خبرگزاری النجبا


یادداشت روزنامه فرهیختگان؛

نُجَباء؛ سربازان زینب سلام‌الله‌علیها


روزنامه "فرهیختگان" طی یادداشتی به معرفی مقاومت اسلامی نُجَباء و نقش رزمندگان این جنبش در نبرد علیه تروریسم پرداخت.

به گزارش مرکز ارتباطات و امور رسانه‌ای نُجَباء در ایران، روزنامه "فرهیختگان" با انتشار یادداشتی تحت عنوان "نُجَباء؛ سربازان زینب سلام‌الله‌علیها" به معرفی این جنبش و نقش رزمندگان مقاومت اسلامی نُجَباء در نبرد علیه تروریسم پرداخت.

در این یادداشت می‌خوانیم:

 

به‌ اندازه عراق، در سوریه هم جنبش مقاومت مردمی نُجَباء را می‌شناسند؛ جنبشی که سال 2004 یک‌ سال پس از اشغال نظامی عراق توسط امریکا با حضور تعدادی از انقلابیون و نخبگان نظامی مخالف نظام دیکتاتوری عراق شکل گرفت و امروز نه‌تنها در عراق که در کشورهای مختلف بیش از 10 هزار نیرو را سازماندهی کرده است.

این گروه در سال‌های ابتدایی بدون اینکه نام و نشانی داشته باشد، به‌عنوان بخشی از مقاومت اسلامی به مقابله با تلاش امریکا برای تداوم اشغال نظامی در عراق برخاست.

انحراف تحولات بیداری اسلامی در منطقه و به‌ویژه تشکیل گروهک‌های تروریستی در سوریه باعث شد هسته‌های اصلی این گروه پس از چند سال فعالیت غیرمسلحانه، اقدام به سازماندهی نیرو کنند.

سال 2013 این اتفاق افتاد و شیخ «اکرم‌الکعبی» به‌طور رسمی تشکیل این جنبش را رسانه‌ای و اعلام کرد.

نام این جنبش مردمی از خطبه حضرت زینب کبری (س) در شام که فرمودند: «...ألا فالعجب کل العجب لقتل حزب‌الله النُجَباء بحزب الشیطان الطلقاء...» الهام گرفته شده است.

الهام‌گیری از خطبه حضرت زینب (س) بی‌دلیل نبود.پس از فتوای جهاد کفایی مرجعیت عالیقدر عراق، آیت‌الله‌العظمی «سیدعلی حسینی‌سیستانی»، نُجَباء با دو تیپ تحت لوای سازمان بسیج مردمی عراق (الحشد الشعبی) به مبارزه علیه تروریست‌های تکفیری داعش می‌پردازد.

نُجَباء با هدف جلوگیری از هتک‌حرمت حرم‌های اهل‌بیت (ع) و حفظ جان مردم مظلوم سوریه، راهی سرزمین شام شد تا با تروریست‌های مورد حمایت غرب و کشورهای منطقه (عربستان، امارات، قطر، ترکیه و...) مبارزه کند.

نُجَباء اما محدود به سوریه نشد. خردادماه ۱۳۹۵ نیز که تروریست‌ها از موقعیت جغرافیایی شمال عراق وارد خاک این کشور شدند، گروه‌های مقاومت بدون عقب‌نشینی از مواضع و اهداف خود در سوریه، در عراق نیز با گروه‌های تروریستی به مقابله پرداختند.

بسیاری از ژنرال‌های امریکایی بعدها گفتند 93 درصد از شکست‌های واردشده به نیروهای نیابتی آنان در عراق و سوریه، توسط گروه‌های مقاومت اسلامی بوده است که با حمایت مستشاری ایران فعالیت داشته‌اند.

در حال حاضر جنبش نُجَباء از گروه‌های زیرمجموعه الحشد الشعبی به‌عنوان بخشی از نیروهای نظامی عراق است.

علاوه‌بر جنبه‌های نظامی، نُجَباء در مسائل فرهنگی و اجتماعی نیز وارد شده و فعالیت‌هایی داشته ‌است. فعالیت‌های رسانه‌ای و تولید محصولات چندرسانه‌ای و نیز کمک‌رسانی اجتماعی به شهروندان نیازمند مساعدت، بخشی از فعالیت‌های این جنبش مردمی است.

شاید همین ویژگی‌ها باعث شده در جریان سفر «نصرالشِمَّری»، سخنگوی مقاومت اسلامی نُجَباء به ایران، مقامات ایران از اقدامات این جنبش تقدیر کنند.

در جریان دیداری که دکتر «علی‌اکبر ولایتی» با سخنگوی جنبش نُجَباء داشت، مشاور رهبر انقلاب در امور بین‌الملل، نُجَباء را یک گروه پیشتاز دانست که همراه سایر گروه‌های الحشد الشعبی توانست داعش را شکست دهد.

ولایتی از افتخار به نُجَباء گفت و تأکید کرد: «گروه‌های مقاومت مایه آبرو و سربلندی عراق هستند. خدا را شکر می‌کنیم که ملت عراق بعد از سال‌ها استقلال و عزت خود را به‌دست آورد.»

جنبش نُجَباء از اولین گروه‌های عراقی بود که با توسعه گروهک‌های تروریستی در سوریه، به‌سرعت نیروهایش را به سوریه اعزام کرد.

این نیروها در برخی عملیات‌های مهم مانند آزادسازی حلب و رفع محاصره نبل و الزهرا نقش ایفا کردند. بسیاری از عملیات‌های پیروزمندانه این گروه جهادی در شهرها و روستاهایی همچون نبل، ‌الزهرا، العیس، عبطین، البوکمال، صحرای بادیه مثلث مرزی عراق - سوریه - اردن و خان‌طومان انجام‌شده؛ موقعیت‌هایی که نام‌شان برای بسیاری از خانواده شهدای مدافع حرم در ایران آشناست.

برای نگارنده هم عملیات «شیخ‌نجار» آشناست؛ ساعت 9:30 صبح ششم آذرماه 96؛ لحظه‌ای که «مجید عسکری‌جمکرانی» در نزدیکی شهرک صنعتی شیخ‌نجار آسمانی شد.

سلام و درود خداوند بر شهدای مقاومت، شهدای نُجَباء و شهید مجید عسکری‌جمکرانی.