شیخ اکرم الکعبی در گفتگو با ایسنا:

اگر پیروی از ولی‌فقیه وابستگی است، ما وابسته‌ایم/ پس از تحریم نُجَباء با امام خامنه‌ای دیدار کردم

  • کد خبر: 3229
  • تاریخ: 1397/07/28 ساعت: 12:00
دبیرکل نُجَباء طی گفتگویی با تأکید بر پیروی کامل این جنبش از ولایت فقیه، از دیدار خصوصی‌اش با رهبر معظم انقلاب و حمایت‌های ایشان سخن گفت.

به گزارش مرکز ارتباطات و امور رسانه‌ای نُجَباء در ایران، دبیرکل مقاومت اسلامی نُجَباء با تأکید بر ضرورت تشکیل دولت عدل الهی در سراسر جهان اظهار داشت: اگر پیروی از ولی‌فقیه از نظر غرب وابستگی به‌شمار می‌آید، پس جهانیان بدانند که ما وابسته هستیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین «اکرم الکعبی» به دیدار خود با رهبر معظم انقلاب اسلامی پس از تحریم این جنبش توسط کنگره آمریکا اشاره کرد و افزود: در جریان آن دیدار، امام خامنه‌ای فرمودند "شما آمریکا و دشمنان دیگر را شکست دادید و با این کار نه‌فقط آنان را متحمل شکست کردید، بلکه آنان را ذلیل کردید. قرار دادن شما در لیست تروریسم، دلیل قدرت شما و نشانه ضعف و شکست آنان در برابر شماست".

وی با بیان اینکه "تاریخ زحمات ایران برای عراق را با قلمی از طلا ثبت خواهد کرد"، به نقد مواضع واشنگتن در زمان اشغال این کشور به دست داعش پرداخت و گفت: آمریکا همه عملیات‌های پیش‌روی ما را به تأخیر می‌انداخت و از داعش حمایت می‌کرد و می‌کوشید اشغال شهرها را طولانی‌تر کند.

متن کامل مصاحبه اختصاصی خبرگزاری ایسنا به شرح ذیل است:

 

ــ رابطه جنبش مقاومت اسلامی نُجَباء با جمهوری اسلامی ایران چگونه است؟ با توجه به اینکه برخی از تحلیل‌گران غربی معتقدند این گروه به نیابت از تهران در عراق و سوریه مشغول به فعالیت و مبارزه با گروه‌های تروریستی از جمله داعش است.

آنچه ما را با جمهوری اسلامی ایران ــ این کشور متمدن که پیشرفت علمی گسترده‌ای را پس از خروج از سیطره استکبار جهانی محقق ساخته ــ مرتبط می‌کند؛ فرهنگ، تاریخ، پیام آسمانی، خون مطهر اهل‌بیت(ع) در کربلا، ارزش‌های اخلاقی و اصول انسانی است.

عراق، ایران و همه ملت‌های محور مقاومت، دارای عقاید و روابط محکمی هستند که غرب به‌دنبال تخریب آن و ایجاد تفرقه و دشمنی بین این ملل بزرگ بوده است و البته همه این تلاش‌ها به شکست منتهی شد.

از جمله این تلاش‌ها، می‌توان به پشتیبانی از رژیم صدام در سیطره بر ملت عراق و کشتار و ظلم در حق آنان اشاره کرد. صدام به این‌ها اکتفا نکرد و با پشتیبانی غرب علیه جمهوری اسلامی وارد جنگ شد. او به‌شدت در پی نهادینه کردن دشمنی بین دو ملت بود و کار به تعطیلی مساجد، تهدید، اعدام مراجع دینی، اندیشمندان، اساتید و دانشجوها رسید.

همه این کارها برای متوقف کردن مبارزه علیه ظلم و استعمار در جهان بود، ولی هیچ‌کدام نتوانست ملت بصیر عراق را بفریبد و این فرهنگ فقط در ذهن جاهلان و مزدوران نهادینه شده است.

 

 

*پروژه تطهیر صدام

به‌دنبالِ از سر راه برداشتن صدام ـ که دست‌پرورده خودشان بود ـ دیدم که رژیم‌های عربی که با آمریکا برای خلاصی از صدام همکاری کرده بودند؛ با تاسیس رسانه‌ها و اجیر کردن جمعی از نویسندگان، کوشیدند تا تصویر صدام را نیکو جلوه دهند!

دشمنان گمان می‌کنند که با این توهین‌ها می‌توانند ما را به عقب‌نشینی از عقیده حق مجبور کنند، یا لااقل طرفداران ما را تحت فشار قرار دهند؛ ولی به یاری خدا و برکت این عقیده سلیم، توانستیم طرفداران بصیر بسیاری را جذب کنیم که تعدادشان روزبه‌روز افزون می‌شود تا این شجره طیبه در سرزمین و قلب ملت عراق هرچه بیشتر رشد کند.

 

* کرامتی به نام ولایت فقیه

در حقیقت غرب همیشه به‌دنبال تخریب وجهه جنبش‌های اسلامی مکتبی است و وانمود می‌کند که این جنبش‌ها وابسته به دیگران هستند. ولی دشمنان هنوز نفهمیده‌اند که جمهوری اسلامی به‌عنوان کشور ولایت‌فقیه، آرزوی انبیاء و اولیاء را با انقلاب بزرگ اسلامی محقق کرده و این انقلاب، نور هدایتی برای آزادگان جهان است.

دشمنان نمی‌دانند که پیروی از ولی‌فقیه علاوه بر اینکه واجب شرعی است، باعث افتخار و عزت و کرامتی است که هیچ کرامتی با آن برابری نمی‌کند. ولی‌فقیه یک مرجع اسلامی بزرگ است که بسیاری از مسلمانان در ایران و غیر ایران از او پیروی می‌کنند. ولیفقیه حتی در اروپا و آمریکا پیرو دارد و همه این افراد معتقدند که او نایب امام زمان(عج) است.

 

* ما وابسته‌ایم...

امروز ما معتقدیم که جمهوری اسلامی رهبر محور حق و مقاومت در مواجهه با مستکبران جهان و در رأس آن‌ها مثلث شر (آمریکا ـ انگلیس ـ اسرائیل) است؛ کشورهایی که ثروت خود را از طریق جنگ‌افروزی، ریختن خون بی‌گناهان و سرقت اموال آنان به‌دست می‌آورند.

مستکبران چون غرق در مادیات شده‌اند، نمی‌توانند درک کنند که قلب‌های ما برای تشکیل دولت عدل الهی در همه جهان می‌تپد و لحظه‌شماری می‌کند. اگر پیروی از ولی‌فقیه از نظر غرب وابستگی به‌شمار می‌آید، پس جهانیان بدانند که ما وابسته هستیم.

