گفتگوی اختصاصی دبیرکل نُجَباء با روسیا الیوم؛

افشای توطئه خطرناک جایگزینی اسرائیل با آمریکا در عراق/ بارزانی‌ها تجزیه‌طلب هستند و به خرابکاران پناه می‌دهند

الکعبی در مصاحبه با شبکه بین‌المللی RT ضمن انتقاد شدید از خاندان حاکم بر اقلیم کردستان، با استناد به منابع اطلاعاتی از توطئه‌ای خطرناک برای پر کردن خلأ آمریکا و جایگزین کردن رژیم صهیونیستی در عراق خبر داد.

فارسی
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نمایندگی نُجَباء در ایران، دبیرکل جنبش مقاومت اسلامی نُجَباء در حاشیه سفر به مسکو و دیدار با تعدادی از مقامات ارشد سیاسی و دینی روس، به دعوت شبکه بین‌المللی "روسیا الیوم" برای مصاحبه اختصاصی پاسخ مثبت داد.

حجت‌الاسلام والمسلمین «اکرم الکعبی» در ابتدا ضمن اشاره به اینکه جهان در یک پیچ تاریخی قرار دارد، گفت: با توجه به ارتباطاتی که در بسیاری از امور مهم با روسیه داریم، برای دیدار و رایزنی با شخصیت‌های سیاسی و دینی به این کشور آمدیم تا مسائل اساسی را بررسی و رویکردهایمان را نزدیک کنیم.

وی با تأکید بر اینکه "جهان تک‌قطبی امروز به پایان رسیده و تقابل محور خیر با محور شر (به سرکردگی آمریکا و ناتو در کنار مافیای اقتصادی) به شکل‌گیری جهان چندقطبی انجامیده است" ادامه داد: اکنون روسیه در اوکراین مشغول جنگ با آمریکا و ناتو در چهره‌ای دیگر است. سیاست دائمی آمریکا این است که سایر کشورها و همچنین گروه‌های تروریستی را برای ضربه زدن به دشمنانش به‌کار می‌گیرد.

دبیرکل نُجَباء در توضیح اضافه کرد: امروز این جنگ بسیار روشن و واضح است؛ لذا نقش‌آفرینی روسیه و دیگر کشورهای محور خیر مثل ایران و چین و عراق، جهان چندقطبی را شکل داده و باعث تضعیف نقش آمریکا شده است.

شیخ اکرم الکعبی، آمریکا را شیطان بزرگ و منشأ هرگونه شرارت در جهان، از جنگ‌های داخلی گرفته تا شیوع بیماری‌های مسری، خواند و خاطرنشان ساخت: ما میزان و کیفیت این تأثیر را در عراق و غرب آسیا می‌بینیم که با عقب‌نشینی آمریکا، فعالیت تکفیری‌ها نیز به‌طور تقریبی تعطیل شده است.

وی در همین راستا ضمن استناد به اقرار برخی مقامات آمریکایی در خصوص نقش واشنگتن در ایجاد گروه‌های تروریستی ازجمله داعش، خاطره‌ای از جنگ سوریه تعریف کرد و گفت: در جریان حملات ما به گروهک تروریستی «نورالدین الزنکی» (که یک پسربچه فلسطینی را به‌خاطر ارتباط پدرش با دولت سوریه، سر برید) چند تن از درجه‌داران و مستشاران آمریکایی که در کنار این گروه می‌جنگیدند، به هلاکت رسیدند.

دبیرکل مقاومت اسلامی نُجَباء در بخش دیگری از این گفتگو با ابراز ناخرسندی از غارت سرمایه‌های ملی عراق به‌دست اشغالگران آمریکایی، اظهار داشت: با حضور آنان، کشور ما حاکمیت ملی خود را از دست داده است. پول فروش نفت عراق در بانک‌های آمریکا نگهداری می‌شود و رئیس‌جمهور آمریکاست که بودجه سالانه ما را امضا می‌کند!

