در اولین واکنش رسمی به تحریم توسط امریکا؛

سخنگوی نُجَباء: عراق کشور «بن‌سلمان» نیست/ امریکا را اخراج می‌کنیم

  • کد خبر: 3363
  • تاریخ: 1397/12/18 ساعت: 16:00
«سید هاشم الموسوی» در کنفرانس مطبوعاتی به میزبانی خبرگزاری فارس، به پرسش‌های اصحاب رسانه در خصوص تحریم جدید امریکا علیه مقاومت اسلامی نُجَباء پاسخ داد.

به گزارش مرکز ارتباطات و امور رسانه‌ای نُجَباء در ایران، كنفرانس خبری سخنگوی رسمی مقاومت اسلامی نُجَباء با موضوع قرار گرفتن نام این جنبش و شیخ «اکرم الکعبی» در لیست تحریم امریکا، شنبه هجدهم اسفندماه در محل خبرگزاری فارس با حضور نمایندگان رسانه‌های داخلی و خارجی برگزار شد.

در ابتدای این نشست، «سید هاشم الموسوی» اعلام کرد: منطقه شاهد چالش‌ها و توطئه‌های زیادی است و از جمله مهمترینش معامله قرن و تلاش برای عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی و تحریم‌های آمریکاست. آمریکا در حال اعمال فشار سیاسی، اقتصادی و نظامی بر محور مقاومت است، اما تا کنون این فشارها شکست خورده است.

وی تصریح کرد: حقایق و نتایجی که تا کنون سیاست‌های آمریکا بر جای گذاشته، نشانگر وحشیانه بودن سیاست‌های این کشور است. آمریکا هشت سال تلاش کرده که دولت سوریه را سرنگون کند، اما شاهد شکست آن هستیم. آمریکا در پی روی کار آوردن دولتی در سوریه بود که در پوشش آن، منابع سوریه را مصادره کند .آمریکا زمانی‌که در سوریه شکست خورد، اعلام کرد که می‌خواهد از آن خارج شود.

سخنگوی نُجَباء ادامه داد: آمریکا اعلام کرد که از سوریه خارج می‌شود و آن را به دیگران می‌سپارد، اما روشن نیست که منظورش از دیگران کیست؟ آیا ترکیه است یا دولت مرکزی سوریه؟ آمریکا با ایجاد منطقه حائل در صدد است بخشی از نیروهای خود را در آن نگاه دارد. به اعتقاد ما، حضور این نیروها برای هدایت گروه‌های مسلح و تروریستی در آن منطقه است.

الموسوی در ادامه گفت: دونالد ترامپ تهدید کرد که تروریست‌های باقی‌مانده (در شرق سوریه) را به کشورهای اصلی خودشان بازمی‌گرداند. آمریکا در لبنان هم شکست خورد وقتی که نتوانست مقاومت را از دولت جدا کند. امروز حزب الله نماینده بخش بزرگی از مردم لبنان و بخشی جدایی‌ناپذیر از لبنان است و تصمیم ظالمانه اخیر دولت انگلیس نیز علیه حزب الله موفق نخواهد شد. آمریکا همچنین تا الان نتوانسته معامله قرن را به پیش ببرد؛ همچنانکه در نشست ورشو تلاش کرد آن را پیش ببرد.

وی اضافه کرد: آنچه در عراق جریان دارد نیز بخشی از طرح شکست‌خورده آمریکاست. آمریکا دنبال روی کار آمدن دولت و قانون اساسی ضعیف در عراق بود، اما در عراق هم شکست خورده است. آگاهی و هوشیاری مردم عراق بزرگتر از طرح‌های آمریکاست.

عضو ارشد بسیج مردمی عراق ادامه داد: ما طبق قوانین الهی و بین‌المللی که مقابله با هر کشور متجاوز را قانونی می‌داند، با آمریکا مقابله کرده‌ایم. ما در جنبش نُجَباء به فرماندهی شیخ اکرم الکعبی، بخشی از مقابله حتمی با نیروهای اشغالگر آمریکا هستیم. ما هیچ روزی در مقابل هیچ کشوری که بخواهد حاکمیت عراق را نقض کند عقب نشینی نخواهیم کرد و بر سر حقوق خود چانه‌زنی نخواهیم کرد. این مایه افتخار ماست که تاریخ خواهد نوشت چطور آمریکا را وادار به عقب‌نشینی و شکست کردیم.

سید هاشم الموسوی افزود: تحریم اقتصادی و محاصره سیاسی و حجم فعالیت رسانه‌ای سفارت آمریکا در ریاض برای جنگ روانی، جنبش نُجَباء را از ادامه کار و مبارزه بازنخواهد داشت. آمریکا به‌دنبال فرسایش نیروها و محور مقاومت در جنگ با داعش و نیروهای تکفیری در عراق و سوریه بود و نام این نبرد را نبرد فرسایشی گذاشت، اما ما در محور مقاومت اعلام کردیم که هرروز باتجربه‌تر خواهیم شد و جبهه‌های رسانه‌ای و میدانی قوی‌تری در مقایسه با گذشته خواهیم داشت.

