گزارش ویژه روزنامه قدس؛

چگونه جایزه 50 هزار دلاری برای دستگیری «الکعبی» سوخت؟

  • کد خبر: 2997
  • تاریخ: 1396/10/04 ساعت: 15:36
آمریکایی‌ها 10 سال پیش وقتی «اکرم الکعبی» از زندانشان گریخت، پاک به‌هم ریختند، سرِ کیسه را شل کرده و برای گرفتنش به آب و آتش زدند.

به گزارش دفتر رسانه‌ای مقاومت اسلامی نُجَباء در ایران، روزنامه کثیرالانتشار "قدس" در گزارشی مفصل به معرفی مقاومت اسلامی نُجباء و دبیرکل آن پرداخته است که مشروح آن در ادامه از منظرتان می‌گذرد:

««خیلی بیشتر از اینها می‌ارزد. آمریکایی‌ها هم البته این را بهتر از هرکسی می‌دانستند که «اکرم الکعبی» برایشان بیشتر از اینها می‌ارزد. با 50 هزار دلار فقط می‌خواستند طمع تروریست‌های محلی و فلک‌زده عراقی را تحریک کنند تا رد و نشانی از اکرم الکعبی به‌دست بیاورند وگرنه خودشان می‌دانستند روحانی جوان عراقی می‌تواند بیشتر از 50 میلیون دلار هم خرج روی دستشان بگذارد، بدون اینکه به دامشان بیفتد.

دفتر رسانه‌ای جنبش نُجَباء عراق فاش کرد که آمریکایی‌ها 10 سال پیش وقتی اکرم الکعبی از زندانشان گریخت، پاک به‌هم ریخته‌اند، سرِ کیسه را شل کرده و برای گرفتنش به آب و آتش زده‌اند.

حالا نام و نشانشان جوری به‌هم گره خورده که انگار فقط کنار یکدیگر معنا می‌دهند. جنبش نجباء عراق و اکرم الکعبی را می‌گویم که 10 سال پیش وقتی برای رد و نشانش جایزه گذاشتند، نه به پناهگاه امن خزید و نه تسلیم شد بلکه طی این سالها رزمندگان شیعه را از گوشه و کنار کشورش گرد هم آورد و میدان جنگ و گریز با اشغالگران و سپس تروریست‌ها را تا خاک سوریه امتداد داد.

رسانه‌های غربی این جنبش را با نام Hezbollah Al-Nujaba می‌شناسند و عراقی‌ها به آن "حركة حزب‌الله النجباء" می‌گویند.

نامشان را از خطبه‌ای که حضرت زینب (س) در شام خواند گرفته‌اند: «الا فالعجب کل العجب لقتل حزب‌الله النجباء بحزب الشیطان الطلقاء...» [چه سخت و دشوار است نجیبانی که لشکر خداوندند به‌دست طلقاء (آزادشدگان) که حزب شیطانند، کشته شوند.]

13 سال بیشتر از تشکیل نجباء با دبیرکلی اکرم الکعبی نمی‌گذرد؛ تشکلی که هسته اولیه آن گروه اندکی از نخبگان نظامی و مومن بوده و با انگیزه ایستادگی در برابر تجاوز نظامی آمریکا شکل گرفته بود، امروز تا گوشه و کنار عراق ریشه دوانده و علاوه بر ابعاد نظامی در همه زمینه‌های فرهنگی، اعتقادی و اجتماعی فعال است.

به پایگاه رسمی این جنبش با آدرس http://alnujaba.ir که سرمی‌زنید، خودشان را اینطور معرفی می‌کنند: «مقاومت اسلامی نُجَباء گروهی اسلامی ـ جهادی و مرکز آن در عراق است که به اصول اسلامی و ارزش‌های آن باور داشته و معتقد به حاکمیت مطلق اسلام بوده و با هدف دفاع از تمامیت ارضی، صیانت از حرم‌های اهل‌بیت علیهم‌السلام و حفاظت از حریم مردم مظلوم تشکیل شده است.»

به سطر آخر این معرفی‌نامه اگر دقت کرده باشید، به‌جای مرزهای جغرافیایی از حرم اهل‌بیت علیهم‌السلام و مرزهای اعتقادی حرف می‌زند؛ یعنی نجباء را به عراق محدود نکنید.

آمریکایی‌ها پیشاپیش می‌دانستند که شکل گرفتن نهادی مانند حزب‌الله لبنان در عراق چقدر می‌تواند برایشان گران تمام شود. برای همین علاوه بر جایزه گذاشتن برای دستگیری «الکعبی» در رسانه‌هایشان یکسره از ارتباط نجباء با حزب‌الله و ایران گفتند و در نهایت هم این جنبش را در فهرست تروریست‌ها قرار دادند.

در منابع و رسانه‌های غربی نیز این جنبش را در حد گروهی کوچک معرفی می‌کنند که در ایران و لبنان آموزش دیده و تجهیز می‌شوند و رابطه‌شان با «قاسم سلیمانی» بسیار خوب است.

آن‌ها دوست ندارند باور کنند سوژه 50 هزار دلاری که ده سال پیش از چنگشان گریخت، امروز بخشی از محور مقاومت را در منطقه مدیریت و رهبری می‌کند.

با وجود اینکه تشکل نشان‌دار و دارای هویت مستقل در عراق است، اما هرگز راه خودش را نه از مرجعیت عراق و نه از بسیج مردمی ـ الحشدالشعبی ـ جدا نکرده است.

در جریان جنگ با تروریست‌ها با گروه‌های ملی و میهنی عراق رابطه و همکاری خوبی دارد. این جنبش اگرچه اعلام کرده است با برخی سیاست‌های دولت عراق موافق و همراه نیست، اما هرگز با دولت وارد چالش نمی‌شود.

با وجود فشار غربی‌ها از اعلام مواضع سیاسی و اعتقادی ابایی ندارد و به صراحت می‌گوید که متاثر از اندیشه‌های امام (ره) است، رهبر انقلاب را ولی‌امر خودش می‌داند، با حزب‌الله لبنان رابطه گرمی دارد و...

چند هفته پیش که نامه‌ای از سردار سلیمانی به صاحب یکی از منازل مسکونی شهر "بوکمال" در فضای مجازی منتشر و موج تأیید و تکذیب‌هایش داغ شد، الکعبی در یک مصاحبه گفت: این موضوع تازه‌ای نیست. او هرگاه خانه‌ای را به‌عنوان مقرّ استفاده می‌کرد، اصرار داشت که حتما اجاره‌بهای آن پرداخت شود. فرماندهان دیگر در محور مقاومت هم بدون اجازه وارد خانه کسی نمی‌شوند.»»