خبرگزاری النجبا


گزارش تفصیلی خبرگزاری آنا؛

مأموریت جدید نُجَباء پس از شکست داعش، اخراج امریکاست


خبرگزاری "آنا" در گزارشی مفصل که به گفتگوی اختصاصی با سخنگوی مقاومت اسلامی نُجَباء ختم می‌شود، چنین نتیجه گرفت که اولویت مقاومت اسلامی نُجَباء پس از شکست داعش، اخراج نیروهای متجاوز امریکایی از خاک عراق است.

به گزارش مرکز ارتباطات و امور رسانه‌ای نُجَباء در ایران، خبرگزاری "آنا" در گزارشی مبسوط به سابقه فعالیت و مواضع مقاومت اسلامی نُجَباء پرداخته و گزارش خود را با مصاحبه‌ای از سخنگوی جنبش به پایان برده است.

متن کامل گزارش و گفتگو به شرح ذیل از منظرتان می‌گذرد:

 

هسته مرکزی مقاومت اسلامی نُجَباء به‌عنوان یکی از گروه‌های تشکیل‌دهنده الحشد الشعبی عراق در سال ۲۰۰۴ میلادی در بغداد تشکیل شد و به‌طور رسمی در ۲۰۱۳ میلادی فعالیت‌های خود را رسانه‌ای کرد.

این گروه مقاومت به رهبری شیخ «اکرم الکعبی» در عراق و سوریه فعالیت دارد و نقش عمده‌ای در مبارزه علیه گروه تروریستی داعش و شکست آن‌ها ایفا کرده است.

علاوه بر فعالیت‌های نظامی، نُجَباء در امور فرهنگی و اجتماعی نیز ورود پیدا کرده و فعالیت‌هایی انجام داده است.

فعالیت‌های رسانه‌ای، تولید محصولات چندرسانه‌ای و نیز کمک‌رسانی اجتماعی به شهروندان نیازمند داخل و خارج کشور، از جمله این فعالیت‌هاست که آخرین مورد آن را در کمک به سیل‌زدگان جنوب کشورمان شاهد بودیم.

 

تحریم نُجَباء؛ آغاز محکومیت‌ها و متبلور شدن سرمایه‌های انسانی مقاومت

۱۶ سپتامبر ۲۰۰۸ (۲۶ شهریور ۱۳۸۷) وزارت خزانه‌داری امریکا دبیرکل نُجَباء را در لیست سیاه و تحت پیگرد قرار داد و ۹ سال بعد در چهارم نوامبر ۲۰۱۷ (۱۳ آبان ۱۳۹۶) دست به تحریم نُجَباء زد.

هم‌زمان با اجرایی شدن قانون تحریمی موسوم به "کاتسا" از جانب امریکا علیه جمهوری اسلامی ایران، لایحه تحریمی مقاومت اسلامی نُجَباء از سوی سناتور «تد پو» نماینده جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان امریکا ارائه شد. این در حالی است که نام وی در صدر امضاکنندگان بسیاری از قطعنامه‌های خصمانه به چشم می‌خورد و بارها در حمایت از منافقین نطق کرده است.

۱۵ اسفند ۱۳۹۷ بود که وزارت خزانه‌داری امریکا به‌طور رسمی اعلام کرد تحریم‌هایی را علیه جنبش مقاومت اسلامی نُجَباء إعمال کرده است.

این موضوع بلافاصله با واکنش نُجَباء همراه شد و سخنگوی وقت این جنبش گفت: تصمیم امریکا یک توطئه و دسیسه است و نوعی پیروزی برای داعش و همه سازمان‌های تروریستی تحت حمایت واشنگتن به‌شمار می‌رود.

وی افزود که آن‌ها در مقابل پیروزی‌های بزرگ نیروهای حشد شعبی (بسیج مردمی) و نیروهای امنیتی عراق سکوت نمی‌کنند.

تحریم نُجَباء ظرفیت‌های پنهان این جنبش را در داخل و خارج عراق هویدا کرد؛ چه اینکه ابتدا محکومیت‌ها در خصوص تصمیم امریکا افزایش یافت و سپس شاهد موج جوانانی بودیم که در راستای پیوستن به حشد شعبی، جنبش نُجَباء را انتخاب می‌کردند.

مردم استان‌های بصره، کربلا، نجف اشرف و واسط با برگزاری راهپیمایی و در دست گرفتن پوسترها و پلاکاردهای حاوی شعارهایی همچون "کلنا النجباء، نقف معکم، أنا مع الإرهاب، النجباء ترعب الاعداء و کلا کلا امریکا"، انزجار خود را از اقدامات خصمانه واشنگتن به نمایش گذاشتند. همچنین در برخی استان‌های عراق، همایش‌هایی با حضور نمایندگان گروه‌های مختلف الحشد الشعبی در حمایت از مقاومت اسلامی نُجَباء برگزار شد.

