خبرگزاری النجبا


دبیرکل نُجَباء:

حمله مقاومت عراق به مواضع امریکا قطعی، فرسایشی و غافلگیرکننده است/ رصد تمامی تحرکات زمینی و هوایی اشغالگران


شیخ اکرم الکعبی با تاکید بر آغاز شمارش معکوس تا ساعت صفر انتقام، از قطعی بودن پاسخ نظامی مقاومت عراق به اشغالگران خبر داد و آن را فرسایشی و غافلگیرکننده توصیف کرد.

به گزارش مرکز ارتباطات و امور رسانه‌ای نُجَباء در ایران، دبیرکل مقاومت اسلامی نُجَباء در چهارمین کنگره بین‌المللی شهدای جبهه مقاومت و شهدای امنیت در تهران حضور یافت و به ایراد سخنرانی پرداخت.

حجت‌الاسلام والمسلمین «اکرم الکعبی» در آغاز کلام، با تبریک ایام‌الله دهه فجر و ستایش از انقلاب اسلامی ایران، کشور عراق را سرزمینی درگیر با جنایات استعمارگران توصیف کرد که اکنون در حال جنگی سرنوشت‌ساز با اشغالگران است.

وی ضمن تشریح موارد متعدد نقض حاکمیت و غارت منابع عراق از جانب بیگانگان، مساعدت‌های جمهوری اسلامی ایران و سپهبد شهید قاسم سلیمانی به کشورش را یادآور شد و اعلام کرد: کمترین اقدام برای اثبات وفاداری و همچنین کمترین انتقام به‌خاطر این جنایت بزدلانه، پاکسازی کامل منطقه از لوث وجود امریکایی‌هاست.

دبیرکل نُجَباء با رد این شبهه که "عراق به نیابت از ایران با امریکا وارد چالش شده است" خاطرنشان ساخت: دشمن می‌خواهد با چنین القائات فریبنده‌ای، دهان‌ها را ببندد و افکار عمومی را علیه مقاومت بشوراند؛ ولی ما در محور مقاومت عقیده‌ای استوار داریم، از تهدید و ارعاب نمی‌هراسیم، تصمیم خود را برای تحقق "معادله رعب" گرفته‌ایم و آنان را از سرزمین خود اخراج می‌کنیم.

شیخ اکرم الکعبی در ادامه برای نشان دادن خباثت امریکایی‌ها به ذکر خاطره‌ای ناگفته از فرمانده شهید سپاه قدس پرداخت و اظهار داشت: در یکی از دیدارهایمان در عراق، حاج‌قاسم به من گفت «چقدر این امریکایی‌ها وقیح هستند! آن‌ها به‌واسطه یک عراقی برایم پیغام فرستاده‌اند که اگر حاضر به تقسیم غنایم باشید، ما اعتراضی به حضور شما در عراق نداریم؛ به‌شرط آنکه مزاحم منافع یکدیگر نشویم!»

وی افزود: حاجی سرش را پایین انداخت و با ناراحتی بسیار به من گفت «دوست نداشتم پاسخ آن‌ها را بدهم، ولی این بار احساس کردم لازم است جوابی به قلدری‌شان داده شود. لذا پیام فرستادم که ما در مقدسات و عقاید و ارزش‌هایمان منافع قابل تقسیمی با شما نداریم. ما به تکلیف شرعی خود برای حفظ این ملت از شر شما عمل می‌کنیم، زیرا ما عراقی قوی و مستقل می‌خواهیم و شما آن را کشوری تابع می‌خواهید تا منابعش را به سرقت ببرید. ما از مقدسات و ملت عراق که با آن تاریخ، دین و عقیده مشترک داریم دفاع می‌کنیم و شما این ملت را می کُشید، سرزمینش را اشغال می‌کنید و فرهنگش را با رسانه‌هایتان هدف قرار داده‌اید. خجالت بکشید و منافع عراق را به عراقی‌ها بسپارید. عراق قدرتمندتر و بزرگتر از آن است که امثال شما بخواهند منافع آن را تقسیم کنند و شما کوچکتر از آنید که بخواهید برای ما شرط بگذارید.»

