از جولان تا الجلیل؛ نُجَباء فوبیای مزمن صهیونیست‌ها

  • کد خبر: 3289
  • تاریخ: 1397/09/19 ساعت: 07:00
بررسی آرشیو سه ماهه تولیدات ژورنالیست‌های صهیونیستی و رسانه‌های زنجیره‌ای نیابتی آنان، حکایت از رعب و وحشت از کابوس حملات قریب الوقوع جنبش‌های مقاومت به مواضع تحت اشغالشان دارد.

به گزارش مرکز ارتباطات و امور رسانه‌ای نُجَباء در ایران، روزنامه صهیونیستی "یدیعوت آحارانوت" چهارشنبه گذشته گزارشی را منتشر کرد که در کسری از ساعت در رسانه‌های مختلف منطقه انعکاسی وسیع پیدا کرد.

«دانیال سلیمی» نویسنده این گزارش مدعی شده است که حزب‌الله لبنان در نظر دارد با استفاده از نیروهای ویژه خود به منطقه استراتژيک "الجليل" واقع در اراضى اشغالى فلسطين حمله کند.

 

یدیعوت آحارانوت: عناصر نُجَباء در حمله احتمالی به الجلیل مشارکت می‌کنند

اما آنچه محتوای این گزارش را نسبت به ادعاهای سابق رسانه‌های صهیونیستی در خصوص حمله حزب الله به الجلیل متمایز می‌کند، گزاره یاری جستن حزب الله لبنان از یک جنبش مقاومت عراقی برای انجام عملیات در الجلیل و گروگان‌گیری در این منطقه است.

به نوشته این رسانه صهیونیستی، حزب‌الله لبنان در نظر داشته با استفاده از نیروهای ویژه "نُجَباء" مناطقی از الجلیل را به تصرف خود درآورد.

یدیعوت آحارانوت در ادامه گزارش خود در معرفی نُجَباء می‌نویسد: "نُجَباء یک گروه شبه‌نظامی شیعه عراقی است که چندین هزار جنگجو در عراق و سوریه دارد".

این روزنامه صهیونیستی همچنین به رابطه نزدیک نُجَباء با سردار «قاسم سلیمانی» فرمانده سپاه قدس، نیز اشاره و تأکید می‌کند که این جنبش عراقی ارتباط تنگاتنگی با جمهوری اسلامی ایران دارد.

فارغ از صحت و سقم گزارش، باید در نظر داشت که این روزها دولت «بنیامین نتانیاهو» و ارتش اسرائیل که با مشکلات داخلی فراوانی مواجه بوده و در تجاوز اخیر علیه غزه طعم تلخ ناکامی را چشیده‌اند، عملیاتی نمایشی را به نام "سپر شمالی" برای برچیدن تونل‌های حزب الله لبنان آغاز کرده‌اند؛ عملیاتی که بار دیگر کابینه نتانیاهو را حتی در میان رسانه‌های صهیونیستی با انتقاد و تمسخر مواجه کرده است.

 

بازتاب گزارش در رسانه‌های عربی‌زبان

در همین راستا رسانه‌های مهم منطقه با توجه به اهمیت موضوع و بروز و ظهور بیشتر جنبش نُجَباء در سال‌های اخیر، این گزارش را بازتاب دادند.

"روسیا الیوم" به گزارش رسانه‌های صهیونیستی درباره مشارکت نیروهای عراقی نُجَباء در کنار نیروهای ویژه حزب الله لبنان (رضوان) اشاره کرده و نوشته است که این رسانه‌ها مدعی شده‌اند ایران حمایت مالی و تسلیحاتی از این عملیات را به عهده داشته است.

روزنامه القدس العربی، چاپ لندن هم نوشت: "رسانه‌های صهیونیستی مدعی هستند که حزب الله مدت زیادی است طرحی را برای حمله نیروهای جنبش نُجَباء با استفاده از تونل‌های خود آماده کرده است".

این روزنامه فرامنطقه‌ای در ادامه آورده است: "جنبش نُجَباء از اولین گروه‌های شبه‌نظامی است که نیروهایی را به سوریه اعزام کرده است".

