خبرگزاری النجبا


حجت‌الاسلام الاسدی:

مؤسس حقیقی نُجَباء «حاج‌قاسم» بود/ عبور مقاومت عراق از مرزهای سرزمینی


رئیس شورای سیاسی مقاومت اسلامی نُجَباء، شهید سلیمانی را مؤسس حقیقی این جنبش خواند و تصریح کرد که پس از ترور حاج‌قاسم و ابومهدی، اهداف مقاومت عراق از مرزهای این کشور فراتر رفته و به اخراج امریکا از کل منطقه معطوف شده است.

به گزارش مرکز ارتباطات و امور رسانه‌ای نُجَباء در ایران، رئیس شورای سیاسی مقاومت اسلامی نُجَباء در مصاحبه‌ای اختصاصی با نشریه "رایحه" از زیرمجموعه خبرگزاری ایکنا، ضمن بیان جزئیاتی از رابطه نزدیک سپهبد شهید «قاسم سلیمانی» با شیخ «اکرم الکعبی» دبیرکل نُجَباء، نقش مؤثر فرمانده فقید سپاه قدس در شکل‌گیری و ارتقای جنبش‌های مقاومت عراق ـ به‌ویژه نُجَباء ـ را تشریح کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین «علي الأسدي» در این گفتگو شهید سلیمانی را یک "مکتب انقلابی" توصیف و پیش‌بینی کرد که شخصیت او تاریخ‌ساز خواهد شد.

وی همچنین با بیان ابعادی از تعامل حاج‌قاسم و ابومهدی المهندس، تصریح کرد که بعد از ترور این دو فرمانده شهید، اهداف مقاومت عراق از مرزهای این کشور فراتر رفته و به اخراج امریکا از کل منطقه معطوف شده است.

متن کامل گفتگو به شرح ذیل می‌باشد:

 

 1-  رابطه سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی با مقاومت اسلامی نُجَباء از کجا شکل گرفت؟

•  رابطه دبیرکل جنبش نُجَباء با شهید حاج قاسم سلیمانی به‌سان رابطه یک سرباز با فرمانده خود و رابطه شاگرد با استاد بود؛ رابطه‌ای که یک فرد بابصیرت با نماینده ولی امر مسلمین دارد و این رابطه از روی محبت، احترام و تقدیر است.

شیخ اکرم الکعبی از نخستین مجاهدانی بود که با حاج قاسم دیدار کرد و به بررسی دغدغه‌های امت اسلامی پرداختند و در آخرین دیداری که این شهید والامقام با دبیرکل نُجَباء و فرماندهان این جنبش داشتند نیز این دغدغه‌ها مورد بررسی قرار گرفته بود.

جالب است که بدانید فرمانده فقید نیروی قدس سپاه مؤسس حقیقی جنبش مقاومت اسلامی نُجَباء بوده است.

 

2-  به‌نظر شما ویژگی بارز شخصیت شهید سلیمانی که توانست ارتباط دوستانه و وفادارانه‌ای را با شیعیان، کردها، اهل سنت، ترکمن، عرب و غیرعرب ترتیب دهد و منجر به مردمی بودن ایشان در بین تمام عراقی‌ها شود، چه بود؟

•  بدون تردید شهید حاج قاسم فرمانده‌ای بود که صفات برجسته‌اش جایگاه والایی در میان قشرهای مختلف جامعه عراق به ایشان بخشید و بارزترین صفات وی روح بلند و اخلاصی است که موجب شد تا خدای متعال عشق و احترامش را در دل همگان قرار دهد؛ چراکه "من كان مع الله كان الله معه".

 

3-  برخی گمان می‌بردند بازپس‌گیری موصل از داعش محال است. نیروهای مقاومت اسلامی چگونه توانستند با حمایت شهیدان حاج قاسم و ابو مهدی بر داعش پیروز شوند؟

•  عده‌ای که چنین می‌پنداشتند، در واقع به خدای متعال ایمان نداشتند و بر این باور بودند که این گروه تروریستی آنچنان قدرتی دارد که نمی‌توان آن را شکست داد.

