایت "فرحاتیه" گفت: دواعش سیاسی مشغول مقدمه‌چینی برای تجزیه کشور هستند. تروریست‌های داعشی در آن منطقه سنی‌نشین مرتکب جنایت شدند، اما غرض‌ورزان انگشت اتهام را به‌سمت الحشد الشعبی گرفتند و این نیروی ملی را به تلاش برای تغییر بافت مذهبی آنجا متهم کردند.

دبیرکل نُجَباء ادامه داد: خروج الحشد الشعبی از مناطق آزادشده به‌معنای احیای دوباره داعش و گشودن مسیر بازگشت خودروهای انتحاری به بغداد و نجف و کربلا است. آمریکا برای تحقق این هدف تلاش می‌کند.

الکعبی از وحدت شیعیان و اهل‌سنت با تعبیر "سیلی محکم به آمریکا" یاد کرد و خاطرنشان ساخت: مرجعیت، الحشد الشعبی، نیروهای امنیتی و مردم با اتحاد خود ضامن یکپارچگی و تمامیت ارضی عراق هستند.

وی ضمن انتقاد از قانون اساسی فعلی عراق، اظهار داشت: این قانون از زمان «پل برمر» حاکم آمریکایی عراق، باقی مانده است و ما پس از برگزاری انتخابات زودهنگام، از گروه‌های سیاسی درخواست می‌کنیم که در قانون اساسی عراق بازنگری شود.

دبیرکل مقاومت اسلامی نُجَباء سپس با تأکید بر اینکه محور مقاومت جز با تحقق وعده الهی برای آزادی بیت‌المقدس متوقف نمی‌شود، اضافه کرد: آمریکا و اسرائیل رو به زوال هستند و جز تیتری در تاریخ، از آن‌ها چیزی باقی نخواهد ماند.

الکعبی قسمت دیگری از اظهارات خود در این نشست خبری را به تلاش رژیم صهیونیستی برای نفوذ در عراق اختصاص داد و گفت: تعدادی هیأت اسرائیلی با استفاده از پاسپورت اروپایی در پوشش فعالان حوزه اقتصاد و رسانه به عراق سفر کرده‌اند که در بین آن‌ها چهره‌های رسانه‌ای مشهوری نیز حضور داشته‌اند.

وی با اشاره به اینکه تحرکات فوق به‌منظور عادی‌سازی روابط بغداد ـ تل‌آویو صورت می‌گیرد، ادامه داد: قبلا اطلاعاتی از سفر هیأت‌های صهیونیستی به اربیل داشتیم، ولی اخیرا با سفر آن‌ها به بغداد و ملاقاتشان با فعالان سیاسی و اجتماعی عراق مواجه شدیم.

دبیرکل نُجَباء ملت عراق را جزو پرچم‌داران دفاع از قدس شریف معرفی کرد و با تأکید بر اینکه سازشکاری در برابر اسرائیل خیانتی نابخشودنی است، افزود: علی‌رغم راه‌اندازی سفارت مجازی اسرائیل در عراق، جامعه اصیل عراق با سازشکاران مقابله می‌کند. مقاومت نیز در برابر پروژه عادی‌سازی خواهد ایستاد. ما هیأت‌های صهیونیست را در عراق رصد می‌کنیم و درس بزرگی به آن‌ها خواهیم داد.

شیخ اکرم الکعبی در بخش پایانی کنفرانس مطبوعاتی خود، قطع رابطه با آمریکا را به خیر و صلاح عراق دانست و بار دیگر بر راهبرد قطعی مقاومت مبنی بر آزادسازی کامل این کشور از سایه اشغالگری، تأکید کرد.

أمين عام النجباء في مؤتمر صحفي:

الإجراءات الحالية للمقاومة العراقية ضد امريكا هي مجرد مفرقعات بسيطة/ عمليات ضخمة وضربات مميتة في الطريق

 

أجاب الشيخ أكرم الكعبي على أسئلة المراسلين والإعلاميين حول آخر المستجدات في المنطقة والعراق خلال مؤتمر صحفي عقده في وكالة "مهر" للأنباء.