فرمانده عالی‌رتبه مقاومت عراق سپس از آمادگی مقاومت اسلامی جهت خلق یک حماسه بزرگ برای گرفتن انتقام خون فرماندهان شهید مقاومت خبر داد و تصریح نمود: ما غسل شهادت کرده و همه مراکز علنی خود را در عراق بسته و مهیای جنگی شده‌ایم که معادله قدرت را تغییر خواهد داد. ما با تکیه بر حق پاسخگویی، آشکارا انتقام خواهیم گرفت و مسؤولیت کامل آن را شجاعانه و به‌طور رسمی بر عهده می‌گیریم.

الکعبی با تأکید بر آغاز شمارش معکوس تا رسیدن به ساعت صفر انتقام، اضافه کرد: امروز کاملا آماده هجوم همه‌جانبه هستیم و کلیه تحرکات هوایی و زمینی دشمن از جمله در پایگاه‌های "عین‌الاسد"، "کی‌وان"، "التاجی"، "المطار"، "ساذر" و غیره را رصد می‌کنیم.

وی با استناد به مصوبه پارلمان کشورش برای اخراج بیگانگان، همچنین تظاهرات میلیونها عراقی با شعار "کلا کلا امریکا" خاطرنشان ساخت: اکنون بر ما واجب شد که این مطالبه را با پاسخی نابودکننده از طرف مقاومت کامل کنیم؛ پاسخی که با عملیات ویژه و فرسایشی همراه است و امریکایی‌ها در سال‌های اشغال تا سال 2011 ـ که با ذلت و خواری از کشور خارج شدند ـ آن را تجربه کرده‌اند.

دبیرکل نُجَباء ادامه داد: اکنون برای حفاظت از نیروهای مقاومت، به شیوه امنیتی سابق خود در زمان اشغال بازگشته‌ایم. جنگ فرسایشی یکجانبه آغاز خواهد شد و آنان دیگر هدفی را نخواهند یافت. همانگونه که بمب‌های کنار جاده‌ای، موشک‌ها و گلوله‌های ما آخرین سربازان آنان را در گذشته هدف گرفتند، امروز نیز آخرین هواپیماها و نیروهایشان را هدف خواهند گرفت.

حجت‌الاسلام والمسلمین اکرم الکعبی در بخش دیگری از سخنرانی خود، از روز ترور فرماندهان مقاومت به‌مثابه یک گذرگاه تاریخی یاد کرد و گفت: "سوم ژانویه" روز تولد «سلیمانی» ‌ها و «جمال» [ابومهدی] های بی‌شمار در سراسر این کره خاکی است. مقاومت پس از این تاریخ، از حالت پدافندی به آفندی تغییر وضعیت داده است. اینک مسیر فرودگاه بغداد، راهروی ورود نظامیان امریکایی به جهنم خواهد بود. عراق سرزمین حسین بن علی علیه‌السلام و تجلی‌گاه نبرد حق علیه باطل است. ما همانطور که در گذشته هزاران عملیات تصویربرداری شده علیه امریکایی‌ها انجام داده‌ایم، اکنون نیز آن را تکرار خواهیم کرد و آگر آنان بازگردند، ما نیز بازخواهیم گشت.

وی با تأکید بر اینکه "مرگی که یانکی‌ها درحال فرار از آن هستند و به گور رفتگانشان را از خوف حقارت ژست قلدر مآبانه و رد ادعاهای پوشالی هژمون جهان بودن مخفی می‌کنند، برای ما احلی من العسل است" یادآور شد: ما سال‌هاست سنگر به سنگر در جستجوی شهادتیم و در این راه ضرری وجود ندارد؛ یا شهید می‌شویم و یا پیروز!

فرمانده ارشد مقاومت اسلامی عراق، بار دیگر نظامیان اشغالگر امریکایی را اینگونه مخاطب قرار داد: به خانه بازگردید! ما از رگ گردن به شما نزدیک‌تریم. همه‌جا برای شما ناامن است و همه برای شما تهدید محسوب می‌شوند. غافل‌گیری از اصول ابتدایی یک جنگ تمام‌عیار حساب‌شده است و ما حمله خواهیم کرد، آن‌گونه که انتظارش را نداشته باشید! ژنرال‌های ائتلاف و فرماندهان ارتش ایالات‌‌متحده را دعوت می‌کنم که از فضای هالیوودی خارج شوند. دفن شدن در زادگاهتان، کوچک‌ترین حق شهروندی شماست! نگذارید سیاستمداران امریکا شما را از این حق مسلم محروم کنند. انتخاب با شماست!

