خبرگزاری النجبا


در دیدار با آیت الله العظمی مکارم شیرازی

الکعبی: درگیری سخت مقاومت با گروهک‌های «جبهه النصره»‌، «احرار الشام» و «جیش الفتح»/ حمایت آشکار آمریکا از تکفیری‌های عراق


حجت‌الاسلام والمسلمین «شیخ اکرم الکعبی» بیان کرد: آمریکا در عراق توطئه‎هایی را در جهت تجزیه این کشور دنبال می کند و جلساتی با گروه‎های تروریستی برگزار می نماید که این اقدامات آمریکا، مانعی در جهت مقابله با تکفیر است.

به گزارش دفتر سیاسی رسانه‌ای مقاومت اسلامی نُجَباء در ایران، دبیرکل مقاومت اسلامی نُجَباء عصر امروز ـ شنبه 19 دی 1394 ـ در دیدار با آیت‌الله العظمی مکارم‌شیرازی در مدرسه علمیه امام سجاد(ع) ابتدا با تشریح وضعیت مبارزه با داعش در عراق و سوریه، بیان کرد: ما در جنگ نظامی، مقاومتی و عقیدتی با داعش مواجه هستیم و گروههای مقاومت برای آزادسازی مناطق شیعه نشین در تلاش هستند.

حجت‌الاسلام والمسلمین «شیخ اکرم الکعبی» با بیان اینکه گروه های مقاومت هم‌اکنون در سوریه برای آزادی دو روستای شیعه‌نشین «کفریا» و «فوعه» تلاش می‌کنند،‌ تصریح کرد: در حال حاضر این دو منطقه به صورت کامل در محاصره قرار دارند و ساکنان آن در بدترین شرایط انسانی به سر می برند زیرا به سهولت نمی‌توان غذا و دارو به دست ساکنان این مناطق رساند.

وی با اشاره به اینکه که بیشتر ساکنان این روستاها شیعه و از سادات حسینی هستند و نسبشان به امیرالمومنین (ع) میرسد،‌ گفت: اکنون این مناطق در وضعیت بسیار بدی قرار دارد و بر‌اساس تصمیم‌های اتخاذ شده توسط فرماندهان مقرر شد که این محاصره به زودی شکسته شود.

فرمانده برجسته نیروهای مردمی (الحشد الشعبی) عراق، اقدامات صورت گرفته را برای آزادی این دو روستا در سوریه را مورد توجه قرار داد و بیان کرد: تلاش کردیم برای آزادی این دو روستا در ابتدا از منطقه لاذقیه استفاده کنیم ولی با توجه به قرار داشتن این منطقه در فضای کوهستانی و جنگلی با حضور سردار سلیمانی مقرر شد که از شهر حلب به سمت «کفریا» حرکت کنیم.

الکعبی با اشاره به موفقیت‌های گروه مقاومت، گفت: در مدت زمان بسیار کوتاهی توانستیم سطح وسیعی از این مناطق که دوسوم مناطق محاصره شده را تشکیل می‌داد،‌ آزاد کنیم؛ تقریبا 80 درصد مسیر به سوی فوعه کاملا آزاد شده است و این نبردها پیروزی های بزرگی برای جبهه ما تلقی می شود زیرا مناطق آزاد شده مانند خان طومان، حاضن و تله العیس از مناطق مهم و ساتراتژیک در حلب تلقی می شود.

وی با بیان اینکه برای آزاد‌سازی مناطق باقی مانده در دست دشمن نیاز به دقت بیشتری داریم،‌ عنوان کرد: اگر در این زمینه دقت کافی را نداشته باشیم در حلقه محاصره دشمن اسیر می‌شویم.

دبیرکل مقاومت اسلامی نُجَباء با بیان اینکه مردم این دو روستا اکنون که در فصل زمستان قرار داریم با مشکلات فراوانی روبه‌رو هستند،‌ گفت: با وجود سرمای شدید و بارش برف همچنین نقص جدی دارو و غذا در فوعه و کفریا، تعداد کسانی که از سرما و کمبود دارو و غذا میمیرند کمتر از کسانی که به دلیل موشکهای دشمن می میرند، نخواهد بود.

الکعبی با اشاره به بحرانی که مردم این دو روستا با آن مواجه هستند،‌ بیان کرد: در تماس‌هایی که با مردم این دو روستا داریم انتظار دارند به سرعت عملیات آزادسازی انجام شود.

وی ادامه داد: به امید خداوند به زودی این دو منطقه را به صورت کامل آزاد خواهیم کرد و در حال حاضر در این مناطق با گروهک‌های تروریستی تکفیری «جبهه النصره»، «احرار الشام» و «جیش الفتح» در حال مبارزه هستیم.

فرمانده برجسته نیروهای مردمی (الحشد الشعبی) عراق، با اشاره به مدت زمانی که برای آزادسازی حلب صرف شد، بیان کرد: سه سال برای آزاد سازی حلب از حلقه محاصره دشمن تلاش کردیم ولی وضعیت این «فوعه» و «کفریا» با حلب بسیار متفاوت است.

شیخ اکرم الکعبی ادامه داد: در زمانی که حلب محاصره بود از راه بالگرد به ساکنان این منطقه غذا و دارو می‌رساندیم ولی امدادرسانی به کفریا و فوعه چنین امکانی وجود ندارد.