 

أفاد مكتب الاعلام والعلاقات لحركة النجباء في الجمهورية الاسلامية، أن المؤتمر الصحفي للأمين العام لحركة النجباء انعقد يوم الأربعاء، في وكالة مهر للأنباء بطهران.

وبدأ الشیخ أكرم الكعبي حديثه في هذا المؤتمر الصحفي بإدانة إهانة الرئيس الفرنسي، للنبي الكريم (صلى الله عليه واله وسلم)، مصرحا: من المستغرب أن يحاول بعض القادة العرب شراء أسلحة من فرنسا بدلاً عن الدفاع عن الرسول الكريم (ص).

وأشار الى كراهية العالم العربي لـ"إيمانويل ماكرون"، قائلا: ماکرون لديه دوافع شريرة وإصراره على هذه الإهانة جاء بعد فشل حكومته في استعادة الاستعمار الفرنسي وإحداث أزمة في العالم العربي.

وفي جانب اخر من حديثه أشار الى تطورات الاوضاع في العراق، مصرحا: في وقت سابق من العام الجاري، شهدنا اغتيال قادة محور المقاومة والاعتداء على مقرات الحشد الشعبي والشرطة ومطار كربلاء المدني من قبل امريكا. كما تستخدم واشنطن المرتزقة الإعلامیین ووسائل الإعلام المأجورة لاستهداف الثقافة الوطنية والسعي إلى تأجيج الفتنة الطائفية بين الشعب العراقي.

وانتقد الشيخ أكرم الكعبي بعد ذلك هيمنة الولايات المتحدة على الاقتصاد العراقي، مضيفاً أن وزير الخارجية الأمريكي هدد الرئيس العراقي بقطع عائدات النفط للبلاد وإغلاق السفارة الأمريكية في بغداد، ما يعكس سياسة واشنطن المستمرة في سرقة الموارد العراقية. في الحقيقة، تحاول الولايات المتحدة اختلاق أزمة اقتصادية كبرى وتدمير الاقتصاد العراقي.

وأشار إلى الاحتجاجات التي عمّت البلاد، والتي انبثقت عن مطالب ابناء الشعب بالإصلاح السياسي والاقتصادي، متابعا: امريكا ومرتزقتها في السعودية والإمارات ركبوا موجة الاحتجاجات وغيروا المطالب الحقيقية للمتظاهرين بشعارات منحرفة.

وأعرب القائد البارز في المقاومة العراقية عن تقديره للمواقف المشرفة والوطنية لبعض النخب والنشطاء الإعلاميين وزعماء العشائر في العراق، مبينا أنهم كشفوا أن من یبني الخيام وینفذ مشاريعه ضد العراق هو امريكا والسعودية والإمارات، مؤكدا يجب أن تكون التظاهرات سلمية وترفض الاعتداء على الأجهزة الأمنية والمؤسسات الخدمية.

وأوضح الكعبي موقف المقاومة العراقية من الاحتجاجات، قائلاً: نحن في المقاومة الإسلامية كنا الى جانب الشعب ودعمنا المطالب المشروعة والسلمية، وندعو الحكومة المؤقتة لتفعيل المشاریع الخدمية والسعي لحل ازمة البطالة ووضع أزمة المياه والكهرباء على جدول الأعمال.

وشدد على أن الإعداد لانتخابات مبكرة تعد من المهام الرئيسية للحكومة المؤقتة، مصرحا: نظرا لقصر عمر هذه الحكومة، نستغرب أن المسؤولين الحكوميين ینخرطون في قضایا هامشية، على الرغم من أن مسؤوليتهم هي العمل لحل الأزمات وتنفيذ قرار البرلمان وإرادة الشعب العراقي بسحب القوات الأمريكية.

كما أعرب الأمين العام لحركة النجباء، عن استغرابه من بعض المسؤولين العراقيين الذين یشكرون الولايات المتحدة على مشاركتها في تحرير البلاد، مبینا: إيران هي التي ساعدت العراق في تحرير الأراضي المحتلة، وليس الولايات المتحدة! الامریکان جاؤوا الى بلادنا بهدف الهيمنة على موارد العراق النفطية ولم یضحوا بقطرة دم في سبيل خدمة العراق.

