خبرگزاری النجبا


دبیرکل مقاومت اسلامی نُجَباء در نشست خبری:

نیروهای الحشد الشعبی توانایی آزاد کردن موصل را دارند/ قاسم سلیمانی بخشی از جبهه مقاومت در تمام دنیاست


شیخ اکرم الکعبی بیان کرد: ما اعتقادی به مرزهای زمینی نداریم؛ اعتقادمان به مرزهای آسمانی است و قاسم سلیمانی بخشی از جبهه مقاومت در تمام دنیاست.

به گزارش دفتر سیاسی رسانه‌ای مقاومت اسلامی نُجَباء در ایران،  نشست خبری حجت‌الاسلام والمسلمین «اکرم الکعبی» دبیرکل مقاومت اسلامی نُجَباء صبح امروز یکشنبه در خبرگزاری تسنیم برگزار شد.

وی در این نشست با قدردانی از حمایت‌های جمهوری اسلامی از عراق در مبارزه با تروریسم گفت: دشمن بزرگی در مقابل ما قرار دارد و کشورهایی که حامی آن‌ها هستند نیز دولت‌های بزرگی هستند.

فرمانده برجسته بسیج مردمی (الحشد الشعبی) عراق افزود: این گروه‌ها هیچ ارتباطی با اسلام ندارند و آمریکا از طریق قطر، عربستان و ترکیه این گروه‌ها را هدایت می‌کند.

شیخ اکرم الکعبی ادامه داد: پیروزی‌های بزرگی که بدست آوردیم، در مقابل حمایت‌ها و پشتیبانی‌های بسیار بزرگی که این گروه‌ها دریافت می‌کنند، ثابت می‌کند که ما در مسیر پیروزی هستیم.

وی اظهار داشت: عربستان از ابتدای جنگ علیه یمن تاکنون هیچ نتیجه‌ای کسب نکرده است، بلکه در باتلاق یمن گیر کرده است، پیش از آن هم کشورهای دیگری در این مخمصه گیر کرده بودند. امروز یمن در مسیر درستی گام برداشته اشت.

دبیرکل مقاومت اسلامی نُجَباء در ادامه گفت: در سوریه، آن‌ها روی شکست دمشق ظرف چند ماه حساب می‌کردند، اما چند سال است که سوریه با کمک برخی کشورها مقاومت می‌کند. همین باقی ماندن دولت سوریه، خود یک پیروزی بزرگی است.

 *پس از دستاوردهای الحشد‌ الشعبی، کشورهای غربی همراه با "داعشی‌های سیاسی" به دنبال انحلال این نیروی داوطلب مردمی هستند

حجت الاسلام اکرم الکعبی تاکید کرد: در عراق هم این تصور را داشتند که نیروهای عراقی برای مبارزه با داعش کافی نیست و آنها نیازمند آمریکا خواهند بود، ولی به لطف خدا نیروهای مردمی حشد شعبی شکل گرفت که دستاوردهای زیادی به همراه داشت. برای همین می‌بینیم که بعد از پیروزی نیروهای داوطلب مردمی الحشد الشعبی، کشورهای غربی با مزدورانشان که ما آنها را (داعشی‌های سیاسی) می‌نامیم به دنبال انحلال حشد شعبی هستند.

وی در ادامه تاکید کرد: برای آزادی مناطق تحت تصرف تروریست‌ها به سال‌ها تلاش نیاز بود اما الحشد الشعبی توانسته است که طی این مدت پیروزی‌های بزرگی را به دست آورده و هم‌اکنون به دروازه های موصل رسیده است.


دبیرکل مقاومت اسلامی نُجَباء در خصوص ورود نیروهای ترکیه به سوریه گفت: امروز رابطه بین ترکیه و اسرائیل روشن شده است و اخوان المسمین در ترکیه نماینده کشورهای غربی هستند و اعتقاداتشان همان اعتقادات تکفیری‌ها در سوریه است و ارتباطاتشان با کشورهای غربی را همان ارتباطات تروریست‌ها با غربی‌ها می‌دانیم.

