خبرگزاری النجباسخنرانی «سامانتا پاور» در سازمان ملل علیه «نُجَباء»/ تشدید شانتاژ رسانه‌ای


پس از آنکه نماینده ایالات متحده در سازمان ملل، نام «نُجَباء» را در کنار دولت اسد، روسیه، حزب الله و ایران بر زبان جاری کرد؛ فشار بنگاه‌های خبر پراکنی برای سیاهنمایی علیه این جنبش مقاومت افزایش یافت.

به گزارش مرکز ارتباطات و امور رسانه‌ای نُجَباء در ایران، مانور رسانه‌ای و شانتاژ خبری همواره یکی از ابزار رسانه‌های غربی ـ عربی برای مقابله با محور مقاومت بوده است. رسانه‌ها به ویژه در سال‌های اخیر و پس از آغاز بحران سوریه نقش بسیار مهمی را در این راستا ایفا کرده‌اند. غول‌های رسانه‌ای جهان عرب مانند الجزیره و العربیه که با دلارهای نفتی قطر و عربستان به امکانات زیادی دسترسی دارند؛ روزانه ترفندهای مختلفی را برای تخریب مقاومت اسلامی پیاده می‌کنند. جالب تر آنکه این فعالیت به صورت کلان با فعالیت رسانه‌های مطرح جهانی مرتبط با لابی‌های صهیونیستی همسو بوده است.

این مهم چه در جنگ سی و سه روزه حزب الله لبنان با رژیم صهیونیستی و چه در درگیری مقاومت اسلامی با گروه‌های تکفیری در سوریه نمود بارز داشته است. در همین راستا محافل رسانه‌ای و سیاسی غربی ـ عربی پس از شکل گیری الحشد الشعبی با فتوای مرجعیت دینی نجف اشرف تلاش کردند تا با استفاده از کلیدواژه‌هایی مانند "شورشیان شیعه"، "شبه نظامیان طرفدار ایران" و با دروغ پردازی‌هایی مبنی بر «کشتار اهل سنت در مناطق آزاد شده از دست داعش» به تخریب بسیج مردمی عراق بپردازند. اگرچه هیچ یک از گروه‌های بسیج مردمی عراق از این افتراها مصون نبودند اما به صورت محسوس مقاومت اسلامی نُجَباء بیش از سایر گروه‌های مقاومت اسلامی عراق در معرض تهمت‌ها و دروغ پردازی‌های شبکه‌های ماهواره‌ای و پایگاه‌های خبری قرار داشته که در ادامه به شماری از نمونه‌های جوسازی، دروغ پردازی و گزارش‌های تحلیلی رسانه‌ها درباره مقاومت اسلامی نُجَباء اشاره می‌کنیم:

1ـ تمرکز بر حضور نُجَباء در سوریه: با وجود اینکه حضور مستشاران نظامی و گروه‌های مقاومت به درخواست و با اجازه حکومت مرکزی سوریه صورت گرفته و طبق قوانین بین المللی کاملا مشروع است، اما رسانه‌های عربی از آن به عنوان "اشغال سوریه" یاد می‌‎کنند. این رسانه‌ها که چشم خود را بر روی حضور ده‌ها هزار تروریستی از اقصی نقاط جهان بسته‌اند، به مناسبت‌های مختلف به جوسازی درباره حضور نیروهای مقاومت اسلامی نُجَباء و شخص «شیخ اکرم الکعبی» دبیرکل این تشکیلات، در نبرد حلب پرداختند. بی شک کارآمدی و موفقیت نُجَباء به ویژه در جنگ حلب موجب شده که الجزیره از "اعزام بیش از هزار نظامی تازه نفس نُجَباء به حلب" و "دیدار ژنرال قاسم سلیمانی با فرماندهان نُجَباء در حلب" خبر دهد. همزمان با عملیات آزادسازی حلب از دست گروه‌های تکفیری، پایگاه‌های خبری و شبکه‌های ماهواره‌ای جهان عرب این هجمه را به اوج رسانده و اخبار کذبی مبنی بر "مخالفت اهل سنت عراق با حضور نُجَباء در سوریه" را منتشر کردند.