البته یک بخش از این باور درست بود، زیرا همه دنیا در حال حمایت از داعش بود؛ ولی با این وجود عواملی موجب شد تا این گروهک متحمل شکست بزرگی شود. از جمله این عوامل می‌توان به اراده مؤمنان مجاهد اشاره کرد که دو شهید بزرگ حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس این اراده را در آن‌ها به وجود آورده بودند و بنده این مسئله را به چشم خود دیدم.

از دیگر عوامل، فتوای مبارک مرجعیت بزرگ عراق آیت‌الله العظمی سیستانی حفظه‌الله و حمایت جمهوری اسلامی ایران بود که از خدای متعال مسئلت می‌کنیم این کشور را از بدی روزگار حفظ کرده و سایه رهبرش امام سیدعلی خامنه‌ای را بر سر مسلمانان مستدام فرماید.

در واقع، طراحی عملیات‌ها از سوی فرمانده بزرگ، شهید قاسم سلیمانی و سرباز اسلام شهید ابومهدی المهندس رضوان‌الله‌علیهما، بخش اعظم پیروزی‌ها بر داعش را رقم می‌زد.

 

4-  حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای (مدظله العالی) مقام معظم رهبری، شهید سلیمانی را رمز بین‌المللی مقاومت (چهره جهانی جبهه مقاومت) می‌دانستند. نظر شما درباره این توصیف رهبری چیست؟

•  تاثیر مجاهدت‌های تاریخی شهید حاج قاسم را می‌توان در بسیاری از کشورهای منطقه مشاهده کرد. حمایت‌های ایشان از جنبش‌های آزادی‌خواه جهان موجب شد تا وی به مصداق واقعی فرمایشات امام خامنه‌ای تبدیل شود.

شهید سلیمانی به‌گونه‌ای بر کشورهای منطقه و جهان تأثیر گذاشته بود که شهادت وی برای ملت‌های بیدار به یک رخداد دردناک تبدیل شد؛ ملت‌هایی که آن شهید دست یاری به آن‌ها داده بود.

این مجاهدت‌های تاریخی، حاج قاسم را به یک مکتب انقلابی تبدیل کرد که خواهید دید بعدها در دانشگاه‌های جهان به آن پرداخته می‌شود و این واقعیتی است که در همه دوره‌های تاریخی برای شخصیت‌های بزرگ رقم می‌خورد.

 

 5-  شهید سلیمانی و شهید المهندس آیات مجسم جهاد در قرآن کریم بودند که در رویارویی با دشمن به معنای واقعی «اشداء علی الکفار» توصیف می‌شدند. نظر شما در این باره چیست؟

•  سخن گفتن درباره این دو شهید بزرگوار بسیار دردناک است؛ چراکه شخصیتشان تجلی‌گاه بسیاری از ارزش‌های اخلاقی همچون ورع، تقوا و زهد بود و این در سیره زندگانی آن‌ها ملموس بود.

آن دو شهید "اشداء علی الکفار" بودند و در طول چهل سال مجاهدت خود کاری کردند که ترس و نگرانی بر کافران سایه بیندازد و نحوه ترور ناجوانمردانه آن‌ها شاهدی بر این ادعا است؛ چراکه یک ارتش کامل به عملیات ترور آن‌ها دست زد و این ترور نشان‌دهنده این است که کافران در مقابله با آن دو مجاهد عزیز اسلام درمانده شده بودند.

در مقابل نیز آن دو شهید در تعامل با مؤمنان مهربان بودند؛ "رحماء بینهم". خدایشان بیامرزد.

 

6-  همانطور که می‌دانید شهید سلیمانی در برابر استکبار جهانی و ایادی و مزدورانش در منطقه ایستاد، پایه‌های هیمنه آمریکا را در هم شکست و مانع گسترش نفوذ این کشور جهان‌خوار در خاورمیانه شد. حضرتعالی این مسأله را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

•  شهید حاج‌قاسم سلیمانی نه‌تنها هیبت استکبار جهانی را در هم شکست، بلکه بینی استکبار و مزدورانش را در میدان‌های مختلف جهاد به خاک مالید. وی کسی بود که از مکتب امام حسین(ع) آن انقلابی بزرگ، برخاسته و تربیت‌یافته امام خمینی(ره) بود که با بصیرت پیش می‌رفت و نقشه‌های آمریکا و پیروانش را به شکست کشاند.