 

* چرایی آزادی قدس

برخی "قلم به مُزد"ها به ما خرده می‌گیرند که چرا پرچم دشمنی با صهیونیست‌ها را برافراشته‌ایم و قدس را رمز مقاومت اعلام کرده‌ایم؟! من به این‌ها می‌گویم که حرکت در جهت آزادی قدس شریف، هم‌راستا با عقیده به مهدویت است و هرگز از آن جدا نمی‌شود. بنابراین هرکس به قدس پشت کند، عقیده‌اش ناقص بوده و هرگز پیروزی در سایه پرچم حضرت صاحب الزمان(عج) را درک نخواهد کرد.

وعده حق به برپایی دولت عدل الهی، جز با پایان بخشیدن به شجره خبیث صهیونیستی محقق نمی‌شود. به همین خاطر است که نیروهای شر با جدّیت علیه ما جنگ روانی به راه انداخته‌اند ولی آگاه باشند این امر عزم و ثبات ما بر مقاومت را بیشتر خواهد کرد.

 

 

ــ برخی از همین تحلیل‌گران معتقدند با توجه به اینکه مقاومت اسلامی نُجَباء شاخه‌ای از الحشد‌ الشعبی محسوب می‌شود و در حال حاضر شاهد پایان جنگ در عراق هستیم، زمان آن رسیده که فعالیت این گروه نظامی نیز در این کشور متوقف شود. دیدگاه حضرتعالی در این زمینه چیست؟

جنبش نُجَباء علاوه بر فعالیت نظامی ـ که با یاری خداوند در آن از دیگران متمایز شده ـ فعالیت‌های فرهنگی، اجتماعی و خدماتی نیز دارد.

معتقدم همین امر باعث وحشت دشمنان شده است، زیرا نهادینه کردن بصیرت و فرهنگ در جامعه، در حقیقت جنگ پیش‌دستانه و حمله به طرح‌های ذلت‌بار و استعماری است.

 البته این توطئه‌ها فقط در جامعه‌ای متفرق، جاهل و خالی از فرهنگ آزادی‌طلبی محقق می‌شود.

دشمنان در سیستم جهانی‌سازی به توسعه جهالت در جامعه و مشغول کردن آن به فرهنگ‌های عقب افتاده و منحل اصرار دارند. به همین دلیل ما معتقدیم که مقاومت باید در همه سطوح نظامی، سیاسی و فرهنگی ادامه یابد.

 

ــ یعنی نُجَباء علاوه بر مسائل نظامی، کارکردهای دیگری نیز در عراق و سوریه دارد؟

بله همان‌طور که گفته شد، مقاومت اسلامی نُجَباء تلاش کرده در همه سطوح ـ و نه‌فقط در میدان نظامی ـ فعالیت کند.

ما گروهی مقاوم هستیم که ایمان داریم مبارزه علیه ظلم و استکبار باید در همه سطوح انجام شود و به همین جهت به فعالیت‌های انسان‌دوستانه روی آورده‌ و مراکز علمی ــ فرهنگی هدفمند، مؤسسه‌های خیریه اجتماعی و نهادهای خدماتی گوناگونی را تاسیس کرده‌ایم.

 

* نُجَباء فقط نظامی نیست

همچنین این جنبش اقدام به راه اندازی و ساخت مدارس و دانشگاه‌هایی با نظام پیشرفته علمی، مراکز پژوهشی و مؤسساتی در جهت تقریب ادیان و مذاهب کرده که هدف آن،  نهادینه کردن فرهنگ وحدت و دوری از فتنه در کشور است.

ان شاء الله تلاش می‌کنیم همان‌گونه که در سطح نظامی با یاری خداوند پیروزی‌های بزرگی را محقق کردیم، در همه سطوح دیگر نیز این موفقیت‌ها و افتخارات را کسب نماییم.

 

ــ چندی پیش تعدادی از اعضای کنگره آمریکا، از تصمیم این کشور برای تحریم برخی از گروه‌های مقاومت عراقی که به‌نوعی تحت پوشش جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌کنند، خبر دادند و از جمله این گروه‌ها، مقاومت اسلامی نُجَباء بود. نظر شما در ارتباط با تحریم‌های احتمالی آمریکا چیست و این گروه چه واکنشی خواهد داشت؟

ما معتقدیم که هرچه فریادهای دشمنان علیه ما بیشتر شود، یعنی قدرت ضربات وارده ما به آنان قوی‌تر بوده است. این ضربه‌ها آنان را به درد آورده و به همین دلیل صدایشان بلند شده و اقداماتشان را علیه ما افزایش داده‌اند.

 

* ماجرای دیدار با رهبری پس از تحریم آمریکا

در میان این غوغای بی‌اهمیت که باعث افتخار، شادی و اقتدار ما شده و مقاومت‌مان را افزایش داده، به دیدار رهبر معظم انقلاب اسلامی آیت‌الله العظمی خامنه‌ای (مدظله) مشرف شدم و معظم‌له به من فرمودند: «شما آمریکا و دشمنان دیگر را شکست دادید و با این کار نه‌فقط آنان را متحمل شکست کردید، بلکه آنان را ذلیل کردید. ما شما را تأیید و از تلاش و جهادتان قدردانی می‌کنیم. شما باقی خواهید ماند و پیروزی‌هایتان را ادامه خواهید داد. آخرت برای شما بهتر است و آخرت فقط در روز قیامت نیست، بلکه در همین دنیا شما دست برتر را خواهید داشت و دشمنانتان ذلیل خواهند شد. قرار دادن شما در لیست تروریسم، دلیل قدرت شما و نشانه ضعف و شکست آنان در برابر شماست».

چه افتخار و عزتی بالاتر از شنیدن این وعده از زبان یکی از اولیای الهی!؟

 

 

ــ باتوجه به اینکه به‌تازگی رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر عراق انتخاب شده‌اند، نوع تعامل جنبش نُجَباء با دولت جدید در عراق به چه نحو خواهد بود؟

ما به ضرورت روند سیاسی عراق باور داریم و با قدرت از آن پشتیبانی می‌کنیم. این مهم بدون وجود دولتی قوی که جرأت و شجاعتی را که مرجعیت توصیف کرده است دارا باشد، محقق نمی‌شود.

اینچنین دولتی می‌تواند برنامه‌های مخرب آمریکا در عراق را متوقف کند و می‌تواند کمپانی‌های آمریکایی را که با سیاستمداران داعشی شراکت داشته و نفت و ثروت‌های ملی عراق را به تاراج می‌برند، از عراق اخراج کند.

 

* دخالت بیگانگان و ترورهای منظم

اگر دولت این اقدامات را اجرایی کند، می‌تواند به اشغال عراق پایان دهد و همچنین خواهد توانست با اخراج این کمپانی‌ها ـ که کارگران خارجی زیادی را به خدمت گرفته‌اند ـ به بیکاری پایان دهد.

ضمن اینکه می‌تواند شرکت‌های امنیتی وابسته به شبکه جهانی صهیونیسم را از کشور اخراج کند؛ به‌ویژه که نیروهای امنیتی و نظامی عراق توانایی خود را در حمایت از ملت و سرزمین عراق به اثبات رسانده‌اند.