2ـ بزرگ‌نمایی در مورد اسرا و شهدای نُجَباء: عملکرد خیره کننده مقاومت اسلامی به صورت عام و نُجَباء به صورت خاص چه در عراق و چه در سوریه بر هیچ کسی پوشیده نیست، مساله‌ای که مورد اذعان دوست و دشمن است. همزمان با جنگ آزادسازی موصل و حلب، برخی شبکه‌های خبری عرب زبان که در واقع تریبون گروه‌های تکفیری هستند؛ بارها تصاویری از شهدای این حرکت و همچنین اسرای نُجَباء را به نمایش گذاشته‌اند که مشخصاً با هدف تضعیف روحیه و ادعای تلفات بالای نُجَباء صورت پذیرفته است. اگرچه در موصل و حلب شماری از مجاهدان نُجَباء به شهادت رسیدند اما تلفات این جنبش در مقیاس عملیات مهمی که انجام شده بسیار کم بوده است.

3ـ القای اجماع اهل سنت عراق ضد نُجَباء: جنایت‌های هولناک داعش بیشتر از هر طایفه‌ای اهل سنت این کشور را در برگرفت و موجب آوره شدن صدها هزار تن از مناطق سنی نشین شد. از همین رو در یکی دو سال اخیر بسیج مردمی عراق به تنها امید آن‌ها تبدیل شدند. برخورد مسالمت آمیز گروه‌هایی مانند مقاومت اسلامی نُجَباء با مردم مناطق آزاد شده باعث ایجاد ارتباط حسنه بین اهل سنت و شعیان شد که البته بدیهی است به مذاق رسانه‌های طرفدار داعش خوش نیاید. ادعای "جنایتگری نیروهای نظامی نُجَباء" و "کشتار غیرنظامیان" از جمله تعابیر شبکه‌های عربی در ماه‌های اخیر بوده است. این شبکه‌ها همچنین با استفاده از سیاستمدارانی که خیانت آن‌ها باعث سرنگونی موصل به دست داعش شد؛ به تخریب این جنبش عراقی پرداختند. برای نمونه «اسامه النجیفی» که شخصیت شناخته شده‌ای برای همگان است، حضور مقاومت اسلامی عراق در سوریه را نوعی "تروریسم" توصیف کرده و خواستار برخورد حکومت مرکزی با گروه‌هایی مانند نُجَباء می‌شود(!).

4ـ تقابل نُجَباء با سایر گروه‌های شیعه عراقی: نشر اخبار کذب حاشیه ساز و تلاش برای ایجاد شکاف بین گروه‌های تشکیل دهنده بسیج مردمی عراق از دیگر حربه‌های رسانه‌ای برای تخریب مقاومت اسلامی است. همچنین توطئه خطرناکی که رسانه‌های ارتجاع به دنبال آن هستند در تقسیم گروه‌های شیعه به "وابستگان ایران" و "گروه‌های مستقل از ایران" خلاصه می‌شود. دو گانه‌ای که اگرچه از واقعیت به دور است اما تمرکز بر آن می‌تواند گاهاً مشکلاتی را به وجود بیاورد.

5ـ تلاش‌ها برای تخریب شیخ اکرم الکعبی: رهبر نسبتاً جوان مقاومت اسلامی نُجَباء که سابقه جنگ با اشغالگران آمریکایی و انگلیسی را در کارنامه دارد نیز از حمله طرفداران تکفیری‌ها در امان نبوده و دائماً در تیررس رسانه‌های معانده بوده است. تجربه محور ارتجاع از شخصیتی مانند «سید حسن نصرالله» که به بلای جان آن‌ها تبدیل شده موجب نگرانی شدید همپیاله‌های آمریکا از شکوفایی شخصیتی کاریزماتیک مانند شیخ اکرم الکعبی شده است. آمریکا و همپیمانانش در منطقه تجربه بسیار تلخی از علمای شیعه را یدک می‌کشند و از این رو همه تلاش خود را به کار گرفته‌اند تا به تخریب علمایی با رویکرد فکری امام راحل و شهید صدر بپردازند که البته دبیرکل مقاومت اسلامی نُجَباء نیز از این قاعده مستثنی نیست.