وی ادامه داد: ما معتقدیم که تصمیم‌های آمریکا صرفا جنگ روانی است که در میدان نبرد اثری ندارد و این کشور هیچ قیمومیتی بر دولت و ملت عراق و دیگر دولت‌های منتخب منطقه نخواهد داشت. آمریکا از مبارزه با تروریسم صحبت می‌کند اما حامی اول آن است. این کشور اکنون حمایت تسلیحاتی از عربستان دارد که  در یمن استفاده می‌شود. آمریکا حامی عربستانی است که خاشقچی را کشت. چه کسی بمب اتمی و ممنوعه در ژاپن و ویتنام و سوریه و دیگر نقاط جهان استفاده کرده؟ آمریکا با چنین سابقه‌ای چطور از حقوق بشر صحبت می‌کند؟

سخنگوی نُجَباء سپس تصریح کرد: آمریکا مدعی است که ما علیه دولت اقدام کرده‌ایم و بخشی از گروه‌های تروریستی هستیم؛ اما این مغالطه است و اعتباری ندارد؛ چون ما برای نجات عراق در مقابل گروه‌های تروریستی اقدام کرده‌ایم. نُجَباء دوش به دوش ارتش و دیگر گروه‌های عراقی علیه داعش جنگیده و آمریکا نمی‌تواند بین ما و دیگر گروه‌ها اختلاف بیندازد. ​ما به حمایت خود از دولت عراق و همچنین کمک به خدمات‌رسانی به مردم و مقابله با تروریست‌ها ادامه خواهیم داد.

الموسوی در ادامه گفت: آمریکا می‌گوید علت دوم تروریستی خواندن نُجَباء، حضور نظامی در سوریه است. حضور ما در سوریه حضوری قانونی است، ما به‌صورت قانونی از در وارد شده ایم نه مثل آمریکا که از پنجره  وارد شده است! حضور ما دفاع از مرزهای عراق است و کاملا قانونی است. آمریکا که به بهانه دفاع از امنیت ملی خود وارد منطقه و سوریه شده، چطور برای دیگران چنین حقی قائل نیست؟

وی افزود: ما تصمیم اخیر آمریکا را فقط مختص جنبش نُجَباء نمی‌دانیم. نُجَباء صرفا یک گروه زودگذر نیست، بلکه بخشی از مردم عراق و جنبشی مردمی است و این کار به‌معنای این است که مردم عراق، تروریست هستند. یکی از علت‌های دیگر تروریستی خواندن نُجَباء این است که ما اعلام کرده‌ایم حضور آمریکا در عراق غیرقانونی است و گفته‌ایم که از طریق پارلمان عراق برای خارج کردن آنان اقدام می‌کنیم. ما همچنین یگان آزادسازی جولان را در جنبش خود تأسیس کرده‌ایم و از سویی دیگر "معامله قرن" را رد کرده‌ایم. آمریکا برای جلب رضایت اسرائیل ما را در لیست تروریسم قرار داد.

سخنگوی مقاومت اسلامی نُجَباء ادامه داد: هدف دیگر دشمن از تحریم ما این است که نُجَبا‌ء را به مرزهای عراق محدود کند، ولی ما معتقدیم که باید به گروه‌های مقاومت کمک کنیم و  بخشی از امنیت ملی کشور و مردم خود باشیم. آمریکا نگران است که حضور نیروهای مقاومت در سوریه، اسرائیل را در محاصره گرفتار کند. آمریکا به‌دنبال شعله‌ور کردن درگیری‌ها و اختلافات مذهبی است و خاموش کردن این آتش بخشی از وظیفه ماست.

سید هاشم الموسوی تأکید کرد: نُجَباء اجازه نداد آمریکا در عراق برای خود پایگاه دائمی داشته باشد. «عراق» عربستان، قطر یا کشورهای دیگر نیست که میزبان پایگاه‌های آمریکا باشد. عراق مستقل خواهد ماند و تابع کسی نخواهد شد. ما این طرح‌ها را خنثی و با آن مقابله کردیم. تمایل داریم بگوییم که اگر ما را محاصره سیاسی، اقتصادی، نظامی و رسانه‌ای کنید، نخواهید توانست مانع ادامه مسیر ما در مبارزه با تروریسم بشوید و ما به راه خود ادامه خواهیم داد. به مردم و حامیان مقاومت اطمینان خواهیم داد که تحریم آمریکا سبب تزلزل در جنبش نُجَباء نخواهد شد و این جنبش به انجام وظیفه خود در محور مقاومت ادامه خواهد داد.

وی همچنین اظهار داشت: ما از تحریم آمریکا غافلگیر نشدیم و آن را نشان افتخار خود و مردم عراق می‌دانیم. روزی که آمریکا این اقدام را علیه ما انجام داد، برایمان «یوم‌الله» است. این نشان می‌دهد که اقدامات ما برای آنان دردناک بوده است. این مسیر را ادامه خواهیم داد و اقدام آنان در تحریم نُجَبا‌ء نیز عملا هیچ ارزشی نخواهد داشت.

 

  • پاسخگویی به سؤالات

سخنگوی مقاومت اسلامی نُجَباء در پاسخ به سؤالی راجع به توطئه‌های آمریکا در کشورهای مجاور ایران گفت: عراق توجهی به طرح‌های آمریکا ندارد و هیچ‌وقت دروازه‌ای برای دیگران نخواهد شد که از این طریق آسیبی به مردم ایران برسد. اما برخی کشورها مثل عربستان هستند که از تروریست‌ها حمایت مالی می‌کنند تا به ایران ضربه بزنند؛ مثل حادثه اخیر که تروریست‌ها از پاکستان آمدند و در ایران اقدام تروریستی کردند.

الموسوی افزود: ما معتقدیم که ائتلاف کشورها و ارتش‌هایی که وزیر خارجه آمریکا دنبال آن بوده، شکست خورده است. سپر جزیره در بحرین را ببینید که شکست خورده است. عربستان نتوانسته بعد از چهار سال مقابل مردم یمن موفقیتی کسب کند. همه بدانند که عراق هیچگاه تابع اراده سعودی یا آمریکا نخواهد بود. ما و ایران دارای عمق و عقبه مشترک تاریخی ـ فرهنگی هستیم. ما بخشی از مردم عراق و محور مقاومت هستیم. ما هیچ وقت ابزار دست آمریکا نخواهیم شد. ما پارلمان و دولت ملی داریم. غیرممکن است دستی را که به ما کمک کرده، قطع کنیم.