دفتر نمایندگی مقام معظم رهبری در عراق نیز با انتشار پیامی اعلام کرد: طرح کنگره امریکا در راستای تروریست خواندن مقاومت اسلامی نُجَباء محکوم است.

«سیدحسن نصرالله» دبیرکل حزب‌الله لبنان نیز درباره قرار گرفتن نام مقاومت اسلامی نُجَباء در لایحه تحریمی کنگره امریکا، تأکید کرد: همه کسانی که طرح امریکا را در منطقه به شکست کشاندند، به‌ اتهام تروریسم در پیگرد قرار گرفته‌اند که باید با حکمت با آن مقابله کنیم.

 

نقش نُجَباء در شکست تروریسم؛ از سوریه تا عراق

در واقع پس از آنکه طرح امریکا برای مقابله با ایران در یمن، عراق، سوریه، لبنان و فلسطین به‌‌دلیل ایستادگی محور مقاومت با بن‌بست مواجه شد، واشنگتن راه برون‌رفت از این بن‌بست سیاسی را در افزودن نام جنبش‌های مقاومت به فهرست تروریسم دید.

در تحلیل چرایی تمرکز ویژه کنگره امریکا بر مقاومت اسلامی نُجَباء باید گفت که این جنبش نقش مؤثری در ناکام گذاشتن توطئه‌های امریکا با هدف پر و بال دادن به تروریست‌های تکفیری همچون داعش، بی‌ثبات‌ کردن عراق و ساقط کردن حکومت سوریه ایفا کرد.

هدف امریکا از تهیه فهرست‌های موسوم به ضدتروریستی نیز این است که ارزش‌های موجود را ضدارزش جلوه دهد و مفهوم مقاومت را با مفهوم تروریسم جابه‌جا کند.

نفوذ نُجَباء در عمق فعالیت‌های تروریستی داعش در عراق و سوریه در حدی بود که چندی بعد، سناتور «تد پو» در یادداشتی برای روزنامه صهیونیستی "جروزالم‌پست" نوشت: گروه‌هایی مانند حزب‌الله، نُجَباء و عصائب اهل‌‌الحق کنترل بخش زیادی از قلمرو آزاد شده از داعش در عراق و سوریه را به‌دست گرفته‌اند و این موضوع به امتداد هلال شیعی از ایران تا مدیترانه منجر شده است.

وی افزود: نیروهای نُجَباء بیشتر در شرق سوریه فعالند و به‌طور مستقیم نیروهای امریکایی را تهدید می‌کنند؛ به‌ ویژه پایگاه امریکا در منطقه "التنف" که در مسیر ترانزیت تسلیحات سنگین از تهران تا مرز اسرائیل قرار دارد.

این اظهارات نشان‌دهنده بخشی از راهبرد نُجَباء در سال‌های پیش از شکست داعش در عراق و سوریه است؛ چه اینکه این گروه مقاومت اسلامی هم‌زمان با این راهبرد، به‌‌وضوح اعلام کرده بود بخشی از کارزار ضدصهیونیستی ایران است و حتی یگانی تخصصی را برای آزادسازی منطقه جولان تشکیل داده است.

 

تحولات ساختاری نُجَباء؛ سربازان زینب (س) در مسیر اخراج تروریست‌های امریکایی

پس از آنکه پنجم مارس ۲۰۱۹ (۱۴ اسفند ۱۳۹۷) دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری امریکا در بیانیه‌ای از تحریم نُجَباء و شیخ «اکرم الکعبی» خبر داد، به تدریج زمزمه‌هایی از تغییر رویکرد مبارزان مقاومت اسلامی در این جنبش به گوش رسید.

ابتدا سطح حفاظتی کادر اجرایی و رهبران و مقامات نُجَباء افزایش پیدا کرد و شاهد برخی تغییر و تحولات بودیم که نمونه آن، محدود شدن تحرکات دبیرکل این جنبش به تمرکز بر رهبری راهبردی و عملی به‌جای شرکت در همایش‌ها و محافل داخلی و خارجی و سپس انتخاب «نصر الشِمَّری» به‌عنوان سخنگوی نُجَباء بود.

البته الشِمَّری با حفظ سمت معاون دبیرکل نُجَباء نیز محسوب می‌شود.