روزنامه سعودی "الشرق الاوسط" چاپ لندن نیز که به تبع حکّام ریاض راه دوستی با اسرائیل و دشمنی با مقاومت را درپیش گرفته، با آب و تاب دوچندان این گزارش را منعکس کرده و به نقل از منابع آگاه اطلاعاتی در تل‌آویو نوشته است: "نیروهای ویژه نُجَباء و نیروهای رضوان در چند سال اخیر تحت شدیدترین تمرین‌ها قرار داشتند تا برای انجام عملیات در الجلیل آماده شوند".

الشرق الاوسط ادامه می‌دهد: "نیروهای نُجَباء در عملیات مبارزه با داعش در موصل، جنگ با نیروهای داعش و جبهه النصره در حلب و همچنین حمایت از انتقال کاروان‌های تسلیحاتی ایران به سوریه و لبنان مشارکت داشتند".

رسانه دیگری که گزارش یدیعوت آحارانوت را بازتاب داد، روزنامه کویتی "الرأی" بود.

الرأی با اشاره به اینکه هدف تاکتیکی حزب‌الله لبنان سیطره بر بزرگراه 90 و جداسازی شهرک مطولا در الجلیل است، نوشت: "به گفته رسانه‌های اسرائیلی، حزب الله لبنان به‌دنبال استفاده از نیروهای ویژه نُجَباء و نیروهایی از سایر کشورها برای انجام عملیات خود در این منطقه بوده است".

این گزارش در چندین رسانه فرامنطقه‌ای دیگر و سایر رسانه‌های عراقی، لبنانی و فلسطینی هم بازنشر شد.

 

ماجرای تیپ آزادسازی جولان و واکنش صهیونیست‌ها

چند ماه پیش بود که وب‌سایت صهیونیستی "دبکا فایل" وابسته به آژانس اطلاعاتی ارتش اسرائیل، گزارشی منتشر و نسبت به قدرت روزافزون نُجَباء هشدار داد.

دبکا فایل در این گزارش به احتمال درگیری قریب‌الوقوع بین ایران و اسرائیل اشاره کرد و نوشت: "ایران و روسیه با  تکیه بر مبارزان شیعه عراقی در حال تشکیل و آموزش یک «نیروی اعزام و استقرار سریع» هستند".

در این گزارش آمده است: "از کارآمدترین و زبده‌ترین گروه‌های عراقی حاضر در سوریه، نُجَباء است که آن را نسخه عراقی حزب‌الله لبنان می‌خوانند و رهبری آن به عهده اکرم الکعبی است".

دبکا فایل همچنین با بیان اینکه "رزمندگان زبده عراقی اکنون درحال گذراندن یک دوره آموزشی ویژه هستند"، تأسیس "تیپ آزادسازی جولان" توسط مقاومت اسلامی نُجَباء را تهدیدی جدی برای رژیم صهیونیستی توصیف کرد.

البته این اولین باری نیست که محافل نظامی، سیاسی و رسانه‌ای رژیم صهیونیستی نسبت به مقاومت اسلامی نُجَباء و فعالیت‌های آن واکنش نشان داده‌اند.

صهیونیست‌ها پیش‌تر با اعلام خبر تشکیل تیپ آزادسازی جولان از سوی «شیخ اکرم الکعبی» دبیرکل جنبش نُجَباء غافلگیر شده بودند که در گزارش دبکا فایل نیز به‌وضوح می‌توان آن را مشاهده کرد؛ چه اینکه آزادسازی مناطق جنوب سوریه از سوی ارتش این کشور و هم‌پیمانان آن، راه را برای فعال‌سازی جبهه جولان باز کرده است و ناظران سیاسی و نظامی صهیونیست‌ نیز بارها نگرانی خود را از این بابت ابراز کرده‌اند.

با توجه به افزایش احتمال فعال کردن جبهه جولان از سوی محور مقاومت، به حتم مقاومت اسلامی نُجَباء یکی از بازیگران اصلی در این منطقه خواهد بود.

دبیرکل نُجَباء پیش از این در گفت‌وگو با شبکه ماهواره‌ای "المیادین" با تاکید براینکه نُجَباء به‌دنبال نقش‌آفرینی در آزادسازی جولان اشغالی است، بر مشارکت این جنبش در هر نبرد احتمالی حزب‌الله لبنان با رژیم صهیونیستی تأکید کرده و گفته بود: "در صورت حمله احتمالی اسرائیل به حزب‌الله، ما بخشی از منظومه دفاعی علیه رژیم صهیونیستی خواهیم بود".