شیخ اکرم الکعبی سپس تصریح کرد: منطقه غرب آسیا، قلمروی "امپراتوری مقاومت" به پایتختی جمهوری اسلامی ایران است و همانطور که پیش‌تر نیز اعلام کرده‌ام، پاسخ به ترور فرماندهان مقاومت از سراسر این امپراتوری انجام خواهد پذیرفت.

دبیرکل نُجَباء در بخش پایانی با اشاره به طرح امریکایی صهیونیستی موسوم به "معامله قرن" گوشزد کرد: "معامله ترامپ" به‌دنبال مسخ ماهیت، نابودی آینده و حقوق ملت فلسطین، به بردگی کشیدن و فراری دادن آنان است؛ در حالی که اعراب و حاکمان سست‌صفت، به مزدوران سیاست‌های طاغوتی امریکا بدل شده‌اند.

الکعبی گفت: ترامپ و طراحان معامله قرن بدانند که مانع اصلی تحقق منویات آن‌ها همان محوری است که از صنعا تا تهران و از بغداد تا دمشق و از بیروت تا نوار غزه و از قدس تا تونس امتداد یافته است. با این نگاه می‌توان پی برد که اقدامات اخیر امریکا در منطقه از جمله ناامن سازی کشورها و ترور فرماندهان مقاومت، ارتباط مستقیمی با معامله قرن داشته است.

وی در نهایت با بیان اینکه "مذاکره با صهیونیست‌ها و آمریکایی‌ها و باور کردن وعده‌های آنان توسط کسانی که فریب شعارهای دروغین تاجران جنگ را باور می کنند، دستاوردی جز ناکامی و سرافکندگی و از دست رفتن مقدسات (البته بدون جنگ) ندارد"، خواستار لغو معاهده اسلو و پایان دادن دائمی به همکاری امنیتی دولت خودگردان با رژیم صهیونیستی شد و آن را کم‌ترین اقدام عملی در کرانه باختری توصیف کرد.

گفتنی است چهارمین کنگره بین‌المللی شهدای جبهه مقاومت و شهدای امنیت (فاتحین) عصر جمعه با حضور مسؤولان بلندپایه لشکری ـ کشوری و نمایندگان جنبش‌های مقاومت در سالن اجلاس سران برگزار شد.

 

الامين العام للنجباء:

هجوم المقاومة العراقية على القواعد الامريكية حتمي، استنزافي ومفاجئ/ نرصد جميع تحركات المحتل البرية والجوية

 

أكد الشيخ أكرم الكعبي على بدء العد التنازلي لساعة صفر الانتقام، معلنا عن حتمية الرد العسكري للمقاومة العراقية على المحتل الامريكي، ووصفه بانه سيكون استنزافي ومفاجئ.

 

أفاد مكتب الاعلام والعلاقات لحركة النجباء في الجمهورية الاسلامية أن الامين العام للمقاومة الاسلامية حركة النجباء شارك في المؤتمر الدولي الرابع لشهداء محور المقاومة وشهداء الامن في طهران والقى كلمة خلاله.

بدء الشيخ أكرم الكعبي كلمته بالاعراب عن تهانيه بمناسبة عشرة الفجر (ذكرى انتصار الثورة الاسلامية في ايران) واشاد بالثورة الاسلامية، مؤكدا أن العراق اليوم يواجه جرائم المحتلين ويخوض حربا مصيرية ضدهم.

وبين عدد من اجراءات الاجانب في هتك سيادة العراق وسرقة ثرواته، مشيدا بدعم الجمهورية الاسلامية الايرانية والشهيد الفريق قاسم سليماني لجمهورية العراق، معلنا أن اقل الوفاءِ والثأرِ من الجريمةِ الامريكية الجبانةِ في استهداف القادة الشهداء هو تطهيرِ المنطقةِ من الوجودِالامريكيّ المشؤومِ بشكلٍ كاملٍ.