الکعبی پایگاه‌های نظامی آمریکا در عراق را مراکز فتنه‌گری توصیف و اضافه کرد: نقش آمریکا در مرحله آزادسازی شهرهای عراق از اشغال داعش، منفی بود و آشکارا از عملیات‌های ما جلوگیری می‌کرد. آن‌ها گروه‌های به‌اصطلاح مدنی و همچنین گروه‌های ترور را اداره می‌کنند؛ لذا خروج عراق از سلطه آمریکا ضروری است.

وی توطئه‌های مداخله‌جویانه آمریکا، ارتباطات نامطلوب برخی سیاستمداران با واشنگتن و ترور برخی افراد خیرخواه را مانع تحقق مصوبه پارلمان مبنی بر اخراج اشغالگران از خاک عراق دانست و افزود: نه‌تنها گروه‌های مقاومت، بلکه دولت عراق نیز باید یک تصمیم اساسی بگیرند تا به اشغالگری پایان دهند. هرچند آمریکا هم به هیچ قانونی ملتزم نیست.

عضو عالی‌رتبه مقاومت عراق از فعالیت‌های فسادآفرین آمریکا و رژیم صهیونیستی در این کشور خبر داد و تصریح کرد: ما در عراق به‌عنوان مقاومت، به گزینه نظامی پایبندیم و آن را تنها راه‌حل می‌دانیم. گزینه سیاسی نه در گذشته مفید بوده و نه در آینده فایده‌ای خواهد داشت.

شیخ اکرم الکعبی در همین زمینه خاطرنشان ساخت: در گذشته، آمریکایی‌ها اعلام کرده بودند که به عراق نیامدیم تا از آن خارج شویم! اما پس از ضربات مقاومت، مجبور به فرار شدند. این گزینه به‌نفع دولت عراق نیز هست، زیرا در سایه ضربات مقاومت، آمریکا مجبور می‌شود به مذاکره با دولت عراق تن دهد و بغداد دست برتر را خواهد داشت.

وی در پاسخ به این سؤال که "آیا با خروج آمریکا، مقاومت سلاح خود را زمین می‌گذارد؟" اعلام کرد: از لحاظ شرعی ما معتقدیم که سلاح مقاومت متعلق به امام دوازدهم شیعیان (عج) است و تنها به صاحب شرعی آن تسلیم خواهد شد. آنچه علیه سلاح مقاومت شنیده می‌شود، جنگ روانی است و تسلیم سلاح مقاومت اتفاق نخواهد افتاد. اکنون بسیاری از گروه‌های عراقی مسلح‌اند؛ هروقت دولت تصمیم بگیرد که سلاح پیشمرگه، عشائر و دیگران را تحویل بگیرد، آنگاه می‌توان در این باره سخن گفت.

دبیرکل نُجَباء با یادآوری نقش سلاح مقاومت در هزیمت داعش و مبارزه علیه تروریسم، اضافه کرد: هجمه داعش با سلاح آمریکا و دیگران متوقف نشد؛ بلکه مقاومت، نیروهای فکری و صنعتی خود را در اختیار دولت گذاشت و از حاکمیت در برابر تروریست‌ها دفاع کرد. اکنون نیز با تکیه بر تجربه و توان عقلی، قادر به تولید انواع تسلیحات برای محافظت از کشور است.

در قسمت دیگری از مصاحبه اختصاصی با روسیا الیوم، الکعبی ضمن تأکید بر اینکه "ایران کشور دوست و شریک عراق است"، ادامه داد: ما تاریخ و عقیده مشترکی داریم و رابطه ما با ایرانی‌ها، رابطه محور مقاومت است. تعامل ایرانی‌ها با ما "محترمانه" بوده و با تعامل دیگران (آمریکایی‌ها) با دوستان خود متفاوت است.

وی در تکمیل اظهارات خود اضافه کرد: در جریان حمله داعش، آمریکایی‌ها مهمات لازم برای جنگنده‌های اف-16 و تانک‌های ابرامز را (که به عراق فروخته و پولش را گرفته بودند) تحویل ندادند و زیر بار توافق امنیتی دوجانبه نرفتند. رئیس‌جمهورشان هم رسما اعلام کرد که این مشکلات داخلی عراق است و ما دخالت نمی‌کنیم! اما در طرف دیگر، ایران بهترین مردان خود مانند شهید سلیمانی را به عراق فرستاد و سلاح در اختیارمان گذاشت، بدون آنکه از هزینه‌اش سخن بگوید.