وجود این شرکت‌های مشکوک امنیتی که مرتکب ترورهای منظم می‌شوند، به شکل گسترده باعث آسیب دیدن وضعیت امنیتی کشور خواهد شد.

 

* دو نصیحت به عبدالمهدی

امیدواریم که دولت جدید در دو جهت فعالیت کند:

نخست: بازسازی و آبادی کشور در همه عرصه‌ها.

دوم: پاکسازی عراق از آسیب‌هایی که این شرکت‌ها ـ بعد از آنکه به اشغال نظامی پایان داده شد و اشغالگران با ذلت بیرون رانده شدند ـ با اشغال حوزه‌های اقتصادی و امنیتی به کشور وارد نموده‌اند.

 

ــ پیش‌بینی می‌کنید چشم‌انداز روابط ایران و سیاستمداران جدید عراقی به چه سمتی سوق پیدا خواهد کرد؟

در خصوص آینده روابط عراق و ایران در سایه تشکیل دولت جدید، در حال حاضر آنچه دخالت در امور عراق نامیده می‌شود، دو نوع است؛ دخالت منفی و دخالت مثبت.

 

* پنج کشور شرور!

دخالت عربستان، امارات، قطر و برخی کشورهای دیگر در جهت تخریب و تضعیف عراق است. آن‌ها داعش را به عراق فرستادند، از طائفه‌گرایی پشتیبانی کردند و درگیری‌های داخلی را به دستور صهیونیست‌ها و آمریکایی‌ها به ‌راه انداختند.

دیدیم که آمریکا در ابتدای حمله داعش به عراق، از کمک سر باز زد و علاوه بر آن، موانعی نیز در برابر مقاومت و بسیج مردمی که از ابتدا مقابل داعش ایستاده بودند، ایجاد کرد.

هدف آنان از این کار، سقوط دولت و روند سیاسی عراق و تسلط بر بغداد توسط داعش بود؛ ولی جوانان مکتبی عراق که زیر پرچم گروه‌های مقاومت مبارزه می‌کردند توانستند این هجوم را متوقف و پایتخت کشور را حفظ کنند. آنان هسته‌های اولیه الحشد الشعبی را با فتوای مبارک مرجعیت در نجف اشرف تشکیل دادند و از پشتیبانی معنوی و لجستیکی ولی‌فقیه و پشتیبانی مردم برخوردار شدند.

پس از شروع پیروزی‌ها، آمریکا تلاش کرد سوار این موج شده و ادعا کند که به‌دنبال آزادی عراق است؛ در حالی که در گذشته از یاری عراق خودداری کرده بود.

 

* رسانه آمریکایی

آنچه آمریکایی‌ها در میدان انجام می‌دادند، خلاف چیزی بود که در رسانه‌ها اعلام می‌کردند. آنان در رسانه‌ها مبارزه با تروریسم را فریاد می‌زدند، درحالی‌که خود تروریسم را ساخته بودند و از آن پشتیبانی می‌کردند.

 

* تروریسم‌زدایی به سبک واشنگتن

آمریکا همه عملیات‌های پیش‌روی ما را به تأخیر می‌انداخت و از داعش حمایت می‌کرد و می‌کوشید اشغال شهرها را طولانی‌تر کند. هنوز هم در مرز سوریه و عراق از داعش حمایت می‌کند و مانع آزادی بقیه مناطق از اشغال داعش می‌شود.

اما در طرف دیگر، دخالت مثبت است؛ که همان نقش جمهوری اسلامی در کمک به عراق برای مقابله با حمله وحشیانه داعش بود.

 

* تاریخ با قلم طلا ثبت می‌کند..

این کمک‌ها با دستور و اشراف مستقیم رهبر معظم انقلاب اسلامی (دام ظله) در همه جهات و سطوح صورت گرفت؛ به‌ویژه مشاوره‌های نظامی مهمی که به‌شکل گسترده و فعال در موفقیت عملیات‌های نظامی نقش داشت.

همچنین حضور فعال مردان تأثیرگذار ولایت و در رأس آن‌ها برادر عزیزم حاج «قاسم سلیمانی» که نقش بزرگی داشت. تاریخ این تلاش‌ها را با قلمی از طلا ثبت خواهد کرد. ایشان نمونه یک فرمانده اسلامی ایثارگر و متواضع است که زندگی ساده‌ای دارد ولی بسیار شجاع و قدرتمند است و برخلاف فرماندهان و ژنرال‌های دیگر، بسیار متواضع، مهربان و باوفاست که علی‌رغم مشغله‌های زیاد و مسؤولیت‌های بزرگ، از دوستان و برادران خود روی نمی‌گرداند.

در میادین جنگ احساس می‌کنیم که او یک قدرت نظامی بزرگ مورد تأیید خداوند است. او در همه عملیات‌ها در خاکریز مقدم و نزدیک به این گروهک وحشی حضور می‌یافت و تجربه‌اش را به رزمندگان عراقی تقدیم می‌کرد.

این نمونه‌ای از دخالت مثبت است که دشمن آن را محکوم می‌کند، ولی ما آن را مصداق واقعی سیره اهل‌بیت(ع) می‌دانیم.

امام خامنه‌ای و جمهوری اسلامی در خصوص وقایع عراق بی‌تفاوت نماندند، بلکه از عراق پشتیبانی کردند تا بتواند در برابر این هجوم وحشیانه ایستادگی کند.

 

 

* قدرشناسی ملت و دولت عراق نسبت به ایران

مردم، دولت و مقامات سیاسی عراق کسی را که در کنارشان ایستاد و کسی را که علیه آنان توطئه کرد به‌خوبی می‌شناسند. ما کسانی را که عزت دنیا و آخرت را طلب کردند - که مصداق حقیقی آن جمهوری اسلامی و رهبر حکیم آن است - خوب می‌شناسیم.

 همچنین کسانی فریفته شیطان شدند و خیال کردند بقای جایگاه سیاسی‌شان فقط با پشتیبانی آمریکایی‌ها محقق می‌شود و دست‌های آغشته به خون آنان را فشردند و دروازه‌های عراق را برای سرقت و تخریب به رویشان گشودند. آنان باید بدانند که این جایگاه را از دست خواهند داد چراکه استکبار، شیطانی است که به عهد خود وفا نمی‌کند و هنگامی که نقش‌شان تمام شود، به آن‌ها خیانت خواهد کرد؛ همانگونه که به صدام و حاکمان ذلیل عرب خیانت کرده و دولت‌هایشان را ساقط نمودند.

هرکس اینگونه عمل کند، روزی مزدور بودنش برملا می‌شود و به‌خاطر وطن‌فروشی، شرف و آبرویش ریخته خواهد شد؛ همان‌گونه که آل‌سعود توسط ترامپ خوار و ذلیل شدند و هنوز حقیر و ذلیل هستند.