وی همچنین در پاسخ به این سؤال که "آمریکا طرحی سه مرحله‌ای برای متوقف کردن نُجَباء داشته و اکنون نُجَباء چه طرحی برای مقابله با آن دارد؟" اظهار داشت: آمریکا به بهانه اینکه ما در سوریه می‌جنگیم، تلاش کرد بین ما و دولت جدایی و اختلاف بیندازد. ما برای مقدسات، منافع و امنیت ملی خود مبارزه کرده‌ایم. می‌دانستیم که تروریست‌ها از سوریه به عراق وارد خواهند شد تا تمام اقدامات مخرب و ویرانگر خود را در عراق نیز ادامه بدهند. سیاست بی‌طرفی سیاستی است که بی‌مسئولیتی می‌آورد. ما به اسلام محمدی و نبوی (ص) تعلق داریم که می‌گوید اگر کسی به امور مسلمانانان توجه نکند، مسلمان نیست. ما یاور مظلوم خواهیم بود.

سخنگوی نُجَباء اضافه کرد: آمریکا فکر می‌کند ما منافع اقتصادی یا پول در غرب داریم؛ اما اشتباه می‌کند. ما از دل سختی‌ها بیرون آمده‌ایم. ما حکومت نیستیم که تحریم شویم و نهادهای مالی داشته باشیم. آمریکا فکر می‌کند که اگر ما را محاصره اقتصادی کند، متوقف خواهیم شد؛ اما اگر ما در شدیدترین وضعیت اقتصادی هم قرار بگیریم، دست از اهداف خود برنخواهیم داشت. آمریکا دنبال این بود که مردم عراق را به ما بدبین کند، اما نمی‌داند که ملت عراق از ما حمایت می‌کند چون ما بخشی از مردم هستیم. وقتی آمریکا ایران را تحریم کرد، «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر عراق گفت که ما توجهی به این تحریم‌ها نداریم.

سید هاشم الوسوی ادامه داد: واکنش ما این است که به راه خود ادامه می‌دهیم و عقب‌نشینی نخواهیم کرد. ما تابع هیچ‌یک از اهداف آمریکا نخواهیم بود. ما وظیفه الهی داریم که هرجا آمریکا بخواهد آن را به تابعی از توابع خود تبدیل کند، وارد شویم و مقابله کنیم. آمریکا تعریف استانداردی از تروریسم ندارد. هرجا کسی بر خلاف منافعش عمل کند آن را تروریست معرفی می‌کند. ما به آمریکا می‌گوییم که شما و محور شماست که مصداق تروریسم است.

وی در جواب پرسشی دیگر، تصریح کرد: ما گفتیم که در خارج بانک و پول و نهاد مالی نداریم، اینها تخیل آمریکاست. اما در خصوص ایران می‌دانید که از زمان سفر آقای ظریف به عراق، درهای زیادی گشوده شده و برنامه‌هایی تدوین و اعلام شده است. تاریخ و حضور و امتداد تاریخی ما اجازه نمی‌دهد مقابل جمهوری اسلامی ایران بایستیم. حتی وقتی تحریم‌هایی علیه ترکیه اعلام شد، ما آن را محکوم کردیم.

عضو بلندپایه نُجَباء افزود: تحریم آمریکا علیه ایران، برای واداشتن این کشور به عقب‌نشینی از طرح‌های خود مثل حمایت از مقاومت، برنامه هسته‌ای و اقتدار موشکی است. اما رهبر معظم انقلاب فرمود که ما به حمایت از گروه‌های مقاومت ادامه خواهیم داد. رئیس جمهور ایران هم گفت که همتای آمریکایی او به دنبال دیدار با طرف ایرانی است. اروپا علیه عربستان در شورای حقوق بشر موضع گرفت، اما آمریکا از سعودی‌ها حمایت می‌کند. اروپا اگر می‌خواهد آنطور که بوش توصیفش کرد "اروپای پیر" نباشد، باید از حقوق مردم دفاع کند نه اینکه در صف ظالمان بایستد.

الموسوی در جواب سوال دیگری درباره "ارتباط تحریم‌ها با پیوند نُجَباء و جمهوری اسلامی" گفت: ما تابع یا ابزار نظامی کسی نیستیم. ما ملت مستقلی هستیم. اما اگر کشوری بخواهد اقدام به اشغالگری کند، ما در مقابلش خواهیم ایستاد. آمریکایی‌ها مدام تکرار می‌کنند که بازوهای ایران را قطع خواهند کرد. ما به این حرف‌ها و تهدیدها عادت کرده‌ایم. آمریکا حق ندارد برای دیگران تصمیم بگیرد. آن‌ها می‌خواهند همه کسانی را که در کنار ایران ایستاده‌اند مجازات کنند. واشنگتن می‌خواهد سران کشورها را مثل مهره شطرنج مطابق میل خود حرکت دهد. مردم، دولت، مرجعیت، همه خواستار خروج آمریکا از عراق هستند. اصلا به این دلیل که در پارلمان حرکتی برای اخراج آمریکا آغاز شده، کاخ سفید ندر این مقطع زمانی نُجَبا‌ء را هدف تحریم قرار داد. شما ببینید که انگلیس علیه حزب الله اقدام کرد. اینها به هم مرتبط بوده و هدف، محور مقاومت است. انگلیس که سابقا خیلی از جغرافیای دنیا را اشغال کرده بود، امروز از لحاظ فکری دنبال اشغالگری است.

سؤال پایانی، در خصوص میزان توفیق سیاست‌های آمریکا در عراق بود که سخنگوی نُجَباء پاسخ داد: اگر آمریکا در عراق شکست خورده نبود، ترامپ به‌صورت محرمانه وارد عراق نمی‌شد و مخفیانه به نقطه‌ای در صحرای الانبار در غرب کشور نمی‌رفت. اگر شجاعت سیاسی و نظامی داشت، آشکارا وارد عراق می‌شد. واقعیت این است که آمریکا نتوانسته هیچ یک از اهداف اشغالگرانه خود را در عراق محقق کند. آمریکا نتوانست ارتشی ایجاد کند که به اشاره او حرکت کند.

