سخنگوی مقاومت اسلامی نُجباء:

ترامپ بداند عراق یکی از ایالت‌های آمریکا نیست/ شمارش معکوس برای آزادسازی تلعفر

  • کد خبر: 743
  • تاریخ: 1395/11/16 ساعت: 05:10
الموسوی تاکید کرد: آمریکایی‌ها هیچگاه دوست ملت عراق نبوده‌اند و ما به آنها اجازه نمی‌دهیم هر طور بخواهند با عراقی‌ها رفتار کنند.

به گزارش خبرگزاری رسا، سخنگوی مقاومت اسلامی نُجَباء در تبیین دستاوردهای اخیر ارتش و بسیج مردمی عراق در شهر موصل، گفت: به لطف خداوند متعال بخش شرقی موصل به صورت کامل آزاد شد. در بخش جنوب غربی موصل که الحشد الشعبی مسئولیت آن را به عهده گرفته است توانسته‌ایم پیشروی‌های حائز اهمیتی داشته باشیم.

«سید هاشم الموسوی» افزود: شمارش معکوس برای آزادسازی شهر "تلعفر" از سوی الحشد الشعبی آغاز شده است و امیدواریم در سریع‌ترین زمان ممکن خبر آزادسازی این شهر، ملت عراق را خوشحال کند.

وی با اشاره به وجود صدها ماشین بمب گذاری شده و دشواری‌های خاص موجود در آزادسازی موصل، گفت: یک نقشه کامل برای مقابله با انتحاری‌های داعش طراحی شده و تلاش می‌شود تا حداقل خسارت‌ها به غیرنظامیان و زیرساخت‌های موصل وارد شود. تکفیری‌های داعش از مردم به عنوان سپر استفاده می‌کنند و این یکی از عوامل طولانی شدن عملیات موصل است.

* کارشکنی ترکیه و آمریکا در آزادسازی موصل

سخنگوی مقاومت اسلامی نُجَباء با اشاره به فشارهای زیاد برخی کشورهای غربی و منطقه‌ای به دولت عراق، بیان کرد: برای نمونه ترکیه بارها دولت عراق را تهدید کرده بود که در صورت ورود حشد شعبی به تلعفر اقداماتی را انجام خواهد داد. آن‌ها می‌خواستند به بهانه دفاع از ترکمان‌های عراق شکست تروریست‌های تکفیری داعش‌ را عقب بیندازند. همچنین آمریکایی‌ها فشار زیادی را وارد کردند تا نیروهای امنیتی عراق نتوانند در کوتاه‌ترین زمان ممکن در موصل به پیروزی برسند.

الموسوی در ادامه تصریح کرد: به هیچ وجه در موصل مقاومت مردمی ضد نیروهای حشد و ارتش عراق وجود ندارد و برخلاف برخی ادعاها، مردم موصل برای آزادسازی این شهر روزشماری می‌کنند.

وی بر توجه ویژه نیروهای عراقی برای حمایت از غیرنظامیان تاکید کرد و گفت: پس از جدا کردن تلعفر از موصل و بستن راه امدادهای داعش از "رقه" به موصل، نیروهای داعش با مشکلات زیادی مواجه شده‌اند و عرصه کاملاً بر آنان تنگ شده است. می‌توان به جرات گفت که داعش در عراق نفس‌های آخر خود را می‌کشد.

این عضو ارشد مقاومت اسلامی نُجَباء تصریح کرد: داعش به سرعت مناطق حیاتی خود را از دست داد و به همین دلیل تنها گزینه‌ای که دارد اقدامات انتحاری و سپر قرار دادن غیرنظامیان است. کار آنها به جایی رسیده است که لباس افغانی بر تن زنان موصل  می‌کند و آنها را به اجبار به میدان‌های جنگ می‌فرستند تا برای مدت زمان بیشتری در موصل باشند.

الموسوی در خصوص اخبار ضد و نقیض رسانه‌ها درباره مکان اختفای «ابوبکر البغدادی» خلیفه خودخوانده گروه تروریستی تکفیری داعش نیز گفت: هیچ خبر دقیقی در مورد مکان او وجود ندارد و نمی‌توان در این مورد به شایعه‌ها اعتنا کرد.

 

* استثنای سعودی‌ها از قانون ترامپ خنده دار است

وی با انتقاد شدید از قانون اخیر دولت « دونالد ترامپ» در ممنوعیت ورود شهروندان عراقی به خاک آمریکا، گفت: آمریکایی‌ها با نگاه سلطه طلبانه خود با ملت عراق برخورد می‌کنند. آن‌ها تصور می‌کنند عراق یکی از ایالت‌های آمریکا است و هر کاری که دوست دارند می‌توانند در کشور ما انجام دهند. این مساله از نگاه ما کاملاً مردود است.

