آیت الله العظمی خامنه ای


جهاد اسلام در واقع کمک به ملّتهایى است که پشت پرده سیاست هاى استعمارى، استکبارى و استبدادى قرار داده شده اند تا نور اسلام و هدایت به اینها نرسد.
* در دیدار اعضای مجمع عالی بسیج مستضعفین/ 6 آذر 1393 (4 صفر 1436)


جهاد هم فقط به معنای حضور در میدان جنگ نیست؛ زیرا هر گونه تلاش در مقابله با دشمن، میتواند جهاد تلقّی شود.
* در دیدار فرماندهان لشکر 27 محمد رسول الله(ص)/ 2 خرداد 1375 (4 محرم 1417)


امتیازی که آنان [شهدای مدافع حرم] را از سایر شهدا متمایز کرده این است: اگر شهیدان مدافع حرم نمی‌رفتند و دفاع نمی‌کردند، امروز دشمنان اهل‌بیت علیهم‌السلام، حرم حضرت زینب سلام‌الله‌علیها را با خاک یکسان کرده بودند، سامرا را با خاک یکسان کرده بودند و اگر دست‌شان می‌رسید کاظمین و نجف و کربلا را هم با خاک یکسان می‌کردند.
* در دیدار خانواده‌های شهدای مدافع حرم/  ۷ دی 1394 (16 ربیع الاول 1437)


ما در روایاتمان مواردی را داریم که ائمه علیهم‌السلام به عده‌ای از شهدا اشاره کردند و گفتند که اینها اجر دو شهید را دارند. در مورد یک گروهی از مجاهدان زمانِ ائمه علیهم‌السلام روایت است که اینها در روز قیامت از روی شانه‌های بقیه مردم عبور کرده و به بهشت می‌روند؛ خدا اینها را پرواز می‌دهد.
من در مورد شهدای شما [خطاب به خانوادهای شهدای مدافع حرم] چنین تصوری دارم که اینها همان‌هایی هستند که هر شهیدشان، اجر دو شهید دارد. گمان می‌کنم اینها از جمله کسانی هستند که در روز قیامت ــ زمانیکه همه ما گرفتاریم، همه ما مبتلا هستیم ــ به لطف الهی به سمت بهشت پرواز می‌کنند و دیگران به حال اینها غبطه می‌خورند.
* در دیدار خانواده‌های شهیدان مدافع حرم/  5 خرداد 1394 (7 شعبان 1436)


شهدای شما [خطاب به خانوادهای شهدای مدافع حرم] که در حقیقت در دفاع از مرزهای عقیدتی و مرزهای حساس به شهادت رسیدند، چند امتیاز دارند:
یک امتیاز این است که اینها داوطلبانه به استقبال شهادت رفتند.
یه وقت انسان در خانه خودش نشسته، دشمن به او حمله می کند یا موشکی می خورد شهید می شود؛ البته این هم شهید است. اما این فرق می کند با کسی که از خانه بیرون می آید «من یخرج من بیته مهاجراً الی الله»، این یک هجرت با ارزش است.
بسیاری از این شهیدان افرادی هستند که از دوران نوجوانی و جوانی عبور کرده اند و نمی شود گفت هیجان جوانی آنان را به این عرصه کشانده است، نه، مردمی که سی و چند سال، چهل و چند سالو یا پنجاه و چند سال عمر دارد، اگر این به استقبال خطر و به مقابله با دشمن جرار رفت، این دیگر ناشی از اخلاص در اعتقاد و فداکاری است.
اینها غالباً (نه عموماً) دارای زن و فرزند و تعلقات زندگی بودند، این فرق می کند با کسی که این تعلقات و پایبندی ها را ندارد.
امتیاز دیگر که جزء بالاترین امتیازهاست، این است که اینها در دفاع از حریم اهل بیت(ع) رفتند. اگر اینها به کمک جوان های محلی آن مناطق ــ چه عراق چه سوریه ــ نمی رفتند، معلوم نبود کار چه اتفاقی رخ می داد. آن کسانی که در مقابل این جریان های تکفیری می ایستند، در واقع مقابل یک جبهه جرار و خطرناک بدتر از صهیونیست ها ایستاده اند.
* در دیدار خانواده‌های شهیدان مدافع حرم/  5 خرداد 1394 (7 شعبان 1436)