خبرگزاری النجبا


مصاحبه کیهان فارسی با دبیرکل مقاومت

شیخ اکرم الکعبی:مهم ترین مشارکت های نظامی نُجَباء در سوریه رفع محاصره حلب است


دبیرکل مقاومت: مهم ترین مشارکت های نظامی نُجَباء در سوریه مربوط به رفع محاصره مناطق حلب و راه استراتژیک حلب ــ حماة است.

۱- مختصری در مورد مقاومت اسلامی حرکة النُجَباء (زمان تاسیس، فعالیت ها و رویکردهایش) را توضیح بفرمایید؟

نُجَباء یکی از گروه های مقاومت اسلامی عراق است.

فرماندهان اصلی گروه های مقاومت از مخالفین نظام دیکتاتوری صدام هستند که اکثر آنها به سبب تحرکات ضد نظام خود در آن زمان، به زندان افتادند و پس از فروپاشی حزب بعث و اشغال عراق توسط آمریکا و انگلیس٬ به انضمام گروه های مقاومت اسلامی در آمدند.

موفقیت های گروه های مذبور در تحمیل شکست های پی در پی به دشمن اشغالگر تا حدی بود که به اعتراف بسیاری از ژنرال های آمریکایی۹۳٪ از شکست های وارد شده به آنها توسط گروه های مقاومت اسلامی بوده است که  تحت نظارت جمهوری اسلامی ایران فعالیت داشته اند.

سپس با ورود گروه های تروریستی مورد حمایت قطر و ترکیه و برنامه ریزی های فوق تخصصی اسرائیل٬ گروه های مقاومت این بار برای دفاع از مقدسات و حریم اهل بیت(ع)، راهی سوریه شدند.

در ادامه با حرکت تروریست ها به سمت کشور عراق٬ به وظیفه دفاعی خود یعنی دفاع از مقدسات شیعیان ادامه دادند.

اما در مورد نُجَباء ابتدا باید گفت که نام این گروه مقاومت از "خطبه حضرت زینب کبری سلام الله علیها در شام" الهام گرفته شده است: «...ألا فالعجب کل العجب لقتل حزب الله النُجَباء بحزب الشیطان الطلقاء...».

نُجَباء یک تشکیلات جهادی است که در همه زمینه های فرهنگی، اجتماعی، رسانه ای و سیاسی نیز فعالیت دارد.

2- حرکة النُجَباء یکی از گردان های اصلی عراق و سوریه است. این گروه تا کنون در چه عملیات مهم و تاثیر گذاری شرکت کرده و چه تاثیراتی در عملیات های میدانی به جای گذاشته است؟

مهم ترین مشارکت های نظامی نُجَباء در سوریه مربوط به رفع محاصره مناطق حلب و راه استراتژیک حلب ــ حماة است. البته باید گفت که مشارکت های ما در سوریه به اینجا ختم نمی شود بلکه در عملیات دیگر که مربوط به مناطق "نبل و الزهرا" و "فوعه و کفریا" نیز نقش نُجَباء را نباید نادیده گرفت.

درحال حاضر نیز عملیات بسیار قوی و سازماندهی شده ای برای آزادسازی فوعه و کفریا در پیش داریم که گزارش مفصل آن در سفر اخیرم به ایران و دیدار با مراجع عظام تقلید و علما ارایه شد.

در گذشته نیز این گروه مقاومت اسلامی نُجَباء بوده که از برای دفاع از حریم اهل بیت(ع) راهی شهر دمشق شده بود.

و اما در عراق، عملیات نُجَباء بسیار گسترده تر از اینها بود. رزمندگان ما با استقرار در مناطقی همچون شمال عراق و با هدف حفاظت از راه ارتباطی بغداد ــ سامرا، شهر "الاسحاقی" واقع در جنوب شهر سامرا و همچنین مناطق "ام الطلایب" و "الرحالیه" به جهاد علیه باطل پرداختند.

علاوه بر این، در مسئله آزادسازی راه ارتباطی سامرا ــ فلوجه و شرق سامرا در منطقه "بنات الحسین" و "الرصاصی"، غرب سامرا منطقه "الاحویش" به سمت راه استراتژیک نفت و همچنین در عملیاتی که در شمال شهر تکریت صورت گرفت؛ رزمندگان نُجَباء با آزاد سازی مناطقی چون دانشگاه این شهر و منطقه الحمرة، موفق به رهایی مردم از چنگال گروه تروریستی داعش شدند.

نُجَباء در عملیات آزادسازی شهر بیجی نیز با ورود به مرکز شهر و آزاد سازی پالایشگاه نفت (صینتیه) به طور کامل وظیفه ملی ــ میهنی خود را انجام داد.

شایان ذکر است که این گروه مقاومت اسلامی در عملیات حفاظت از کمربند مواصلاتی شهر کربلا به منطقه النهر الضعیف (واقع در استان الانبار) بود موفق به انجام تکلیف دینی خود شد.

آخرین دستاورد نُجَباء در عراق را نیز می توان آزادسازی "جبال مکحول" واقع در شمال صلاح الدین از سیطره تروریستهای داعشی (شنبه هشتم اسفندماه) بیان کرد.

3- وضعیت نیروهای مقاومت در عراق در شرایط کنونی به چه شکل است؟

نیروهای مقاومت اسلامی عراق در حال حاضر به عنوان یک گروه مردمی و البته متخصص شناخته می شود.

از این رو به نقش اساسی و استراتژیک آن در آینده عراق خوشبینیم.

4- چرا آمریکا به دنبال جلوگیری از شرکت نیروهای مردمی شیعه در عملیات آزادسازی مناطق و شهرهای عراق است؟ آیا شما اسنادی از حمله آمریکا به نیروهای مردمی الحشد الشعبی دارید؟

پیروزی های پی در پی بسیج مردمی بر تروریست های داعش، نقشه شوم آمریکا در ایجاد ناآرامی های منطقه را نقش بر آب کرد.