این ناشی از اخلاص آن شهید و عمل به تکلیف در قبال امام زمانش بود و عمل به این تکلیف در همه رفتارها و سخنانش و در پایبندی به رهنمودهای امام خامنه‌ای نیز نمود داشت.

 

7-  چرا مراسم تشییع پیکر رهبران مقاومت و همرزمان‌شان با چنین استقبال مردمی روبه‌رو شد؟ پیام این تشییع جهانی چه بود؟

•  مشارکت مردمی گسترده در مراسم تشییع شهیدان سلیمانی و المهندس ثابت کرد که ترور بزدلانه آن مجاهدان والامقام از سوی ارتش آمریکا، غیرقابل‌قبول است و این پیام را به واشنگتن و مزدورانش مخابره کرد که آن دو شهید رهبرانی هستند که راهشان ادامه دارد و ما مشارکت‌کنندگان در تشییع اعلام می‌کنیم که مواضع آن‌ها در قبال مسائل منطقه، دقیقا همان مواضع ما خواهد بود.

تشییع‌کنندگان همچنین پیامی سیاسی به همه کسانی دادند که در صددند میان دو ملت عراق و ایران تفرقه‌افکنی کنند و شعار "ايران برة برة" (ایران برو بیرون) سرمی‌دهند؛ چراکه تفرقه‌افکنان نمی‌توانند خود را نماینده بخش اعظم مردم عراق قرار دهند که نسبت به موضع یک عده سکوت اختیار کرده‌ و دوست‌دار پیوندهای ایمانی میان دو ملت برادر هستند.

 

8-  اکنون چگونه می‌توان پایه‌‌‌های مقاومت اسلامی را در نبود چهره‌‌هایی چون شهید حاج قاسم و شهید ابومهدی تحکیم و تقویت کرد؟

•  شهادت فرماندهان بزرگی که نسل‌هایی را برای جهاد و مقاومت در برابر ستم و ستمکاران تربیت کردند، روح تازه‌ای در مقاومت دمید و انگیزه‌ای بزرگ برای ادامه اسلام ناب محمدی به‌وجود آورد که ادامه راه امام حسین(ع)، آن پدر آزادی‌خواهان جهان است.

در واقع شهادت آن دو فرمانده موجب شد تا عزم مقاومت برای پایان دادن به حضور آمریکا و رژیم صهیونیستی درمنطقه بیش‌تر شود و این همان راز خون‌های پاک است.

 

9-  افق محور مقاومت اسلامی را در سایه تحولات اخیر در منطقه خاورمیانه چگونه ارزیابی می‌کنید؟

•  مقاومت اسلامی عراق بخشی از محور مقاومت در منطقه است که توانست سرزمین‌های عراق را از آمریکا و مزدوران داعشی آن‌ها آزاد سازد.

اینک با ترور شهیدان حاج قاسم و ابومهدی، اهداف مقاومت عراق از مرزهای این کشور فراتر رفته و دیگر "اخراج آمریکا از منطقه غرب آسیا" هدف آن است که‌ به‌یاری خدا محقق خواهد شد.

في حوار مع مجلة رائحة:
الاسدي: المؤسس الحقيقي للنجباء هو "الحاج قاسم"/ افق المقاومة اتسع الى ابعد من حدود الوطن


أكد ر‌ئيس المجلس السياسي للمقاومة الاسلامية حركة النجباء أن قائد فيلق القدس الشهيد سليماني كان هو المؤسس الحقيقي لحركة النجباء، مصرحا أن مرحلة ما بعد اغتيال الشهداء القادة فقد اتسع افق المقاومة الى ابعد من حدود الوطن حتى صار الافق هو اخراج وطرد الامريكان من المنطقة.