وی خاطرنشان ساخت: امروز الحشد الشعبی به‌عنوان قدرتی بزرگ، خاری در چشم دولت آمریکا و مانعی بزرگ مقابل این کشور است. آمریکا در عراق بر اقدامات داعش تکیه کرده بود و امروز خود را شکست خورده می‌بیند زیرا مردم از اختلافات شیعه و سنی سخن نمی‌گویند. این پیروزی واقعی ماست که «ترامپ» مخفیانه وارد عراق می‌شود اما ادعا می‌کند رئیس‌جمهور کشوری قدرتمند است که چندین پایگاه در منطقه دارد!

سید هاشم الموسوی همچنین گفت: ما اعلام می‌کنیم که از زمان تأسیس آمریکا، تنها رئیس‌جمهوری که چهره واقعی آمریکا را نشان داده، ترامپ است. آن‌ها خودشان می‌گویند که اگر نبودند، عربستان یک هفته هم دوام نمی‌آورد و سعودی‌ها الان فارسی صحبت می‌کردند، اما عراق مثل عربستان نیست. عراق کشور «محمد بن سلمان» نیست.

 


ترجمه عربى


اول تعليق للنجباء حول الحظر الامريكي؛

الناطق باسم النجباء: العراق ليس دولة بن سلمان/ سنطرد أمريكا من العراق

 

أجاب السيد هاشم الموسوي في مؤتمر صحفي بضيافة وكالة فارس للأنباء على أسئلة المراسلين حول الحظر الامريكي الجديد ضد المقاومة الاسلامية حركة النجباء.

 

أفاد مكتب الاعلام والعلاقات لحركة النجباء في الجمهورية الاسلامية، أن المؤتمر الصحفي للمتحدث الرسمي باسم النجباء حول ادراج الحركة والشيخ أكرم الكعبي على قائمة الحظر الامريكية انعقد يوم السبت الموافق 9 اذار/مارس في مركز وكالة فارس بحضور ممثلي وسائل الاعلام الايرانية والاجنبية.

وأعلن السيد هاشم الموسوي في مستهل المؤتمر الصحفي أن المنطقة تشهد العديد من التحديات والمؤامرات ومن أهمها صفقة القرن والمحاولات الكثيرة لتطبيع العلاقات مع الكيان الصهيوني والحظر الامريكي. الولايات المتحدة تزيد من ضغوطاتها على محور المقاومة على الصعيد السياسي والاقتصادي والعسكري ولكن جميع هذه الضغوطات باءت بالفشل حتى الان.

وصرح أن النتائج والآثار التي خلفتها السياسات الأميركية حتى الآن دلت على همجيتها، واشنطن تحاول منذ ثماني سنوات الإطاحة بالدولة السورية، ولكنها باءت بالفشل. امريكا كانت  تحاول الاتيان بحكومة موالية لها في سوريا لنهب ثرواتها إلا أنها باءت بالفشل وبدأت بالانسحاب من أراضي هذا البلد.

وتابع المتحدث الرسمي باسم النجباء، أن امريكا أعلنت أنها ستغادر سوريا وستقدمها للاخرين، ولا نعلم من تقصد من الاخرين؟ هل هي تركية او الحكومة السورية؟ أمريكا تحاول ايجاد منطقة عازلة لابقاء جزء من قواتها. نحن نعتقد أن أمريكا تريد الابقاء على هذه القوات لمساعدة العصابات الارهابية في المنطقة.

وأشار الموسوي الى أن ترمب هدد الدول الاوروبية باعادة ما تبقى من الارهابيين (في شرق سوريا) الى الدول التي اتوا منها. أميركا فشلت في لبنان في فصل المقاومة عن الحكومة. اليوم حزب الله يمثل جزءاً لا يتجزأ من لبنان وشعبه، مؤكدا أن القرار الظالم للحكومة البريطانية لن ينجح. موضحا أن أمريكا حتى الان ايضا فشلت في التقدم في ما يسمى بمعاملة القرن، وحاولت في وارسو أن تحقق نصرا على هذا الصعيد.

وأضاف أن ما يحدث في العراق ايضا هو جزء من المؤامرات الامريكية المهزومة. أمريكا كانت تحاول أن تاتي بحكومة ودستور عراقي ضعيف، ولكنها فشلت في العراق ايضا، لان وعي الشعب العراقي كان اكبر من المؤامرات الامريكية.

وأردف نحن قاومنا الولايات المتحدة، وفقا للقوانين الإلهية والدولية التي تشرع المقاومة أمام أي دولة معتدية، وحركة النجباء، بقيادة الشيخ أكرم الكعبي، جزء من المواجهة الحاسمة ضد الغزاة الأميركيين ولن نتراجع أمام أي دولة تريد انتهاك السيادة العراقية ولن نساوم على حقوقنا، ونفخر بأن التاريخ سوف يسطر ملاحم إلحاق الهزيمة بالأميركيين وأرغامهم على الانسحاب.

وتابع السيد هاشم الموسوي أن العقوبات الاقتصادية والحصار السياسي والتغطية الإعلامية الأميركية في السعودية بهدف الحرب النفسية لن تثني حركة النجباء من الكفاح ومواصلة الطريق وكانت الولايات المتحدة تسعى إلى استنزاف القوى ومحور المقاومة في الحرب ضد تنظيم داعش والمجموعات التكفيرية في العراق وسوريا، ووصفت المعركة بأنها استنزافية، لكننا أعلنا أننا سنكون أكثر خبرة كل يوم و أقوى من الماضي في مختلف الجبهات الاعلامية والميدانية.