بنابراین دولت جدید عراق باید کسانی را که با شیطان بزرگ دست دادند، شناسایی و سرنوشتشان را مشخص کند.

ضمن اینکه باید کسانی را که در سختی‌ها کنار عراق ایستاده‌اند شناسایی کند و با آن‌ها ائتلافی قدرتمند تشکیل دهد؛ زیرا هم‌پیمانی با امین، موجب قدرت و شرافت است.

دولت همچنین باید به کسانی که با مواضع منفی از تخریب عراق پشتیبانی کرده‌اند برخورد نموده و به آن‌ها اجازه تکرار نقشه‌ها‌یشان را ندهد و دست آن‌ها را از روند سیاسی عراق قطع کند.

در پایان می‌توان گفت که دولت و ملت عراق در مرحله مهمی از تقویت روابط با جمهوری اسلامی قرار دارند، زیرا ایران تنها کشوری بود که درکنارشان ایستاد.

 


ترجمه عربى


الشیخ اکرم الكعبي في حوار مع وكالة اسنا:

لو كان اتباع ولاية الفقيه تبعية فليشهد الثقلان بأننا تبعية/ بعد حظر حركة النجباء التقيت مع الامام الخامنائي

 

اكد الامين العام للنجباء في حوار على اتباع الحركة التام للولي الفقيه، متحدثا عن لقاءه مع قائد الثورة الاسلامية المعظم ودعم سماحته للعراق.

 

أفاد مكتب الاعلام والعلاقات لحركة النجباء في الجمهورية الاسلامية، أن الامين العام للمقاومة الاسلامية حركة النجباء أكد على ضرورة تشكيل دولة العدل الالهي في العالم، قائلا: فإن كانت العقيدة المثالية والسليمة في اتباع ولايةِ الفقيه عند الغرب وأذنابهم تبعية فليشهد الثقلان بأننا تبعية.

أشار حجة الاسلام والمسلمين اكرم الكعبي الى لقاءه مع قائد الثورة الاسلامية المعظم بعد حظر الحركة من قبل الكونغرس الامريكي، مضيفا، في ذلك اللقاء قال لي الامام الخامنائي: "إنّكم عندما هزمتم الأعداء من ألامريكان وغيرهم، لم يكن ذلك مجرد هزيمة لهم بل ألبستموهم لباس الذلة أيضاً، ووضعكم على لوائح الإرهاب دليل قوتكم ودليل ضعفهم وهزيمتهم أمامكم".

وبين أن "التاريخ سيكتب دعم الجمهورية الاسلامية للشعب والحكومة العراقية بحروف من ذهب"، منتقدا مواقف واشنطن خلال احتلال العراق على يد عصابة داعش، قائلا: أن امريكا كانت تعيق جميع عملياتنا العسكرية وتحاول حماية تنظيم داعش وإطالة أمد احتلاله للمدن.

وسيأتي فيما يلي نص الحوار مع وكالة اسنا:

 

ــ نظرا الى أن بعض المحللين الغربيين يعتقدون أن حركة النجباء تحارب العصابات الارهابية وعلى رأسها داعش في العراق وسورية بالنيابة عن طهران، بينوا لنا طبيعة علاقة حركة النجباء مع الجمهورية الاسلامية؟

ما يربطنا مع الجمهورية الإسلامية هذا البلد المتحضر، والذي استطاع أن يواكب التطور العلمي بعد أن تحرر من هيمنة الإستكبار العالمي، هو حضارة وتاريخ، ورسالة سماوية، ودماء زاكيات لآل بيت النبوة أريقت في كربلاءِ، وقيم أخلاقية، ومبادئ إنسانية كبيرة.

أن الشعب العراقي والشعب الإيراني وباقي شعوب محور المقاومة هي شعوب ترتكز على عقيدة رصينة وأواصر متينة حاول الغرب تفتيتها، ودقَّ أسفين الفرقة والعداوة بين الشعبين ولكن كُل محاولاته بائت بالفشل.

ومن تلك المحاولات قيامه بدعم النظام الصدامي لفرض سيطرته وظلمه على الشعب العراقي قتلاً وتهجيراً وتجويعاً، ولم يكتف بذلك حتى أعلن الحرب على الجمهورية الإسلامية، بدعم غربي كبير، وعمل بشدة على ترسيخ ثقافة العداءِ، حتى وصلت به الأمور لإغلاق المساجد بل وتهديم بعضها وإعدام المراجع والمفكرين وأساتذة وطلبة الجامعات.

كل ذلك جاء لتنفيذ مشروع إجهاض الحراك الرافض للظلم والاستعمار في العالم، لكن كل ذلك لم ينطل على الشعب العراقي الواعي ولم تترسخ ثقافته إلا في عقول الجهال وأذناب أعداء الإسلام.

 

مشروع تلميع صورة صدام!

أن الاعداء بعد أن تخلصوا من صنيعتهم صدام لانتهاء دوره وجدنا اذنابه من الدول العربية التي ساندت أمريكا للقضاء عليه، فتحت المؤسسات الإعلامية وجندت أقلاما مأجورة لتلميع صورته المشوهة!

ان الاعداء اليوم يتصورون أنّهم بنعتنا بهذه الأوصاف يجبرونا على التراجع عن عقيدتنا الحقّة، أو على الأقل يقوضون جمهورنا، لكن وبتوفيق من الله وببركات هذه العقيدة السليمة استطعنا تأسيس جمهور كبير من المثقفين والواعين يزداد يوما بعد يوم لتنمو هذه الشجرة الطيبة في أرضنا وقلوب شعبنا.

 

نعمة عنوانها ولاية الفقيه

إنّ الغرب في الحقيقة دائما يحاول تشويه صورة الحركات الرسالية باتهمامها بالتبعية وما شاكل، ولكنه مازال لا يعرف أن الجمهورية الإسلاميةَ ـ دولة ولاية الفقيه ـ التي تحقق فيها حلم الأنبياء والأولياء بثورتها الإسلامية العظيمة، كانت نورا مشعا لكل الأحرار في العالم.

ان الاعداء لا يعلمون كذلك ان إتباع الولي الفقيه بالإضافة إلى كونه واجب شرعي فهو فخر وعزة وكرامة لا تضاهيها كرامة، والولي الفقيه هو مرجع إسلامي كبير يتبعه الكثير من المسلمين سواء في إيران أو غير إيران، بل حتى في أوروبا وأمريكا وكل هؤلاء يعتقدون إنّه نائب الامام المهدي (عج).

 

نحن تبعية

اننا نعتقد إن الجمهورية الإسلامية تمثل قيادة محور الحق، ومحور المقاومة ضد المستكبرين والمتعجرفين وعلى رأسهم ثلاثي الشر أمريكا وبريطانيا وإسرائيل الذين يجمعون الثروات من أثمان الحروب ودماء الأبرياء وسرقة قوتهم وأموالهم.