 

ضدّیت با نُجَباء برای تأمین امنیت اسرائیل

دستاوردهای میدانی نُجَباء در سوریه و عراق و هدف‌گذاری این جنبش برای مواجهه با رژیم صهیونیستی، این گروه عراقی را به یکی از دردسرهای تازه رژیم صهیونیستی تبدیل کرده است.

مسئولان سیاسی و نظامی رژیم صهیونیستی چندی پیش حتی به گزارشی از رویترز درباره دستیابی شماری از گروه‌های عراقی از قبیل نُجَباء به موشک‌های بالستیک استناد و تهدید کرده بودند که این اهداف را مورد حمله قرار می‌دهند. گو اینکه طرح چنین ادعایی از اساس مشکوک به نظر می‌رسد.

از دیگر سو نمی‌توان اقدامات اخیر نمایندگان جنگ‌طلب کنگره آمریکا برای تحریم مقاومت اسلامی نُجَباء را با تلاش در راستای تأمین امنیت رژیم صهیونیستی بی‌ارتباط دانست.

فتوحات کم‌‌نظیر محور مقاومت در عراق و سوریه، دولتمردان آمریکایی را برآن داشته تا گروه‌های موثر در نبرد با تروریسم تکفیری را از فعالیت علیه رژیم صهیونیستی در دوران پساداعش منع کنند؛ لذا در ماه‌های گذشته شاهد ارایه طرحی از سوی کنگره آمریکا علیه نُجَباء و همچنین اقدامات مختلفی بودیم که صرفا با هدف مهار این جنبش صورت پذیرفته است.

 

ژورنالیسم صهیونیستی و هراس از جنگ احتمالی

اگرچه پیش‌بینی آینده تحولات منطقه در پرتو پیچیدگی‌های کنونی برای هیچ‌یک از ناظران و تحلیلگران سیاسی ساده نیست، اما وضعیت فعلی به آرامشی پیش از طوفان شباهت دارد که ممکن است در نهایت به "مادر جنگ‌ها" ختم ‌شود.

ائتلاف صهیو ـ آمریکایی به‌واسطه عادی‌سازی روابط و ایجاد ائتلاف با جریان ارتجاع، به‌دنبال کاستن از هزینه‌های این درگیری به‌ویژه پس از شکست پروژه تکفیری‌ها است؛ اما واقعیت‌های میدانی نشانگر محاصره کامل رژیم صهیونیستی و افزایش توان نظامی و تسلیحاتی مقاومت است.

 فوبیای مزمن و بیمارگونه صهیونیست‌ها از محور مقاومت را نمی‌توان ترسی اغراق‌شده دانست. هراسی که هر روز ابعاد تازه‌تر می‌یابد و تنها بخشی از آن را می‌توان در رسانه‌های اسرائیلی به عینه مشاهده کرد.

گزارش‌ها و یادداشت‌های هیستریک رسانه‌های وابسته به رژیم اشغالگر قدس، مشخصا تحلیلی روانشناختی از کلافگی و سردرگمی جامعه صهیونیستی و ترس از جنگ پیش رو ارائه می‌دهد؛ دروغ‌هایی که آن‌ها می‌نویسند رفته رفته برای خودشان باورپذیر می‌شود.


ترجمه عربى


من الجولان حتى الجليل؛ النجباء فوبيا الصهاينة المزمن

 

أن دراسة ارشيف انتاج الصحفيين الصهاينة ووسائل اعلامهم في الاشهر الثلاثة الاخيرة، يكشف عن رعب ووحشة الصهاينة من هجوم فصائل المقاومة الوشيك على مواقعهم في الاراضي المحتلة.

 

أفاد مكتب الاعلام والعلاقات لحركة النجباء في الجمهورية الاسلامية، أن صحيفة "يديعوت أحرونوت" الصهيونية نشرت يوم الاربعاء الماضي تقريرا لاغى انتشارا واسعا خلال ثوان على وسائل الاعلام الاقليمية.

ادعى كاتب هذا التقرير "دانيال سليمي" أن حزب الله اللبناني يحاول شن هجوم على منطقة "الجليل" الاستراتيجية الواقعة في الاراضي المحتلة عبر قواته الخاصة.