أفاد مكتب الاعلام والعلاقات لحركة النجباء في الجمهورية الاسلامية الايرانية أن رئيس المجلس السياسي لحركة النجباء اشار في حوار مع مجلة "رائحة" الايرانية الى تفاصيل العلاقات الودية القائمة بين الفريق الشهيد "قاسم سليماني" مع الامين العام لحركة النجباء الشيخ "اكرم الكعبي"، مبينا دور قائد فيلق القدس في تأسيس وتعزيز قدرات حركات المقاومة في العراق، خاصة النجباء.
ووصف الشيخ على الاسدي خلال الحوار، الشهيد سليماني بـ"المدرسة الثوري"، وأكد أن هذه الشخصية العظيمة ستصبح جزءا هاما من التاريخ.
كما أنه بين ابعاد من شخصية الشهيدين سليماني وابو مهدي المهندس، مصرحا مرحلة ما بعد اغتيال الشهداء القادة فقد اتسع افق المقاومة الى ابعد من حدود الوطن حتى صار الافق هو اخراج وطرد الامريكان من المنطقة.
ولكم فيما يلي نص الحوار:


1-  ماهي طبيعة العلاقة التي تربط الشهيد الحاج قاسم سليماني بالامين العام للمقاومة الاسلامية حركة النجباء؟

العلاقة بين الشهيد الحاج قاسم سليماني وبين الامين العام لحركة النجباء علاقة الجندي بالقائد وعلاقة المريد باستاذه وعلاقة المؤمن الواعي بممثل ولي امر المسلمين وعلاقة محبة واحترام وتقدير.
كان الشيخ اكرم الكعبي من اوائل المجاهدين الذين التقوا بالحاج وتبادلوا هموم الامة كما شهد بذلك الشهيد الحاج قاسم سليماني في اللقاء الاخير الذي جمع الامين العام وقيادات حركة النجباء مع الشهيد الكبير الحاج قاسم سليماني رحمه الله.
اللطيف في الامر هو أن قائد فيلق القدس الشهيد سليماني كان هو المؤسس الحقيقي للمقاومة الاسلامية حركة النجباء.


2- ماهي السمة الشخصية التي استطاع الشهيد سليماني من خلالها ان يبني علاقات ودية مع الشيعة والاكراد والسنة والتركمان والعرب وغير العرب وادت الى تثبيت شخصيته بين مختلف الشرائح العراقية ؟

طبعا للشهيد القائد الكثير من السمات التي تميزه والتي جعلته يحتل هذه المكانة بين جميع اطياف الشعب العراقي . لكن اوضحها هي سمة الروح الكبيرة التي كانت بين جنبيه والصدق بينه وبين الله تعالى حتى جعل الله سبحانه وتعالى حبه واحترامه لدى كل هذه الجهات و"من كان مع الله كان الله معه".


3- البعض كانوا يزعمون ان استعادت الموصل من داعش مستحيل لكن قوات المقاومة الاسلامية تمكنت من الانتصار على داعش بدعم من هذين الشهيدين؟

ان الذين كانوا يزعمون ان استعادت الموصل من داعش مستحيل هؤلاء الذين لا يؤمنون بالله تعالى وبنفس الوقت كانوا يرون ان داعش تمتلك من المقومات التي يتسحيل من خلالها هزيمتهم وذلك فيه شيئا من الصحة لدعم العالم باجمعه لهذه العصابة.
ولكن هناك عوامل عدة ادت الى هزيمة هذه العصابة من شذاذ الافاق وهي اولا عزيمة المؤمنين المجاهدين التي استنهضها الشهيدين رضوان الله تعالى عليهم وهذا ما رأيته بام عيني.
 من ضمن هذه العوامل هي الفتوى المباركة للمرجعية الدينية العليا المتمثلة بسماحة السيد السيستاني (دام ظله) ودعم الجمهورية الاسلامية رعاها الله تعالى ودفع عنها كل سوء وعلى رأسها سماحة السيد الامام القائد علي الخامنائي ادام الله ظله على رؤوس المسلمين.
 في الحقيقة كان تخطيط القائد العظيم قاسم سليماني والشيء الكثير لحصول الانتصارات وكذلك جندي الاسلام الشهيد ابو مهدي المهندس رضوان الله تعالى عليهما.