أن المستكبرين انغمسوا بالمادية وغرقوا في الدنيا ولذلك لم يدركوا أنّ ارواحنا تهفوا وتنتظر بشغف ولهفة إقامة دولة العدل الإلهي في كل العالم. فإن كانت العقيدة المثالية والسليمة في اتباع ولاية الفقيه عند الغرب وأذنابهم تبعية فليشهد الثقلان بأننا تبعية.

 

لماذا تحرير القدس

اليوم نجد إن بعض الأقلام المأجورة في عالمنا الإسلامي يعيبون علينا رفع راية العداء لليهود الصهاينة واعتبار القدس رمز المقاومة، فأقول لهم إن الحراك لتحرير القدس الشريف يسير دوماً مع العقيدة بالإمام المهدي ولا ينفك عنها أبداً، فمن يدير ظهره لهذه لقضية الكبرى سيكون ناقص العقيدة ولن ينال الفتح تحت راية صاحب الزمان.

الوعد الحق إنّ دولة العدل الإلهيّ، لا تستقر إلاّ بعد انهاء الخبيث الصهيونيّ، لذلك نجد قوى الشر تعمل جادة لاستهدافنا بحربها النفسية المشوهة والتي ستزيدنا عزماً وإصراراً وثباتاً على المقاومة.

 

أن بعض هؤلاء المحللين يعتقدون أنه حان الوقت لتنهي حركة النجباء التي تعمل ضمن الحشد الشعبي نشاطها العسكري في العراق نظرا الى قرب نهاية الحرب في هذا البلد، ما هو موقفكم من هذا الامر؟

حركة النجباء لديها بالإضافة إلى النشاط العسكري الذي تفوقت به بامتياز بتوفيق الله تعالى لديها أنشطة أخرى كثيرة؛ ثقافية واجتماعية وخدمية.

اعتقد إن هذا هو ما يخيفهم فعلا من أنشطة الحركة، لأنّ ترسيخ الوعي والثقافة في المجتمع يعتبر حرباً استباقية وضرباً لمشروعهم الإذلالي والاستعماري.

ولكن هذه المؤامرة لا تتحقق إلا بمجتمع متفكك جاهل خاو من ثقافة التحرر.

ما يحرص عليه الاعداء هو تجهيل للمجتمع وإلهائه بثقافات منحلة ومتفسخة وفق نظام العولمة الذي يروجون له؛ لذلك نعتقد بضرورة بقاء مقاومتنا على كل المستويات سواءا كانت عسكرية أم سياسية أم ثقافية.

 

 ــ هل ان لحركة النجباء انشطة اخرى غير الانشطة العسكرية، تنفذها في العراق وسوريا؟

نعم، ان المقاومةُ الإسلامية حركة النجباء حرصت كما ذكرت لكم أن يكون عملها على كل المستويات وليس على المستوى الأمني والعسكريّ فقط.

اننا حركة مقاومة ونؤمن إنّ المقاومة للظلم والإستكبار لا بد أن تكون على كلّ المستويات وفي جميع الإتجاهات؛ لذلك قدمنا أنشطة إنسانية وانشأنا المؤسسات العلمية والثقافية الهادفة والمبرات الخيرية الاجتماعية والخدمية.

 

النجباء ليست حركة عسكرية فقط

كذلك عملنا على إنشاء مدارس وجامعات ذات مناهج متطورة ومراكز للبحوث والدراسات وإنشاءِ المؤسسات التي تعمل على التقريب بين الأديان والمذاهب،  وترسيخ ثقافة الوحدة ونبذ الفرقة.

ان شاءالله كما حققنا الانتصارات الكبيرة على المستوى العسكري سنحقق بفضله الانتصارات على كل المستويات الأخرى.

 

ــ ــ منذ فترة اعلن عدد من اعضاء الكونغرس الامريكي عن عزم امريكا لتشديد الحظر على فصائل المقاومة العراقية التي تتعاون مع الجمهورية الاسلامية ومن ضمن هذه الفصائل هي المقاومة الاسلامية حركة النجباء. ما هو رأيكم حول قانون الحظر الامريكي المحتمل ضد الحركة وما هو ردكم على هذه الاجراءات؟

نحن نعتقد كلّما زاد صراخ العدو ضدنا فإنّ ذلك يدل على قوة ضرباتنا له وإنّها قد أوجعته ليعلوا صوته ويشدد إجراءاته ضدنا.

 

ما جرى في لقاء سماحة القائد

وسط كل هذه الضوضاء التي لا تهمنا ولا تزيدنا الا قوة واصراراً وفخرا، تشرفت بزيارة قائد الثورة الاسلامية اية الله العظمى الخامنئي (دام ظله الشريف)، وقال سماحته لي: "إنّكم عندما هزمتم الأعداء من ألامريكان وغيرهم، لم يكن ذلك مجرد هزيمة لهم بل ألبستموهم لباس الذلة أيضاً، ونحن نؤيدكم ونبارك جهودكم وجهادكم، وإنّكم باقون وستستمرون في طريق الإنتصارات، وإنّ الآخرة خير لكم من الأولى، والآخرة ليست فقط بعد يوم القيامة بل حتى في الدنيا ستبقون الأعلون وسيكون أعداؤكم الأسفلين ووضعكم على لوائح الإرهاب دليل قوتكم ودليل ضعفهم وهزيمتهم أمامكم".

فأيّ فخرٍ وعزةٍ بعد هذا الوعد من ولي من أولياء الله تعالى.

 

 

ــ نظرا الى تعيين رئيس الجمهورية ورئيس الوزراء ما هي طبيعة تعامل حركة النجباء مع الحكومة الجديدة؟

نحن نعتقد بضرورة وجود العملية السياسية في العراق وندعم ذلك بقوة، ولا يكون ذلك إلا بوجود حكومة قوية تمتلك الجرأة والشجاعة كما وصفتها المرجعية.

 

تدخلات الاجانب والاغتيالات المنظمة

هكذا حكومة ستتمكن من ايقاف المشروع الأمريكي التخريبي في العراق وطرد شركاته التي تتواجد في العراق مع شركاء تجاريين من دواعش السياسة وبعض المنتفعين على حساب الشعب العراقي، والتي تحتكر النفط وتسرق ثروات الشعب العراقيّ

لو أقدمت الحكومة على ذلك فإنّها ستنهي الإحتلال الاقتصادي للعراق، وستقوم بإنهاء البطالة بعد طرد هذه الشركات الاستغلالية التي تضم أعداداً ضخمة من العمال الأجانب.

كذلك ينبغي إيقاف وطرد الشركات الأمنية التي تقف خلفها الصهيونية العالمية خصوصاً وإنّ القوات الأمنية والعسكرية العراقية أثبتت قدرتها وجدارتها اليوم لحماية شعبها وأرضها.

إنّ وجود مثل هكذا شركات أمنية مشبوهة تمتهن وتمارس الإغتيالات والتصفيات المنظمة يربك الوضع الأمنيّ بشكل كبير.