دبیرکل جنبش نُجَباء در بخش بعدی گفتگو، از توطئه‌ای خطرناک برای نفوذ رژیم صهیونیستی به عراق پرده برداشت و گفت: با تضعیف نقش آمریکا در عراق ـ به‌ویژه پس از جنگ اوکراین ـ ما از طریق منابع اطلاعاتی خود دریافتیم که نقش اسرائیل افزایش یافته است. پیش‌تر رژیم صهیونیستی تحت حمایت خاندان حاکم در اربیل حضور داشت، اما هم‌اکنون اسرائیل در حال جایگزینی خود با آمریکا در داخل عراق است.

الکعبی ضمن هشدار در خصوص فعالیت‌های جاسوسی و فتنه‌جویانه صهیونیست‌ها در خاک عراق، تصریح کرد: حضور اسرائیلی‌ها در عراق از آمریکا خطرناکتر است و مقاومت اجازه این حضور را نخواهد داد. در خصوص پروژه سازش نیز اعلام می‌کنیم که هرکس در راستای عادی‌سازی روابط با اسرائیل عمل کند، حکمش مانند حکم صهیونیست‌ها در عراق است. سازشکاری حرام است و ملت ریشه‌دار عراق همواره در حمایت از فلسطین پیشرو بوده است. رمز مقاومت ما، قدس و فلسطین است؛ لذا قطعا هر تحرک و فعالیت سازشکاران، هدفی برای مقاومت خواهد بود.

وی حاکمان اقلیم کردستان عراق را "تجزیه‌طلب و متمرد" خواند و گفت: از دولت می‌خواهیم که اربیل را زیر چتر حاکمیت عراق بیاورد. آن‌ها بدون هماهنگی با دولت مرکزی، نفت کشور را می فروشند و به خرابکاران پناه می‌دهند. دولت اگر اراده کند، با وجود بازوهای قدرتمندی مانند الحشد الشعبی، ارتش و نیروهای امنیتی، می‌تواند حاکمیت خود را بر اربیل تحمیل کند. البته رویکرد نظامی را تجویز نمی‌کنیم، زیرا اهرم‌های زیادی در دست دولت است که از طریق آن‌ها می‌تواند به حکومت اقلیم فشار بیاورد و مجبور به اطاعت کند.

دبیرکل نُجَباء با انتقاد شدید از خاندان «بارزانی»، خاطرنشان ساخت: آن‌ها نماینده همه کردهای عراق نیستند. این خاندان سال‌هاست که بر اربیل مسلط شده و آزادی بسیاری از کردها را سلب کرده‌اند. خاندان بارزانی هر اعتراضی را سرکوب می‌کنند و بسیاری از احزاب مخالف، اجازه ورود به اربیل را ندارند؛ همزمان به موساد و اسرائیلی‌ها اجازه حضور در اربیل را می‌دهند!

شیخ اکرم الکعبی در پاسخ به سؤال مجری شبکه راجع‌به روابط بغداد ـ ریاض نیز با بیانی دیپلماتیک گفت: دولت عراق در این باره رویکرد خاصی دارد و ما به آن احترام می‌گذاریم. ما نیز متقابلا رویکرد خاصی داریم و از دولت می‌خواهیم که به آن احترام بگذارد.

وی در پایان گفتگوی اختصاصی با روسیا الیوم، درباره علت پرهیز نُجَباء از حضور در دولت اعلام کرد: بیشتر علاقمندیم که جزئی از ملت عراق باشیم و دردها و مشکلات آنان را درک کنیم، از آنان دفاع کرده و سخنشان را به گوش دولت برسانیم.

دبیرکل مقاومت اسلامی نُجَباء در تشریح چالش‌های داخلی عراق، از بحران سیاسی و بحران فساد به‌عنوان مسائل اساسی کشور یاد کرد و گفت: با تشکیل دولت، خطر جنگ داخلی که برخی دولت‌های عربی و غربی به‌دنبال آن بودند، از بین رفت. اکنون وظیفه دولت، مبارزه با مفسدین اقتصادی بزرگ در دولت سابق و تلاش برای اصلاحات واقعی است. البته گام‌های مثبت دولت جدید، نوعی امید و آرامش ملی ایجاد کرده است و امیدواریم با پشتیبانی مجلس و نظارت همگانی، این گام‌ها با جدیت ادامه یابد.