 

یديعوت أحرونوت: قوات النجباء سيشاركون في الهجوم المحتمل على الجليل

ما يميز مضمون هذا التقرير عن مزاعم وسائل الاعلام الصهيونية السابقة حول هجوم حزب الله على الجليل، هو نبأ استنصار حزب الله بفصيل مقاوم عراقي لتنفيذ عملية في الجليل وأخذ رهائن هناك.

وبحسب هذه الصحيفة الصهيونية أن حزب الله يفكر في استخدام القوات الخاصة في حركة النجباء للسيطرة على مناطق في الجليل.

وتابعت يديعوت أحرونوت تقريرها بتعريف حركة النجباء، وكتبت: "أن النجباء مليشيات شيعية عراقية قوامها عشرات الاف من المقاتلين المستقرين في العراق وسوريا".

وأشارت هذه الصحيفة الصهيونية الى روابط حركة النجباء المتينة مع قائد فيلق القدس اللواء "قاسم سليماني"، وأكدت أن هذه الحركة العراقية لديها علاقات وطيدة مع الجمهورية الاسلامية في ايران.

مع غض النظر عن صحة او كذب هذا التقرير، ينبغي أن نلتفت الى أن حكومة "بنيامين نتانياهو" والجيش الاسرائيلي يواجهان مشكلات عديدة في الداخل، وذاقوا طعم الهزيمة في عدوانهم الاخير على غزة، ولذلك اطلقوا عملية شبيهة  بالمسرحية عنوانها "درع الشمال" لتدمير انفاق حزب الله، العملية التي جعلت حكومة نتانياهو مهزلة بين وسائل الاعلام حتى وسائل الاعلام الصهيونية.

 

صدى هذا التقرير في وسائل الاعلام العربية

على هذا الصعيد وسائل الاعلام الاقليمية نظرا الى اهمية الموضوع وظهور نجم حركة النجباء في السنوات الاخيرة، قامت بتغطية هذا التقرير.

أشارت "روسيا اليوم" الى مشاركة قوات حركة النجباء العراقيين الى جانب القوات الخاصة في حزب الله (رضوان) في العملية المحتملة في الجليل وفق تقارير وسائل الاعلام الصهيونية، وكتبت أن هذه الوسائل تتهم ايران بالدعم المادي والتسليحي لهذه العملية.

وكتبت صحيفة القدس العربي اللندنية: "أن وسائل الاعلام الصهيونية تزعم أن حزب الله منذ فترة طويلة جهز خطة لهجوم قوات النجباء عبر استخدام الانفاق".

وتابعت هذه الصحيفة الدولية: "أن حركة النجباء من ضمن المليشيات الاوائل التي اوفدت قوات الى سوريا".

صحيفة "الشرق الاوسط" السعودية التي تنتشر في لندن والتي تسلك سبيل الصداقة مع اسرائيل والعداء مع المقاومة تبعا لحكام الرياض، غطت هذا التقرير بحماس خاص، ونقلت عن المصادر الاستخبارية في تل ابيب: أن القوات الخاصة في النجباء وقوات رضوان خلال السنوات الاخيرة تدربوا على أصعب المهارات لكي يتأهلوا لتنفيذ عملية الجليل.

وتابعت الشرق الاوسط، أن قوات النجباء شاركت في عملية تحرير الموصل من داعش والمواجهات ضد داعش وجبهة النصرة في حلب وكذلك شاركت في حراسة القوافل الايرانية التي تنقل السلاح الى سوريا ولبنان.

الوسيلة الاعلامية الاخرى التي غطت تقرير يديعوت أحرونوت هي صحيفة "الرأي" الكويتية.

وأشارت الرأي الى أن  الهدف التكتيكي لحزب الله هو الاستيلاء على طريق رقم 90 وعزل بلدة مطولا في الجليل، وكتبت: أنه وفقا لوسائل اعلام اسرائيلية أن حزب الله يحاول أن يستخدم القوات الخاصة في النجباء وقوات من سائر البلدان لتنفيذ عمليته في هذه المنطقة.

تم اعادة نشر هذا التقرير في عدة وسائل اعلام دولية وسائر وسائل الاعلام العراقية واللبنانية والفلسطينية.