6ـ تحرکات دیپلماتیک علیه نُجَباء: به موازات هجوم فراگیر رسانه‌های عربی علیه نُجَباء، اقدامات دیپلماتیک فراگیری نیز از سوی کشورهای عربی و غربی صورت گرفته است. مهم‌ترین اقدام علیه نُجَباء را می‌توان اشاره «سامانتا پاور» به نام مقاومت اسلامی نُجَباء در جلسه شورای امنیت قلمداد کرد. نماینده آمریکا در سازمان ملل که مدعی "جنایتگری وحشیانه هم‌پیمانان سوریه در جنگ حلب" شده بود، در اظهاراتی مضحک مدعی شد: «در همین رابطه شبه نظامیان عراقی نُجَباء نیز در کشتار مردم حلب دست داشته اند!» این سخنان در حالی مطرح می‌شود که ده‌ها گروه تکفیری که رابطه قوی با جبهه فتح الشام (جبهه النصره) دارند در حلب انواع و اقسام کشتارها را انجام دادند اما این نماینده آمریکایی با چشم پوشی از همه این جنایت‌ها با اشاره به حرکت نُجَباء، نیروهای مجاهد آن را که با فداکارای خود حلب را از تکفیری‌ها نجات دادند "جنایتکار" توصیف می‌کند.

باید توجه داشت تمام مواردی که پیش‌تر به آن اشاره ‌شد مقدمه‌ای برای حمله اصلی محور غربی ـ عربی به مقاومت اسلامی نُجَباء است. به نظر می‌رسد نام بردن نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل از نُجَباء پیش زمینه‌ای برای تلاش گسترده به منظور درج نام این جنبش در لیست سیاه سازمان ملل و تروریستی خواندن آن است، همانطور که نام شیخ اکرم الکعبی سال‌ها پیش در این لیست قرار گرفت. گذشته از این، پس از دستاوردهای مهم نُجَباء در عراق و سوریه و آینده درخشانی که در انتظار این جنبش است، کشورهای حاشیه خلیج فارس و آمریکا و همپیمانان غربی در وهله اول تلاش می‌کنند تا شاخه نظامی آن را در لیست‌های سیاه خود قرار داده و سپس با فشار به حکومت مرکزی عراق محدودیت‌هایی را برای نُجَباء ایجاد کنند.

با این نگاه، ابداً عجیب نیست که سایت خبری الجزیره در گزارش پر سر و صدای خود که انعکاس بسیاری در سایت‌های جهان عرب داشت، نُجَباء را "نسخه عراقی حزب الله لبنان" توصیف و تصریح کند که «این جنبش نیروهای نظامی بسیار کار کشته‌ای را پرورش داده است». در گزارش الجزیره به ارتباط بخش‌های مختلف این گروه مقاومت با ایران اشاره و مدعی شده است: «نُجَباء اگرچه در عراق و با فتوای آیت الله سیستانی تشکیل شده اما گرایش خود را همواره به ولی فقیه اعلام کرده است». نباید به سادگی از گزارش‌هایی اینچنینی سطحی عبور کرد. بدون شک این گزارش‌ها و اقدامات دیپلماتیک علیه این جنبش نشان دهنده تلاشی گسترده برای دست اندازی در مسیر نُجَباء است.

در پایان باید تصریح کرد که اندیشکده‌ها و مراکز رصد بین المللی جبهه استکبار به صورت دقیق به رصد فعالیت‌های سیاسی، نظامی و فرهنگی احزاب اسلامی می‌پردازند و پلن‌های مختلفی را برای تخریب و مقابله با جنبش‌های مقاومت اسلامی طراحی می‌کنند. نظر به اینکه مقاومت اسلامی نُجَباء توانسته در همین مدت کوتاه به بخش مهمی از پازل مقاومت اسلامی تبدیل شود و در عرصه‌های سیاسی، نظامی و فرهنگی به صورت پویا فعالیت کند با حساسیت دشمنان مواجه شده است. همچنین فعالیت ویژه و دستاوردهای مهم، حضور همزمان در چندین جبهه نبرد، رابطه سازنده و مستحکم با جمهوری اسلامی ایران، ارتباط مستمر با مرجعیت نجف و توانمندی رهبران نُجَباء رادارهای مراکز رصد مخالفان مقاومت را به صدا در آورده است. ادامه روند رو به رشد نُجَباء به ویژه پس از پیروزی حلب و پایان عملیات آزادسازی موصل نیاز به حمایت همه جانبه محور مقاومت و هوشیاری نسبت به توطئه‌های دشمنان است که در بستر یک همکاری فراگیر و مستمر قابل دستیابی است.