4- اعتبر قائد الثورة الاسلامية الايرانية سماحة السيد القائد علي الخامنائي (ادام الله ظله)، الشهيد قاسم سليماني رمزا دوليا للمقاومة الاسلامية، ماهو تحليلكم حول هذا الموقف من جانب السيد القائد؟

ان التاريخ الطويل في الجهاد للقائد الشهيد الحاج قاسم كان له الاثر والبصمة في الكثير من دول المنطقة ودعمه لحركات التحرر بالعالم جعله مصداقا حقيقيا لوصف سماحة السيد القائد الخامنائي حفظه الله.
 ان الشهيد ترك اثر باغلب دول المنطقة والعالم مما جعل واقعة شهادته اليمة على الشعوب الواعية التي مد يد العون لهم وسوف يكون هذا التاريخ الجهادي مدرسة ثورية سوف تدرس في جامعات العالم مثله مثل كل العظماء على مر التاريخ.


5- كما تعلمون ان الشهيد سليماني والشهيد المهندس كانا تجسيدا لايات الجهاد كما كان لهما دور مثالي في مواجهة العدو بالمعنى الحقيقي للاية الكريمة (اشداء على الكفار)، ماهو رأيكم حول هذا الامر؟

ان الحديث عن هذين الشهيدين العظيمين كلام ذو شجون حيث كانا يمثلان كثيرا من القيم الاخلاقية من حيث الورع والتقوى والزهد الواضح في مسيرتهم العملية.

كما يظهر من سلوكهم اتجاه الكفار الشدة والبأس حيث جعلوهم مضطربين خائفين طيلة اربعين عام من عمرهم الجهادي وذلك واضح من حيث اسلوب اغتيالهم فهم قاموا بعملية غادرة ليست لشخصين بل واجهوا جيشا كاملا فهذا دليل بئسهم وشدتهم على الكفار وفي المقابل كانوا رحماء بينهم والمؤمنين رضوان الله تعالى عليهم.


6- كما تعلمون ان الشهيد سليماني قد وقف في وجه الاستكبار العالمي وعملائه واداواته في المنطقة ونجح في كسر هيبة امريكا ومنعها من بسط نفوذها على العالم ماهو تحليلكم حول هذا الامر؟

ان الشهيد الحاج سليماني مرغ انف الاستكبار العالمي وعملائه في اكثر من ساحة من ساحات الجهاد وليس فقط كسر هيبته وذلك لانه انطلق من مدرسة الامام الحسين الثائر وكذلك هو تلميذ ثورة الامام الخميني (قدس سره) يتحرك ببصيرة جعلته يدمر مخططات امريكا واذنابها.
 هذا لم يأت من فراغ بل من اخلاص لله وللقضية الكبرى الا وهي قضية الامام عجل الله فرجه الشريف التي كانت حاضرة في كل تحركاته وكلماته والالتزام بتوجيهات السيد القائد حفظه الله .


7- لماذا شهدت مراسيم تشييع جثامين القادة الشهداء الحاج ابو مهدي المهندس والحاج قاسم سليماني ورفاقهما حضورا شعبيا مهيبا وماهي رسالة هذه المراسيم المليونية؟

ان الحضور الجماهيري الواسع الذي شهده تشييع الشهداء القادة دليل الرفض الجماهيري للعملية الجبانة التي قامت بها القوات الامريكية وكذلك اراد الحضور ان يبلغ امريكا واذنابها ان هؤلاء قادتنا ونهجهم نهجنا، نحب ما يحبون ونبغض ما يبغضون.
 أن هذا التشييع الكبير يحمل رسالة سياسية الى الذين يطبلون للتفريق بين الشعب العراقي والايراني ويهتفون (ايران برة برة)، ان هؤلاء لايمثلون الاغلبية الصامتة والمحبة لهذه الوشائج الايمانية التي تربط الشعبين الشقيقين.


8- كيف يمكن تعزيز قدرة المقاومة الاسلامية في مرحلة ما بعد استشهاد شخصيات كبيرة بحجم الحاج قاسم سليماني والحاج ابو مهدي المهندس؟ 

ان شهادة قادة كبار ربوا اجيال على الجهاد وعلى مقاومة الظلم والظالمين انبعاث جديد بروح المقاومة ودافع كبير لاستمرارية النهج المحمدي الاصيل وللخط الحسيني الذي خطه ابا الاحرار الامام الحسين عليه السلام.
 أن استشهاد هؤلاء القادة زادت المقاومة عزيمة لاجل انهاء الوجود الامريكي وربيبتهم اسرائيل وهو سر الدماء الزكية.