 

قضیة لواء تحرير الجولان وردود فعل الصهاينة

قبل عدة اشهر نشر موقع "ديبكا فايل" الصهيوني التابع لوكالة استخبارات الجيش الاسرائيلي تقريرا، وحذر من مضاعفة قدرات حركة النجباء.

وأشار ديبكا فايل في تقريره الى احتمال نشوب حرب وشيكة بين ايران واسرائيل، وكتب: أن ايران وروسية يمهدان لتشكيل وحدة لـ"قوات الرد السريع" قوامها من المقاتلين الشيعة العراقيين.

وجاء في هذا التقرير: أن الفصائل العراقية الاكثر كفاءة وقوة المتواجدة في سوريا هي حركة النجباء والتي توصف بالنسخة العراقية لحزب الله اللبناني ويتزعمها اكرم الكعبي.

وبين ديبكا فايل أن "القوات العراقية الكفوءة في الوقت الحالي تقضي دورة تدريبية خاصة"، ووصفت تأسيس لواء تحرير الجولان من قبل المقاومة الاسلامية حركة النجباء بالتهديد الجدي للكيان الصهيوني.

ولكن هذه ليست المرة الاولى التي تصدر ردود فعل من المحافل العسكرية والسياسية والاعلامية في الكيان الصهيوني بالنسبة للمقاومة الاسلامية حركة النجباء وانشطتها.

تفاجأ الصهاينة سابقا باعلان الامين العام لحركة النجباء الشيخ اكرم الكعبي عن تأسيس لواء تحرير الجولان والذي يمكن مشاهدة ذلك بوضوح في تقرير ديبكا فايل؛ وفي الوقت الحالي وبعد تحرير المناطق الجنوبية في سوريا على يد قوات الجيش السوري وحلفاءه بات الطريق سالكا لتنشيط جبهة الجولان ولذلك أعرب المراقبون السياسيون والعسكريون الصهاينة عن قلقهم من ذلك عدة مرات.

نظرا الى تطور احتمال تنشيط جبهة الجولان من قبل محور المقاومة، قطعا ستكون المقاومة الاسلامية حركة النجباء احد اللاعبين الاساسيين في هذه المنطقة.

قبل ذلك قد صرح الشيخ اكرم الكعبي في حوار مع قناة "الميادين" أن النجباء تسعى أن تلعب دورا في تحرير الجولان المحتل، مؤكدا مشاركة الحركة في اي حرب محتملة بين حزب الله اللبناني والكيان الصهيوني، مصرحا، أننا سنكون جزءا من المنظومة الدفاعية امام الكيان الصهيوني في اي عدوان محتمل يشنه الكيان الصهيوني ضد حزب الله.

 

المخالفة مع النجباء لتحقيق أمن اسرائيل

انجازات النجباء الميدانية في سوريا والعراق والتخطيط لمواجهة الكيان الصهيوني، جعل هذه الحركة العراقية مشكلة جديدة للكيان الصهيوني.

المسؤولون السياسيون والعسكريون في الكيان الصهيوني استندوا قبل فترة بتقرير وكالة رويترز حول حصول عدد من الفصائل العراقية كحركة النجباء على صواريخ بالستية، وهددوا باستهداف مخازن هذه الصواريخ. يبدوا أن هكذا ادعاء تشوبه شکوك من الاساس.

ومن جانب اخر لا یمکن تصور عدم ارتباط الاجراءات الاخيرة التي قام بها عدد من نواب الكونغرس الامريكي لحظر المقاومة الاسلامية حركة النجباء بمحاولات تحقيق الامن للكيان الصهيوني.

انتصارات محور المقاومة التي قل نظيرها في العراق وسوريا، اجبر المسوؤلين الامريكيين على منع الفصائل المؤثرة في محاربة الارهاب من الاقدام ضد الكيان الصهيوني؛ لذلك في الاشهر الماضية شاهدنا تقديم مشروع للكونغرس الامريكي ضد النجباء واجراءات اخرى كان الهدف الوحيد منها احتواء هذه الحركة.

 

الاعلام الصهیوني والخشية من حرب قادمة

على الرغم من أن قراءة مستقبل المنطقة في ظل التعقيدات الحالية ليس امرا سهلا لاي من المراقبين والمحللين، ولكن الوضع الحالي يشبه هدوء ما قبل العاصفة الذي يمكن أن ينتهي بـ"أم المعارك".