حجت الاسلام الکعبی افزود: برای همین ترکیه هم برنامه‌هایی توسعه‌طلبانه در سر دارد و ورود نیروهایش به جرابلس، یک اشغال‌گری است، همانند کاری که در موصل انجام شد. ترکیه با دخالت‌ در سوریه و عراق مرتکب اشتباه شده‌ و قطعا جواب ما بعد از آزادی موصل دردناک است و این گروه‌ها را مورد هدف قرار می‌دهیم.

* از ابتدای اشغال عراق و تشکیل ائتلاف ضدداعش (به رهبری آمریکا) هیچ دستاوری (از آمریکایی‌ها) ندیدیم، بلکه حضور آنها مانع دستاوردهای الحشدالشعبی بوده است

وی در خصوص ورود احتمالی نیروهای آمریکایی به عراق و پایگاه «القیاره» گفت: از ابتدای اشغال عراق و تشکیل ائتلاف ضدداعش هیچ دستاوری ندیدیم بلکه حضور آنها مانع دستاوردهای حشد شعبی بوده است. ما چندین بار با دولت عراق صحبت کرده و اعلام کردیم که حضور نیروهای خارجی را نمی‌پذیریم، اما فشارهای شدید وارده از سوی داعشی‌های سیاسی و خود آمریکا باعث حضور آن‌ها در القیاره شده است. حتی خود آمریکایی‌ها وقتی با القاعده مبارزه می‌کردند، به اعتراف‌خودشان 90 درصد این شهر نابود شد. اما زمانی که الحشد الشعبی وارد شد، خسارات وارد شده بیش از 20 درصد نبود. الحشدالشعبی در عملیات‌های خود بسیار مراقب مردم و زیرساخت‌ها است.

این فرمانده جبهه‌های جنگ علیه تروریست‌های تکفیری افزود: داعشی‌های سیاسی در عراق با وجود آنکه آمریکا، فلوجه را نابود کرد چیزی نگفتند اما حالا به عملیات‌ اعتراض می‌کنند. نیروهای الحشد الشعبی امروز این امکان را دارند که بدون کمک دیگران موصل را آزاد کنند.

شیخ اکرم الکعبی در خصوص نقش پنهانی «ثامر السهبان» سفیر عربستان در عراق گفت: حشد شعبی از گروه‌های مقاومت مردمی تشکیل شده است. لذا رابطه خوبی بین آنها و آمریکا، اسرائیل و عربستان وجود ندارد. گروه‌های مقاومت توانستند به آمریکا ضربه بزنند. این کشورها برای کل منطقه برنامه دارند و انتظار داشتند که داعش برای مدت طولانی در منطقه باقی بماند. اما ایجاد الحشد الشعبی و مقاومت در مقابل آن‌ها موجب شد که برای تضعیف الحشد الشعبی تلاش کنند و این موضوع از طریق داعشی‌های سیاسی دنبال می‌شود. به همین دلیل صداهایی برای فروپاشی الحشد الشعبی بلند شده است.

* نه آمریکا و نه هیچ کشور دیگری نمی‌تواند الحشد الشعبی را از بین ببرد/ در حال تلاش هستند تا مانع حضور الحشد الشعبی در آزادسازی موصل شوند

وی در ادامه اظهار داشت: سهبان یک شخصیت اطلاعاتی است و نه سیاسی و از ابتدا هم وجود او در عراق مطلوب نبود و تمام فعالیت‌های او در عراق امروز در جهت نادرستی است. کارهای اطلاعاتی او هیچ ارتباطی به فعالیت‌های دیپلماتیک ندارد. حضور او سودی برای عراق ندارد و کسانی که اطراف او هستند همان افرادی‌اند که خواهان انحلال حشد شعبی هستند.