وصرح، نحن نعتقد أن القرارات الأميركية هي مجرد حرب نفسية وليس لها أي تأثير على ساحة المعركة، ولن يكون لها أي هيمنة على العراق حكومةً وشعباً والحكومات المنتخبة الأخرى في المنطقة، أمريكا في حين تدّعي الحرب ضد الإرهاب، لكنّها الراعي الأول له، حيث تزود السعودية بالاسلحة التي تستخدم ضد اليمن. امريكا تدعم السعودية التي قتلت الصحفي خاشقجي. وتساءل عن المستخدم للقنبلة الذرية في اليابان وارتكاب المجازر في فيتنام وسوريا وأماكن أخرى في العالم؟ فكيف تتحدث الولايات المتحدة عن حقوق الإنسان بهذه الخلفية؟

وأشار المتحدث الرسمي باسم النجباء الى أن أمريكا تدعي أن حركتنا تتصرف ضد الحكومة ونحن جزء من الجماعات الإرهابية، ولكن هذا غير صحيح لأننا اتخذنا إجراءات لإنقاذ العراق  من هذه الجماعات. فحركة النجباء قاتلت الى جانب الجيش والمؤسسات العراقية الأخرى ضد داعش، ولن تستطيع واشنطن تأجيج الخلافات بين الفصائل العراقية وسنواصل دعم الحكومة وخدمة الشعب ومواجهة الإرهابيين.

وصرح الموسوي أن الولايات المتحدة تدّعي إن السبب الثاني لتسميتنا إرهابيين يعود الى وجودنا العسكري في سوريا. تواجدنا في سوريا شرعي حيث دخلنا هذا البلد من أبوابه بشكل شرعي، خلافا للولايات المتحدة التي دخلت من النافذة! أن حضورنا في سوريا بهدف الدفاع عن حدود العراق، متسائلا عن سبب منح واشنطن حق التدخل لنفسها في المنطقة وسوريا فيما ترفض دفاع الآخرين عن أمنهم القومي؟

وتابع أن القرار الأمريكي لا يختص بحركة النجباء. فإنها ليست مجرد مجموعة عابرة ولكنها حركة شعبية وجزء من الشعب العراقي، وهذا الادعاء الاميركي يعني أن يكون الشعب العراقي إرهابيا برمته. ومن الأسباب الأخرى لوضع حركة النجباء على قائمة الإرهاب الأميركية هو موقفنا حيال وجود القوات الاميركية في العراق بصورة غير شرعية ونسعى لإزالته عبر البرلمان العراقي. كما أنشأنا لواء تحرير الجولان، ومن ناحية أخرى، رفضنا صفقة القرن. لذلك أدرجتنا أمريكا على قائمة الإرهاب إرضاءا للكيان الإسرائيلي.

وتابع الموسوي، إن السبب الآخر لحظرنا يتمثل بفرض الحصار علينا داخل حدود العراق، لكننا نعتقد بضرورة مساعدة قوى المقاومة ونحن جزء من الأمن القومي لبلدنا وشعبنا فيما تشعر الولايات المتحدة بالهلع من أن يسفر وجود قوات المقاومة في سوريا إلى فرض الحصار على الكيان الإسرائيلي لذلك تسعى إلى إشعال نيران النزاعات والخلافات الدينية، فيما نعتبر إطفاءها جزءا من مسؤولياتنا.

وأكد السيد هاشم الموسوي على أن النجباء لم تسمح للولايات المتحدة بتأسيس قاعدة عسكرية دائمة لها في العراق. العراق ليس السعودية أو قطر أو الدول الأخرى لكي يصبح قاعدة عسكرية امريكية. فالعراق سيبقى محافظا على استقلاله ولن يخضع للآخرين. نحن سنفشل هذه المخططات وسنواجهها دائما. مبينا أنني اقول أن فرض الحظر بمختلف اشكاله السياسية والاقتصادية والعسكرية والإعلامية لا جدوى منه لأنه لن يمنعنا من التصدي للإرهاب و"سنواصل طريقنا ونؤكد للشعب وجمهور المقاومة أن الحصار الأمريكي لن يضعف حركة النجباء وستواصل أداء مهامها في محور المقاومة.

وتابع أن الحظر الأمريكي لم يكن مفاجئاً للحركة بل هو وسام لها وللشعب العراقي، واليوم الذي صنّفت فيه اميركا الحركة بالارهاب نعتبره يوم الله حيث دلّ على شعورها بالألم من نشاطاتنا وسنواصل هذا النهج ولا قيمة لأي حظر على حركة النجباء.

 

* الرد على أسئلة المراسلين

وردا على سؤال عن المؤامرات الامريكية في الدول الجارة لايران، قال: إن العراق لا يهتم بالخطط الأميركية ولن يكون أبداً بوابة لتآمر الآخرين على الشعب الإيراني. فيما ترعى بعض الدول، كالسعودية، الإرهابيين للمساس بأمن إيران، كالاعتداء الأخير الذي تسلل فيه الإرهابيون من باكستان.

وتابع الموسوي، أننا نعتقد أن التحالف الذي كان الوزير الخارجية الامريكي بصدده قد فشل. انظروا الى درع الجزيرة في البحرين كيف انهزم. انظروا الى السعودية حيث لم تتمكن من تحقيق اي انتصار في اليمن بعد اربع سنوات من الحرب. فاليعلم الجميع أن العراق لم يكن يوما تابعا للارادة السعودية او الامريكية. العراق وايران لديهم عمق تاريخي وثقافي كبير. نحن جزء من الشعب العراقي ومحور المقاومة، ولم نكن يوما العوبة بيد امريكا. العراق يتمتع ببرلمان وحكومة وطنية، ولا يمكن أن نقطع اليد التي امتدت لمساعدتنا.