التحالف الصهیوامريكي يحاول أن يقلل من تكاليف المواجهة مع محور المقاومة خاصة بعد فشل مؤامرة داعش، عبر تطبيع العلاقات وتشكيل تحالف مع محور الرجعية؛ ولكن الوقائع الميدانية تظهر أن الكيان الصهيوني أصبح محاصرا بشكل كامل وهذه المعطيات تثبت تعزيز القدرات العسكرية والتسليحية للمقاومة.

لا یمکن توصیف الفوبيا المزمنة والتي تشبه المرض لدى الصهاينة من محور المقاومة بانه خوف مبالغ فيه، هذا الرعب كل يوم يزداد ابعادا جديدة ويمكن مشاهدة جزءا يسيرا منه في وسائل الاعلام الاسرائيلية.

التقاریر والمقالات الهيسترية في وسائل الاعلام التابعة للاحتلال الصهيوني تعد مصداقا لتحليل نفسي ينبئ عن اضطراب وحيرة المجتمع الصهيوني وخشيته من الحرب القادمة؛ الاكاذيب الذي يكتبونها هم بانفسهم رويدا رويدا تصبح حقيقية لديهم.

 


ترجمه انگلیسی


From Golan to Galilee: al-Nujaba a chronic phobia of Zionists
 
An analysis of the works produced in the recent three months by the Israeli journalists and the chain media associated with Israel shows that Zionists highly fear the threat of the imminent attack of the Resistance groups against the positions occupied by them.

 
According to the report of al-Nujaba’s Centre for Relations and Media Affairs in Iran, the Israeli newspaper “Ynet News”, on Wednesday” published a report that was then reflected by different media in the region no later than an hour.
“Danial Salimi”, the writer of the said report claims that the Lebanese Hezbollah, using its forces, is about to attack the strategic region of “Galilee”, located within the occupied lands in Palestine.
 
Ynet News: al-Nujaba fighters will participate in the likely attack on Galilee
What differentiates this report from other claims made previously by the Zionist media on the attack of Hezbollah on Galilee is the employment of an Iraqi Resistance Movement for the conduction of the operations in Galilee and hostage taking in the region.
According to the mentioned Zionist paper, the Lebanese Hezbollah is to occupy some areas in Galilee using some special forces of “al-Nujaba”.  
Ynet  News then introduces al-Nujaba as, “it is an Iraqi Shiite militia group with thousands of fighters in Iraq and Syria”.
The Zionist paper also points to the close relation between al-Nujaba and General “Qasim Suleimani”, the commander of Quds Force of IRI Revolutionary Corps, and then emphasizes that this Iraqi movement has close ties with Islamic Republic of Iran.
Regardless of the validity of the report, it should be considered that “Benjamin Netanyahu” and the Israeli army face different internal problems and their recent aggression of Gaza shows how they experienced a bitter defeat in their showy “Northern Shield” operation conducted for destruction of Hezbollah’s tunnels; the operation that once again resulted in the mocking of Netanyahu’s cabinet even by some media.
 
The reflection of the report in Arab Media
The prominent media of the region, due to the significance of the issue and the advent and development of al-Nujaba Movement in recent years, reported and dealt with the said report.
“RT Arabic” pointed to the Zionist reports on the involvement of the Iraqi forces of al-Nujaba in the operation carried out by the special forces of the Lebanese Hezbollah (Ridhvan) and wrote, “the Israeli media claimed that Iran supports this operation financially and it provides the operators with weapons”.
Al-Quds Al-Arabi newspaper, published in London wrote, “The Zionist paper claim that Hezbollah has long planned to attack against Israel employing al-Nujaba’s fighters and using its own tunnels”.
This trans-regional newspaper then adds, “al-Nujaba Movement is the first militia groups that dispatched some forces to Syria”.
The Saudi newspaper “Asharq Al-Awsat”, published in London, following the rulers of Riyadh in friendship with Israel and hostility against the Resistance, highlighted the said report, and, citing some informed sources in Tel Aviv, wrote, “In recent years, the special forces of al-Nujaba and Ridhvan have undergone the most intense training to be prepared for the operation in Galilee”.
The Saudi paper then adds, al-Nujaba forces participated in the operations againstt ISIS in Mosul, in the fight against ISIS and Al-Nusra Front in Aleppo and they also backed the movement of Iranian Arm convoys to Syria and Lebanon”.  
The other media reflected the report of Ynet News was the Kuwaiti “Al Rai” newspaper.
Mentioning that Hezbollah strategically targets at attaining domination over the 90 Highway and separation of Matulla in Galilee, Al Rai wrote, “According to the Israeli media, to conduct its operation in this region, the Lebanase Hezbollah is going to employ al-Nujaba Special Forces and some other forces from other countries”.
The report of the Israeli paper was also published by some other trans-regional media in Iraq, Lebanon and Palestine.
 