دبیرکل مقاومت اسلامی نُجَباء در خصوص اینکه اوضاع منطقه به چه سمتی پیش می‌رود و چطور می‌توان در مقابل تحولات خبیثانه ایستاد، بیان کرد: افکار تکفیری افکاری هستند که عقاید مخالف را بر نمی‌تابند و هیچ ارتباطی با اسلام حقیقی ندارند. گروه‌های تکفیری به دنبال بد نام کردن اسلام هستند. باید اهداف این پروژه تکفیری را مشخص کنیم و روش نظامی روش اصلی برای مقابله با این تفکر نیست بلکه مقدمه است و برای مبارزه با آن باید اسلام را از نو به آنها نشان داد که جز با وحدت اسلامی میسر نیست و این وحدت می‌تواند پیروزی را به دست آورد. ملت‌های مسلمان باید به وحدت ایمان آورند تا بدین‌ وسیله بر اندیشه تکفیری و حکومت‌های دست نشانده پیروز شوند. اسلام با اندیشه تسامح آمده ونه با اسلحه. نیاز به یک انقلاب فکری داریم تا بتوانیم با این اندیشه تکفیری مقابله کنیم.

حجت الاسلام اکرم الکعبی درباره نقش سردار سلیمانی در وحدت مقاومت درعراق گفت: حضور سردار سلیمانی به درخواست رسمی دولت عراق انجام گرفت. ایشان در تمام عملیات‌ حضور مستشاری داشتند و ما به وجود ایشان و همکارانشان نیاز داریم.

وی بیان کرد: ما اعتقادی به مرزهای زمینی نداریم و اعتقادمان به مرزهای آسمانی است و قاسم سلیمانی بخشی از جبهه مقاومت در تمام دنیاست.

دبیرکل مقاومت اسلامی نُجَباء اظهار داشت: در مقایسه حشد شعبی و ائتلاف آمریکایی می‌توان به عملیات رمادی از سوی آنها و عملیات بیجی، فلوجه و تکریت اشاره کرد که بعد از عملیات رمادی هیچ ساختمانی نبود تا پرچم عراق را بر آن برافرازیم و تا کنون آوارگان بازنگشته‌اند. اما در مقابل وقتی حشد وارد تکریت شد میزان تخریب کمتر از 20 درصد بود. خسارت غیر نظامی وجود نداشت و مردم دوباره به خانه‌هایشان بازگشتند و تمام زیرساخت‌ها سالم است و روند عادی زندگی ادامه دارد و در فلوجه نیز با آزادی هر محله مردم به خانه هایشان باز می‌گشتند. حشد شعبی با خود زندگی می‌آورد ولی ائتلاف نابودی زندگی را به همراه دارد.

الکعبی در خصوص آموزش حشد شعبی توسط حزب الله لبنان گفت: روابط مستحکمی از ابتدای اشغال عراق وجود داشت و بسیاری از نیروهای ما به‌ دست حزب الله آموزش دیده اند و امروز هم خدمات مشاوره ای می‌گیریم.

وی همچنین در خصوص تنش‌های سیاسی و استیضاح "خالد العبیدی" وزیر دفاع عراق و تاثیر آن بر عملیات موصل اظهار داشت: ارزیابی ما نشان می‌دهد این برکناری هیچ تاثیری بر عملیات موصل نخواهد داشت. به این دلیل که هماهنگی کامل بین ارتش، پلیس و حشد شعبی وجود دارد و فرماندهان و اتاق عملیات پابرجاست.

این مجاهد مبرز بیان کرد: جنگ روانی علیه حشد شعبی از ابتدای مقاومت در مقابل داعش وجود داشته است و باید گفت که این موضوع اثر خود را بر عملیات‌ گذاشته اما هیچ تاثیری بر روحیه مقاومت نداشته است. پشتیبانی برخی سیاسیون از این جنگ روانی مانع بسیاری از عملیات شد که اگر نمی‌شد ما امروز شاهد آزادی عراق به طور کامل بودیم. رابطه اهل سنت و حشد شعبی هم خوب است چراکه از همه طوایف عراقی در حشد شعبی حضور دارند از جمله سنی، مسیحی و شیعه.

شیخ اکرم الکعبی ادامه داد: یکی از نگرانی‌های دشمنان ارتباط اهل سنت با حشد شعبی در غرب عراق است و به همین دلیل تلاش می‌کنند مانع این ارتباط شوند.