كما رد على سؤال حول " الخطة الامريكية التي دشنتها على ثلاثة مراحل لايقاف حركة النجباء وأن ما هي خطة الحركة لمواجهة هذه المؤامرة؟، بين أن أمريكا حاولت أن توجد الشرخ بيننا والحكومة العراقية بذريعة حضورنا العسكري في سوريا. ولكن كانت تعلم الحكومة العراقية باننا ذهبنا للدفاع عن المقدسات والمصالح والامن القومي العراقي، لاننا كنا نعلم أن الارهابيين سوف ينتقلون من سوريا الى العراق كي يستمروا بعملياتهم التخريبية والتدميرية في العراق. أن سياسة النأي بالنفس تخلق حالة من عدم الشعور بالمسؤولية. نحن نؤمن بالاسلام المحمدي الاصيل الذي يقول ان من لم يهتم بامور المسلمين ليس بمسلم، ولذلك سنبقى عونا للمظلوم.

وأضاف، أن امريكا تظن أننا لدينا مصالح اقتصادية او اموال في الدول الغربية لكنها خاطئة. نحن خرجنا من بطن المصاعب، نحن لسنا دولة لديها مصارف وبنوك لكي يتم محاصرتنا. أمريكا تظن لو تحاصرنا سوف نتوقف عن اهدافنا، ولذلك ينبغي أن تعلم أننا لو أصبحنا في أسوء حالة اقتصادية سوف لن نتخلى عن أهدافنا. أمريكا كانت تحاول أن تشوه صورتنا لدى الشعب العراقي، ولم تعلم ان الشعب العراقي هو اكبر داعم لنا لاننا جزء لا يتجزء من هذا الشعب. عندما اقدمت امريكا على محاصرة ايران اقتصاديا، صرح رئيس الوزراء العراقي "عادل عبدالمهدي" أننا لا نخضع لهذه العقوبات.

وتابع أن ردنا على الاجراءات الامريكية هو أننا سنواصل طريقنا ولن نتراجع عن اهدافنا، ولن نكن نتبع اي من الاهداف الامريكية، ونرى انه من مسؤوليتنا أن ندخل في اي بلد تسعى امريكا لاحتلاله وجعله تابعا لها وسنواجهها في كل مكان. لا توجد معايير لتعريف الارهاب لدى امريكا، فكل من يخالف مصالحها يصبح ارهابيا، ونقول لامريكا أنتم ومحوركم يمثل الارهاب في العالم.

ورد على سؤال اخر، قائلا: أننا قلنا انه ليست لدينا بنوك او اموال او مؤسسات مالية في الخارج، وهذه الامور اوهام امريكا. ولفت الى أنه منذ زيارة وزير الخارجية محمد جواد ظريف إلى العراق، فتحت أبواب جديدة في توطيد العلاقات، وأعدت خطط بهذا الشأن وإن تاريخنا ووجودنا لا يسمح لنا بتاتا باتخاذ موقف عدائي للجمهورية الإسلامية الإيرانية، حتى عندما اعلنت العقوبات ضد تركية نحن رفضناها.

وأكد العضو البارز في حركة النجباء أن العقوبات ضد ايران تأتي لارغامها على التراجع عن اهدافها في دعم المقاومة، والبرنامج النووي والقدرة الصاروخية، ولكن رد قائد الثورة الاسلامية على كل ذلك بأن الجمهورية الاسلامية ستستمر في دعم فصائل المقاومة. كما أن امريكا هي التي باتت تطلب لقاء المسؤولين الايرانيين ورفض الرئيس الايراني اللقاء مع الرئيس الامريكي.

وعلى صعيد اخر، صرح الموسوي أن اوروبا اتخذت موقفا ضد السعودية في مجلس حقوق الانسان ولكن امريكا مازالت تدعم السعودية، فاوروبا لو تريد أن لم تكن كما وصفها بوش، حيث قال "اروبا العجوز" عليها ان تدافع عن حقوق الانسان ولا تبقى الى جانب الظالمين.

وفي معرض رده على سؤال اخر حول علاقة الحظر ضد النجباء وارتباطه بمدى العلاقات مع ايران، قال: نحن لسنا الة عسكرية تابعة للاخرين نحن شعب مستقل، ولكن إذا أراد بلد ما احتلالنا، فسوف نتصدى له. يكرر الامريكان باستمرار أنهم سيقطعون أذرع إيران، لكننا اعتدنا على مثل هذه التهديدات. واشنطن تريد أن تكون الدول والحكومات كاجزاء الشطرنج وتحركها كيف ما تشاء. أن الشعب العراقي والحكومة والمرجعية جميعا يطالبوم بخروج القوات الامريكية من العراق. فامريكا أقدمت على حظر النجباء في هذا التوقيت لانها ارادت منع تشكيل جلسة البرلمان العراقي لطرد القوات الامريكية. بريطانيا ايضا اتخذت قرارا ضد حزب الله، فكل هذه الاجراءات مرتبطة ببعضها حيث جميعها يستهدف محور المقاومة. بريطانيا في الماضي كانت تحتل جزءا كبيرا من العالم، واليوم تحاول ان تحتل العالم فكريا.

وحول مدى نجاج السياسات الامريكية في العراق بين المتحدث الرسمي باسم النجباء أن أمريكا انهزمت في العراق ولو لم تكن مهزومة في العراق لما كان يدخل ترمب بشكل غير معلن الى العراق ولم ينزل في منطقة في صحراء الانبار متخفيا خائفا. لو كانت له الشجاعة السياسية والعسكرية لدخل العراق بشكل علني، ولذلك أن الحقيقة أن امريكا لم تحقق اي من اهدافها الاحتلالية في العراق ولم تتمكن من تأسيس جيش يتحرك وفق اهدافها.