ورفض الشيخ أكرم الكعبي اتهام العراق بانه دخل في معركة ضد امريكا نيابة عن ايران، قائلا: أن الاعداء يحاولون تكميمِ الأفواه وتضليل وخداعِ الرأي العام ضدالمقاومة عبر اثارة هكذا شبهات،  لكن ليعلمو اننا في المقاومة نمتلك عقيدة ثابتة فلا نبالي بتهديدهم وارهابهم وقد اتخذنا قراراً بأن نحقق توازن الرعب ونطردهم من ارضنا.

وأشار الشيخ أكرم الكعبي الى حكاية عن الشهيد سليماني لشرح خبث الإدارة الامريكية، قائلا: في احدى لقاءاتي مع الحاج قاسم في العراق، قال لي الحاج سليماني: ما أوقح هؤلاءِ الأمريكانِ! بعثوا لي برسالة من خلال وسيط عراقي يَقولون ليس لدينا اعتراض على وجودِكم في العراق لكن بشرط أن نتقاسم المصالح فلا تزاحموننا ولا نزاحمكم!"

وتابع الشيخ أكرم الكعبي قائلا: الحاج قاسم خفض رأسه متألماً حينها وقال: كنت لا أتشرف ولا أحب أن أجيبَهم، لكن شعرتُ هذه المرةِ أنه من الواجبِ أن أجيبهم وأوقفَ غطرستَهم، فقلتُ للوسيط اخبرهم: لا توجد مصالح مشتركة في مقدساتنا وعقيدتنا وقيمنا لكي نتقاسمها معكم، نَحنُ نعمل بتكليفنا الشرعيّ لحمايتَهم من شروركم،  فنحن لسنا مثلكم لأننَا نريد عراقاً قوياً مستقلاً، وأنتم تريدونه خاضعاً تَسرقونَ خيراته، ونحن ندافع عن المقدسات والشعبِ العراقي الذي يَربطنَا معه تَاريخ ودين وعقيدة،وأنتم تقتلونه وتحتلونَ أرضه، وتستهدفونَ ثقافتَهُ بإعلامكم المشوهِ. اخجلوا من أنفسكم واتركوا مَصالحَ العراقِ للعراقيينَ، فالعراق أقدر وأكبر من أن يَعرضَ أمثالَكم تقاسمَهُ، وأنتم أقلُ من أن تشترطوا علينا.

وأعلن القائد البارز في المقاومة العراقية عن جهوزية المقاومة الاسلامية لخلق ملحمة كبرى للثأر لدماء القادة الشهداء، مصرحا اننا غَسلنا غسلَ الشهادةِ، وغلقنَا كُلَّ مقراتِنا العلنيةِ في العراقِ،  وَتجهزنَا لحربِ ستغلب موازين القوى، فلنا الحقُّ الكاملّ والشرعي والوطني بالرد ونَحنُ فقط مَن يَتحمل مسؤوليةَ ردّنا الذي سَنقومُ بِهِ بكُلِّ شجاعةٍ وبشكلٍ علنيّ وبعنواننا الرسميّ.

وأكد الكعبي على بدء العد التنازلي لساعة صفر الثأر، مضيفا نحن اليوم نمتلك الجهوزيةَ الهجوميةَ ونرصد كُل تحركاتِ العدوِ البريةِ في قاعدةِ عينِ الأسدِ وكي وان والتاجي والمطارِ وساذرِ وغيرها، وكذلِكَ حركتهُ الجويةِ.

وأشار الى قانون مجلس النواب العراقي الذي ينص على ضرورة خروج القوات الامريكية من العراق وكذلك المظاهرات المليونية التي خرج بها الشعب العراقي ورفع شعار "كلا كلا امريكا"، موضحا اليوم صارَ لازماً إكمال ُذلكَ برد ساحق من المقاومة بعمليات نوعية وحربِ استنزاف وليتذكروا جيدا مَا فعلنَا بِهم سابقا في سنينِ احتلالِهم للعراق إلى عام ۲۰۱۱ حينما جَروا ذيول الهزيمة والخيبةِ.

وتابع، اليوم نحن من أجلِ الحفاظِ على كوادرِ المقاومةِ رجعنَا إلى طريقتنَا الأمنيةِ في العملِ أيامَ الاحتلالِ، وَستبدأ حرب الاستنزافِ من طرف واحد والامريكان لن يجدوا أهدافا، وكما أن عبواتنَا وصواريخنَا ورصاصاتنَا لاحق تآخرَ جنودِهم بعدَ هزيمتِهم سَابقاً فأنّها ستلاحقُ اليومَ آخر طائراتِهم وجنودِهم الغاصبينَ.