9- ماهو افق محور المقاومة الاسلامية في ضوء تحولات المنطقة الاخيرة؟

المقاومة الاسلامية هي جزء من محور المقاومة في المنطقة وكانت تعمل على تحرير الاراضي العراقية من الامريكان واذنابهم الدواعش وقد فعلت.
 اما مرحلة ما بعد اغتيال الشهداء القادة فقد اتسع افق المقاومة الى ابعد من حدود الوطن حتى صار الافق هو اخراج وطرد الامريكان من المنطقة باذن الله تعالى.

In an interview with Rayehe Magazine:
Haj Qasim the True founder of al-Nujaba /Iraqi Resistance no more bound to land borders: al-Asadi

 

The chairman of al-Nujaba Islamic Resistance Board for Political Affairs called Shahid Soleymani the true founder of this Movement and stated that following the assassination of Haj Qasim and Abu Mahdi, the targets of the Iraqi Resistance are no longer bound to the borders of this country and the Movement is focused on the expulsion of the US from the whole region.

 

The chairman of al-Nujaba Islamic Resistance Board for Political Affairs, interviewed by the Iranian Magazine “Rayehe”, offering some details on the close relationships between Martyr Lieutenant-general Qasim Soleymani and the secretary-general of al-Nujaba, Akram al-Kaabi, elaborated on the effective role played by the late commander of Quds Corps in the foundation and growth of the Iraqi Resistance movements, specifically al-Nujaba, reported al-Nujaba’s Centre for Communications and Media Affairs in Iran.

In this interview, Hujjat al-Islam Ali al-Asadi called Shahid Soleimani a Revolutionary school and predicted that his personality will impact history.

Furthermore, pointing to some aspects of the cooperation between Haj Qasim and Abu Mehdi al-Muhandis, he explained that following the martyrdom of these two martyred commanders, the targets of the Iraqi Resistance are no longer bound to the borders of this country and the Movement is focused on the expulsion of the US from the whole region.

The full text of the interview:
 
1.    When was the relationship between Haj Qasim and al-Nujaba Islamic Resistance formed?

-    The secretary-general of al-Nujaba treated Haj Qasim Suleymani as a soldier behaves to his commander and a student to his teacher; it was the relationship of a wise person with the representative of the leader of Muslims, and it was based on affection, respect and appreciation.

Sheikh Akram al-Kaabi was one of the first combatants who met Haj Qasim and they dealt with the concerns of the Islamic Ummah, and in the final meeting among this eminent martyr and al-Nujaba secretary-general and commanders, they once again discussed such issues.

You should know that the true founder of al-Nujaba Islamic Movement is the late commander of Quds Corps.

 

2.    In your opinion, what was the distinguishing characteristic of Haj Qasim Soleymani that enabled him to have a friendly and faithful relationship with Shiites, Kurds, Sunnis, Turkmens, Arabs and non-Arabs and make him popular among all Iraqis?

- Certainly, Haj Qasim was a commander whose distinctive characteristics gave him a high position among different walks of life in Iraq, his best characteristics are his benevolence and devotion, and it made God bestow upon him the heartfelt love and respect of people, as “The one who works for Heaven, Heaven succours him”.

 

3.    Some people considered regaining Mosul from the ISIS as inaccessible. How could the forces of the Islamic Resistance defeat the ISIS using the supports and advice of martyrs Haj Qasim and Abu Mehdi?

- Such people indeed didn’t believe in God, the Sublime; to them, the terrorist group was too strong to be defeated.

However, a part of such belief was right, as the whole world backed up the ISIS; anyway, several factors contributed to the defeat of the group. The will of the believing combatants is an instance of such factors, the determination that was created by two great martyrs, Haj Qasim and Abu Mehdi al-Muhandis, and I observed this myself.