وبين أن الحشد الشعبي اليوم أصبح قدرة لا يستاهن بها وشوكة في عيون الامريكان ومانعا كبيرا امامها. امريكا كانت تخطط لتحقيق اهدافها عبر داعش واليوم وجدت نفسها منهزمة لان الشعب العراقي يرفض التفرقة ولا يرى فرقا بين الشيعة والسنة. وأن انتصارنا الحقيقي هو أن ترمب دخل العراق متخفيا على الرغم من انه يدعي أنه رئيس دولة قوية ولديها عدد كبير من القواعد العسكرية في المنطقة!

وصرح السيد هاشم الموسوي أن الرئيس الامريكي الوحيد الذي كشف عن الوجه الحقيقي لامريكا منذ تأسيسها هو ترمب. وشاهد العالم كيف يتحدث ترمب مع ال سعود، وهددهم بانه لو لم تكن امريكا لما كنتم تستطيعوا أن تقاوم ايران لاسبوع واحد، ولكن العراق لا يشبه السعودية، العراق ليس بلد محمد بن سلمان.

 


ترجمه انگلیسی


Through its first official response to the US sanction:

al-Nujaba’s Spokesman, “Iraq is not the country of Bin Salman/ We will expel the US”

 

In a press conference hosted by Fars News Agency, Sayyed Hashim al-Mousavi answered the questions of reports on the new sanction of al-Nujaba by the US.

 

According to the report of al-Nujaba’s Centre for Relations and Media Affairs in Iran, on Sunday, March 9, the press conference of al-Nujaba’s official spokesman on the addition of this Movement and Sheikh Akram al-Kaabi to the US sanction list, was held at FNA and he answered the Questions of reporters from Iran and other countries.

Sayyed Hashim al-Mousavi opened the session saying: “There are many challenges and plots in the region, among which, the Deal of the Century, attempts for normalisation of relations with the Zionist Regime and the US sanctions stand out. The US is exerting political, economic and military pressures on the Resistance Axis, but they have failed so far”.

He explained, “the effects and results of the US policies show their savage nature of such attempts. F for eight years, the US have attempted to topple the Syrian government, but they failed. The US attempted to found a government in Syria to plunder the Syrian resources using its puppet. When the US failed in Syria, it announced that it was going to leave the said country”.

al-Nujaba’s Spokesman added, “the US announced that it leaves Syria to others, but who is the others? Turkey or the Syrian Central government? Creating a buffer zone, the US is attempting to maintain some of its forces in this country. We believe, such forces are to stay there in order to direct the paramilitary and terrorist groups”.

He continued, “Donald Trump has threatened that the US will return the remained terrorists (in the east of Syria) to their own countries. When it didn’t manage to sever the Resistance from the Lebanese government, the US suffered another defeat in Lebanon. Today, Hezbollah is the representative of the greater part of the Syrian people and inseparable from Lebanon, and the recent cruel decision of the UK against Hezbollah will be a failure. The US has not managed to advance the Deal of the Century yet, as it failed in Warsaw in this regard”.

He added, “what is happening in Iraq is a part of the US failed plan. The US wanted a weak government and constitution for Iraq, but it failed again. The Iraqi people have never been duped by the US plans”.

The top-rank member of the Iraqi Popular Mobilization forces then said, “according to the heavenly and international regulations that allow the fight against aggressors, we have fought the US. al-Nujaba Movement, commanded by Sheikh Akram al-Kaabi, is a part of the certain battle against the occupying US. The resistance groups will never retreat in confrontation against any foreign troops planning to violate the country's sovereignty and we won’t negotiate for our own rights. It’s our honour that history will record how we forced the US to retreat and defeated it”.

Sayyed Hashim al-Mousavi added, “economic sanction, political siege and the high volume of media works done by the US embassy in Riyadh for psychological warfare can't hinder al-Nujaba Movement in continuing its attempts and battle. Through the fight against the ISIS and Takfiris in Iraq and Syria, the US attempted to exhaust the Resistance Axis and forces, and accordingly, it was called the War of Erosion by the US, but the Resistance front announced that each day, it will gain some more experience and stronger media/filed fronts”.

He added: “we believe their decision is made to launch psychological warfare and has no effect in the battlefield, this country has no domination over the government and nation of Iraq and other governments of the region. They talk of the fight against terrorism, but they are the chief supporter of it. It supports Saudi Arabia with weapons that are used in Yemen. The US is the supporter of the Saudi Arabia that murdered Khashoggi. Who used the forbidden atomic bombs in Japan, Vietnam, Syria and elsewhere in the world? With such a black history, how does the US talks of human rights?

The spokesman of al-Nujaba then explained, The US claims that we have stepped against the government and we are a member of terrorist groups; it is a false reasoning and wrong; as we have fought to save Iraq from the hands of terrorist groups. al-Nujaba has fought the same as the army and other Iraqi Resistance groups against the ISIS and the US can’t create division between us and other groups. We continue to back the Iraqi government, serve the people and fight terrorists”.

He continued, “The US mentions the military presence of al-Nujaba in Syria as the second cause of its sanctions. Our presence there is legal, but theirs is illegal. We are there to defend the borders of Iraq. And the US is there under the pretext of defending its national security, so how does it deny this right to others?

He added, “we don’t regard the recent decision of the US limited to al-Nujaba Movement. al-Nujaba is not a temporary group, it is a member of the Iraqi people and a popular movement, and the sanction of this group means that the Iraqi people are terrorists. Another cause of this decision is that we have announced their presence in Iraq is not legal and we would attempt to oust them through the measures taken in the parliament of Iraq. We also formed Golan Liberation Brigade and repudiated the Deal of the Century. The US put us on the terrorism list to ingratiate itself with Israel”.

al-Nujaba’s Spokesman added, “another goal of their sanction is to bound al-Nujaba to the Iraqi borders, but we believe that we should help the Resistance Groups and be a part of our national security and forces. The US is worry about the siege of Israel by the Resistance forces present in Syria. It attempts to provoke religious divisions and overcoming such divisions is a part of our responsibility”.