وفي جانب اخر من كلمته وصف الشيخ اكرم الكعبي يوم استشهاد قادة المقاومة بالمرحلة الاستثنائية والمفصلية، قائلا: إنّ ۳ كانون الثاني هو يوم ميلادِ عدد لا يحصَى من"سليماني" و"جمال" في جميعِ أنحاءِ العالَمِ. إنّ المقاومةَ بَعدَ هذا التاريخِ انتقلَت من حَالةِ الدفاعِ إلى حالةِ الهجومِ. وَلتعلمَ القواتِ الامريكيةِ أنّ طَريق مَطارِ بغدادَ سَيكون طريقَهم لِلجحيمِ، فالعراق هو أرضُ الحسينِ بن علي (عليه‌السلام). العراق ميدان مواجهةِ الحقِّ مع الباطلِ، وَكما نفذنا في الماضي الآفَ العمليات ضدَ القواتِ الأمريكيةِ ووثقناها بالصورةِ، سنعيدُ الكرةَ مرةً أخرى، وَإنْ عَادُواعُدنَا.

وأكد على أن الموتَ الذي يَفر منه اليَانكي الأمريكيّ، وَيخفونَ عددَ قتلاهُم خوفاً من انهيارِ غطرستِهم، وَفضحِ ادعاءاتِهم الجوفاءِ في الهيمنةِ على العالمِ، إنّ هذا الموت لَنا أحلَى من العسلَ وَنحن منذُ سَنوات نَتمنَى الشهادةَ وَنسعَىخَلفهَا مِن ميدانٍ الى ميدانٍ آخرَ وفي هذا الطريقِ لا توجد خَسارةً، فإما أن نَستشهدَ أو نَنتصرَ.

وخاطب القائد البارز في المقاومة الاسلامية العراقية مرة اخرى القوات الامريكية، قائلا: اِرجعوا إلى بيوتكم! َنحن أقربُ إليكم مِمَا تَتصورونَ، وَلا يُوجدُ مَكانٌ آمنٌ لكم، وإنّ جَميعَ ما حولِكم یُمثلُ تهديداً لكم. إنّ المفاجأةَ هي إحدى المبادئ البديهيةِ لحربٍ شاملةٍ، ونحن سنهاجمُكم في أماكنَ لا تتوقعونَ الهجومَ فيها. وأدعو جنرالاتِ التحالفِ وقادةَ الجيشِ الأمريكيّ إلى الخروجِ من الأجواءِ السينمائيةِ. وأقولُ لهم إنّ حصولَكم على قبرٍ في مسقطِ رأسكم هو أقلُ حقٍ ضمنتهُ حقوقُ المواطنةِ لكم... لا تَسمحوا لِساسةِ البيتِ الأسودِ أن يَسلبوا مِنكم هذا الحقَّ المكفولَ والخيار لكم!

وصرح الشيخ أكرم الكعبي أن منطقةَ غربِ آسيا هي ساحة لإمبراطوريةِ المقاومةِ وعاصمتِهَا جمهوريةِ الإسلامِیة، وكما أعلنَا في السابقِ أنّ الردَّ على اغتيالَ قادةِ المقاومةِ سَيأتي مِن جميعِ أنحاءِ امبراطوريةِ المقاومةِ.

وأشار الامين العام لحركة النجباء الى الخطة الصهيو امريكية التي تدعى "صفقة القرن"، مؤكدا أن "صفقة ترامب" تسعى لمسخِ هوية فلسطين وقتلِ مستقبلِها وهضمِ حقوقِ شعبِها واستعبادِهم وتشريدِهم، وقد سِيقَ الأَعرابُ والمُتخاذلونَ من الحكامِ زُمراً خلفَ توجهاتِ السياسةِ الامريكيةِ الطغيانيةِ؛ ليبقوا ذيولاً وأتباعا.