 

العربية
copy

مقابلة قناة روسيا اليوم الحصرية مع الأمين العام للنجباء؛

الكشف عن مؤامرة خطيرة لاستبدال إسرائيل بأمريكا في العراق/ عائلة البارزاني انفصالية وتؤوي المخربين


في مقابلة مع قناة روسيا اليوم، انتقد الكعبي بشدة العائلة الحاكمة في إقليم كردستان، كاشفا عن مؤامرة خطيرة لسد الفراغ الامريكي في العراق عبر تعويضه بالكيان الصهيوني.


أفاد الموقع الاعلامي لمكتب حركة النجباء في الجمهورية الاسلامية، أن الأمين العام لحركة النجباء على هامش زيارته الى روسيا ولقاءه بعدد من المسؤولين الروس، أجرى مقابلة حصرية مع قناة روسيا اليوم.

وأشار الشيخ أكرم الكعبي الى أن العالم اليوم يمر بمنعطف تاريخي، قائلا: بالنظر إلى العلاقات التي نتمتع بها مع روسيا في العديد من الأمور المهمة، جئنا إلى هذا البلد للقاء والتشاور مع الشخصيات السياسية والدينية من أجل مناقشة القضايا الأساسية وتقريب وجهات النظر.

وأكد أن "العالم الأحادي القطب انتهى اليوم والصراع بين محور الخير ومحور الشر (بقيادة أمريكا والناتو إلى جانب المافيا الاقتصادية) أدى إلى تشكيل عالم متعدد الأقطاب"، متابعا أن روسيا في الواقع تخوض حربا مع أمريكا وحلف شمال الأطلسي في أوكرانيا، مبينا ان السياسة الدائمة لأمريكا هي استخدام الدول الأخرى وكذلك العصابات الإرهابية لضرب خصومها.

وأوضح الكعبي، اليوم هذه الحرب أصبحت واضحة جدا. لذلك، فإن دور روسيا ودول محور الخير الأخرى مثل إيران والصين والعراق قد شكل عالماً متعدد الأقطاب وأضعف دور أمريكا.

ووصف الشيخ أكرم الكعبي أمريكا بالشيطان الأكبر ومصدر كل الشرور في العالم، حيث هي التي تشعل الحروب الأهلية وتنشر الأمراض وألاوبئة، مبينا نحن شاهدنا مدى ونوعية هذا التأثير في العراق وغرب آسيا، حيث بعد تراجع الدور الامريكي باتت أنشطة العصابات التكفيرية شبه منتهية.

وفي إشارة إلى اعتراف بعض المسؤولين الأمريكيين بدور واشنطن في إنشاء مجموعات إرهابية مثل داعش، استند الى بعض الاحداث في سوريا، موضحا أنه خلال هجماتنا على عصابة نور الدين الزنكي الإرهابية (التي قطعت رأس صبي فلسطيني بسبب ارتباط والده بالحكومة السورية)، قُتل عدد من الضباط والمستشارين الأمريكيين الذين قاتلوا إلى جانب هذه العصابة الإجرامية.

وفي جانب آخر من المقابلة، أعرب الأمين العام للمقاومة الإسلامية حركة النجباء، عن استيائه من نهب الاحتلال الأمريكي لثروات وخيرات العراق، مصرحا: بوجود الامريكان فقدت بلادنا سيادتها الوطنية، فمثلا أموال مبيعات النفط العراقي يتم ايداعها في البنوك الأمريكية، والرئيس الأمريكي هو الذي يوقع ميزانيتنا السنوية!

ووصف الكعبي القواعد العسكرية الأمريكية في العراق بأنها بؤر الفتنة، مضيفا: ان دور أمريكا في مرحلة تحرير المدن العراقية من احتلال داعش كان سلبيا حيث كانت تعيق عملياتنا بشكل علني. الامريكان في العراق يديرون ما يسمى بالمنظمات المدنية وكذلك الجماعات الإرهابية؛ لذلك من الضروري أن يخرج العراق من تحت الهيمنة الامريكية.

