واکنش رئیس مؤسسه رسانه‌ای نُجَباء به شیطنت رسانه دولتی انگلیس؛

زیارت اربعین دسیسه بی‌بی‌سی و سایر شبکه‌های غربی را نقش بر آب کرد

  • کد خبر: 3272
  • تاریخ: 1397/08/20 ساعت: 11:00
دکتر «حسین علی نور الموسوی» روایت بی‌بی‌سی و شبکه‌های همسو از مراسم بزرگ اربعین را خلاف واقع خواند و برگزاری این گردهمایی مذهبی را خنثی‌کننده دسیسه‌های دشمن دانست.

به گزارش مرکز ارتباطات و امور رسانه‌ای مقاومت اسلامی نُجَباء در ایران، رئیس مؤسسه رسانه‌ای نُجَباء در واکنش به گزارش مغرضانه رسانه دولتی انگلیس راجع به مراسم اربعین، رویکرد شبکه "بی بی سی" را تخریب وحدت دو ملت ایران و عراق ارزیابی کرد.

گزارش یادشده تحت عنوان "تأثیر پیاده‌روی اربعین بر جامعه عراق" روی وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی نیز انتشار یافته و در آن ادعا شده بود که این مراسم نه جنبه معنوی برای این کشور دارد و نه جنبه مادی و اقتصادی!

دکتر «حسین علی نور الموسوی» در گفتگو با خبرگزاری فارس، زیارت اربعین را یک گردهمایی بزرگ انسانی و تقویت‌کننده روحیه مبارزه با تروریسم توصیف نمود که دارای برکات بی‌شماری برای ملت عراق است.

در ادامه، مشروح این گفتگو از منظرتان می‌گذرد:

 

  • آقای دکتر برخی رسانه‌ها مدعی هستند که مراسم پیاده‌روی اربعین عاری از معنویت است، نظر شما چیست؟

اول اینکه زیارت اربعین یک پدیده است که آن را می‌توان مظهر مبارزه با افراط گری و تروریسم برشمرد. در وهله دوم آنکه این گردهمایی بزرگ انسانی، روحیه بی‌نظیری را به ملت عراق در مبارزه با تروریسم تزریق کرد.

 

  • بی بی سی فارسی در بخشی از گزارشش مدعی شده که نگرانی‌های فرقه‌گرایانه‌ای در این خصوص وجود دارد.

اتفاقا برعکس، این مسأله با توجه به چالش‌های طایفه‌ای و مذهبی عراق از اهمیت دوچندانی برخوردار است. این زیارت فضا را برای همدلی و همزبانی مردم عراق با یکدیگر و همچنین با سایر ملت‌ها فراهم آورده است. نکته دیگر آنکه مبارزه با نژادپرستی و طایفه‌گرایی در این گردهمایی بی‌نظیر انسانی بسیار برجسته و مشهود است.

 

  • نکته دیگر بی‌بی‌سی فارسی این بود که پیاده‌روی اربعین باعث تعطیل شدن اقتصاد عراق می‌شود.

زیارت عتبات عالیات عراق به‌خصوص در زمان اربعین دارای برکات بی‌شماری برای ملت عراق است که علاوه بر برکات معنوی، دارای برکات مادی هم هست. برخلاف برخی ادعاهای مغرضانه، فرصت‌های شغلی زیادی در بازه زمانی قبل و بعد از اربعین حسینی برای ملت عراق ایجاد می‌شود. همچنین روحیه جهادی و اقدام داوطلبانه که  نیاز مبرم عراق است، از ثمره‌های زیارت اربعین به‌شمار می‌رود.

 

  • آقای دکتر این زیارت در بعد فرهنگی چه تأثیری بر مردم عراق دارد؟

نقش این زیارت در ارتباط فکری و همرسانی فرهنگی به‌عنوان مهم‌ترین فاکتورهای تمدنی بشر، غیرقابل انکار است. زیارت اربعین مظهر تلاقی فرهنگ‌های شرقی و غربی است که در راستای همزیستی مسالمت‌آمیز کارکرد فوق‌العاده‌ای دارد.

 

  • نظر شما درباره گزارش اخیر بی‌بی‌سی چیست؟

روایت بی بی سی و شبکه‌های همسو با آن، هیچ تناسبی با واقعیت‌های اربعین ندارد. مسأله‌ای که ادعای بی بی سی را زیر سؤال می‌برد، بزرگداشت روزافزون و باشکوه‌تر اربعین حسینی در عراق و سایر کشورهای جهان است.

گرچه اخیرا رسانه‌های غربی درصدد تخریب یکپارچگی و وحدت دو ملت ایران و عراق برآمدند، اما زیارت اربعین تمام این دسیسه‌ها را نقش برآب کرد و بار دیگر نشان داد که امکان جدایی انداختن بین این دو ملت محال است.

استکبار جهانی طی سالیان اخیر تلاش خود را معطوف ترویج این مسأله در کشورهای منطقه کرد، اما زائران حسینی از هر رنگ، زبان و نژادی دوشادوش یکدیگر به زیارت کربلای معلی می‌روند.