وتابع الشيخ أكرم الكعبي: في اليوم الأول لهجوم داعش، رفضت الولايات المتحدة مساعدة العراق وبعدما شاهدت المساعدات الإيرانية حاولت ركوب هذه الموجة. قدمت إيران قادة شهداء على الأراضي العراقية، وكان الشهيد الحاج قاسم سليماني یحضر شخصيًا في العديد من المعارك، وكان حلمه أن يستشهد في العراق وفي النهاية تحقق هذا الحلم واستشهد على أرض العراق بأمر من أشرس الناس.

وأوضح في هذا الصدد أن لدى المقاومة وثائق دقيقة حول اغتيال الحاج قاسم وأبو مهدي لعرضها على المؤسسات ذات الصلة، وطالب القضاء العراقي بفتح تحقيق عاجل في هذه القضية.

وأكد الأمين العام للمقاومة الإسلامية حركة النجباء، على أن قرار مجلس النواب العراقي بشأن طرد الأمريكيين من البلاد بشکل کامل، هو قرار ملزم لجميع التيارات السياسية والحكومة العراقية.  وشدد على أن كل من يعرقل تنفيذ هذا القرار هو خائن للعراق، لان هذا القرار "نهائي" ونحن لا نقبل المناقشة حول مدى ملاءمة أو عدم ملاءمة تنفيذه.

ووصف الشیخ أكرم الكعبي المفاوضات الجارية بين بغداد وواشنطن بأنها محاولة أميركية للحفاظ على هيبتها، قائلا: تحاول الولايات المتحدة عدم ذكر عبارة "انسحاب القوات الأمريكية" خلال المفاوضات، وتبدیلها بعبارة "إعادة ترتيب القوات"،  لكن المقاومة لن تقبل أن تُحفظ سمعة الرئيس الأمريكي على حساب كرامة العراق.

وفي إشارة إلى الضغوط الأمريكية على الاحزاب السياسية العراقية لتوقف عمليات المقاومة، قال: أن الانتقام لدماء الشهيدين سليماني والمهندس لا يقتصر على جبهة واحدة، لان هذا الانتقام سيتحقق بكل أبعاده بمشاركة مختلف أعضاء محور المقاومة و سيستمر حتى طرد آخر جندي امريكي من منطقة غرب آسيا.

ووصف القائد البارز في الحشد الشعبي العراقي، طرد القوات الأمريكية بأنه مطلب کافة ابناء الشعب العراقي ولا يقتصر على فصائل المقاومة، قائلا: عندما طلب بعض الإخوة إعطاء الأمريكيين مهلة لمغادرة العراق، قبلنا هذا الطلب بثلاثة شروط؛ 1. تحديد الجدول الزمني للخروج 2. انتهاء الضربات الجوية في سماء العراق وانسحاب القوات الأمريكية من السفارة ومطار بغداد 3. عدم تدخل واشنطن في شؤون العراق الداخلية.

وأكد الكعبي على أن الولايات المتحدة لا تفهم سوى لغة القوة، وأوضح أنه بعد انتهاء المهلة، فإن فصائل المقاومة لديها دليل واضح وحجة شرعية لعملياتها وسترد بحزم على الأمريكان، لذلك فإننا ندعو القوات العراقية الأخرى إلى مساندتنا، كما دعمناها في محاربة داعش.

وفي إشارة إلى تجربة المحادثات النووية الإيرانية وخرق واشنطن للمعاهدة، وصف حكومة الولايات المتحدة بأنها حکومة "نفعية"، مضیفا: أن سياسة التفاوض مع الولايات المتحدة كانت عديمة الجدوى، کما أن إعطاء الاحتلال مهلة لا جدوى منه. نتوقع من السياسيين العراقيين الوقوف إلى جانبنا بعد اليأس من الأمريكيين والسماح لنا بأداء واجبنا الديني.

ووصف الأمين العام للمقاومة الإسلامية حركة النجباء، العمليات العسكرية التي تمت حتى الآن ضد المحتلين بأنها مجرد "مفرقعات بسيطة".  وحذر قائلاً: إذا دخلنا إلى الميدان بكل قوتنا فسوف نزلزل الأرض تحت أقدام الأمريكيين و بعمليات ضخمة نجبرهم على مغادرة العراق، اذلاء.