 

نصيحتان لعبد المهدي

نأمل من الحكومة الجديدة أن تعمل باتجاهين:

الأول: البناء على كلّ المستويات.

 والثاني: تطهير البلد من تخريب هذه الشركات التي جاءت بإحتلال اقتصاديّ وأمني لتكون بديلاً عن الاحتلال العسكري الذي خرج من العراق ذليلاً.

 

 ــ كيف تقيمون مستقبل العلاقات الايرانية والعراقية في ظل تشكيل الحكومة الجديدة؟

بالنسبة لتقييم مستقبل العلاقات الإيرانية والعراقية في ظل هذه الحكومة فقد بات واضحاً إنّ ما يسمى بالتدخل في الشأن العراقيّ منه ما هو سلبيّ ومنه ما هو إيجابي.

 

خمسة دول شريرة

ان تدخل السعودية والإمارت وقطر ودول أخرى كان لتدمير العراق وإضعافه وإنهاكه، فقد أدخلوا اليه داعش ورسخوا ودعموا الطائفية والإقتتال الداخليّ بتوجيه صهيوـ أمريكيّ.

شاهدنا أن أمريكا بعد أن رفضت مساعدة العراق في بداية هجمة تنظيم داعش على المدن الغربية، بل عملت جاهدة لإيجاد عراقيل أمام المقاومة والحشد الشعبيّ حينما وقفوا منذ البداية في وجه هذه الهجمة.

وكان هدفهم من ذلك تمكين تنظيم داعش من إسقاط الحكومة والعملية السياسية في العراق والسيطرة على بغداد، لكنّ الشباب العراقيّ الرساليّ الحر متمثلاً بفصائل المقاومة استطاع أن يوقف هذه الهجمة ويحمي عاصمة العراق؛ ليكون النواة الأولى لتأسيس الحشد الشعبيّ بالفتوى المباركة للمرجعية الدينية من النجف الأشرف، وبدعم كبير معنوي ولوجستي من قبل مرجعية الولي الفقيه.

حاول العدو الامريكي عند بدء تحقيق الانتصارات، ركوب الموجة بادعائه المشاركة بالتحرير بعد أن امتنع سابقاً.

 

* الاعلام الامريكي

ما كان يفعله الامريكان على الأرض كان خلافا لما يروجون له في الإعلام، فإنّهم في الإعلام يدّعون محاربة الإرهاب، لكنّهم على الأرض يصنعون الإرهاب ويدعمونه.

 

* محاربة الارهاب باسلوب امريكي

أن امريكا في كلّ عملياتنا العسكرية كانت تعيقنا وتحاول حماية تنظيم داعش وإطالة أمد احتلاله للمدن، ومازالت حتى اليوم تحميه على الحدود العراقية السورية وتمنع القوات هناك من تحرير أراضيهم من دنس داعش.

أما في الجانب الآخر وهو التدخل الإيجابيّ، ويتمثل بدور الجمهورية الإسلامية في مساعدة العراق للوقوف بوجه هجمة داعش الشرسة.

 

* التاريخ سيكتبه بحروف من ذهب

كل هذه المساعدات كانت بتوجيه وإشراف مباشر من قائد الثورة الإسلامية (دام ظله)، وكان هذا الموقف مع العراق وشعبه على اتجاهات ومستويات عديدة؛ وأخص منها تقديم الخبرات العسكرية المهمة التي ساهمت بشكلٍ كبيرٍ وفعّالٍ بإنجاح العمليات العسكرية.

أن الحضور الميدانيّ الكبير لرجال الولاية المهمين والأساسين وعلى رأسهم الحاج الحبيب قاسم سليماني كان مؤثرا جدا، فالتاريخ سيكتب هذه الجهود بحروفٍ من ذهب، هذا الأنموذج للقائد الإسلاميّ المضحي والمتفاني والمتواضع، في محياه البساطة وفي إقدامه الجرأة والقدرة فتجده على خلاف الطراز المألوف للقادة والجنرالات، متواضعاً محباًّ وفياً ولا يتخلى عن أصدقائه وإخوته على رغم كثرة مشاغله وحجم مسؤولياته.

نحن كنا نشعر في الجبهات إنّه بشخصه أعظم ترسانة عسكرية مؤيدة بالتأييد الإلهيّ، فوجدناه في كلّ معركة على الساتر الأماميّ قريباً من هذا التنظيم الوحشيّ مقدماً كلّ خبراته للقوات العراقية لتحقيق الانتصارات وكسر المشروع الأمريكيّ في العراق.

وهذا هو النموذج الإيجابي الذي يعتبره الآخر تدخلاً لتشويش الصورة ولكننا نعتبره تمثيلاً حقيقياً لمنهج  أهل البيت (ع.(

أن الامام الخامنائي لم يقف متفرجاً ولم تقف الجمهورية الإسلامية بمنأى عما يحصل في العراق، بل تدخلت لإسناد العراق ودعمه للوقوف بوجه هذه الهجمة الوحشية.

 

* الشعب والحكومة العراقيين يقدران المساعدات الايرانية

صار اليوم الشارع العراقيّ والقوى السياسية والحكومة يعرفون جيداً من وقف معهم ومن تآمر عليهم، وصار الجميع يعرف أنّ من أراد عزاً في الدنيا ونجاتاً في الآخرة، فسيجدها مع الجمهورية الإسلامية وقيادتها الحكيمة.

أما من سوّل له الشيطان فأوهمه إنّ وجوده السياسي لا يكون إلا بدعم أمريكي فصافح يدهم الملطخة بدماء العراقيين، وفتح العراق أمامهم لنهبه وتخريبه من أجل كرسي أو منصب زائل فإنّه سيخسر المنصب؛ لأنّ مثل هكذا استكبار إبليسي ليس له عهد ولا ميثاق بل سيخذله عندما ينتهي دوره كما خذل صدام وحكام العرب الخانعين لهم واسقطوا حكوماتهم.

من يعمل ذلك ستفضح عمالته وبيعه لشرفه ووطنه في يوم ما؛ كما افتضحت آل سعود الذين لم يخجلوا من الذلة والمهانة والتي وضعهم بها ترامب، ومازالوا خاضعين حقراء أذلاء.

إنّ الحكومة العراقية الجديدة عليها أولاً أن تراجع وتحصي من وضع يده بيد الشيطان الأكبر وترى مصيره.

كما انه ينبغي على الحكومة الجديدة أن تحصي وتراجع من وقف مع العراق في محنته لتؤسس معه تحالفاً قوياً، فإنّ الوقوف مع القوي الأمين قوة وشرف.

كذلك على الحكومة أن توقف من كان موقفه سلبيّاً وداعماً لخراب العراق، ولا تسمح له بتكرار مشاريعه وتقطع أياديه المتنفذة في العملية السياسية.