وقال إن المؤامرات والتدخلات الأمريكية وارتباط بعض السياسيين مع واشنطن واغتيال بعض الشخصيات الخيرة أعاقت تنفيذ قرار مجلس النواب بطرد الاحتلال الامريكي من الأراضي العراقية، مضيفا: لا يجب على فصائل المقاومة وحسب، بل يجب على الحكومة العراقية أيضا أن تتخذ قراراً أساسياً لإنهاء الاحتلال، وذلك على الرغم من أن أمريكا لا تلتزم بأي قانون.

وكشف القيادي البارز في المقاومة العراقية عن أنشطة الولايات المتحدة والكيان الصهيوني لتوسيع الفساد في العراق مصرحا: نحن في العراق كمقاومة نتمسك بالخيار العسكري ونعتبره الحل الوحيد، لأن الخيار السياسي لم يكن مفيدا في الماضي ولن يكون مفيدا في المستقبل.

وفي السياق ذاته، أشار الشيخ أكرم الكعبي الى أن الأمريكيين أعلنوا أنهم لم يأتوا إلى العراق بهدف الخروج منه! لكن بعد ضربات المقاومة اضطروا إلى الهروب. لذلك فإن الخيار العسكري أيضا سيكون لصالح الحكومة العراقية، لأنه في ظل ضربات المقاومة ستضطر أمريكا للتفاوض مع الحكومة العراقية وستكون لبغداد اليد العليا في المفاوضات.

ورداً على سؤال حول احتمال القاء المقاومة أسلحتها بعد انسحاب الولايات المتحدة؟ صرح الكعبي: من وجهة نظر شرعية نعتقد أن سلاح المقاومة ملك للإمام الثاني عشر للشيعة (ع) ولن يسلم إلا لصاحبه الشرعي، فما نسمعه ضد سلاح المقاومة هو مجرد حرب نفسية ولن يتم تسليم سلاح المقاومة. الآن العديد من التيارات العراقية لديها سلاح، ولذلك عندما تقرر الحكومة نزع سلاح البيشمركة والعشائر وغيرها، عندها يمكننا التحدث عن سلاح المقاومة.

وذكّر الأمين العالم لحركة النجباء بدور سلاح المقاومة في هزيمة داعش ومحاربة الإرهاب، مضيفا: إن هجوم داعش لم يوقفه سلاح أمريكا وغيرها، بل وضعت المقاومة قواها الفكرية والصناعية تحت تصرف الحكومة ودافعت عن سيادة العراق ضد الإرهابيين. الآن، اعتمادا على الخبرة والقدرات الفكرية، أصبحت المقاومة قادرة على إنتاج أنواع الأسلحة لحماية البلاد.

وفي جزء آخر من مقابلته الحصرية مع روسيا اليوم، أكد الكعبي أن "إيران بلد صديق وشريك للعراق"، متابعا: لدينا تاريخ وعقيدة مشتركة، وعلاقتنا بالإيرانيين هي ضمن محور المقاومة، ويتعامل الإيرانيون معنا باحترام وهذا يختلف عن تعامل الأمريكيين مع أصدقائهم.

وتابع: خلال هجوم داعش لم يسلم الأمريكيون الذخيرة اللازمة لمقاتلات F-16 ودبابات أبرامز (التي باعوها للعراق واستلموا ثمنها في الماضي) ولم يلتزموا بالاتفاقية الأمنية الثنائية. كما أعلن الرئيس الامريكي رسمياً أن هذه مشاكل العراق الداخلية ولذلك نحن لن نتدخل! لكن في الجانب الآخر، أرسلت إيران خيرة رجالها مثل الشهيد سليماني إلى العراق وأعطتنا أسلحة وعتاد دون الحديث عن التكلفة المالية.

وفي الجزء التالي من المقابلة كشف الأمين العام لحركة النجباء عن مؤامرة خطيرة للكيان الصهيوني للتسلل إلى العراق، موضحا: بعد تراجع دور أمريكا في العراق - خاصة بعد حرب أوكرانيا - اكتشفنا من خلال مصادرنا إلى أن دور إسرائيل قد تنامى بشكل كبير. في السابق كان الكيان الصهيوني موجودا في أربيل بدعم من الأسرة الحاكمة، أما الآن فإن إسرائيل تستبدل نفسها بأمريكا داخل العراق.