مبارزان مقاومت اسلامی نُجَباء که نامشان را از بخشی از خطبه حضرت زینب (س) در شام که فرمودند: «... ألا فالعجب کل العجب لقتل حزب‌الله النُجَباء بحزب الشیطان الطلقاء…» (شگفتا که نجیبان حزب خدا را آزادشدگان حزب شیطان کشته‌اند) وام گرفته‌اند، پس از این تحولات و با توجه به افزایش تقابل میان ایران و امریکا در منطقه و گزافه‌گویی‌های دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا مبنی بر اینکه از عراق، ایران را زیر نظر دارد؛ مأموریت خود را تغییر دادند و اکنون بنا به اظهار نظر رسمی سخنگوی جدید این جنبش، کمر همت بسته‌اند تا امریکایی‌های متجاوز را از خاک خود بیرون کنند.

وی در گفتگوی تلویزیونی با شبکه "العالم" خطاب به امریکایی‌ها هشدار داد: نیروهای نظامی‌تان را از عراق بیرون ببرید و سفارت خود با هزاران کارمند را ببندید، پیش از آنکه مجبور به این کار شوید. این حق ماست که پایگاه‌های نظامی امریکا در خاک کشورمان را زیر نظر داشته باشیم. حضور سربازان امریکایی در عراق غیرقانونی است و ورود و خروج هر نظامی خارجی به عراق باید با مصوبه مجلس باشد.

نصرالشِمَّری افزود: اگر امریکا خواهان حکومتی قوی در عراق است، باید نیروهایش را از خاک این کشور خارج کند و به فشار علیه حکومت بغداد پایان دهد. بهتر است قبل از اینکه امریکایی‌ها را مجبور به خروج کنیم، از عراق خارج شوند.

معاون دبیرکل نُجَباء همچنین در نشست تحلیلی "کاخ سیاه" که در تهران برگزار شده بود، گفت: امریکا علاوه بر پایگاه‌های مخفی، ۱۱ پایگاه نظامی در عراق ایجاد و ۱۱ هزار سرباز در آنجا مستقر کرده است. نیروهای مقاومت همه این پایگاه‌ها را شناسایی کرده و تحت نظر دارند.

وی همچنین تصریح کرد: ثبات عراق در گرو خروج نیروهای امریکایی است. بهتر است سفارت امریکا در بغداد، تعطیل و همچون لانه جاسوسی در تهران به موزه تبدیل شود.

 

سخنگوی نُجَباء: امریکا، ایران و همه گروه‌های مقاومت را یکجا هدف گرفته‌ است

مبارزه با امریکا به‌عنوان بخش اصلی و اولویت‌ دور جدید سیاست‌گذاری‌های جنبش نُجَباء، از این رو اهمیت دارد که واشنگتن درصدد تحریک رژیم صهیونیستی برای ایفای نقش مخرب در منطقه به‌ویژه هدف قرار دادن پایگاه‌های حشد شعبی و نیروهای مورد حمایت ایران برآمده است.

در این راستا و برای تبیین مأموریت جدید نُجَباء، معاون دبیرکل جنبش ابتدای هفته جاری به تهران سفر و با مقامات ارشد سیاسی و نظامی کشورمان از جمله دکتر «علی‌اکبر ولایتی» مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل، دکتر «سعید جلیلی» نماینده مقام معظم رهبری در شورای‌عالی امنیت ملی، سرلشکر «یحیی رحیم صفوی» دستیار و مشاور عالی رهبر معظم انقلاب در امور مربوط به نیروهای مسلح و دکتر «محسن رضایی» دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، دیدار و گفتگو کرد.

 

مهندس «نصر الشِمَّری» در گفتگو با خبرنگار حوزه غرب آسیا و محور مقاومت گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا، در این‌باره گفت: امروز امریکا و رژیم صهیونیستی، ایران و همه گروه‌های مقاومت را یکجا هدف گرفته‌اند؛ زیرا ما موجودیتی واحد و یکپارچه داریم. متقابلاً ما نیز با همین منطق به‌‌صورت متحد و در قالب یک کیان واحد با آن‌ها مواجه خواهیم شد.

وی افزود: ما به‌هیچ‌وجه اجازه نمی‌دهیم که عراق به پایگاهی برای هدف قرار دادن ایران یا هریک از کشورهای منطقه تبدیل شود‌. در این راستا مواضع ما قاطع است و به دولت هم پیام داده‌ایم که گروه‌های مقاومت اجازه نمی‌دهند از خاک عراق برای تجاوز به هیچ‌یک از کشورهای هم‌جوار به ویژه جمهوری اسلامی ایران استفاده شود.

الشِمَّری گفت: نبرد ما با رژیم صهیونیستی نبردی عقیدتی و دائمی است که جز با نابودی یکی از دو طرف پایان نمی‌‌یابد و به‌‌طور قطع آن طرف، رژیم صهیونیستی است.

معاون دبیرکل نُجَباء در پایان تأکید کرد: این تحقق ‌وعده الهی است که به امید خدا به‌‌زودی بساط صهیونیست‌ها از سرزمین‌های عربی و اسلامی برچیده می‌شود.