Golan Liberation Brigade and the response of the Zionists
Some months before, the Zionist website “DEBKA File”, associated with the Intelligence Service of the Israeli Army, published a report and warned on the increasing power of al-Nujaba.
In the report, DEBKA file pointed to the probability of an upcoming battle between Iran and Israel and then added, “Iran and Russia, relying on Iraqi Shiites, are meanwhile building and training an elite “rapid deployment force”.
In another part, the report reads, “A highly efficient Iraqi Resistance group is Hezbollah al-Nujaba of al-Kaabil (Movement of the Part of God), which is the Iraqi version of the Lebanese Hizballah and is headed by Sheikh “Akram al-Kaabi””.
Pointing that “the elite Shiite fighters are currently undergoing a special training course”, DEBKA described the formation of the “Golan Liberation Brigade” by Hezbollah al-Nujaba Islamic Resistance a serious threat for the Zionist regime.
However, it is not the first time the Israeli military, political and media circles have reacted and warned about al-Nujaba Islamic Resistance and its activities.
The Zionists were also taken aback by the news on the formation of the Golan Liberation Brigade by “Sheikh Akram al-Kaabi”, a point that is clear in DEBKA file report; as it mentions that “the liberation of the southern parts of Syria by the Syrian army and its allies provided the group with the opportunity for liberation of Golan”, and accordingly, the Zionist political and military observers have warned on this issue many times.
As the Resistance Axis is highly possible to activate its Golan Front, al-Nujaba Islamic Resistance will definitely be one of the main regional players in this plan.
Talking to al-Mayadin satellite television channel, the secretary general of al-Nujaba stressed that al-Nujaba seeks to play part in the liberation of Golan, and then he stated, his group will participate in any battle of the Lebanese Hezbollah against the Zionist Regime. “In case of Israel’s possible attack on Hezbollah, we will a part of the defensive system against the Zionist Regime”.
 
Opposition to al-Nujaba is for the Security of Israel
The achievements attained by al-Nujaba in Syria and Iraq, as well as this group’s targeting the encounter with the Zionist Regime have turned this group to a new problems of the Zionist Regime.
The Israeli political and military officials have recently referred to a report published by Reuters on the access of the Iraqi groups, like al-Nujaba, to the ballistic missiles and threatened that they will attack the targets of such groups. However the origin and validity of such a claim seems to be questionable.  
On the other hand, the recent actions taken by the warmongering representatives of the US Congress can be interpreted nothing but some measures taken for the security of the Zionist Regime.
The unique achievements attained by the Resistance Axis in Iraq and Syria have made the US politicians prevent the groups acted effectively in the fight against Takfiri terrorism from acting against the Zionist Regime in the post-ISIS era; accordingly in the past months, a hostile bill was introduced to the US congress against al-Nujaba, and also some other steps were taken in this regard.
 
The Zionist journalism and fear of the possible war
Although, due to the current complexities, prediction of the future developments of the region is not simple for any political observer and analyst, the present conditions is like the calm before the storm and it may lead to “the mother of wars”
The Israeli-American coalition, due to the normalisation of relation/coalition with the reactionary current, especially after the failure of the Takifiri project, attempts to reduce the costs of the said battle, however the field facts/evidence point to the thorough siege of the Zionist Regime and the increase of the military power of the Resistance.
 The Zionists’ chronic and disease-like phobia of the Resistance Axis can't be called an exaggerated fear. A fear that develops every day and only a part of it can be seen clearly in the Israeli media.
The hysterical reports and releases published by the media associated with the Zionist Regime provides a psychological analysis of the confusion of the Zionist society and their fear of the possible war; they are gradually believing their own false claims and lies.