وحذر الكعبي من عمليات التجسس والتحريض التي يقوم بها الصهاينة في العراق قائلا: إن وجود الإسرائيليين في العراق أخطر من أمريكا والمقاومة لن تسمح بهذا الوجود. وفيما يتعلق بمشروع التطبيع، نعلن أيضا أن أي شخص يعمل في اتجاه تطبيع العلاقات مع إسرائيل، فإن حكمه سيكون مثل حكم الصهاينة في العراق. التطبيع حرام شرعا، وان الشعب العراقي العريق كان رائدا في دعم القضية الفلسطينية، متابعا ان رمز مقاومتنا هي القدس وفلسطين، لذلك، فإن كل حركة ونشاط للمطبعين ستكون بالتأكيد هدفا للمقاومة.

ووصف حكام إقليم كردستان العراق بـ "الانفصاليين والمتمردين"، مطالبا الحكومة بوضع أربيل تحت السيادة العراقية، لأن حكام الإقليم يبيعون نفط البلاد دون تنسيق مع الحكومة المركزية ویستقبلون المخربین في أربيل. إذا أرادت الحكومة، يمكنها أن تفرض سيادتها على أربيل لأن الحكومة تملك قدرات كبيرة مثل الحشد الشعبي والجيش وقوات الأمن. طبعا نحن نرفض النهج العسكري لمواجهة الإقليم، لأن الحكومة لديها العديد من الأوراق التي يمكن من خلالها الضغط على حكومة الإقليم وإجبارها على الانصياع.

وانتقد الأمين العام لحركة النجباء بشدة عائلة "البارزاني"، مشيرا إلى أنهم لا يمثلون كل أكراد العراق، هذه العائلة هيمنت على أربيل لسنوات وحرمت العديد من الأكراد من حريتهم. تقوم عائلة البارزاني بقمع أي احتجاج ولا يُسمح للعديد من أحزاب المعارضة بدخول أربيل، وفي نفس الوقت يُسمح للموساد والاسرائيليين بالتواجد في اربيل!

كما قال الشيخ أكرم الكعبي ردا على سؤال مقدم البرنامج حول العلاقات بين بغداد والرياض: ان الحكومة العراقية لديها نهج خاص في هذا الصدد ونحن نحترم نهجها ونحن لدينا أيضا نهج خاص ونطلب من الحكومة احترامه.

وفي ختام المقابلة الحصرية مع روسيا إليوم، أشار الى سبب تجنب النجباء المشاركة في الحكومة، مصرحا: نحن لم نشارك في الحكومة لكي نبقى قريبين من المجتمع العراقي نعيش همومه ومشاكله وآلامه ويكون صوتنا صوته الذي ينبغي أن نوصله لكل المسؤولين ومطالبنا هي مطالبه.

وفي شرحه للتحديات الداخلية في العراق، أشار الأمين العام للمقاومة الإسلامية حركة النجباء إلى الأزمة السياسية وأزمة الفساد باعتبارهما من القضايا الأساسية للبلاد، موضحا: بعد تشكيل الحكومة فإن خطر اندلاع حرب أهلية التي كانت بعض الحكومات العربية والغربية تعمل لتأجيجه قد انتهى. ولكن في هذه المرحلة نطلب من الحكومة محاربة المفسدين الاقتصاديين الكبار في الحكومة السابقة ومحاولة إجراء إصلاحات حقيقية. طبعا الخطوات الإيجابية للحكومة الجديدة خلقت نوعا من الأمل والإرتياح لدى الشعب، ونأمل أن تستمر هذه الخطوات بجدية بدعم من البرلمان والشعب العراقي.

 

English

The S-G of al-Nujaba’s Exclusive Discussion with RT Arabic:

Exposing the dangerous plot to replace the US with Israel in Iraq/ The Barzanis are separatists and harbour saboteurs

 

In an interview with the RT international network, Hujjat al-Islam al-Kaabi strongly criticized the ruling family of the Kurdistan Region of Iraq and citing intelligence sources, make known a dangerous conspiracy to fill the void left by the United States and replace it with the Zionist regime in Iraq.

