نماینده دبیرکل جنبش نجباء عراق در گفتگو با تسنیم:

جنگنده‌های آمریکایی در آغاز عملیات فلوجه نیروهای مردمی را هدف قرار دادند

  • کد خبر: 677
  • تاریخ: 1395/03/04 ساعت: 13:47
یکی از مسئولان نیروهای داوطلب مردمی عراق از حمله جنگنده‌های نیروی موسوم به ائتلاف بین‌المللی به‌رهبری آمریکا به نیروهای داوطلب مردمی طی عملیات آزادسازی فلوجه خبر داد.

"سید یحیی الشبری" نماینده دبیرکل جنبش نجباء عراق در گفتگو با خبرنگار گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم از بمباران نیروهای داوطلب مردمی عراق در عملیات آزادسازی شهر فلوجه توسط نیروهای موسوم به ائتلاف بین المللی خبر داده در این خصوص توضیح داد: به‌لطف خدا شهر فلوجه از تمامی جهت‌ها محاصره شده است و گردان‌های مقامت در عملیات آزادسازی این شهر مشارکت کرده‌اند، امروز صبح عملیات آزادسازی فلوجه از دست داعشی‌ها آغاز شد اما آغاز آن با حادثه تأسف برانگیز هدف قرار گرفتن نیروهای داوطلب مردمی توسط جنگنده‌های آنچه  ائتلاف بین المللی خوانده می‌شود همراه شد.

وی ادامه داد: جنگنده‌های آمریکایی هنگام آغاز عملیات پاک‌سازی فلوجه نیروهای داوطلب مردمی مستقر در حاشیه شهر را بمباران کرده مدعی شدند که این اقدام یک اشتباه نظامی بوده است، متأسفانه در این حادثه چندین نفر از نیروهای داوطلب مردمی به شهادت رسیدند.

او با رد کردن ادعای غیرعمدی بودن این اقدام آمریکایی‌ها گفت: ما یقین داریم که این اقدام به‌خلاف ادعای آمریکایی‌ها عمدی بوده و دلیل این حمله نیز این مسئله است که گردان‌های مقاومت از تمام راه‌های ممکن تلاش کردند با فشار وارد کردن بر دولت مانع از مشارکت نیروهای ائتلاف در این عملیات شوند، به‌لطف خدا با تلاش‌ گردان‌های مقاومت دولت متقاعد شد تا از مشارکت نیروهای آمریکایی در عملیات آزادسازی فلوجه جلوگیری کند.

سید یحیی الشبری با اشاره به نارضایتی آمریکایی‌ها از عدم مشارکت نیروهای ائتلاف بین المللی در عملیات آزادسازی شهر فلوجه گفت: این مسئله باعث رنجیده شدن آمریکایی‌ها و ممانعت از محقق شدن اهدافشان شد، آنان به این واسطه از کسب کردن یک پیروزی و برگ برنده برای خود بازماندند، بر اساس رایزنی‌های صورت گرفته با دولت قرار شد تا نیروهای بیگانه و آمریکایی‌ها هیچ مشارکتی در این عملیات نداشته باشند اما با وجود این، به‌محض آغاز عملیات آزادسازی فلوجه جنگنده‌های ائتلاف بین المللی به‌سرعت نیروهای داوطلب مردمی را هدف قرار دادند.

وی تصریح کرد که اقدام نیروهای ائتلاف بین المللی و مشارکت آنان در این عملیات بدون هماهنگی و یا کسب اجازه از دولت مرکزی عراق بوده است و در این باره توضیح داد: باید تأکید کنم که این عملیات بدون اجازه و یا هماهنگی با دولت مرکزی عراق صورت گرفته است، بر اساس توافق کلیه نیروهای مسلح عراقی و نیروهای داوطلب مردمی قرار بود این عملیات بدون هرگونه دخالت نیروهای خارجی صورت گیرد  اما حمله جنگنده‌های ائتلاف بین المللی ما را غافلگیر کرد.

نماینده دبیرکل جنبش نجباء عراق به اهمیت شهر فلوجه اشاره کرد و گفت: شهرهای غربی عراق از این جهت که ممکن است تبدیل به محلی برای استقرار گروه‌های تروریستی همچون داعش شوند از اهمیت و حساسیت بالایی برخوردارند، این شهرها از آن جهت که دارای بافت جمعیتی سنی‌مذهب هستند پتانسیل پذیرفتن گروه‌های تندرو و تروریستی را در خود دارند، البته باید تأکید کنم که بسیاری از اهل سنت این گروه‌ها و عقاید آنان را نمی‌پذیرند.

او در بخش دیگری از سخنان خود گفت: به‌امید خدا پیروزی‌ای که به‌دستان نیروهای داوطلب مردمی در فلوجه محقق خواهد شد برای تروریست‌های داعش شکست سنگینی به شمار خواهد رفت زیرا این شهر یکی از دژهای مستحکم تروریست‌ها به شمار می‌رفت.

وی در پایان تأکید کرد: شکست تروریست‌ها در فلوجه باعث درهم شکستن روحیه آنان خواهد شد و این مقدمه‌ای خواهد بود برای اینکه موصل از چنگال تروریست‌ها آزاد شود.