Sayyed Hashim al-Mousavi stressed, “al-Nujaba prevented the US from having permanent bases in Iraq. Iraq is not like Saudi Arabia or Qatar to host the US bases. Iraq will remain independent and will be obedient to none. We frustrated their plans. We would like to say that you can’t hinder us in the fight against terrorism through political, economic, military and media blockade. We assure the members and supports of the Resistance that we will continue this path”.

He maintained, “we were not surprised and regard it as a medal of honour both for us and Iraqi people. The day this step was taken is a holy day for us. These sanctions show that our measures have been painful for them. And we will continue this path and their sanctions against al-Nujaba are worthless in practice”.

 

  • Answering the Question

Asked a question on the US plots in the neighbouring countries, he said, “they are not important to Iraq, this country will never function as a gate unto Iran used to damage Iranian people. However, there are some countries, such as Saudi Arabia, that financially support terrorists to strike Iran; for instance what conducted by the Pakistani terrorists in Iran”.

al-Mousavi added, “we believe that the formation of coalition of countries/armies followed by the US foreign minister has fallen apart. See Peninsula Shield Force that was a failure.  Saudi Arabia has achieved no advances against the Yemeni people after four years. All should know that Iraq will never follow Saudi Arabia or the US. Iraq and Iraq share a deep historical-cultural background. We are a part of Iraq and the Resistance Axis. We will never be the US cat’s paw. We have a national parliament and government. We never bite the hand that helped us”.

Answering the Question “the US has a three-step plan to stop al-Nujaba, what is your solution in this regard?” He stated, “under the excuse of our presence in Syria, the US tried to create division between us and the government. We have battled for the holy sites/matters and our national interests and security. We knew that terrorists come to Iraq from Syria to carry out their destructive actions. The policy of neutrality leads to irresponsibility. We firmly believe in the Islam of Muhammad (AS), due to which, the one who is ignorant of the Muslims’ affairs is not Muslim. We will remain a help to the oppressed”.

The spokesman of al-Nujaba added, “they claim that we have financial interests in the West, but they are absolutely wrong. We have stemmed from hardships. We are not a government to be sanctioned or have financial organisations. They think they can hinder us with economic blockade, but we won’t retreat even if we sustain the most backbreaking economic pressures. The US attempted to create distrust among the Iraqi people towards us, but they are unaware that this nation backs us as we are a part of them. Regarding the sanctions of Iran, Adel Abd al-Mahdi, the prime minister of Iraq said, Iraq doesn’t care about the sanctions”.

Sayyed Hashim al-Mousavi continued, “our reaction is that we follow our path and won’t retreat. We follow none of the goals of the US. Our heavenly responsibility is to stand against the US if it is to exert force or influence. The US has no standard definition of Terrorism. Any action against its interests will lead to being introduced as terrorist. We tell the US that you and your allies are the examples of terrorism”.

Answering another question, he pointed out. “we said that we have no bank, money or monetary institutes abroad, they are the illusions of the US. But regarding Iran, so many advances have been made, and many plans have been developed and introduced since the visit of Mr Zarif of Iraq. Our history and background don’t allow us to stand against the Islamic Republic of Iran. Even we condemned the sanctions of Turkey”.

The top-rank member of al-Nujaba added, “the sanctions of the US against Iran are aimed at pushing this country back from its support for the Resistance, its nuclear and missile program. But the supreme leader of the revolution said they will go on our support of the Resistance groups. The Iranian president also said that his American counterpart would like to meet him. The Europe adopted some positions against the Saudi Arabia in the Human Rights Council, but the US back this regime. If Europe doesn’t like to be “the Old Europe”, described by Bush, it should defend the rights of people, and stop following the oppressors”.

Regarding the “relation of sanctions and the link between al-Nujaba and the Islamic Republic of Iran”, he said, “we are obedient to or the military proxy of no country. We are an independent nation. But we stand against those who try to occupy our land. The Americans have repeatedly announced that they will cut off the arms of Iran. We aren't surprised by such words or threats. They shouldn’t decide for others. They want to punish all the ones who have stood by Iran. Washington would like to move the leaders of the countries like the pieces of chess. Iraqi people, government and the grand sources of emulation, all want the US leave Iraq. al-Nujaba has become the target of US sanctions as a movement has been started in the parliament of Iraq for expulsion of the US from Iraq. See how UK put Hezbollah on the sanction list. There is a link between what the US and UK have done, and the Resistance Axis is the target of both. UK, having occupied many parts of the world in the past, still has maintained its occupying characteristic.

Finally, asked “how much has the US policy been successful in Iraq?”, he answered, “US President Donald Trump's secret visit to Iraq, to a point in al-Anbar Desert in the west of Iraq, indicates that Washington has been defeated in Iraq. If he was politically or military brave, he entered Iraq openly. Indeed, the US has failed to materialize any of its occupying goals in Iraq. The US failed in forming an Iraqi army obedient to its command”.

He pointed out, “today, the Iraqi Popular Mobilisation Forces, as a great power, is a thorn in the side of the US and a big obstacle before this country. The US was relying on the movements of the ISIS, and it sees itself defeated as there is no sectarian division between the Shia and Sunni. It is truly a victory for us, that Trump entered Iraq secretly, though it claims that he is the president of a strong country in the world with some military bases in the region”.

Sayyed Hashim al-Mousavi also mentioned, “we announce that, from the foundation of the US, Trump is the only American president who has revealed the actual face of the US. They say that if they didn’t stand by Saudi Arabia, it wouldn't survive more than a week, and Saudis would speak Persian, but Iraq is different. It is not the country of Muhammad bin Salman.