 

According to the website of the representative office of al-Nujaba in Iran – Hujjat al-Islam Akram al-Kaabi, the secretary-general of the al-Nujaba Islamic Resistance Movement, responded positively to the invitation of the RT [Russia Today] Arabic international television channel for an exclusive interview in remarks made on the sidelines of his trip to Moscow and meetings with a number of senior Russian political and religious officials.

At the beginning of his remarks, Hujjat al-Islam al-Kaabi pointed out that the world is at a historical turning point, saying, “Considering the relations we have with Russia in many important matters, we came to this country to meet and consult with political and religious figures to examine the basic issues and bring our approaches closer together.”

He continued by emphasizing that “the unipolar world has ended today and the conflict between the axis of good and the axis of evil (led by the United States and NATO along with the economic mafia) has led to the formation of a multipolar world” and added, “Now Russia is engaged in war with the United States and NATO in Ukraine in a different guise. The permanent policy of the United States is to use other countries as well as terrorist groups to strike at its enemies.”

The secretary-general of al-Nujaba added to his explanation, “Today, this war is very clear; Therefore, the role of Russia and other ‘axis of good’ countries such as Iran, China and Iraq, has shaped the multipolar world and weakened the role of the United States.”

Hujjat al-Islam al-Kaabi called the United States “The Great Satan” and the source of all evil in the world, from civil wars to the spread of contagious diseases, and noted, “We see the extent and quality of this influence in Iraq and West Asia, where with the withdrawal of the United States, the activities of the Takfiris have been almost stopped.”

In this regard, while referring to the confession of some American officials regarding Washington’s role in the creation of terrorist groups such as Daesh, he shared a memory of the war in Syria and said, “During our attacks on the Nour al-Din al-Zenki Movement terrorist group (which beheaded a Palestinian boy because of his father’s connection with the Syrian government), several American officers and advisers who fought alongside this group were killed.”

In another part of this discussion, the secretary-general of the al-Nujaba Islamic Resistance Movement, expressed his displeasure with the looting of Iraq’s national assets by the American invaders, saying, “With their presence, our country has lost its national sovereignty. The money from Iraq’s oil sales is kept in American banks, and it is the American president who signs our annual budget!”

Hujjat al-Islam al-Kaabi described the American military bases in Iraq as “centres of sedition” and added, “The United States’ role in the phase of liberating Iraqi cities from occupation by Daesh was negative and it clearly hindered our operations. They run so-called ‘civil groups’ as well as terror groups; Therefore, it is necessary for Iraq to leave the United States’ domination.”

He said that the United States’ interventionist conspiracies, the undesirable connections of some politicians with Washington and the assassination of some benevolent individuals hindered the implementation of the parliament’s decision to expel the invaders from Iraq and added, “Not only the Resistance groups – but rather also the Iraqi government – must make a fundamental decision to end the occupation. However, the United States is not bound by any law.”

The high-ranking member of the Iraqi Islamic Resistance announced the corrupt activities of the United States and the Zionist regime in this country and stated, “In Iraq, as an Islamic Resistance organization, we adhere to the military option and consider it the only solution. The political option has not been useful in the past, nor will it be useful in the future.”

Hujjat al-Islam al-Kaabi noted in this context, “In the past, the Americans announced ‘we did not come to Iraq to leave it!’ But after the blows of the Resistance, they had to flee. This option is also in favour of the Iraqi government because, in the shadow of the strikes of the Resistance, the United States will be forced to negotiate with the Iraqi government and Baghdad will have the upper hand.”

In response to the question, “will the Resistance lay down their weapons with the withdrawal of the United States?” he announced, “From the point of view of shari’ah [Islamic canon law], we believe that the weapon of the Resistance belongs to the Twelfth Imam of the Shi’ahs [Imam al-Mahdi] and will be surrendered only to its shari’ [legal] owner. What is heard against the weapon of the Resistance is [part of] a psychological war and surrendering the weapon of Resistance will not happen. Now many Iraqi groups are armed; Whenever the government decides to hand over the weapons of the Peshmerga, tribes and others, then we can talk about it.”