وأشار الشيخ أكرم الكعبي في جزء آخر من مؤتمره الصحفي الى الانتخابات الرئاسية الأمريكية، قائلا: ان الوضع بعد الانتخابات الأمريكية لن يكون مختلفا كثيرا،  لأن "ترامب" و "بايدن" لا يختلفان، وكلاهما يمثلان العمود الفقري للنظام الامریکي الأمني ​​الشرير ويخدمان عصابات المافيا.

وحذر الشعب العراقي من الفتنة الامريكية الجديدة، مشيرا إلى جريمة "الفرحاتية"، قائلا: أن دواعش السياسة یستعدون لتقسیم البلاد. ارتكب إرهابيو داعش جرائم في المناطق السنية، لكن الاعداء وجهوا أصابع الاتهام إلى الحشد الشعبي، متهمين هذه القوات الوطنية بمحاولة تغيير النسيج المذهبي هناك.

وتابع أمين عام النجباء، موضحا: ان انسحاب الحشد الشعبي من المناطق المحررة يعني عودة داعش وفتح المجال لعودة السیارات المفخخة إلى بغداد والنجف وكربلاء، حيث تعمل الولايات المتحدة على تحقيق هذا الهدف.

ووصف الكعبي وحدة الشيعة والسنة بأنها "صفعة في وجه الولايات المتحدة"، وأشار إلى أن المرجعية والحشد الشعبي وقوات الأمن والشعب متحدون لضمان وحدة أراضي العراق.

وانتقد الدستور العراقي الحالي، موضحا: هذا الدستور يعود إلى زمن الحاكم الأمريكي للعراق "بول بريمر" وندعو الاحزاب السياسية إلى مراجعة الدستور العراقي بعد إجراء انتخابات مبكرة.

وشدد الأمين العام للمقاومة الإسلامية حركة النجباء، على أن محور المقاومة لن يتوقف إلا بعد تحقيق الوعد الإلهي في تحرير القدس، مضيفًا أن الولايات المتحدة وإسرائيل الى زوال ولن يبق منهما سوى عنوان في التاريخ.

وخصص الكعبي جانبا آخر من تصريحاته في المؤتمر الصحفي لموضوع محاولة الکیان الصهيوني التسلل إلى العراق، مبینا إن عددا من الوفود الإسرائيلية سافروا إلى العراق بجوازات سفر أوروبية تحت غطاء نشطاء اقتصاديين وإعلاميين وکان بينهم شخصيات إعلامية معروفة.

وأشار إلى أن هذه التحركات تهدف إلى تطبيع العلاقات بين بغداد وتل أبيب، متابعا: في السابق كانت لدينا معلومات عن زيارة الوفود الصهيونية إلى أربيل،  لكننا صادفنا مؤخرًا زياراتهم إلى بغداد واجتماعاتهم مع النشطاء السياسيين ونشطاء التيار المدني العراقي.

ووصف الأمين العام للنجباء، الشعب العراقي بأنه يحمل راية الدفاع عن القدس، مؤكداً أن التطبيع مع الكيان الصهيوني خيانة لا تُغتفر، مضيفاً: على الرغم من إنشاء السفارة الافتراضية الإسرائيلية في العراق، فإن الشعب العراقي الحقيقي یعارض المطبعين. المقاومة ستقف في وجه مشروع التطبيع وسنرصد الوفود الصهيونية في العراق وسنلقنهم درسا كبيرا.

واکد الشيخ أكرم الكعبي، في الجزء الأخير من مؤتمره الصحفي، على أن قطع العلاقات مع الولايات المتحدة هو لصالح العراق، وشدد على استراتيجية المقاومة المتمثلة في تحرير البلاد بشکل کامل من الاحتلال.

Secretary-General of al-Nujaba at a Press Conference:

The current actions of the Iraqi Islamic Resistance against the US are fireworks | The promise of major operations and deadly blows

 

Hujjat al-Islam al-Kaabi answered questions from reporters and members of the media about the latest developments in the region and Iraq at a meeting hosted by the Mehr News Agency.

 

According to the Communication and Media Affairs Centre of al-‎Nujaba in Iran, a press conference was held by Hujjat al-Islam Akram al-Kaabi, the secretary-general of al-Nujaba, which was hosted by Mehr News Agency in Tehran on October 28, 2020.