وفي الختام يمكن القول أن الشعب العراقي وحكومته يمرون بمرحلة مهمة لمستوى تطور العلاقات والتعاون بينه وبين الجمهورية الإسلامية الجارة التي وقفت معه في محنته، وكانت الدولة الوحيدة في العالم وقفت الى جانبهم.

 


ترجمه انگلیسی


Being Interviewed by Iranian Students News Agency (ISNA)

If being the follower of the Guardianship of the Islamic Jurist is dependence, we are dependent/ I met Imam Khamenei after al-Nujaba was sanctioned

 

The secretary general of al-Nujaba, in an interview stressed the Movement’s fully abiding by the Guardianship of the Islamic Jurist and talked of his visit with the supreme leader of the revolution and his supports.

 

According to the reoport of al-Nujaba’s Centre for Relations and Media Affairs in Iran, the secretary general of al-Nujaba Islamic Resistance stressed the need for the formation of the Just Heavenly government, and then stated, if West considers following the Guardianship of the Islamic Jurist as dependence, the world should know that we are all dependent”.

Hujjat al-Islam “Akram al-Kaabi” pointed to his visit with the grand leader of the Islamic Republic, made after the Movement was sanctioned by the US Congress, and the added, “during that visit, Imam Khamenei said “you defeated the US and other enemies of yours and doing so, you have crippled them. Putting you on the sanction list is due to your power and is a sign of their defeat against you””.

Saying that “history will register the hardships Iran endured for Iraq with a golden pen”, he criticised the positions adopted by Washington during the occupation of Iraq by the ISIS and then said, “the US hindered all the operations we were to carry out and supported the ISIS and attempted to prolong the ISIS occupation of the Iraqi cities”.

The full text of ISNA interview is as below:

 

- How is the relation of al-Nujaba Islamic Movement with Islamic Republic of Iran? As some western analyst believe this group is acting and fighting on the behalf of Iran, and as its proxy, in Iraq and Syria against the terrorist groups such as ISIS.

What have made us tied with Islamic Republic of Iran, the civilised country highly developed after the domination of the world arrogance over it terminated, are culture, history, Heavenly message, the pure blood of Ahl al-Bayt (PBuT) shed in Karbal, the moral values and human principles.

Iraq, Iran and all the nations involved in the Resistance Axis are of firm beliefs and ties and the West attempts to destroy the said beliefs and relations and tries to launch insurrection and hostility among these great nations, though its attempts have all lead to failure.

For instance, they supported Saddam regime in its domination over the Iraqi nation, its killing the Iraqi nation and wronging the said nation. What Saddam did was not confined to the afore, and being supported by the West, he imposed war against Islamic Republic of Iran. He seriously attempted to plant hostility between two nations and finally he started to close mosques, threaten, execute the religious sources of emulation, scholars, professors and students.

They were all done to stop the fight against oppression and colonisation in the world, however none managed to deceive the wise Iraqi nation and the said wrong culture is solely institutionalised in the mind of the ignorant and mercenaries.

 

*The Project for Purification of Saddam

I saw once they attempted to collapse Saddam- their own poppet; the Arab regimes then cooperated with the US to end Saddam regime, though they had previously founded some media and recruited some writers to create a good image of Saddam.

The enemies think they can make us retreat from the right belief, or at least pressure our supporters; but through the Heavenly helps and the blessings of our true belief, we managed to recruit many wise supporters whose number is rising each day so that this pure movement develops as much as possible across Iraq and inside the heart of the Iraqi nation.

 

* A Munificence Called the Guardianship of the Islamic Jurist

Indeed, the west have long attempted to destroy the image of the scholastic Islamic movements and it pretends that such movements are dependent on others. The enemies have not still recognised that Islamic Republic of Iran, as the country of the Guardianship of the Islamic Jurist, has fulfilled the dream of the prophets and Imams through the Islamic Revolution and this revolution is the light guiding and directing the noble.

The enemies are unaware that being the follower of Guardian of the Islamic Jurist is a canonical due, and it is the source of honour and a dignity that has no counterpart. The Guardian of the Islamic Jurist is a grand Islamic source (of emulation) that many Muslims in Iran and in other countries follow him. The Guardian of the Islamic Jurist is also being followed in Europe and the US and these followers all believe he is the one will be succeeded by Imam Zaman.

 

* We Are Dependent

Today we believe that the Islamic Republic is the leader of the Right and Resistance axis against the world oppressors being leaded by the Evil Triangle (the US-England-Israel); the countries who have acquired their wealth through launching wars, shedding the blood of the innocent people and robbing their properties.

The oppressors and arrogant are deeply involved in the material affairs, consequently they can’t understand our hearts beat for the formation of the Just Heavenly Government across the world and we eagerly wait for it. If West considers following the Guardianship of the Islamic Jurist as dependence, the world should know that we are all dependent”.

 

*Why Should Quds Be Liberated?

Some “mercenary writers” objected that why did we raise the flag of enmity towards the Zionists? And why did we announce Quds as the key of Resistance? I tell them that the movement towards the liberation of the holy Quds is parallel with the belief in Mahdaviat (Mahdiism or belief in Imam Mahdi) and it will never separate from that. Therefore the one who abandons it, his faith is defective and he will never experience and understand being the follower under the flag of Imam Mahdi (AS).

The divine promise of the foundation of the Just Heavenly Government will never be fulfilled unless the evil Zionism is terminated. Therefore the evil forces have seriously launched a psychological warfare against us, however they should know will make us more determined to firmly and stably continue the Resistance.

 

- Some of such analysts believe that as al-Nujaba Islamic Movement is a sub-division of the Iraqi Popular Mobilisation Forces, and as now the civil war in Iraq is over, it is the time the activities of this paramilitary group come to an end. What is the idea your majesty in this regard?

Besides the military activities, who has distinguished al-Nujaba Movement from others, the movement conducts cultural, societal and service activities.

I do believe that such activities has terrified the enemies, as the institutionalisation of wisdom and culture in the society is indeed a pre-emptive battle and attack on the objectionable and colonising plans.

 However such plots are successfully established in a non-united and ignorant society which is empty of liberalism culture.

Through the globalisation system the enemies attempt to develop ignorance across the society and focus on busying the community with the under-developed and dissolved cultures. Accordingly the Resistance should carry on its activities on all the levels, including the military, political and cultural.

 

- You mean, besides the military activities, does al-Nujaba carry out other functions in Iraq and Syria?

Yes, as said before, al-Nujaba Islamic Resistance has attempted to act on all levels, and it has not confined itself solely to the military field.

We as a group believe that the battle against the oppression and arrogance should be conducted on all its levels, thereby we have turned to some humanitarian activities and established some purposeful science-culture centres, social charity institutions and other different service organisations.

 

*Nujaba Is Not Solely a Military Group

Moreover the movement has established and constructed some schools and universities which has advance scientific system, some research centres and institutions for approximation of the religions, the ones that aim at institutionalisation of the Unity Culture and avoidance of any sedition and instruction across the country.