وتابع، وليعلم ترامب ومن خطط معه لصفقةِ القرنِ أنّ المانعَ الأساسيّ لِتحققِ نواياهُ هو المحورُ الذي يَمتد بشعوبه من صَنعاءَ إلى طهرانَ ومن بغدادَ إلى دِمشق، و من بَيروتَ إلى قِطاعِ غَزةَ، ومن القدسِ إلى تُونسَ، وعبرَ هذه الرؤيةِ نَستكشفُ أنّ الاجراءاتِ الأمريكيةِ الأخيرةِ في المنطقةِ كضربِ الاستقرارِ في بلدانِ المنطقةِ، واغتيالِ قادةِ المقاومةِ تَرتبطُ ارتباطاً مباشراً مع صفقةِ القرنِ!

وختم الكعبي، قائلا: أنّ المفاوضاتِ مع الصهاينةِ أوالأمريكانِ وتصديقِ وعودِهم لِمن يخدعونَ بشعاراتِ السلامِ الكاذبةِ التي يُطلقُها تِجارُ الحروبِ لم تنتهِ بشئٍ غيرَ الهزيمةِ واليأسِ؛ وتضييع الأرض والمقدسات بغير قتال، مطالبا بالغاءَ اتفاقيةِ اوسلو وانهاءَ التعاونِ الأمنيّ بينَ السطلةِ الفلسطينيةِ والكيانِ الصهيونيّ حيث يمثل أقلُ اجراءِ يُمكن تَنفيذِهِ في الضفةِ الغربيةِ.

الجدير بالذكر أن المؤتمر الدولي الرابع لشهداء محور المقاومة وشهداء حفظ الامن (فاتحين) انعقد اليوم الجمعة بحضور القيادات العسكرية والسياسية الايرانية العليا وممثلي حركات المقاومة في صالة اجلاس منظمة التعاون الاسلامي.

 

Al-Nujaba’s Secretary-general:

Iraqi Resistance’s attacks on US positions certain, erosive and surprise/occupiers under full observation

 

Sheikh Akram al-Kaabi, stressing the start of the countdown forthe revenge zero hour, described the military response of the Iraqi Resistance to occupiers as erosive and surprise.

 

The secretary-general of al-Nujaba Islamic Resistance attended and spoke in the fourth International Congregation of the Resistance and Security Martyrs, held in Tehran, reported al-Nujaba’s Centre for Communications and Media Affairs in Iran.

Hujjat al-Islam Akram al-Kaabi, initially congratulating FajrTen-day and commemorating the Islamic Revolution of Iran, described Iraq as a country engaged in the war against colonisersand the one currently fighting a decisive battle against occupiers.

Enumerating several cases of Iraqi sovereignty violation and its resources plunder by foreign countries, he pointed to the helps of the Islamic Republic of Iran and Lieutenant-general Soleymani to his country and announced, “The smallest step demonstrating our loyalty and the smallest revenge for their cowardly crime is the full cleansing of the region from the dirt of the Americans.

Al-Nujaba’s secretary-general, rejecting the claim that “Iraq is standing against the US on the behalf of Iran”, pointed out, “The enemy seeks to shut mouths and provoke public thought against the Resistance using such deceptive claims; however, we in the Resistance Axis have a firm belief, and we aren’t afraid of threats, we have made a firm decision on the fulfilment of the “Horror Equation” and we will definitely expel them from our own land.”

Then, in order to show the evilness of Americans, Sheikh Akramal-Kaabi recalled an untold memory of the martyred commander of Quds Corps and maintained, “In one of our meetings, Haj Qasim told me, “How shameless Americans are! Through an Iraqi, they sent me a message saying that if you agree to dividespoils of war with us, and provided that we both don’t act against each other, we have no objections to your presence in Iraq.”

He further mentioned, “Haj Qasim lowered his head and very sadly told me, “I didn’t like to answer their message, but this time, I felt that their bullying should be answered. Therefore, I sent them a message saying that in our holy issues, beliefs and values, we have nothing to share with you. We are performing our religious task of defending this nation against your evil, as we want a strong and independent Iraq, yet, you want it a dependent one to plunder its resources. We defend the holy sites and Iraqi people with whom we share a single history, religion and belief, and you kill these people, occupy their land and target their culture with your media. Shame on you, you shouldleave the resources of Iraq to Iraqis. Iraq is so strong and great that it doesn’t allow countries like you divide its resources and you are too weak to set conditions for us.”