His Eminence began his speech at the press conference by condemning the insult by the President of France (Emmanuel Macron) to the Holy Prophet Muhammad and said, “Surprisingly, some Arab leaders are trying to buy weapons from France instead of defending the Holy Prophet.”

Emphasizing upon the hatred of the Arab world for Emmanuel Macron, he said, “He has sinister motives and his insistence on this insult came after his government failed to restore French colonial power and create a crisis in the Arab world.”

Hujjat al-Islam al-Kaabi discussed the developments in Iraq and said, “Earlier this year, we witnessed the assassination of the commanders of the Islamic Resistance Front and the attacks on the headquarters of the Popular Mobilization Forces, the police and the airport in Karbala by the United States. Washington also uses media mercenaries and rental media organizations to target the culture of the people and seeks to incite sectarian sedition among the Iraqi people.”

The Supreme Commander of the Iraqi Resistance then criticized the United States’ domination of the Iraqi economy and added, “The Secretary of State of the United States (Mike Pompeo) has threatened the President of Iraq (Barham Salih) with blocking the country’s oil revenues and closing the American embassy in Baghdad, which reflects Washington’s policy of continuing to steal Iraqi resources. In fact, the United States is trying to create a major economic crisis and destroy the Iraqi economy.”

He pointed out that there were widespread protests in Iraq over popular demands for political and economic reform and said, “The United States and its mercenaries, Saudi Arabia and the United Arab Emirates, rode the waves of protest and changed the true demands of the protesters with deviant slogans.”

While appreciating the honourable and patriotic positions of some elites, media activists and Iraqi tribal leaders, Hujjat al-Islam al-Kaabi added, “They have revealed that the United States, Saudi Arabia and the United Arab Emirates are setting up tents and carrying out projects against Iraq there, while the demonstrations must be peaceful and the attack on the security forces and the service institutions should be condemned.”

Explaining the Iraqi Islamic Resistance’s stance on the protests, His Eminence said, “We supported the legitimate and peaceful demands of the people in the Islamic Resistance and we call on the provisional government to activate the service process, seek to resolve the unemployment problem and put the resolution of water and electricity crises on their agenda.”

Emphasizing that one of the main duties of the interim government is to prepare for early elections, he stated, “Given the short life of this government, we are surprised that government officials are engaged in marginal affairs. At the same time, they must work to resolve the crises and implement the decision of the parliament and the will of the Iraqi people for the withdrawal of the American forces.”

Hujjat al-Islam al-Kaabi also expressed his surprise at the gratitude of some Iraqi officials to the United States for participating in the liberation of this country and emphasized, “It was Iran that came to Iraq to help liberate the occupied territories, not the United States! They came to our country intending to dominate Iraq’s oil resources and did not give blood for Iraq.”

The secretary-general of al-Nujaba continued, “On the first day of the Daesh attack, the United States refused to help Iraq and only tried to ride the wave after seeing Iran’s assistance. Iran offered martyred commanders on Iraqi soil and the martyr Haj Qasem Soleymani was personally present in many battles. His dream was to be martyred in Iraq. In the end, this dream came true and he was martyred on Iraqi soil at the behest of the evillest people.”

In this regard, he stated that the Islamic Resistance has accurate documents from the operation to assassinate Haj Qasem and Abu Mahdi al-Muhandis to present to the relevant institutions and calls on the Iraqi judiciary to begin a speedy investigation into this case.

Hujjat al-Islam al-Kaabi stated that the resolution of the Iraqi parliament on the complete expulsion of the Americans from the country is binding on all political groups and the Iraqi government and said, “Anyone who obstructs the implementation of this resolution is a traitor to Iraq. This resolution is ‘final’ and we do not accept the debate on the expediency or non-expediency of its implementation.”

His Eminence described the current Baghdad-Washington talks as an American effort to preserve its honour and said, “The United States has tried not to mention the withdrawal of American troops from the talks and to use the phrase ‘rearrangement,’ but the Islamic Resistance will not accept that buying the president of the United States’ reputation is at the cost of selling Iraq’s dignity.”