سخنگوی مقاومت اسلامی نُجَباء افزود: بخش خنده دار در قانونی که ترامپ امضا کرده است، مستثنی کردن سعودی‌ها از این قانون است. همه دنیا از نقش عربستان سعودی در حمایت از تروریسم آگاه است. حتی در حادثه یازده سمپتامبر هم سعودی‌ها بیشترین نقش را داشتند اما به یک باره دولت ترامپ تصمیم می‌گیرد کشورهایی که مشغول مبارزه با تروریسم هستند را حامی تروریسم بخواند.

* حضور مستشاران آمریکایی در عراق نوعی اشغالگری است

الموسوی اشغالگری آمریکا در عراق، کشتار مردم بی گناه و غارت ثروت‌های این کشور را فراموش ناشدنی توصیف و تصریح کرد: آمریکایی‌ها هیچگاه دوست ملت عراق نبوده‌اند که ما از آنها توقع داشته باشیم براساس منافع ملت‌مان عمل کنند. حتی در خصوص مستشاران آمریکایی در عراق هم ما بیشتر شاهد کارشکنی آنها بودیم تا کمک کردنشان.

وی تصریح کرد: نیروهای آمریکایی در پایگاه‌های مختلف شاهد اقدامات و تحرکات داعش بوده اما هیچ اقدامی را انجام نمی‌دادند.

سخنگوی مقاومت اسلامی نُجَباء آمریکایی‌ها را در مقابله با داعش غیر جدی دانست و افزود: حضور این تعداد مستشار آمریکایی در عراق اشغالگری از نوع دیگری است که باید نسبت به آن هوشیار بود. اگر آمریکایی‌ها بخواهند پس از نبرد موصل هم به اشغال عراق ادامه دهند مطمئناً شاهد واکنش شدید گروه‌های مقاومت خواهند بود؛ هیچ کشوری در دنیا به بیگانگان اجازه دخالت نمی‌دهد و عراق نیز از این قاعده مستثنی نیست.

الموسوی با اشاره به حضور نیروهای مقاومت اسلامی نُجَباء در سوریه و نقش آفرینی آنها در عملیات آزادسازی حلب، گفت: نیروهای ما در حلب حضور دارند، در مدت اخیر ما به همراه سایر همپیمانان خود عملیات آزادسازی حومه حلب را به سرانجام رساندیم. عملیات مستمری در مقابله با گروه‌های مختلف تروریستی در سوریه از "جیش الفتح" و "جیش الحلب" گرفته تا گروه تروریستی "نورالدین زنکی" و "جبهة النصرة" که همگی یک آبشخور دارند و آن هم تکفیر و تروریسم است، داریم.

* خودکشی گروه‌های تکفیری در سوریه

وی افزود: گروه‌های تروریستی در مدت اخیر شکست‌های پیاپی را متحمل شدند و همین امر موجب درگیری داخلی شدید بین آنها شده است. دست کشیدن برخی کشورها از حمایت خود از گروه‌های تکفیری برایشان گران تمام شده و همین مشکلات بسیاری را ایجاد کرده است. امروز ما شاهد خودکشی گروه‌های تروریستی تکفیری در خاک سوریه هستیم.

سخنگوی مقاومت اسلامی نُجَباء اظهار داشت: نشست آستانه ضربه سنگینی برای برخی از گروه‌های تکفیری بود. ما در این نشست شاهد گفت‌وگوهای جدی و صریح بین طرف‌های مختلف گفت و گو بودیم. با توجه به کنار گذاشتن عربستان سعودی از این نشست مطمئناً در آینده نزدیک شاهد تزریق دلارهای سعودی به جریان‌های تکفیری خواهیم بود اما دیگر کار از کار گذاشته است.

* فوعه و کفریا هرچه زودتر باید آزاد شوند

الموسوی بر لزوم پایان دادن به محاصره فوعه و کفریا تاکید و بیان کرد: دبیرکل مقاومت اسلامی نُجَباء «شیخ اکرم الکعبی» هفته گذشته در گفت و گو با فرستاده سازمان ملل خواستار پایان دادن به محاصره این شهرک‌های شیعه نشین شده و تاکید کرده بود که تکفیری‌ها با یک نگاه طایفه‌ای وضعیت بغرنجی را در آن مناطق رقم زده‌اند و باید هرچه زودتر شاهد آزادسازی آنها باشیم. همچنین دولت‌های سوریه و ایران هم در این نشست بر آزادسازی هرچه زودتر این مناطق و رسیدگی به وضعیت مردم آنها تاکید کرد.