همگان می دانند که داعش ساخته دست آمریکاست که می خواهد این نقشه شوم را در منطقه پیاده کند، اما شکست های سنگینی که به این گروه وارد آمد به مانند عصای حضرت موسی تمامی سحر و جادو و برنامه ریزی آنها را از بین برد.

به همین خاطر آمریکایی ها همواره در مقام مخالفت با این گروه مردمی بر می آیند به خصوص که همین حشد شعبی است که خسارات زیادی را به آنها وارد ساخته و طرح استعماری آنها را نابود کرده است و در آینده نیز به این مهم ادامه خواهد داد.

البته در این باره شواهد زیادی در دست است که این عناد را ثابت می کند: هدف قرار دادن گروهی از رزمندگان نُجَباء در شمال تکریت توسط جنگنده های امریکایی، بمباران نیروهای بسیج مردمی در جریان آزادسازی اسپایکر توسط جنگنده های امریکایی و حتی یاری رساندن این جنگنده ها به تروریست های داعش در مناطق محاصره شده توسط حشد شعبی.

5- در شرایط کنونی چند در صد خاک عراق تحت اشغال تروریست ها است؟

در حال حاضر 15% از سرزمین عراق در دست تروریست هاست که محدود به شهر موصل و بخشی از استان الانبار می شود.

یادآور می شوم، سابقاً شمال و جنوب شهر بغداد، بخشی از استان بابل، قسمتی از استان دیالی و بخش عظیمی از استان صلاح الدین در سیطره تروریست ها بود که به لطف خدا همگی به دست رزمندگان غیور الحشد الشعبی آزاد شد.

6- برنامه نیروهای مقاومت مردمی برای آزادسازی موصل چیست؟ به نظر شما چه زمانی را باید پایان داعش در عراق دانست؟

به عنوان زیر شاخه ای از مقاومت اسلامی مصریم که در عملیات آزادسازی استان نینوی شرکت کنیم حتی اگر شرایط جنگ طوری پیش برود که با آمریکا و داعش در یک زمان در دو جبهه به نبرد بپردازیم چرا که عدم حضور ما در این عملیات به منزله تقسیم عراق و بازگشت داعش به بدنه نیرو های امنیتی عراق است که همه اینها به بر پایی پایگاه های نظامی آمریکایی در این کشور خواهد انجامید.

به امید خدا نبرد موصل آخرین نبردی خواهد بود که کار داعش در عراق را یکسره می کند.

همچنین در مورد مسئله زمان باید گفت که این به شجاعت دولت عراق بر می گردد که تا چه اندازه توانایی مقابله با آمریکا را دارد.

7- توان نیروهای مردمی و الحشد الشعبی در عراق چگونه است؟

قدرت بنیادین نیروهای مقاومت اسلامی، مهارت های اساسی آنهاست که در راس آن جنگ های پارتیزانی است.

تمامی گروه های مقاومت اسلامی زیر نظر نیروی قدس سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران آموزش دیده اند که به تسلط

لازم در انواع جنگ های خیابانی و همچنین ساخت موشک های جنگی رسیده اند.

8- ترکیه اخیراً با اعزام نظامیانش به شمال عراق حاکمیت عراق را نقض کرد به نظر شما ترکیه به دنبال چه اهدافی در عراق است؟

نظامیان ترک پیرو نقشه آمریکایی ها وارد خاک عراق شدند تا مانع حرکت نیروهای بسیج مردمی به سمت موصل شوند و در این راستا بسیاری از تجهیزات آمریکایی را نیز با خود وارد عراق کرده اند ولی آنها باید بدانند که پاسخ آنها را در وقتی مناسب خواهیم داد.

9- نگاه شما به جنایت اخیر عربستان در اعدام شیخ نمر باقر النمر چگونه است؟ به نظر شما عربستان تاوان این جنایت را خواهد داد؟ پیامدهای این اقدام برای عربستان چگونه خواهد بود؟

در خصوص جنایات اخیر رژیم سعودی باید گفت که بی شک شکست های اخیر سعودی ها در یمن و همچنین شکست های پی در پی گروه های تروریستی مورد حمایت مالی و تسلیحاتی آنها در سوریه و عراق، منجر به تخریب و تضعیف روحی آنها شده است و به این واسطه حکام نادان سعودی خشم و خضب خود را با قتل عام مردم بی گناه و شیعه نیجریه و همچنین اعدام شیخ نمر باقر النمر تخلیه می کند که این نشانگر نادانی، سفاهت و خوی وحشی آل سعود است.

10- نقش عربستان در فرقه گرایی و بی ثباتی در خاورمیانه چیست؟

عربستان سعودی از زمانی که با حمایت های همه جانبه انگلیس در صدد تاسیس فرقه به اصطلاح اسلامی وهابیت برآمد؛ جنگ طایفه ای را به راه انداخت.

تنها نمونه ای کوچک از طایفه گری سعودی ها را می توان تاسیس و حمایت گروه تروریستی داعش دانست که فقط برای تخریب و قتل مردم بی گناه چه سنی و چه شیعه به وجود آمده است.

آنها حتی خود را تا چند کیلومتری شهرهای کربلا و نجف با هدف تخریب رساندند که ما به یاری خدا و به همت جوانان بسیج مردمی توطئه شوم آنان را خنثی کردیم.

در این شرایط باید گفت که نظامی که سنگ بنایش بر اساس کشتار مردم بی گناه و تخریب و طایفه گری بنا شده چه طور می شود که حامی طایفه گری نباشد؟؟؟!