Referring to American pressure on Iraqi political groups to halt operations by the Islamic Resistance, he said, “The revenge of the blood of the martyrs Qasem Soleymani and Abu Mahdi al-Muhandis is not limited to one front but this revenge will be taken in all dimensions with the participation of different parts of the Islamic Resistance and will continue until the expulsion of the last American soldier from West Asia.”

Hujjat al-Islam al-Kaabi described the expulsion of American troops as a demand of the Iraqi people and not limited to the Islamic Resistance groups and emphasized, “When some brothers demanded that the Americans be given the opportunity to leave Iraq, we accepted the request on three conditions: 1) Determining the timetable for their exit. 2) The end of the airstrikes in the skies of Iraq and the withdrawal of the American troops from the embassy and the Baghdad International Airport. 3) Washington does not interfere in Iraq’s internal affairs.”

His Eminence explicitly stated that the United States understands nothing but the language of force and noted, “After the deadline, the Islamic Resistance groups will have a legal reason for their actions and will give a strong response to the Americans. Therefore, we call on other Iraqi forces to support us, just as we supported them in the fight against Daesh.”

Recalling the experience of the Iran nuclear talks and Washington’s breach of the treaty, he called the government of the United States “profit-seeking” and added, “The policy of negotiating with the United States has been in vain and giving the occupiers a chance has not worked. We expect Iraqi politicians to stand by us after giving up on the Americans and allow us to do our religious duty.”

Hujjat al-Islam al-Kaabi described the military actions taken against the occupiers until now as “small fireworks” and warned, “If we come to the battlefield with all our might, we will shake the earth under the feet of the Americans and force them to humiliatingly leave Iraq through our great operations.”

In another part of the press conference, the Iraqi cleric spoke on the upcoming presidential election in the United States, saying, “The situation after the election in the United States will not be very different because Donald Trump and Joe Biden are not any different from each other and both of them are the backbone of the evil security system and serve the mafia gangs.”

He warned the Iraqi people against the new sedition of the United States and referred to the al-Farhatiyyah massacre, saying, “The political forces are preparing for the division of the country. Daesh terrorists committed crimes in that Sunni region but insurgents pointed the finger at the Popular Mobilization Forces, accusing the national force of trying to change the sectarian fabric there.”

Hujjat al-Islam al-Kaabi continued, “The withdrawal of the Popular Mobilization Forces from the liberated areas means the resurgence of Daesh and the opening of the return route for suicide vehicles to Baghdad, Najaf and Karbala. The United States is working to achieve this goal.”

The secretary-general of al-Nujaba referred to the unity of Shi’ahs and Sunnis as a “strong slap in the face to the United States” and said, “The religious authority (sources of emulation), the Popular Mobilization Forces, the security forces and the people are united in guaranteeing the unity and territorial integrity of Iraq.”

Criticizing the current Iraqi constitution, he said, “This law dates back to the time of Paul Bremer, the American ruler of Iraq, and we call on political groups to revise the Iraqi constitution after the early elections.”

Hujjat al-Islam al-Kaabi emphasized that the Islamic Resistance Axis will not stop except by fulfilling the divine promise for the liberation of al-Quds (Jerusalem) and adding, “The United States and Israel are in decline and nothing but a headline in history will remain.”

His Eminence allocated another part of his remarks at the press conference to the Zionist regime’s attempt to infiltrate Iraq, saying, “Several Israeli delegations have travelled to Iraq using European passports under the guise of economic and media activists, including well-known media figures.”

He pointed out that these moves are aimed at normalizing Baghdad-Tel Aviv relations and said, “Previously, we had information about the visit of the Zionist delegations to Erbil but recently we came across their visit to Baghdad and their meeting with Iraqi political and social activists.”

Hujjat al-Islam al-Kaabi described the Iraqi people as one of the flag-bearers of the defence of Holy al-Quds and by stressing that compromise with Israel is an unforgivable betrayal, he added, “Despite the opening of the Israeli virtual embassy in Iraq, the genuine Iraqi community is confronting the compromisers. The Islamic Resistance will also stand up to the normalization project. We will observe the Zionist delegations in Iraq and we will teach them a great lesson.”

In the final part of his press conference, he called the severance of ties with the United States for the good of Iraq and reiterated the strategy of the Islamic Resistance on the complete liberation of the country from the shadow of the occupation.