Reiterating the role of the weapon of the Resistance in the defeat of Daesh and the fight against terrorism, the secretary-general of al-Nujaba added, “Daesh’s attacks did not stop with the weapons of the United States and others; Rather, the Resistance put its intellectual and industrial forces at the disposal of the government and defended the sovereignty of the country against terrorists. Now, they are able to produce all kinds of weapons to protect the country by relying on experience and intellectual power.”

In another part of his exclusive interview with RT Arabic, Hujjat al-Islam al-Kaabi emphasized that “Iran is a friend and partner of Iraq,” and continued, “We have a common history and belief, and our relationship with Iranians is the Islamic Resistance Axis. The interaction of Iranians with us is ‘respectful’ and is different from the interaction of others [Americans] with their friends.”

He completed his statement by stating, “During Daesh’s attacks, the Americans did not deliver the necessary ammunition for the F-16 fighter aircraft and Abrams tanks [which they sold to Iraq and took the money for] and were not burdened by the bilateral security agreement. Their president officially announced that these are Iraq’s internal problems and we will not interfere! But on the other hand, Iran sent its best men like Martyr Soleymani to Iraq and gave us weapons, without talking about the cost.”

In the next part of his discussion, the secretary-general of the al-Nujaba Movement revealed a dangerous conspiracy by the Zionist regime to infiltrate Iraq and said, “With the weakening of the United States’ role in Iraq – especially after the war in Ukraine – we have found through our intelligence sources that Israel’s role has increased. Previously, the Zionist regime was present in Erbil under the support of the governing family, but now Israel is working to replace the United States inside Iraq.”

While warning about the spying and seditious activities of the Zionists in Iraq, Hujjat al-Islam al-Kaabi stated, “The presence of the Israelis in Iraq is more dangerous than the United States and the Resistance will not allow this presence. Regarding the ‘Project of Compromise,’ we also announce that anyone who acts in the direction of normalizing relations with Israel, their sentencing will be the same as the sentencing of the Zionists in Iraq. Compromise is haram [forbidden] and the deep-rooted nation of Iraq has always been the leader in supporting Palestine. The secret of our resistance is al-Quds and Palestine; Therefore, every movement and activity of the compromisers will definitely be a target for the Resistance.”

He called the rulers of the Kurdistan Region of Iraq “separatists and rebels” and said, “We ask the government to bring Erbil under the umbrella of Iraqi sovereignty. They sell the country’s oil without coordination with the central government and give refuge to saboteurs. If the government wants to, it can impose its rule on Erbil despite the presence of powerful arms such as the Popular Mobilization Forces, the army and security forces. Of course, we do not prescribe a military approach, because the government has many levers through which it can pressure the regional government and force it to obey.”

The secretary-general of al-Nujaba strongly criticized the Barzani family and noted, “They do not represent all Iraqi Kurds. This family has dominated Erbil for years and deprived many Kurds of their freedom. The Barzani family suppresses any protest and many opposition parties are not allowed to enter Erbil. At the same time, Mossad and Israelis are allowed to be in Erbil!”

In response to the network host’s question regarding Baghdad-Riyadh relations, Hujjat al-Islam al-Kaabi also made a diplomatic statement, saying, “The Iraqi government has a special approach in this regard and we respect it. We also have a special approach and we ask the government to respect it.”

At the end of his exclusive discussion with RT Arabic, he announced the reason for al-Nujaba’s refusal to participate in the government, “We are more interested in being a part of the Iraqi nation and understanding their pains and problems, defending them and bringing their words to the ears of the government.”

In an explanation of the internal challenges of Iraq, the secretary-general of the al-Nujaba Islamic Resistance Movement mentioned the political crisis and the corruption crisis as among the country’s most fundamental issues and said, “With the formation of the government, the danger of civil war – which some Arab and Western governments had been seeking – disappeared. Now the duty of the government is to fight those involved in economic corruption in the former government and try for real reforms. Of course, the new government’s positive steps have created a kind of hope and national peace, and we hope that with the support of the parliament and public supervision, these steps will continue in a serious manner.”

آخرین اخبار