The top commander of the Iraqi Resistance announced the preparedness of the Islamic Resistance for taking a great epicrevenge for shedding the blood of the Resistance martyred commanders and then, explicated, “We have performed the wash of martyrdom, closed all our official centres in Iraq and are prepared for the battle that changes the equation. Relying on the right of retaliation, we take open revenge and shoulder its responsibility courageously and formally.”

Emphasizing the start of the countdown for the zero hour of revenge, al-Kaabi added, “Today, we are fully ready for an all-out attack and we are observing all their movements in the air and on earth including in Ain Assad, K-1, at-Taji, al-Mital, Sazar and other Air Bases.”

Referring to the enactment on the expulsion of foreign countries from Iraq, passed by the Iraqi parliament, together with millions of Iraqi demonstrators chanting the slogan “Never Never the US”, he pointed out, “Now, we, the Resistance, are obliged to fulfil this demand with a demolishing response; a response that is accompanied by special and erosive operations, the thing that Americans experienced during the years of occupation-until they, humiliated, left Iraq in 2011.”

“Currently, concerning the defence of the Resistance forces, weare once again back to our older security method employed during the era of Iraqi occupation. The erosive war will be started and they will find no more target. Our roadside bombs, rockets and bullets targeted their last forces in the past, and today, their fighters and forces will be struck the same”, added al-Nujaba’s secretary-general.

In another part of his speech, Hujjat al-Islam Akram al-Kaabi, referring to the assassination of the Resistance commanders as a historical turning point, stated, “The third day of January is theone on which several Suleymanies and Jamals (Abu Muhandis) are born across the world. Following this date, the Resistance has changed its position from defensive to offensive. Now, the road to Baghdad airport, the entrance corridor of American forces, will be turned into hell. Iraq is the land of Hussain ibn Ali (AS) and the place of the right’s battle against the wrong. As we conducted several imaging operations against American in the past, we will do it again, and if they come back, we will also return.”

Stressing that the death, which the Yankees are afraid of, the ones who hide their corpses because of their fear of the inferiority of their bully gesture and the rejection of their false claims on being the world hegemon, is sweeter than honey for us, he pointed out, “We have sought martyrdom in all fronts for several years and there is no loss on this way, we will achieve either the success or martyrdom.”

The top-rank commander of the Iraqi Resistance addressed American occupying forces as, “Return to your home! We are closer to you than your jugular vein. Everywhere is insecure for you and all threaten you. Suddenness is a basic characteristic of an all-out battle, and you can’t expect how our attack will be! I invite the generals of the coalition and commanders of the US to get out of the Hollywood atmosphere. Being buried in your own homeland is the smallest right of citizenship! Don’t let American politicians deprive you of this inalienable right! We give you this option!”

Then, Sheikh Akram al-Kaabi explicated, “West Asia is the territory of the “Resistance Empire” whose capital is the Islamic Republic of Iran, and as I have announced once, “The Response to the assassination of the Resistance commanders will be given by the whole of this empire.”

In the final part of his speech, pointing to the American-Zionist plan, called the “Deal of the Century”, al-Nujaba’s Secretary-general warned, “Trump’s Deal seeks to transform the essence, destroy the future and violate rights of the Palestinian nation, and making them some slaves and pushing them to escape; While Arabs and weak rulers are turned into the mercenaries of the US oppressing policies.”

Al-Kaabi said, “Trump and planners of the Deal of the Century should know that the principal obstacle before the fulfilment of their aims is the axis extended from Sana'a to Gaza Strip, and from Quds to Tunisia. Looking from this perspective shows that there is a direct relationship between the Deal of the Century and whatever the US has recently done in the region, including making countries insecure and assassinating the commanders of the Resistance.” 

Finally, saying that “Negotiation with Zionists and Americans and believing their promises by those who are deceived by such false claims of the dealers of war will end in nothing but failure, embarrassment and losing the holy places and issues (of course without any war), he called for the cancellation of Oslo Treaty and termination of the security cooperation between the Palestinian National Authority and the Zionist Regime and called it the least practical step in West Bank.

It should be noted that on Friday, the fourth International Congregation of the Resistance and Security Martyrs (Winners) was held in the presence of the top-rank military and state officials and representatives of the Resistance in Iran International Conference Centre.