وی با اشاره به مشکلاتی که در ارسال کمک به ساکنان این مناطق وجود دارد، گفت: برخی اوقات کمک‌های امدادی به این مناطق را با چتر ارسال می‌کنیم که برخی به علت وزش باد یا شلیک گلوله توسط تروریست ها به دست مردم نمی رسد.

این روحانی مبارز تصریح کرد: مقاومت اسلامی نُجَباء در سوریه و عراق علیه تکفیریها و داعش به مبارزه می پردازد و با تلاش و مجاهدتهای فراوان، موفقیتهای خوبی در مبارزه با تکفیریها به دست آورده است.

دبیرکل مقاومت اسلامی نُجَباء افزود: همه گروه های تروریستی فعال در این دو کشور در فکر تکفیری با یکدیگر مشابه هستند و تنها در برخی جزئیات عقیدتی با هم اختلاف دارند.

الکعبی در ادامه خاطرنشان کرد: درباره عراق باید گفت که اوضاع در این کشور با سوریه بسیار متفاوت است. شیوه برخورد مسلحین در عراق با توجه به حمایت آمریکایی ها کاملا تفاوت دارد و تلاش آمریکا برای تسلط بر عراق که با بهانه مبارزه با داعش انجام می شود باعث به وجود آمدن بحران های فراوانی برای ما شده است.

وی خاطرنشان کرد: در این میان، آمریکا در عراق توطئههایی را در جهت تجزیه این کشور دنبال می کند و جلساتی با گروههای تروریستی برگزار می نماید که این اقدامات آمریکا، مانعی در جهت مقابله با تکفیر است.

دبیرکل مقاومت اسلامی نُجَباء تاکید کرد: اقدامات و حرکات آمریکا در جهت مبارزه با داعش و تکفیریها واقعیت ندارد بلکه ظاهری و نمایشی است و آنها تمایلی ندارند داعش از عراق خارج شود و حتی آنها برای عملیات ما نیز مانع تراشی می کنند که با توجه به این شرایط مبارزه با داعش در برخی از نقاط عراق به سختی انجام می پذیرد.

شیخ اکرم الکعبی ادامه داد: در طول این جنگ، ما از مقدسات خود بخصوص در سامرا دفاع کردیم و حملات به شهرهای بغداد و کربلا را دفع نمودیم و آنان را به عقب راندیم. در حال حاضر نیز نیروهای ما یعنی حرکة النُجَباء در اطراف کربلا و الانبار حضور دارند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: آمریکایی ها  با فشاری که بر دولت عراق آوردند مانع مشارکت نیروهای حشد شعبی چه در عملیات فلوجه و چه در عملیات الرمادی در الانبار شدند. آنها از این کار اهدافی را دنبال می کنند که مهمترین آن طرح تجزیه عراق است. آنها بسیار مصر هستند و در سطوح بالا و به جد به دنبال تقسیم عراق به مناطق کردی و شیعه و سنی هستند.

فرمانده برجسته نیروهای مردمی (الحشد الشعبی) عراق اعلام کرد: آمریکا داعیه ایجاد منطقه سنی را ترویج می کنند. یعنی با توجه به اینکه اغلب حشد شعبی از شیعیان هستند به اهل سنت اینگونه تلقین می کنند که شیعیان خاک شما را گرفته اند و چون آنها سلاح و قدرت دارند شما نمیتوانید از آنها بخواهید حقوق شما را به شما بازگردانند، در نتیجه باید اسلحه داشته باشید و این مناطق را در دست خود نگه دارید تا بتوانید صلاح الدین و دیگر مناطق را نیز از حشد شعبی پس بگیرید.

الکعبی تصریح کرد: در واقع آمریکایی ها عراق را به سمت جنگ دیگری غیر از شیوه جنگ با داعش سوق می دهند که ممکن است این درگیری سیاسی یا حتی نظامی باشد.

وی در خصوص حضور کردها در موصل گفت: کردها داخل موصل حضور دارند. اینها نیروهایی محدودی هستند که با کردستان عراق متفق و هماهنگ اند. با این نیروها توافقی صورت گرفته که بر طبق آن، آنها از نیروهای عراقی حمایت کنند و اگر شرایط دخول نیروهای ترکیه را ایجاب نمود مانع ورود آنها بشوند.

این روحانی مبارز جبهه های نبرد علیه تکفیریون با اشاره به مبارزات در سوریه بیان کرد: عملیات‌های مختلفی به منظور آزادسازی مناطق سوریه از دست گروه های تروریستی تکفیری انجام شده است و ما آزادسازی برخی از مناطق شهر حلب را که دارای موقعیت استراتژیکی است، مد نظر داریم.

فرمانده برجسته نیروهای مردمی (الحشد الشعبی) عراق، ادامه داد: درگیری با گروههای تکفیری نیازمند عملیاتهای نظامی و دقت نظر کافی است تا مبادا در محاصره دشمن گرفتار شویم.

وی در پایان اظهار داشت: مقاومت اسلامی نُجَباء در شرایط سختی به مبارزه علیه تکفیری ها پرداختهاند اما با این حال برای نجات مردم از چنگال تروریست های تکفیری دست از مبارزه و مقاومت بر نمی داریم.