كلمة سامانثا باور في الأمم المتحدة ضد "النجباء"/ تشديد الحرب الإعلامية

 

بعد أن استخدمت ممثلة امريكا لدى الأمم المتحدة عنوان "النجباء" إلى جانب حكومة الأسد وروسيا وحزب الله وإيران، ازداد نشاط وسائل الاعلام المعادية لمضاعفة الضغوط على هذه الحركة المقاومة.

 

أفاد مكتب الاعلام والعلاقات لحركة النجباء في الجمهورية الاسلامية، ان المناورات الإعلامية والابتزاز الإعلامي كانت على الدوام إحدى أدوات الإعلام الغربي العربي لمواجهة محور المقاومة. ولعب الإعلام دورًا مهمًا جدًا في هذا الصدد، خاصة في السنوات الأخيرة وبعد حدوث الأزمة فی سوريا، قام عمالقة الإعلام في العالم العربي، مثل قناة الجزيرة والعربية، اللتان تتمتعان بإمكانية الوصول إلى العديد من الامکانات عبر البترودولار القطري والسعودي، كل يوم بتنفيذ حيل مختلفة لتشویه صورة المقاومة الإسلامية. ما يثير الاهتمام، أن هذا النشاط كان يتماشى إلى حد كبير مع أنشطة وسائل الإعلام الرائدة في العالم التابعة للوبيات الصهيونية.

وقد تجلى ذلك في حرب تموز بين حزب الله والکيان الصهيوني، وكذلك في الصراع بين المقاومة الإسلامية والجماعات التكفيرية في سوريا. وفي هذا الصدد، وبعد صدور فتوى الجهاد للمرجعية الدينية في النجف الاشرف وتشكيل الحشد الشعبي بعد ذلك، حاولت وسائل الإعلام والدوائر السياسية الغربية والعربية باستخدام كلمات مفتاحية مثل "المتمردين الشيعة" و "الميليشيات الموالية لإيران" ونشرت أكاذيب کثیرة مضمونها "قتل أهل السنة في المناطق المحررة من داعش" لتشویه صورة الحشد الشعبي العراقي. وعلى الرغم من أن جمیع فصائل الحشد الشعبي العراقي لم تکن بمنأى من هذه الافتراءات، إلا أن المقاومة الاسلامية حركة النجباء كانت الأكثر تعرضًا لهذه التهم والافتراءات من القنوات الفضائية والمواقع الإخبارية، والتي سنذكر عدد من النماذج عن نشر الاكاذيب والتشويش والتحليلات الإعلامية حول المقاومة الاسلامية حركة النجباء:

1- التركيز على حضور النجباء في سوريا: على الرغم من أن حضور المستشارين العسكريين وفصائل المقاومة كان بطلب من الحكومة المركزية السورية وهو مشروع تمامًا بموجب القانون الدولي، إلا أن وسائل الإعلام العربية تصفه بـ"احتلال سوريا". وكانت وسائل الإعلام، التي غضت الطرف عن وجود عشرات الآلاف من الإرهابيين من جميع أنحاء العالم، تتجسس في مناسبات مختلفة عن وجود قوات المقاومة الإسلامية حركة النجباء وشخص أمينها العام الشيخ أكرم الكعبي في معركة حلب. مما لا شك فيه أن كفاءة النجباء وانجازاتهم، خاصة في معركة حلب، دفعت الجزيرة إلى إعلان "إرسال أكثر من ألف جندي جديد من النجباء إلى حلب" و"لقاء اللواء قاسم سليماني بقادة النجباء في حلب". وبلغ الهجوم الاعلامی ذروته بالتزامن مع عملية تحرير حلب من الجماعات التكفيرية حیث قامت المواقع الإخبارية والقنوات الفضائية في العالم العربي بنشر أنباء كاذبة عن "معارضة أهل السنة في العراق لتواجد النجباء في سوريا".