وی در خصوص قانون عفو عام در عراق توضیح داد: این قانون باید وجود داشته باشد اما باید مشروط دنبال شود. اکنون بسیاری از افراد هستند که در مقابل آمریکایی‌ها مقاومت کردند. مقاومانی که در زمان اشغال زندانی شدند باید در اولویت قرار گیرند.

دبیرکل مقاومت اسلامی نُجَباء افزود: ما نمی‌پذیریم که بهای اشک‌های مادران عراقی و خونهای عراقی‌ها با تفاهمات سیاسی از بین برود. باید ضامن آزادی مقاومان باشیم ولی اجازه ندهیم دزدها آزاد ‌شوند. «طارق الهاشمی» نیز در راس این تروریست‌ها قرار دارد.

حجت الاسلام اکرم الکعبی درخصوص روابط مقاومت اسلامی نُجَباء و جریان صدر گفت: رابطه ما با جریان صدر بسیار خوب است. ما با گردان‌های السلام مشارکت خوبی داشته ایم که تحت فرماندهی «مقتدی صدر» هستند.

وی در خصوص الگوگیری مقاومت از اندیشه امام خمینی(ره) و نقش جنبش‌های اسلامی در آینده منطقه گفت: امام خمینی(ره) فردی مصلح بود که صدها سال از نسل خود جلو بود و ما هم پیرو خط ایشان هستیم. شهیدان صدر هم افتخار به این حرکت در مسیر امام داشتند.

دبیرکل نُجَباء در خصوص حضور نیروهای حشد شعبی در سوریه گفت: حشد شعبی در سوریه نیست بلکه گروه‌های مقاومت و با موافقت دولت سوریه در این کشور هستند.

شیخ اکرم الکعبی در مورد اینکه زمان شروع عملیات موصل چه زمانی خواهد، بود افزود: به دلایل نظامی نمی‌توانم زمان شروع را اعلام کنم و بزودی دولت اعلام می‌کند و قول می‌دهم ظرف مدت کوتاهی این شهر آزاد می‌شود. سران داعش دستوراتی صادر کرده اند تا عملیات امنیتی انجام دهند. پایتخت داعش رقه است و با توافق سوریه اگر بتوانیم در "رقه" و "دیرالزور" عملیات خود را ادامه دهیم، پیروزی بزرگی است زیرا این شهرها در مرزهای عراق هستند.

وی در خصوص اینکه چرا ترکیه از داعش در سوریه حمایت می‌کند اما برای حضور در عملیات موصل تلاش می‌کند اظهار داشت: ترکیه هم در عراق و هم سوریه تلاش می‌کند حضور داشته باشد و آنها به طور تاریخی به موصل طمع دارند و فعلا حضورشان در موصل محدود است و تلاش می‌کنند حشد الوطنی را فعال کنند و همان داعشی‌های سیاسی را تقویت می‌کنند. حشد الوطنی پیروزی چندانی بدست نخواهد آورد.

فرمانده برجسته بسیج مردمی (الحشد الشعبی) عراق در پاسخ به اینکه چرا نظامیان ترک در اقلیم کردستان مستقر شدند گفت: دولت عراق در مناطق حضور ترکیه حضور نظامی ندارد و این ضعف دولت مرکزی است که مقامات اقلیم توانستند حرف خودشان را به کرسی بنشانند. دلیل ضعف سیاسی موجود، نظامی است که آمریکایی‌ها تحمیل کردند.

حجت الاسلام اکرم الکعبی در پاسخ به این سوال که آیا حشد بعد از آزادی موصل باقی می‌ماند و اینکه چقدر از بسیج ایران الگو گرفته گفت: دلیل پیروزی حشد شعبی مبتنی بر الگویی بود که از بسیج مردمی در ایران گرفته بود. قانونی که العبادی برای حمایت از حشد صادر کرد مثبت است اما باید روح مقاومت حفظ شود زیرا در غیر اینصورت ممکن است تبدیل به یک جسم بی روح شود. گروه‌های مقاومت بعد از آزادسازی موصل باقی خواهد ماند یا با نام حشد شعبی یا تحت عناوین دیگر.