The other factor was the blessed Fatwa of the Iraqi source of emulation, Grand Ayatollah Sistani and supports of the Islamic Republic of Iran. We ask God to protect this country and its leader for Muslims against the evils of the time.

Indeed, the planning of operations by the great commander, Shahid Haj Qasim Soleymani and the soldier of Islam, Shahid Abu Muhandis, was the principal factor contributing to many victories against the ISIS.

 

4.    Hazrat Ayatollah Khamenei, the supreme leader, described Shahid Soleymani the international key of the Resistance (the global figure of the Resistance). What is your opinion about this description?

- The impact of the historical endeavours of Haj Qasim can be seen in many countries of the region. His defence of the liberal movements finally made him the true example of what Imam Khamenei said. 

Shahid Solyemani highly impacted the countries of the region and the world, and thus, their martyrdom was seen by the vigilant nations, the ones aided by that martyr, as a sad event. 

Those historical endeavours made Haj Qasim a revolutionary school, the one who will be discussed in universities of the world, and this happens in all historical eras for great figures.
 
5.    Shahid Soleymani and Shahid Abu Muhandis were the true examples of the Jihad in Quran whom in the confrontation with the enemy were described as “Forceful against the disbelievers”. How do you see this?

-  Talking about these two martyrs isn’t easy; as their personality was the confluence of many moral values, including devoutness and piety, and their manner of living reflected this.

These two martyrs were forceful against the disbelievers and during their forty years of combat, they managed to frighten disbelievers and their cowardly assassination proves this claim; as a whole army acted for their assassination and this shows that disbelievers were too weak to do anything against them.

Nonetheless, these two martyrs were kind with believers; “Merciful among themselves”, may they rest in peace.

 

6.    As you know, Shahid Soleymani stood against the world arrogance and its mercenaries, he could shatter the hegemony of the US and stopped the penetration of this colonizing country into the Middle East. How is this in your eye?

-  Haj Qasim both shattered the hegemony of the world arrogance and conquered it and its mercenaries in the battlefield. He was risen from Imam Hussein (AS) school, the great revolutionary, and was trained by Imam Khomeini, he moved forward vigilantly and frustrated the plans of the US and its followers.

Their success was rooted in the sincerity of these two martyrs and as they performed their task towards the Imam of the time; the said task was executed in whatever they did and said and also in putting the guidance provided by Imam Khamenei into practice.

 

7.    Why did such a great number of people attend their funeral? What was the message of this great ceremony? 

- The great participation of people in the funeral of Shahid Soleymani and al-Muhandis showed that the cowardly assassination of these two great martyrs by the US army isn’t acceptable, and it told Washington and its mercenaries that these two martyrs are the leaders whose path is followed, and we who participated in that ceremony announce that the martyrs’ positions towards the regional issues will be exactly ours.

Those who attended this ceremony sent a political message to those attempting to strike divisions between Iraqi and Iranian nations, those who chant the slogan of “Iran Go Out”; as they can’t be the representative of the bigger part of the Iraqi nation, the group who are silent towards the position of the former group and favour the faith-based links between two nations. 


8.    Now in the absence of the figures such as Shahid Haj Qasim and Shahid Abu Muhandis, how can the bases of the Islamic Resistance be strengthened and improved?

- The martyrdom of great commanders, who trained some generations for Jihad and Resistance against the oppression and suppressors, injected a new spirit and motivation into the Resistance for continuing the path of the true Muhammadi Islam, i.e., following the path of Imam Hussein, the father of the world liberals.

In fact, the martyrdom of these two commanders enhanced the determination of the Resistance for putting an end to the presence of the US and the Zionist Regime in the Region, and it is the secret of that pure blood.

 

9. how do you assess the prospect of the Islamic Resistance in the shadow of recent developments in the Middle East?

- The Iraqi Islamic Resistance is a part of the Resistance Axis in the region that has succeeded to liberate Iraqi lands from the US and its mercenaries.

Now, following the assassination of Haj Qasim and Abu Mehdi, the targets of the Iraqi Resistance are no longer bound to the borders of this country, and currently, it has targeted the expulsion of the US from the West Asia, a purpose that will be achieved.