2- المبالغة في عدد أسرى وشهداء حركة النجباء: إن الأداء المبهر للمقاومة الإسلامية عامة والنجباء خاصة سواء في العراق أو سوريا لا يخفى على أحد، وهو أمر يعترف به الصديق والعدو. ولذلك بالتزامن مع عملية تحرير الموصل وحلب، أقدمت بعض القنوات الإخبارية الناطقة بالعربية، وهي في الواقع منابر لجماعات تكفيرية على عرض صور شهداء النجباء وكذلك أسرى الحركة مرات عديدة، وقد تم ذلك على وجه التحديد بهدف إضعاف الروح المعنوية والترويج لوقوع خسائر كبيرة بين النجباء. وعلى الرغم من استشهاد عدد من المجاهدين التابعین لحركة النجباء في الموصل وحلب، إلا أن خسائر الحركة كانت ضئيلة جدًا على نطاق العمليات الكبرى التي تم تنفیذها.

3- الترويج لفكرة وجود إجماع سني في العراق ضد النجباء: شملت جرائم داعش المروعة أهل السنة أكثر من أي طائفة أخرى في هذا البلد وادى ذلك الى تهجير مئات الآلاف من أهالي المناطق السنية. لذلك في العام أو العامين الماضيين، أصبح الحشد الشعبي العراقي أملهم الوحيد. أدت المعاملة السلمية مع أهالي المناطق المحررة من قبل فصائل المقاومة مثل حركة النجباء إلى خلق علاقات جيدة بين السنة والشيعة، وهو بالطبع لا يحبذ لدى وسائل الإعلام الموالية لداعش. وروجت القنوات العربية في الأشهر الأخيرة مزاعم کـ"إجرام قوات میلیشا النجباء" و"قتل المدنيين". كما استخدمت هذه القنوات سياسيين أدت خيانتهم إلى الإطاحة بالموصل من قبل داعش لتشویه سمعة هذه الحركة العراقية. أسامة النجيفي، على سبيل المثال هو شخصية معروفة وصف تواجد المقاومة الإسلامية العراقية في سوريا بأنه شكل من أشكال "الإرهاب" ودعا الحكومة المركزية إلى مواجهة مجموعات مثل النجباء (!).

4- مواجهة النجباء مع الفصائل الشيعية العراقية الأخرى: کان نشر أخبار كاذبة ومحاولة إحداث شرخ بين الفصائل المنضوية تحت الحشد الشعبي العراقي تكتيكات إعلامية أخرى لتشوية صورة المقاومة الإسلامية. المؤامرة الخطيرة التي يسعى إليها الإعلام الرجعي تتلخص أيضاً في تقسيم الفصائل الشيعية إلى "فصائل موالية لإيران" و"فصائل مستقلة عن إيران".  التقسیم الذي على رغم من أنه بعيد عن الحقيقة، يمكن أن يسبب مشاكل في بعض الأحيان.

5- محاولات لتشويه صورة الشيخ أكرم الكعبي: لم يسلم قائد المقاومة الإسلامية حركة النجباء الشاب نسبيًا، والذي له سجل حافل في قتال المحتلين الأمريكيين والبريطانيين، من هجوم أنصار التكفيريين واستهدفه الإعلام المعارض باستمرار. تجربة الرجعية العربیة في مواجهة شخصية مثل "السيد حسن نصر الله" الذي أصبح رعبا في قلوبهم، أثارت قلقاً كبيراً لدى الحلفاء الأمريكيين من نشوء شخصية كاريزمية مثل الشيخ أكرم الكعبي. لدى الولايات المتحدة وحلفاؤها في المنطقة تجربة مريرة للغاية مع العلماء الشيعة، ولذلك فقد بذلوا قصارى جهدهم لتشويه صورة هؤلاء العلماء التابعین للمنهج الفكري للإمام الخمیني والشهيد الصدر، وبالطبع  فإن الأمين العام للمقاومة الإسلامية حركة النجباء لا یستثنى من هذه القاعدة.