Inshallah, through the heavenly succours, we will attempt to achieve success and honour on all other levels as we did on the military one.

 

- Recently some representative of the US Congress have announced their decision for imposing sanction on some Iran-backed Iraqi Resistance groups, including al-Nujaba Islamic Resistance. How are the possible sanctions of the US in your eye? And what will be your reaction in this regard?

We believe that the more the enemies be angry with us, the harder we have knocked them. We have knocked them so hard and it has made them cry loudly and as a result, they have added to their efforts against us.

 

* The Visit with the Supreme Leader after Nujaba Was Sanctioned

The insignificant fuss they have made, has turned to our honour, joy and power and also augmented our resistance, and meanwhile I had the chance to visit the supreme leader of the Islamic Republic, Ayatollah Khamenei, and he told me, “you defeated the US and other enemies of yours and doing so, you have crippled them. We approve of you and applaud your attempts and your Jihad. You will remain and achieve more victories. The World to Come will provide you with better conditions, and that betterment is not confined solely to the Other Day, you will definitely achieve superiority in the material world and your enemies will submissive. Putting you on the sanction list is due to your power and is a sign of their defeat against you”.

What honour could be better than hearing such a pledge from one of the Divinely Selected men?

 

- As the Iraqi president and prime minister have recently been chosen, how will be the relations of al-Nujaba Movement with the new Iraqi government?

We approve of the need for Iraqi political process and firmly back it. This end will never be fulfilled unless a strong, brave and courageous government is formed, as the grand sources of emulations have described.

Such a government will be able to prevent from execution of the destructive plans made by the US against Iraq and it will also manage to oust the American companies having cooperated with the ISIS politicians and plundered the oil and the wealth of the Iraqi nation.

 

* The Interventions of the Foreign Regimes and Prearranged Terrors

If the government enforces the said plans, it will be able to put an end to the occupation of Iraq and manage to terminate unemployment ousting the aforesaid companies who have employed many foreign workers.

Besides it can oust the security companies affiliated with the Zionist Regime from Iraq; especially as the Iraqi security and military forces have proved themselves in defending the Iraqi nation and land.

The presence of such suspicious security companies having committed many prearranged terrors, has much damaged the security status of the state.

 

Two Piece of Advice for Abdul-Mahdi

We hope that the new government take steps in two ways:

First: Reconstruction and rehabilitation of the country on all levels.

Second: Clearing Iraq from the damages made to country by the said companies, the ones entered the country’s economic and security fields after the end of the military occupation of the country and when the occupiers were submissively ousted from Iraq.

 

- How will be the prospect of the relation between Iran and the new Iraqi officials?

Regarding the relations between Iraq and Iran in the shadow of the formation of the new government, presently what is called intervention in the Iraqi affairs are of two types: negative intervention and positive one.

 

* Five Evil Countries

The interventions made by Saudi Arabia, United Arab Emirates, Qatar and some other countries for the destruction and debilitation of Iraq. The sent ISIS to Iraq, backed sectarianism and carrying out the order of the Zionists and the Americans, they launched some clashes inside Iraq.

We observed that once the ISIS raised and attacked Iraq, the US initially avoided helping Iraq in the fight against the said group and it also put some obstacles before the formation of the Resistance and the Popular Mobilisation who stood against the ISIS from the beginning.

Doing so they aimed at the collapse of the Iraqi government, the end of the Iraqi political process and the domination of the ISIS over Baghdad; however the faithful Iraqi youth who battled under the flag of the Resistance groups managed to stop the attack and save the capital of the country. Through the blessed Fatwa of the Sources of Emulation, based in Najaf, the formed the initial cores of the Iraqi Popular Mobilisation Forces, and then they were provided with the spiritual and logistic support of the Guardian of the Islamic Jurist and people.

Once these forces started to achieve victories, the US tried to take advantage of the wave of the achieved victories and pretended that it seeks the liberation of Iraq, though it had avoided helping Iraq once the war just broke out.

 

* The US Media

What the American did in the battle field was the opposite of what they said in the media. The loudly spoke of the fight against terrorism, although the terrorism was their own making and was directly supported by them.

 

*Combating Terrorism as Washington Does

“The US hindered all the operations we were to carry out and supported the ISIS and attempted to prolong the ISIS occupation of the Iraqi cities”. Even now they are supporting ISIS on the border of Syria and Iraq and hinder the liberation of other areas still occupied by the ISIS.

On the other hand, there is a positive intervention; the one made by the Islamic Republic of Iran, it is the part Iran played in helping Iraq in the fight against the savage attack of the ISIS.

 

* The History Will Register with a Golden Pen ...

These helps were all made with the direct order and direction of the grand leader of the Islamic Republic on all levels and aspects: specifically military advices which played a highly important part in the success of the military operations.

Moreover the participation of the influential men of the supreme leader, especially my dear brother, Haj Qasim Soleymani, that played a significant role. The history will register such attempts with a golden pen. He is an instance of a self-sacrificing humble Islamic commander with a simple life, he is so courageous and strong, and different from other commanders and major generals, he is so humble, kind and loyal and despite being so busy and having many heavy responsibilities, he never turns his back on his brothers.

In the battle fields, we feel that he is great military power approved of by God. In all the operations, he attended the front line and got close to the savage ISIS fighters and shared his experiences with the Iraqi fighters.

What mentioned are some instances of the positive interventions condemned by the enemy, however we regard it the true example of the manner and behaviour belonging to Ahl al-Bayt (PBuT).

Imam Khamenei and Islamic Republic were not indifferent about what was happening in Iraq, and supported Iraq so that it could stand against the savage attack made.

 

* The Appreciation of the Iraqi Nation and Government for Iran

Iraqi people, government and officials well distinguish the ones who stood with them from those standing and plotting against them. We well know those who prayed and asked blessing for us in the present and the World to Come- whose true instances are Islamic Republic of Iran and its wise leader.

 And we also well know those deceived by the Satan, those who thought they would remain in their positions solely through the supports made by the Americans, those who shook hands with the bloody hands and opened the gateways of Iraq onto plunder and destruction. They should know they will definitely fall from their positions, as the arrogance is the Satan who never fulfils his promises, and once such people carry out their role, the Satan will betray them; as Saddam and the submissive Arab rulers were such treated and their governments were collapsed.

The ones who act so, once the mercenary role played is divulged, will be embarrassed for betrayal of his own land and their reputation will be ruined; as the House of Saud have been abominably treated by Trump and as they are still abject.

Therefore the new government of Iraq should identify those cooperated with the Great Satan and determine their destiny.

Besides it should know those who backed Iraq in hard times and form a strong coalition with them; as the contract and cooperation with the trustworthy will produce power and dignity.

The government should punish those who advocated the destruction of Iraq through their negative positions and does not let them again make evil plans and cut them out of the political process of Iraq.

Finally it is noteworthy that the Iraqi government and nation are in the important stage of reinforcing their relations with Islamic Republic of Iran, as Iran was the only country stood next to the.