6- تحركات دبلوماسية ضد النجباء: بالتوازي مع الهجوم الواسع لوسائل الإعلام العربية على النجباء، اتخذت الدول العربية والغربية إجراءات دبلوماسية شاملة ضدها. إن أهم عمل تم الاقدام عليه ضد النجباء هو ذكر "سامانثا باور" اسم المقاومة الإسلامية حركة النجباء في اجتماع مجلس الأمن. قالت المبعوثة الأمريكية لدى الأمم المتحدة، الذي ادعت "وقوع جرائم وحشية لحلفاء سوريا في عملية حلب"، وزعمت في بيان سخيف: "بهذا الصدد، تورطت ميليشيات النجباء العراقية أيضًا في مجازر ضد أهالي حلب!"، يأتي هذا التصريح في وقت نفذت فيه عشرات العصابات التكفيرية التي تربطها صلات قوية بهیئة تحرير الشام (جبهة النصرة) مجازر بشتى أنواعها في حلب، لكن المبعوثة الأمريكية، تجاهلت كل هذه الجرائم، وأشارت إلى حركة النجباء، ووصفت المجاهدين الذين أنقذوا حلب من التكفيريين بتضحياتهم بأنهم "مجرمون".

وتجدر الإشارة إلى أن جميع الموارد التي سبق ذكرها هي بمثابة مقدمة للهجوم الرئيسي للمحور الغربي العربي على المقاومة الإسلامية حركة النجباء. يبدو أن ذكر الممثلة الدائمة للولايات المتحدة لدى الأمم المتحدة، لاسم "النجباء" في اجتماع مجلس الامن هو تمهيد لخطة واسعة النطاق لادراج الحركة على القائمة السوداء للأمم المتحدة وتوصيفها بـ"الارهاب"، حيث تم إدراج اسم الشيخ أكرم الكعبي على هذه القائمة منذ سنوات عديدة. بعد الإنجازات المهمة للنجباء في العراق وسوريا والمستقبل المشرق الذي ينتظر هذه الحركة، تحاول دول الخليج الفارسي والولايات المتحدة وحلفاؤها الغربيون أولاً وضع جناحها العسكري في القائمة السوداء وبعد ذلك خلق عوائق امام النجباء عبر الضغوط على الحكومة المركزية في العراق.

ومن هذا المنطلق، فليس غريباً على الإطلاق أن موقع الجزيرة الإخباري، في تقريره المثير الذي حظي بتغطية واسعة على مواقع الانترنت في العالم العربي، وصف النجباء بـ "النسخة العراقية من حزب الله اللبناني"، وذكر أن "هذه الحركة أنشأت جیلا من المقاتلين المتمرسین". يشير تقرير الجزيرة إلى وجود علاقات وطيدة بين مختلف أقسام الحركة المقاومة مع إيران وزعم: "على الرغم من أن حركة النجباء تشكلت في العراق بفتوى آية الله السيستاني، إلا أنهم أعلنوا دائمًا ميلهم إلى ولاية الفقيه". لا ينبغي ببساطة تجاهل مثل هذه التقارير. مما لا شك فيه أن هذه الأنباء والإجراءات الدبلوماسية ضد هذه الحركة تظهر محاولة واسعة النطاق لایجاد عوائق في طريق النجباء.

أخيرًا، تجدر الإشارة إلى أن مراكز الابحاث ومراكز المراقبة الدولية التابعة للاستکبار العالمي تراقب عن كثب الأنشطة السياسية والعسكرية والثقافية للأحزاب الإسلامية وتضع خططًا مختلفة لتدمير ومواجهة حركات المقاومة الإسلامية. بالنظر إلى أن المقاومة الإسلامية حركة النجباء استطاعت أن تصبح جزءًا مهمًا من محور المقاومة الإسلامية في هذه الفترة الزمنية القصيرة، وأن تعمل بشكل ديناميكي في المجالات السياسية والعسكرية والثقافية، فقد أثارت حساسية الأعداء. كما أن الأنشطة الخاصة والإنجازات المهمة التي حققتها حركة النجباء وتواجدها المتزامن في عدة ساحات والعلاقات البناءة والقوية مع الجمهورية الإسلامية في ايران والتواصل المستمر مع المرجعية الدينية في النجف وجدارة قادة النجباء أطلقت صفارات الانذار في مراكز المراقبة لدى اعداء المقاومة. إن استمرار تنامي النجباء، خاصة بعد انتصارات حلب وانتهاء عملية تحرير الموصل، يتطلب تضامناً كاملاً من محور المقاومة واليقظة تجاه مؤامرات الأعداء، وهو ما يمكن تحقيقه في سياق تعاون شامل ومتواصل.